Sj •J" Floriade 1992 Verdeeldheid onder kwekers schaadt afzet champignons TUIIMBOUWKLAIMKEIS! te Goes EVTO-kursus Fruitteelt CNC-voorzitter Pijnenborg: 1 m Bij telers zeer grote vraag naar bloemzaden Twintig jaar Nieuwe aanpak De storm en regen brachten op THO- LEN veel ongemak vooral voor de met plastik afgedekte vroege aardap pelen. Tegen windkracht 10 is weinig plastik bestand en er moest heel wat handwerk aan te pas komen om het weer enigszins op zijn plaats te krij gen. In het ongunstigste geval was er zelfs geen redden aan zodat het in zijn geheel verwijderd werd, wat toch weer een schadepost is. De vele regen zal ook nog wel voor de nodige schade zorgen. Voor het be halen van de vroege aardappelpri meurs moet er heel wat afgemodderd worden, en alleen uitgesproken goed ontwaterde percelen komen er voor in aanmerking. Er liggen weer heel wat bloemzaden te wachten om uitgezaaid te worden, hoewel het nog vroeg ge noeg is. Door de overweldigende vraag naar bloemzaden onder de te lers werden de lijsten van de vertegen woordigers van diverse firma's geheel leeggehaald, iets wat vrijwel nog nooit is voorgekomen, zodat het wel een zaak is om even bij stil te staan, om dat dit bij een goede oogst voor een volgend seizoen tot forse inkrimping Kring Zeeland/West Noord-Brabant NFO vraagt Rabobanken bij Vorst- schaderegeling geen afsluitprovisie Door het kringbestuur Zeeland/West Noord-Brabant van de NFO zijn alle Rabobanken in Zeeland en West Noord-Brabant aangeschreven en ver zocht de afsluitprovisie die normali ter geldt bij de vorstschaderegeling ten behoeve van de fruittelers niet in re kening te brengen. Ondanks de relatief kleine bedragen lijkt het het kringbestuur toch rede lijk, op sociale gronden, hieraan te- Er stond een harde, koude wind, 20 maart jl. Minister Braks liet zich echter op de eerste lentedag niet ontmoedigen door de opwaaiende stofwolken en plantte op het spruitenveld langs de A12 in Zoetermeer de eerste boom voor Floriade 1992. De Hollandse Groeneveld-iep werd met behulp van een helicopter in de poldergrond gezet. Onder de ruim tweehonderd genodigden bevonden zich o.a. de burgemeesters van Den Haag en Zoetermeer, resp. Havermans en Hoekstra. Zij plaatsten, te zamen met vijf andere gemeentelijke en pro vinciale afgevaardigden, rond de iep van de minister zeven elzen. kan leiden. Toch is zowel teler als zaadfirma gebaat met een goede oogst van dan ook meestal goede kwaliteit. Daarbij kan het laatste wel on derstreept worden, want hiermee kun nen de zaadfirma's in het buitenland konkurreren net zoals wij met onze andere tuinbouwprodukten. Maar het moet allemaal nog groeien en het meeste buiten, zodat hierin nog van alles kan gebeuren. Onder glas is de zaadteelt wat ingekrompen hoewel er toch nog wel een 25.000 m2 van di verse zaden komt te staan. De vraag is ook hier overstelpend groot maar daaraan kunnen de zaadfirma's he laas niet voldoen. In het westland wordt er al jaren op behoorlijke schaal met sukses zaad onder glas geteeld. Het is dan ook niet te verwachten dat dit meer onze kant uit zal komen en van een totale uit breiding is nog geen sprake, omdat ook het telen in het buitenland dik wijls goedkoper blijkt te zijm Toch kan er voor een aantal gewassen nog wel perspektief blijven zodat het mis schien in de loop der jaren nog kan groeien. 'De tijd is aangebroken om niet meer produktie-gericht te denken en te handelen, maar marktgericht'. Dat was kort samengevat de bood schap van de heer J.A.E. Pijnenborg, voorzitter van de Koöp. Ne derlandse Champignonkwekersvereniging b.a. tijdens de eind vorige week gehouden algemene vergadering van de CNC. In 1985 is de prijs van champignons tot een dieptepunt gedaald, zoals in geen tien jaar voorgekomen. De gemiddelde prijs van geveilde champignons daalde tot ƒ2,37 en lag de eerste tien weken van 1986 zelfs op een nivo van ƒ2,22 per kg. Toch wordt dit jaar nog weer een produktiestijging ver wacht van tien tot vijftien procent. vers- en van gekonserveerd produkt. gemoet te komen. Gezien de eerste positieve reakties, wordt de betreffen de gedupeerde fruittelers geadviseerd dit nadrukkelijk bij de onderhande lingen met de bank aan de orde te stellen. De schade, die vorig jaar door de zware vorst aan de plantopstand is toegebracht blijkt in het zuidwesten nog steeds tegen te vallen. Geschat wordt, dat meer dan 10% van de op pervlakte zo zwaar beschadigd is, dat overgegaan moest worden tot rooien! Alleen in Zeeland zijn bijna 60 bedrij ven die gebruik zullen maken van de vorstschaderegeling. Oorzaak van de problemen ligt in de afzet. Pijnenborg: 'Wij verspelen door verdeeldheid bij de afzet van ons produkt de voorsprong die wij met name door samenwerking in de teelt fase hebben bereikt'. Hij verwees naar een uitspraak van prof. Ter Woorst die kort geleden over het vei lingsysteem zei: 'Als een belangrijk deel van de produkten via andere ka nalen wordt verhandeld, onttrekt dat deel zich aan de openbaarheid van de prijsvorming. Daardoor wordt de doorzichtigheid van alle marktprijzen aangetast. Hierdoor wordt geknaagd aan het totale pakket goederen dat van producent via de handel naar de konsument stroomt. Dit heeft beslist een negatieve invloed op de prijs vorming'. Pijnenborg wees er verder op dat twintig jaar lang door de voormannen van veilingen en CNC is getracht de champignonkwekers te overtuigen van deze waarheid. Twintig jaar lang is hen voorgehouden van welk een be lang het zou zijn als alle champignon kwekers hun produkt aan de veilingen zouden leveren. 'Maar twintig jaar lang is het ons niet gelukt de cham pignonkwekers zover te brengen', ver zuchtte hij. 'De sterk stijgende produktie vraagt juist om een perfekt georganiseerde afzet, in binnen- en buitenland van Door deze tweedeling van kwekers die aan de veilingen leveren en die op kontrakt leveren, wordt het voeren van een marketingbeleid bemoeilijkt. Ook het kwaliteitsbeleid wordt duide lijk belemmerd door deze tweedeling. En reeds meer dan een jaar moeten wij konstateren dat de veilingklok verre van optimaal funktioneert ten behoeve van de prijsvorming van champignons in het nadeel van alle champignonkwekers'. Aldus de CNC-voorzitter. Volgens hem wordt dit efffekt nog versterkt door het achterblijven van de verwerkingskapaciteit van de kon- servenindustrie ten opzichte van het aanbod van champignons terwijl op de verse markt, waar vooral in de besloten sfeer van kontrakten wordt gewerkt, het spel van vraag en aan bod niet tot zijn recht komt. Pijnenborg: 'Men vraagt zich af: hoe kunnen de champignonkwekers zich toch die weelde van verdeeldheid per mitteren, temeer omdat wij bij de af zet van onze produkt in de konkurrentie te maken hebben met grote machtsblokken van onze Euro pese kollega's. De ernst van de situatie is besproken in verschillende besturen. Volgens Pijnenborg is men tot de volgende konklusies gekomen. Het realiseren van een eenheid bin- Wordt Spanje de grootste aardbeienproducent van West- Europa? Als we de Spaanse afdeling van de Centre Francais du Commerce Exte rieur mogen geloven is de totale Spaanse aardbeienproduktie voor dit jaar geraamd op ongeveer 200.000 ton. Dit betekent maar liefst een ver dubbeling vergeleken met 1983. Door deze gigantische produktietoename van de laatste jaren is Spanje nu ook Italië voorbijgestreefd. Het belangrijkste produktiegebied is de provincie Huelva (in het zuiden, te gen Portugal aan). Het areaal wordt hier voor 1986 geraamd op 2500 ha (veelal oader plastik tunneltjes) met een produktie van 120.000 ton, tegen vorig jaar 70.000 ton. De aanvoer loopt van januari t/m juni met een piek in april. Een ander produktiege bied is de provincie Valencia. In de ze streek wordt de produktie voor 1986 geschat op 40.000 ton. Het are aal bedraagt ongeveer 1000 ha. In Ca- talonië en ook in Malaga wordt de produktie voor dit jaar geraamd op zo'n 11.000 ton. Evenals de produktie is ook de eksport sterk toegenomen. In 1983 ekspor teer den de Spanjaarden nog 22.000 ton; vorig jaar ruim 50.000 ton aardbeien. Frankrijk, West-Duitsland en Engeland zijn de belangrijkste af nemers. Ook Nederland importeerde in 1985 ruim 3500 ton Spaanse aard beien, een verdubbeling vergeleken met 1984. Op woensdag 26 maart werd, in aan wezigheid van o.a. ir. L.M. Bouten, inspekteur van het Landbouwonder wijs, de EVTO-kursus afgesloten die specifiek op fruitteelt was gericht. Er werd door 21 kursisten deelgenomen. De kursusleider, ir. M.H. van der Weele, konkludeerde dat het een geslaagde kursus is geweest. Het doel van de kursus beoogt een voorberei ding op het ondernemerschap. Er worden geen panklare oplossingen aangereikt, het gaat er meer om weg wijs te geraken in de problematiek en de wegen te vinden om eventueel met behulp van derden een zo goed mo gelijke regeling voor de eigen situatie te vinden. Docenten uit bedrijfsleden, voorlich ting en landbouworganisaties hebben hun medewerking verleend. Uit een evaluatie blijkt dat de kursus bij de deelnemers ook goed is overgekomen. De kursisten ontvangen geen diplo- nen de afzet, waarbij alle champig nons op de veilingen worden aangevoerd, is twintig jaar lang een niet realiseerbaar ideaal gebleken, en dient derhalve als een gepasseerd sta tion beschouwd te worden. Om nu toch de grootst mogelijke eenheid binnen de afzet te bereiken dient de CNC met alle kracht een bundeling na te streven van kwekers die niet via de koöperatieve veilingen afzetten. Tenslotte dienen de veilingen, ver enigd in het Centraal Buro van de Tuinbouwveilingen tesamen met de CNC te komen tot de oprichting van een gezamenlijke verkoopkoöperatie waarin de koöperatieve 'kontrakt- markt en de veilingmarkt' in een or ganisatie verenigd is; en derhalve optimaal voor iedere handelaar, eksporteur en konservenfabrikant be reikbaar. Pijnenburg deed een dringend beroep op de champignonkwekers hun me dewerking aan de nieuwe aanpak te geven. 'Een goede bestudering van de huidige gang van zaken zal ook voor de handel en industrie tot de konklu- sie leiden dat een opheffen van de tweedeling in de afzet slechts kan lei den tot een meer kompleet marketing- en afzetbeleid waarbij het kwaliteits beleid een hoge prioriteit kan krijgen. Ook zij kunnen dan hun energie vol ledig richten op eksporteren van champignons omdat het verzamelen en groeperen ervan al voor hen ge daan wordt', aldus Pijnenborg. Tomaten- en komkommerteelt iets groter dan vorig jaar Per 1 februari j.l. werd op 1156 ha to maten geteeld en op 500 ha komkom mers. Dit is resp. 29 en 28 ha meer dan vorig jaar op dezelfde datum (resp. 2,6% en 5,9%). Met de teelt van tomaten werd in januari begon nen op 239 ha en met komkommers op 202 ha. Vorig jaar was dit in ja nuari resp. 323 en 220 ha (resp. - 26% en - 8,2%). Een en ander blijkt uit het steekproefonderzoek "Tuin- bouwgewassen onder glas" van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De oppervlakte sla onder glas per 1 februari j.l. bedroeg 969 ha en was 68 ha groter dan een jaar eerder 7,5%). In januari werd aanzienlijk minder sla geoogst dan vorig jaar; n.l. resp. 250 en 353 ha (-29%). ma, maar een verklaring als ze vol doende aanwezig zijn geweest en een werkstuk hebben ingeleverd. Eén van de kursisten heeft wegens absen tie/baanverandering geen verklaring ontvangen. Vijf andere kursisten had den hun werkstuk nog niet gereed. Na inlevering kunnen zij alsnog een ver klaring ontvangen. De volgende kur sisten hebben deelgenomen: Deelnemers kursus E.V.T.O. 1985-1986 te Goes J.F.M. Broeren, Wouw; E.G. Buijs- se, Groede; S.J. Capelle, Nieuwer- kerk; J.K.A. Dagevos, Wemeldinge; J. op 't Hof, Oudelande; O.W.B. Ka velaars, Zevenb.Hoek; A.W. van Kempen, Poortvliet; A.I. Luteijn, Breskens; J.J. Luteijn, Nieuwvliet; J.G.C. van der Riet, Dinteloord; J.A. Rijk, Heinkenszand; A.L.M. Smits, Ovezande; A.M.A. Steijn, Kwaden- damme; J.M. Steijn, Hoedekensker- ke; M.D.M. Steijn, Kwadendamme; M.W.J. Steijn, 's Gravenpolder; H.R.M.C. Vereecken, Vogelwaarde; E.P.M. van der Wielen, Kloosterzande. weekstaat energieverbruik In de afgelopen winderige week was het houden van de goede RV door middel van beperkt ventileren nood zakelijk. De instraling was soms fifnk, we noteerden 65 mW/cm2, zodat de kasluchttemperatuur behoorlijk kon oplopen. Toch hebben we niet meer geschermd dan een paar uur, dit is zo weinig mogelijk, om de planten te la ten wennen aan het licht zodat het ge was in het vervolg het volle rendement van het zonlicht kan hebben. Tegelijk wordt er op donkere vochtige dagen de verdamping gestimuleerd zodat het gewas aktief blijft. Door een mini mumbuis die inkomt bij een RV van 87% maar vooral door te ventileren blijven de planten verdampen. Hier door blijft het gewas steviger en daar door zijn ze beter in staat een plotselinge weersovergang op te van gen. Bij de gedoseerde EC van 2,3 in de steenwol wordt er in de mat een EC teruggevonden tussen de 2,5 en 3. Wel is de PH nog steeds hoog, tussen de 6 en 7. In de grond is de druppel EC 1,5 en wordt er in de grond 1,2 gemeten. De klimaatsinstellingen zijn deze week niet gewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 9254 m3 gas bij een bedrijfsom vang van 10.000 m2. 14 Vrijdag 4 april 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 14