Nog steeds hoge grondprijzen! Ondanks alles gaan we weer vol goede moed zaaien!! korte wenken akkerbouw Mestmakelaar uit Brabant haalt wereldpers Stro - Het ras bepaalt de voederwaarde Sommige weilanden moeten overgezaaid! Het tarweveld wisselde gelukkig van kleur! Kleine boer zwaarst getroffen Na een mooie februarimaand met een prachtige vorstperiode gevolgd door een in de grond althans langzame dro ge dooi valt het weer toch wat tegen. Op zichzelf eigenlijk niets bijzonders want maart zal toch in ieder geval zijn staart nog moeten roeren. Toch is men in de afgelopen week op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND al met trekkers, rotorkopeggen, tril- tandcultivators, zaai- en pootmachi- nes te velde getrokken. De eerste vroege aardappels zijn reeds gepoot en met plastik folie onderge- dekt. Het gaat al om een behoorlijke oppervlakte. Meestal wordt de grond pas kort voor het poten geploegd en na een paar dagen mooi weer, wil het poten best aardig gaan. Alhoewel de ze teelt van vroege aardappels op zich De vorst heeft dit jaar in de grond een rekorddiepte bereikt. Op hogere gron den in WEST-BRABANT-ZUID zat de vorst 50 cm in de grond, maar op lagere, nattere grond wees de duimstok 65 cm aan. Zoals het er nu naar uitziet wordt het dit jaar een laat voorjaar. Het leek er op dat in de laatste week van maart nog geploegd en gezaaid kon worden maar de regen was spelbreker. Alleen op gronden die in het begin van de vorstperiode zijn bewerkt heeft men kunnen ploegen. Hier en daar is gerst en zomertarwe gezaaid terwijl sporadisch een per ceeltje vroege aardappelen is gezet. De vorstschade in wintertarwe is praktisch nihil, bij graszaad moet plaatselijk een stukje Italiaans raai- gras als verloren worden beschouwd. Bij de weilanden is het allemaal nog niet te overzien, omdat de graszode zich maar zeer langzaam herstelt. Sommige weilanden waar tijdens de Ineens was heet daar, ook in de WESTHOEK; de koesterende zon nestralen schenen over dijken en vel den. Heel voorzichtig begon zich een groene waas over de dijken te leggen. Het dorre doods lijkende tarweveld wisselde van kleur. Van grauw bruin naar fris groen. Menige boer haalde opgelucht adem met het zien van de verandering van kleur. De temperatuur liet jassen, dassen en truien in de kast belanden en menige gang werd gemaakt naar het land. Om terug te komen met de weten schap dat het nog te nat was. Te nat om te zaaien. Te nat om te rijden. Zelfs om kunstmest te strooien over de graszaadblokken. Hier en daar werd geploegd. Nu we dit schrijven zijn jas en trui weer opgezocht, want er staat een stevige wind die zelfs aan- wakkerd tot windkracht 10. Verder hebben we 30 mm water uit het meetglas gegoten, dus kunnen we het zaaien voor Pasen wel vergeten. Praktijk is dan dat we ons maar be zighouden met het afwerken van de oogst 1985. Uit nood gaan er toch steeds meer koelhuizen open. De tijd die er is om aardappels en uien op te ruimen wordt steeds minder. Het is nu zo, dat de boer zelf gaat bellen naar de handelaar om de aardappels maar te komen halen. Dat is een si tuatie die omgekeerd is. Immers de handel moet het initiatief nemen als een dure teelt is, zorgt toch meestal de prijs van de primeurs voor een lo nende opbrengst, terwijl op het vroeg vrijkomende land nog een nateelt plaats kan vinden. Verder zijn er plantuien geplant en ook al uien gezaaid. Ook het zaaien van gerst en erwten is reeds begonnen. De wintertarweper- celen kwamen kaal en bruin uit hun 'winterslaap' maar zij beginnen nu mooi groen te worden. Een aantal kollega's heeft stikstofbe mesting op de wintertarwe reeds tij dens de vorstperiode gegeven, anderen waren bang voor een natte dooi en velen daarvan hebben nu nog geen gelegenheid gehad om te strooi en omdat de bovengrond onvoldoen de droog is. Al met al zal een vroege Pasen toch geen vroeg voorjaar bete- vorst drijfmest is uitgereden zullen doorgezaaid moeten worden. Vooral de eerste tanken uit een drijf- mestkelder hebben verbranding ver oorzaakt. Op veel rundveebedrijven is de ruw- voeder voorraad dermate geslonken dat vervangende produkten bijge- kocht moeten worden. Naar voeraar- dappelen is op dit moment enorm veel vraag en we mogen aannemen dat de ze vraag nog verschillende weken zal aanhouden. Misschien dat de aardappelprijs door deze ontwikkeling iets kan verbeteren. Vanuit de pootgoedsektor worden ook aanmerkelijk veel aardappelen bij de veehouderij aangeboden. Een veehouder heeft liever konsump- tieaardappelen dan gekleurd poot- goed. Qua voederwaarde liggen aardappelen beter in de markt omdat het droge stof gehalte aanzienlijk ho ger ligt. Om de financiële positie wat te ver- het goed is. Nu gebeurt het dat de aar dappels weggehaald worden tegen een prijs die je wel zult horen als ze klaar gemaakt zijn. Ze moeten eerst precies weten, hoeveel banken er in zitten, hoeveel ziek, enz. Dat de prijs dan heel droevig is, begrijpt een ieder. Over uien praten we helemaal maar niet. Volgende week hebben we de maand april en dan is het ver beke ken. Het probleem van waar te dum pen wordt steeds groter. De sloot van vroeger is er niet meer. De folders van de middelen voor de onkruidbestrijding vallen met hopen in de brievenbus. We komen er aller lei namen in tegen en we kunnen er alle mogelijke ziekten en plagen mee bestrijden. Alleen het woord produk- tievermindering en kostenverlaging hebben we gemist. Deze woorden ko men ons uit de ether wel ter ore. Bo vendien staan ze iedere week in de landbouwbladen. Op iedere boeren- visite worden er de nodige woorden aan gewijd. Het is een probleem waar we geen pasklare oplossing voor hebben. Het spel van de elementen zal in ie der geval weer meespelen en een gro te faktor blijven. Zo gaan we naar Pasen. Dit feest valt vroeg van 't jaar, wat niet wil zeggen dat we vroeg gaan zaaien en poten. Wie zal zeggen waar we goed mee zijn, dat weten we pas het volgend jaar. kenen en met name voor de veehou- derijsektor betekent dat een handikap omdat het vee niet vroeg in de wei zal kunnen en dat betekent dan ekstra voerkosten. Overigens is het voor onze veehouders een voordeel dat de voerprijzen niet zo hoog zijn en dat houdt dan weer verband met de slechte prijsontwik keling in de akkerbouw, waarbij dan voor de veehouderij vooral de prijzen van-de (voer)aardappelen van belang zijn. De prijzen van de konsumptieaardap- pelen zijn bedroevend laag en dat ver schijnsel manifesteert zich al het gehele verkoopseizoen. Ons bouw plan bevat gemiddeld een kwart aar dappels zodat een slechte aardappelprijs een flinke nadelige in vloed op het eindresultaat heeft. Andere gewassen die deze slechte prijs kunnen kompenseren zijn er helaas nauwelijks, behalve dan de suiker bieten. Het onderste akkerbouwregeltje ziet er somber uit. Kijk en als we deze prijzen dan rela teren aan de prijzen die nog steeds voor vrijkomende gronden worden betaald dan vragen wij ons af hoe lang deze prijzen nog stand zullen houden. Geen enkele bedrijfsekonomische re kensom zal met deze grondprijzen als basis nog een voordelige uitkomst kunnen krijgen. Wij vragen ons wel eens af of de komputers van de ko pende makelaars beter kunnen reke nen dan de breinen van de boeren en hun boekhouders. sterken wordt er steeds meer gespro ken over de mogelijkheden die er zijn om er een tak bij te nemen. Vooral op bedrijven waar door de interim- wet, superheffing of te weinig land bouwgrond geen uitbreiding meer mogelijk is. Konijnen, meervallen, geiten en bijen zijn diersoorten waar de markt nog niet van verzadigd is. Het opzetten van zo'n soort bedrijf is betrekkelijk eenvoudig en vereist in tegenstelling tot varkens en rundvee niet zo'n hoog beginkapitaal. Wel is het vergaren van kennis omtrent bij voorbeeld het mesten van konijnen een belangrijk punt. Op dit moment worden allerlei kursussen opgezet waarbij het voor sommige bedrijven raadzaam is serieus te bekijken om zoiets te volgen. Een diploma erbij halen is nooit weg, zeker niet nu er bij het indienen van een hinderwet of bouwvergunning steeds meer gekeken wordt naar de basiskennis van de aanvrager. Hopenlijk dat van hogerhand af straks tijdig wordt ingegrepen als de aanvragen voor het bouwen van gei tenstallen en dergelijke te sterk toe nemen. Overproduktie heeft de boer al genoeg geld gekost. ZANDGRONDEN, WELKE LAAT GEPLOEGD worden, geven vooral op lichtere gronden gemakkelijk een fijn en te los zaaibed. Deze gronden worden vaak een prooi van de schrale, droge en sterke voorjaarswind. Het gebruik van een vorenpak ker achter de ploeg voorkomt een te losse ligging en geeft een goede aansluiting van de bouw- voor met de ondergrond. Dit kan opbrengstverhogend werken ten opzichte van wiel-aan-wiel vastrijden. HET VERSTUIVEN VAN SUI KERBIETEN op lichte gronden kan tegengegaan worden door 10 a 15 ton rundveedrijfmest over het perceel uit te rijden. Doe dit voordat de bieten boven staan, anders worden deze ernstig be schadigd. Voorkom bij het ver spreiden van de mest, dat de bie ten uit de rij worden gereden, want dit geeft veel problemen bij de verzorging en de oogst van het Het is reeds goed merkbaar dat de lente weer in aantocht is. De tarwe heeft in enkele dagen tijds weer een groene glans gekregen en ook de vo gels laten zich weer horen. Na een periode van zacht voorjaars weer zijn begin deze week in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN reeds enkele kollega's met de voorjaars werkzaamheden in het land begon nen, doch de regen heeft daar weer een eind aangemaakt. Het begint er naar uit te zien dat het een vrij laat voorjaar zal worden, want de weersvooruitzichten zijn niet erg gunstig. Dat zou de opbrengst wel eens niet ten goede kunnen komen. Mogelijk kan een verdere daling Van de prij zen hierdoor wat afgeremd worden. Regelmatig hoort men verkondigen dat de ekonomie weer aantrekt, doch voor de landbouw lijkt het juist andersom te zijn. De maatregelen die ons vanuit Brus sel opgedrongen worden beioven niet veel goeds en zullen van ons heel wat aanpassing vergen. Met het steeds maar opvoeren van de pro- duktie kan men niet eindeloos door blijven gaan. De produktie zal mijns inziens veel meer afgestemd moeten In de LANGSTRAAT is de winter voorbij als ik de pen ter hand neem. De schaatsliefhebbers hebben hun hart weer op kunnen halen deze win ter. Het leek een kwakkelwinter te worden maar we kregen toch nog la ge temperaturen na die natte perio de. Dat is het land wel ten goede gekomen. De voorjaarswerkzaamheden kun nen weer beginnen na een druk ver gaderseizoen over de mestproblema tiek. Daar is het laatste woord nog niet over gezegd. Want er leeft zeer veel onvrede bij de boeren over de vele onduidelijkheden van de minis ter. Het is immers zeer onredelijk en onaanvaardbaar om in de winter geen drijfmest uit te mogen rijden. Dat komt een goede bedrijfsvoering zeker niet ten goede. Wij hebben als afdeling per brief aan de Vaste Ka merkommissie onze grieven bekend gemaakt. Het is weer zo dat vooral de kleine boer het zwaarst wordt ge- gewas. U kunt daarom het beste dwars over het gezaaide gewas rijden. DOOR EEN MECHANISCHE ONKRUIDBESTRIJDING met de schoffelmachine uit te voeren kan men veel geld besparen. On kruid dat net gekiemd is krijgt U gemakkelijker weg dan wanneer het groter is. Begint dus op tijd. HET BESTE RESULTAAT met de mechanische onkruidbestrij ding bereikt U als U gebruik maakt van bladbeschermers en Bennie Rooijackers uit Beek en Donk, die zich begin van dit jaar heeft opgeworpen als mestmake laar in de regio Zuidoost- Brabant, heeft wereldwijde be kendheid gekregen. De Wall Street Journal, een gezaghebben de krant in Amerika die over de hele wereld wordt verspreid, plaatste gisteren een uitgebreid interview met Rooijackers, dat werd gemaakt door een verslag gever, die eigenlijk op pad was gestuurd om een reportage te ma ken over Philips. Rooijackers komt uitgebreid aan het woord over zijn voor Amerikanen nogal vreemd beroep: het verkopen van mestoverschotten van Oostbra bantse bedrijven aan boeren die elders met een mesttekort kampen. worden op de behoefte wil men de landbouw en veeteelt lonend houden. Landbouwgrond braak laten liggen zie ik nog niet zo gauw gebeuren. Minder kunstmest strooien is een an der idee. Daardoor kan een natuur lijker groeiproces ontstaan en kun nen misschien de schimmelziekten die de laatste jaren steeds erger wor den, terug gedrongen worden met als gevolg minder sproeikosten. Want die zijn de laatste jaren flink de pan uitgerezen. Over dergelijke ideeën zal nog heel wat gediskus- siëerd worden. Uit de produktie nemen van minder goede landbouwgrond mits hiervoor een goede regeling getroffen wordt, kan misschien een oplossing zijn. Die grond zou eventueel gebruikt kunnen worden voor rekreatie. In die sektor schijnt uitbreiding nog mogelijk te zijn. Er zal veel wijsheid en inzicht van onze voormannen gevergd worden om alles weer in het goede spoor te krijgen. Toch gaan we zo gauw als de weers omstandigheden het toelaten vol goede moed het zaad weer aan de aarde toevertrouwen want moed ver loren is al verloren. troffen, net als bij de superheffing. Wat het grasland betreft, dat ziet er nog niet zo best uit, vooral niet di- rekt na de strenge vorstperiode op die kale grond. We hopen dat het zich goed zal herstellen en dat er niet te veel percelen overgezaaid moeten worden, wat weer kosten met zich mee brengt. De veeprijzen zijn ook niet al te rooskleurig, zodat we daar ook niet op wat ekstra's kunnen rekenen. De meeste veehouders zullen hun kwotum wel helemaal volgemolken hebben. Dat zal de minister wel niet leuk vinden, waar een koe is nu een maal geen machine die je af kunt stellen. Een lichtpuntje is dat de nuchtere kalveren nogal aan de prijs zijn. De veevoederprijzen zijn ook erg rustig vooral de aardappelen zijn erg laag in prijs. Voor de veehouder toch nog aantrekkelijk om te kopen. We hopen toch op een goed jaar. Het is nog vroeg dus er kan nog van alles gebeuren. ondiep werkt. Zorgt ervoor, dat de messen vlijmscherp zijn en vlak staan. De parallellogram men moeten goed kunnen schar nieren zonder dt er veel speling aanwezig is. LANDBOUWVERKEER dat op de openbare weg rijdt en breder is dan 2.60 meter moet een geel zwaailicht voeren dat van alle kanten goed zichtbaar is. Een trekker op dubbellucht is vaak al breder dan 2.60 meter. Zorg dat U gezien wordt, dit kan veel el lende voorkomen. Bij het voeren van stro kan de ver teerbaarheid afhankelijk zijn van het gerstras. Dr. Bob Orskov van het Rowett-instituut in Aberdeen konstateerde tussen de diverse zo- mergerstrassen verschillen tot 15%: "De differentie kan meer bedragen, dan die tussen met am moniak behandeld en niet ontslo ten stro". Bij voederproeven bleek de brouwgerst "Golden Promis" zwaar verteerbaar. Triumph bracht het er wat beter af en het nieuwe ras Corgi lag op kop. Een vergelijkend onderzoek tussen winter- en zomergerstrassen was nog niet afgesloten. Bij stro van wintertarwe waren de verschillen duidelijk geringer. Vrijdag 28 maart 1986 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 9