Het gemiddelde akkerbouwbedrijf zal op moeten letten! Regen zet voorjaarswerkzaamheden stil 'Overschottenproblematiek' Voorlopig landinrichtingsplan Walcheren positief ontvangen Grote wiel het geheim van de smid Hoewel er al wel wat gezaaid is op SCHOUWEN-DUIVELAND heeft de regen toch weer roet in het eten ge gooid. Zou het na vorige week nog enkele dagen droog gebleven zijn, dan waren er ongetwijfeld al vele perce len gerst, veldbonen, erwten en wel licht ook bieten gezaaid. Voor de bieten was het in verband met de opkomstproblemen niet zo erg dat men het zaaien nog wat uit moest stellen. Voor de veldbonen daarente gen was het jammer dat het nog niet overal droog genoeg was om te zaaien. Dit gewas is namelijk erg gebaat bij een vroege zaai. Er zijn al wel veld bonen gezaaid. Ook gerst en plantui- en zitten al in de grond. Echter veel is op het moment van schrijven nog niet gedaan op het land. Wel worden de tarwe en graszaadper celen gekontroleerd. De meeste tarwe heeft de winter goed doorstaan al lijkt het of vooral de laatgezaaide perce len wat planten verloren hebben. Het aantal planten per vierkante meter is daar nu aan de magere kant. Een rondgang met de tarwestudieklub toonde dit ook enigszins aan. Toch staan de planten goed verdeeld, zodat een goede uitstoeling de zaak wat bij kan sturen. Graszaad stond er tot begin vorige week dor en kaal bij. Een paar zon nige dagen zorgden echter voor een snelle kleurverbetering. Toch zijn er wel percelen die als verloren moeten worden beschouwd. Laatgezaaid En gels raaigras is voor een deel uitgevro- ren. Ook enkele overjarige percelen engels raai zijn bevroren. Hiervan zijn er al ondergeploegd. Sommige wach ten hier nog even mee en hopen dat er nog voldoende levende planten over zijn gebleven. NÏoet het graszaad ondergeploegd worden dan komt weer de vraag naar voren welk gewas De praktijkschrijver uit HET LAND VAN AXEL ziet op de kalender dat de lente is begonnen. Buiten is dat alleen nog maar te merken aan de jonge lammeren die weer in de weide lopen. Weiden zijn het jammer genoeg nog niet, het zijn dorre kale vlaktes met er dan gezaaid moet worden. Velen hebben zich in deze winter uitgebreid met deze vraag bezig gehouden. He te definitieve bouwplan is vaak erg laat vastgesteld. Grote verschuivingen zullen ook dit jaar niet plaatsvinden. Definitieve cijfers over arealen zijn nog niet bekend. Toch zijn er wel aan wijzingen dat de gewassen veldbonen, erwten, teunisbloem en enkele volle- gronds groentegewassen uit zullen breiden. Daarentegen zal de opper vlakte zaaiuien minder zijn. Veel uientelers hebben genoeg van dit gewas. Een aantal slechte jaren ach ter elkaar en de slechte kwaliteit van dit jaar deed hen besluiten dit gewas uit hun bouwplan te schrappen. Als we niet in staat zullen zijn een goede kwaliteit ui te leveren ziet de toekomst er voor de nedelandse ui somber uit. In een situatie van een verzadigde markt gaat de kwaliteit namelijk een zeer grote rol spelen. Meestal kunnen wij Nederlanders een produkt produ ceren dat wat de kwaliteit betreft goed skoort. Laten we hopen dat dit met de ui in de toekomst ook lukt, zodat niet alle uien aan het vee opgevoerd hoeven te worden. De werkzaamheden op ZUID- BEVELAND komen langzaam op gang. Dit trage tempo wordt voor namelijk veroorzaakt door in het be gin wat spetters en op het moment dat dit geschreven wordt, toch flinke buien. Toch is er de laatste weken al wat gedaan. Dat er laat gezaaid en zeker laat gepoot gaat worden, is volgens een aantal mensen niet erg want dan zijn er geen over schotten... Dat is misschien een beter wapen te gen de overschotten dan het uit de produktie nemen van land. De laat ste weken worden de meest vreemde suggesties gedaan. In een land waar grond schaars en dus duur is, heeft zoiets een averechts effekt. Het is praktisch niet realiseerbaar om grond te laten braken. Daarbij komt nog dat die grond wel bewerkt en verzorgd dient te worden in het jaar dat deze braak ligt. Het zou daarom beter zijn, in EG-verband, om voor een aantal gewassen zoals aardappe len en uien, een datum vast te stel len, waarvoor ze niet gezaaid of ge poot mogen worden. Op die manier is het mogelijk om ieder jaar een te kort te kreeëren waardoor de prijs automatisch op een akseptabel nivo blijft: met andere woorden, waar door het inkomen voor de agrarische sektor verzekerd blijft. Het produceren van overschotten heeft geen zin omdat de mensen in andere werelddelen die honger lijden Het laat zich aanzien dat er vóór Pa sen niet veel meer gedaan zal worden aan de voorjaarsinzaai op WAL CHEREN. De laatste dagen had het weer een buig karakter. Voordien droogde het ook weinig. De grond was nog te vochtig om een goed ef fekt van de grondbewerking te krij gen. Nog niet zo lang geleden is de vorst uit de grond verdwenen. De bodemtemperatuur is dan ook nog laag. Omstreeks 20 maart kwam er duide lijk groei in de wintertarwe en het gras. Met de dag veranderde de kleur van de percelen van bruin naar groen. De laatste sporen van het wintersweer zijn aan het verdwijnen, de voorjaarstinten krijgen weer de overhand op het veld. In enkele ge vallen is er kort voor de dooi nog zo- mertarwe ingezaaid. Verder een en kel perceel 2e jaarsplantuien. Het zou voor Walcherse omstandighe den mooi zijn als de inzaai begin april kan beginnen. Het aardappelpootgoed wordt weer op de bedrijven afgeleverd. Ver wacht wordt dat een goed produkt beschikbaar komt. Gezonde gave poters zijn een goed uitgangspunt voor een prima gewas. Bij aflevering is het een goede zaak wat steekproe ven te nemen om een indruk te krij gen over de hoedanigheid van de pootaardappelen. Bewaar ook de certifikaten. Omtrent het aantal knollen per baaltje is het goed enkele baaltjes te tellen. De indruk van sommige partijen is dat ze aan de 8 grove kant zijn. Het aantal is dan wat kleiner waardoor de hoeveelheid niet voldoende is voor de geplante oppervlakte. Bij de verdere verzor ging zullen we er naar moeten stre ven dat er een korte stevige kiem op de poters ontstaat. Dit vraagt dik wijls nogal wat stuurmanskunst. De kringen van de landbouworgani saties, mochten niet klagen over be langstelling bij de voorlichtingsbij eenkomst over de ruilverkaveling. Verschillende zaken zijn nu wat dui delijker uit de verf gekomen. Het is wenselijk te streven naar een ruilver kaveling en geen herinrichting. Verwacht wordt dat het schetsont werp in de loop van 1986 gereed komt. Daarna volgt het vooront werp landinrichtingsplan in 1987, gevolgd door de inspraak. Vervol gens het definitieve landinrich tingsplan. En dan de stemming in 19... Er zal nog heel wat water door de Schelde stromen alvorens het zo ver is. De diskussie is op redelijk positief nivo gevoerd. Verschillende punten bleven nog wat in het vage, maar we hebben de indruk dat de 350 be zoekers niet ontevreden waren. Voor de landinrichtingskommissie mag dit een teken zijn om met onverminder de energie verder te werken aan haar opdracht. De komende jaren mogen we belangrijke ontwikkelingen in toenemende mate tegemoet zien. Met als hoofddoel, verbetering van de inkomenspositie van de bedrijven op Walcheren. Kunstmest vermindert effekten zure regen Het bos in Europa is ziek. Dertig procent van de bomen staat er weinig florissant bij. Op het eerste gezicht lijkt die schade samen te hangen met de toenemende verzuring van de neerslag. Met name in West- Duitsland groeit het inzicht, dat ook de slechte voedingstoestand van de bomen ermee te maken heeft. Ekspe- rimenten daar laten zien dat het be mesten van bossen de schadelijke gevolgen van zure regen voor een groot deel kan opheffen. Ook in Ne derland is men nu begonnen met een dergelijke bosbemestingsproef, en wel in de gemeente Harderwijk. De proef wordt genomen in een stuk gemeentelijk bos met een ongeveer vijfentwintig jaar oude opstand van grove den. Stikstof wordt niet toege diend. Kalium, magnesium, fosfaat en kalk worden in verschillende kom- binaties gegeven over 48 veldjes van elk 550 vierkante meter. Kalk en fos faat worden in één keer toegediend. Kalium en magnesium worden in drie opeenvolgende jaren gestrooid. Jaarlijks zal men bodem en naald monsters nemen en wordt de groei van de bomen bepaald aan de hand van diameter en hoogte. een afrastering er rond. Door de late strenge winter heeft het grasbestand veel te lijden gehad. Het kost voor de schapenhouder ekstra voer, werk en geld om de ooien met zogende lammeren bij te voeren. Ook de vee houder gaat straks te maken krijgen met een langere stalperiode doordat er laat gras zal zijn. Dit brengt ook voor hem ekstra voer kosten mee. De superheffing op de melk werkt nu ook flink door in de prijzen van de kalfvaarzen. Voor de kalfvaar- zenhouders in ons gebied is dit jam mer omdat dit voor hen toch een mooie neventak is naast akkerbouw. Nadat eerst de prijzen van de biggen onder druk stonden en staan, zijn nu ook de mestvarkensprijzen flink ge daald en de verwachting is, dat tot het najaar er nog een te ruim aanbod zal blijven, zodat de prijzen mis schien nog wat verder wegzakken. Een lichtpuntje voor deze bedrijven is de lage voerprijs door de lage dol larkoers. Wat de akkerbouw betreft is het met de prijzen van konsumptieaardappe- len en het pootgoed oogst 1985 erg slecht en het ziet er naar uit dat dit niet meer zal verbeteren. Ook de ui en van oogst 1985 is zowel wat de kwaliteit als prijs betreft een droevi ge zaak. Maar het oude gezegde gaat nog steeds op, nl. 'de boer hij ploeg de voort'. Zo is het ook nu weer. Ondanks allerlei negatieve berichten vanuit Brussel of Den Haag over prijsbevriezing, prijsverlaging, me deverantwoordelijkheidheffing enz. heeft iedere boer zijn zaaiplan weer gemaakt. Het zal waarschijnlijk wel wat afwijken van hetgeen we gewend zijn. Je hoort praten over meer teu nisbloemen, veldbonen en erwten, we zullen afwachten wat het wordt. Wat zeker is dat het voor het door snee pure akkerbouwbedrijf van ge middelde omvang de komende jaren geen gemakkelijke zullen worden. Volgens een gehouden onderzoek van een H.A.S. student blijkt in Zeeuws-Vlaanderen de animo voor andere teelten b.v. grove tuinbouw nog niet groot. Bij de jonge boeren is er wel meer interesse dan bij de oudere. Wat echter meer opvalt is dat bij bedrijfsgrootte van 30-50 ha er de minste animo voor is. De klei nere en de grotere bedrijven hebben meer interesse. Dit geeft toch te den ken. Het gemiddelde akkerbouwbe drijf zal toch op moeten letten dat het bij de tijd blijft, om ook in de toekomst mee te kunnen blijven draaien en z'n levensvatbaarheid te behouden. Hoewel de lente is begonnen zijn er nog praktisch geen percelen inge zaaid. Afgelopen week een enkel perceel gerst, veldbonen en pootaar dappelen, wat dan nog gebeurde on der minder goede omstandigheden. Van belang is toch om te wachten tot de grond geschikt is om te bewerken. Hiervoor hebben we droog en zon nig weer nodig. onze produkten voor de huidige prijs toch niet kunnen kopen. Ze zullen uiteindelijk toch in hun eigen behoefte moeten voorzien. Al met al blijft dit toch een pro bleem dat op hoger nivo uitgespeeld gaat worden, wat echter niet wil zeg gen dat we er geen stem in hebben. Via onze standsorganisaties zullen we onze wensen kenbaar moeten maken. Zowel wat betreft de over schotten als de zoetwaterproble- matiek. Dit alles zal de nodige tijd vergen, ook op ZUID-BEVELAND. Alhoe wel er in de regio toch wel aange trokken wordt om bepaalde zaken sneller te realiseren b.v. zoetwater. Voordat we in Oost-Zuid-Beveland zoetwater hebben dan hebben we toch zeker al twee, drie of misschien wel vier keer gezaaid en geoogst. De winter is gelukkig voorbij en de lente is eindelijk gekomen. Toch blijft alles er nog erg dor uitzien. Twee strenge winters achter elkaar hebben de heesters en de heggen op onze erven een hele klap gegeven. Een behoorlij ke bemesting kan de achterstand in de groei van de erfbeplanting weer snel te niet doen. Voor ons zelf en voor de gewassen hebben we zon nodig en die komt, want het is al weer bijna april... In de wintertarwe ontdekken we al wat groen en per dag neemt dat toe. In de kiembakjes van ons poot goed zien we hetzelfde. Sommige kollega's beweren, dat het onzin is óm pootgoed nog voor te kiemen. Wij gaan echter van het standpunt uit, dat geen enkel voorjaar eender is. Als men niets doet, dan heb je ook geen perceel vroege aardappelen en soms zit de handel er om te sprin gen. Geregeld worden er nog konsumptie aardappelen afgele verd. Je snapt niet, dat ze niet duurder worden, maar dat zit er met oogst 1985 niet meer in. In de weilanden is het nog een kale boel en dus zullen de schapen en het vee nog een hele poos oude aardappelen moeten eten. Dat kan ook, maar het is toch een vreemde zaak, dat we geïn vesteerd hebben in moderne aar- dappelbewaring en dat er uitein delijk veevoer in opgeslagen wordt. Maar wie weet wanneer we nog een ekstreem laat voor jaar krijgen, dan kunnen er met die goed bewaarde konsumptie aardappelen in de cellen nog wonderen gebeuren. Een boer is nooit te oud om eens ekstra veel geluk te hebben. Wie niet waagt, die niet wint en van een ekstreem laat voorjaar moeten we het soms juist, hebben. Met de scha pen zien we hetzelfde. Een schaap is niet geschapen om voe- raardappelen en uien te eten, maar het aantal lammeren is nu groter dan in normale jaren. Dit natte voorjaar heeft het mo gelijk gemaakt, dat we weer eens naar de SIMA in Parijs konden gaan. Voor ons uit het zuiden is de afstand niet zo groot meer. In de moderne autobussen hebben we wel een volledige verzoring, maar een nachtje in een goed ho tel zou toch aangenamer wezen. Volgend jaar moet onze afdeling dat maar eens vroeg gaan organi seren; opvallend op de SIMA was, dat in de Franse ploegen geen schijven meer gemonteerd zijn. Een hele besparing, want met die schijven is er nog al eens wat loos. Verder gaat de schaal vergroting in de spuitmachines met rasse schreden door. Spuit- breedtes van 36 en 40 meter zijn geen uitzondering meer en al de ze machines staan ook op hoge wielen. Vierrijïge pootmachines gemonteerd op vier wielen lopen ondanks de grote bunker met pootgoed toch zeer stabiel. Zo zagen we grote kunstmeststrooi ers met een bakinhoud van 10 ton, maar wel het geheel gedra gen door meerdere grote wielen. In vele dingen zijn die grote wie len het geheim van de smid en daar zit nog een berg toekomst in. Aardappel- en bietenrooiers worden blijkbaar nog langer en dat schijnt de rooikwaliteit te be vorderen. Onderweg hadden we geen enke le Franse boer in het land gezien, maar ze waren wel op de SIMA. Vooral de grote tent waar men alles kon eten en drinken was overvol aan boeren. Dat zijn kol lega's van ons en ze waren zeer kontent, dat we als Hollanders ook naar Parijs gekomen waren. Jammer, dat we geen één EG- taal spreken, want dan zouden we elkaar beter kunnen verstaan. Met een franse kursus komen we ook al een heel eind. Verder prettige Paasdagen en goed weer toegewenst, want daar beginnen we nu wel naar te ver langen. Vrijdag 28 maart 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 8