Voorzitter Franse boerenbond, Francois Guillaume, nieuwe minister van Landbouw nieuws uit brussel Franse en Nederlandse landbouworganisaties Regering steunt Duitse boeren fors op hoofdpunten eensgezind Fruitteelt ongerust over verloop voorlichtingsdienst Ruilverkaveling Kapelle Wemeldinge De benoeming van Francois Guillaume, voorzitter van de grootste Franse boerenbond FNSÉA, tot minister van Landbouw in de nieu we regering van Jacques Chirac heeft de Europese besluitvorming over een prijsbevriezing en een ombuiging van het graan- en rundvleesbe leid zeker niet gemakkelijker gemaakt. Dat is gebleken tijdens de Euro pese ministerraad van maandag en dinsdag, toen de ministers van Landbouw naast de problemen rond de verdere financiering van het beleid ook de betwiste voorstellen van kommissaris Andriessen heb ben besproken. Jan Luiten Frangois Guillaume, de meest beken de boer van Frankrijk en een groot te genstander van het beleid van de Europese Commissie, zat voor het eerst aan de onderhandelingstafel in de Europese ministerraad. Nog geen twee weken geleden had hij in hetzelf de Brussel "als FNSEA-voorzitter de voorstellen van Andriessen verworpen en gepleit voor een prijsverhoging met 4,7 procent. In zijn eerste toespraak voor de mi nisterraad heeft Guillaume deze 4,7 procent niet genoemd, maar zijn woorden "dat het eerste doel van het landbouwbeleid moet zijn de verbe tering van het inkomen van de boe ren" lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Hij sprak zich uit voor nieuwe prijsvoorstellen, die "serieu zer zijn". Guillaume formuleerde duidelijke kri tiek op de voorstellen van Andriessen het graan- en rundvleesbeleid te wij zigen. Guillaume is vooral tegen de in voering van premies en het drastisch beperken van de interventie in de rundvleessektor. Het huidige, zeer kostbare systeem van openbare aan koop van rundvlees kwam overigens tot stand, toen Chirac onder president Pompidou korte tijd minister van Landbouw was. Guillaume, die de communautaire preferenties sterk benadrukte en dus een restriktief importbeleid wil, sloot echter niet geheel de ogen voor de problemen van het landbouwbeleid. Minister van Landbouw Braks, die hier uit enige moed putte, vond het eerste optreden van zijn nieuwe Fran se kollega dan ook "niet opvallend destruktief". De komst van twee nieuwe ministers naar de Europese ministerraad - naast Guillaume verscheen de Deense Brit- ta Schall-Holberg voor het eerst in Brussel - was zeker niet de enige re den waarom er nog geen besluiten zijn gevallen over de nieuwe landbouw prijzen. De omstreden hervorming van het beleid, financiële problemen en politieke overwegingen als verkie zingen in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen, hadden bij voorbaat tijdige besluitvorming uitgesloten. Vandaar dat minister Braks als voor zitter van de Europese ministerraad dinsdag weinig anders overbleef dan een verlenging van het landbouwjaar voor melk en rundvlees tot 27 april- De ministers van Landbouw hebben wel ten dele een besluit genomen over voorstellen van Andriessen voor het wegwerken van de overschotten. De kommissaris heeft verklaard, dat als er niets gebeurt de boterberg eind dit jaar 1,2 miljoen ton groot zal zijn en de rundvleesvoorraad 800.000 ton zal bedragen. Vandaar dat hij een bedrag van bijna 2,5 miljard gulden wil vrij maken voor de versnelde afzet van oude boter en rundvlees. De ministers waren het wel eens met een vervroegde afschrijving op de voorraden met ruim één miljard gul den. Zij waren het echter nog niet eens met het voorstel, dat de Commis sie de rente op nationale voorschot ten verlaagt en dat de lidstaten 25 procent van de opslagkosten zelf moeten gaan financieren. Andriessen wil verder 500 miljoen gulden vrijma ken door bezuinigingen bij de be heerskosten. Eerder hadden de ministers van Land bouw de begrotingsproblemen, van de EG besproken. De vraag van Braks of dit jaar de begrotingsdiscipline ge- respekteerd moet worden, hebben de meeste ministers ontkennend beant woord. Luxemburg, Ierland, Frank rijk, Spanje, Griekenland, West-Duitsland, België, Portugal en tot zekere hoogte ook Italië vinden, dat er dit jaar extra geld moet komen om de kosten van de dalende dollar koers op te vangen. Alleen Engeland, Denemarken en Nederland vinden, dat de begrotingsdiscipline gehand haafd moet blijven en dat het dollar probleem dus binnen de bestaande Europese begroting moet worden op gelost. De meeste ministers van Landbouw zijn het dus niet eens met de zuinige ministers van Financiën. Minister Zowel de Franse als de Nederlandse boeren en tuinders blijken, vooral gelet op hun agrarische eksport, veel waarde te hechten aan de eenheid van markt en prijs in de Europese Gemeenschap. Juist dit beleid moet kommunautair blijven. De Fransen vrezen de invoering van produktie- kwota in zijn algemeenheid; de strukturele ontwikkeling van de agrarische sektor wordt erdoor be vroren en de uitvoering ervan roept zeer veel problemen op in de prak tijk. Deze gezamenlijke standpunten kwamen naar voren tijdens een ge sprek tussen delegaties van de drie centrale landbouworganisaties en de FNSEA (de grootste Franse land bouworganisatie), dat op dinsdag 11 maart jl. in Parijs werd gehouden. Granen De Franse boeren blijken minder moeite te hebben met het voorgestel- In een brief aan de minister van land bouw heeft de Kring Zeeland/West Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organisatie de bewinds man erop gewezen dat op korte ter mijn maatregelen getroffen moeten worden om het grote verloop bij het voorlichtingsapparaat in deze sektor een halt toe te roepen. Indien dit niet gebeurt dan is het kringbestuur ervan overtuigd dat de tuinbouwvoorlich- tingsdienst op korte termijn niet meer naar behoren zal kunnen funkti- oneren. In de brief wordt erop gewezen dat er vanuit de besturen van de afdelingen en van individuele telers steeds meer reakties komen over de inkrimp van de tuinbouwvoorlichtingsdienst. Men Financiële hulp CZAV vorstschade fruit 1984/'85 Het bestuur van de CZAV heeft, een en ander afwegend, besloten een bij drage te leveren ter verlichting van de vorstschade aan fruitteeltbedrij- ven die hun bedrijfsgrondstoffen, met name gewasbeschermingsmid delen en meststoffen van de CZAV betrekken (peiljaar 1985) en waarbij de vorstschade betrekking heeft op meer dan 10% van de bedrijfsgroot- te en het bomen betreft die na 1 ja nuari 1973 (appels) en 1 januari 1985 (peren) zijn geplant. Met inachtna- me van een franchise van 10% zal deze bijdrage 600,per ha. be dragen. Braks hoopt echter, dat de ministers van Financiën hard zullen blijven. Als zij toegeven is de druk op de ketel weg en komt er van bezuinigingen niets te recht, aldus Braks. Hij vindt, dat pas over extra geld gepraat kan worden als er een beleid komt, dat het ont staan van nieuwe overschotten ver hindert. De Europese ministerraad heeft ver der uitvoerig gesproken over de prijs- en bezuinigingsvoorstellen van An driessen. Deze algemene diskussie heeft weinig nieuws opgeleverd, te meer daar Braks na zijn Europese rondreis de standpunten van zijn kol lega's al goed kende. Hij gaf toe, dat deze standpunten nog ver uit elkaar liggen en het niet gemakkelijk zal zijn om tot besluiten te komen. Braks noemde de sfeer van de diskussie za kelijk en positief. De minister hoopt tijdens de volgen de ministerraad per produkt te kun nen gaan onderhandelen. Hij wil dan ook met eerste tussenvoorstellen komen. de graanbeleid dan hun Hollandse kollega's. De Fransen kunnen een eind meegaan met de Europese Kommissie, maar hebben eveneens problemen met de veranderingen in het interventieregiem. De drie clo's vinden dat ook de scherpere kwali teitseisen afgezwakt moeten worden en koppelen aan een en ander de voorwaarde van een samenhangend socio-struktureel pakket, waarvoor in Brussel nog steeds geen voorstel len zijn gedaan. De Fransen lieten blijken moeite te hebben met het Nederlandse stand punt om de graanvervangende pro- dukten los te zien van de voorgestel de medeverantwoordelijkheidshef fing op de granen. Ze pleiten voor een heffing op alle vermarkte granen (zonder franchise) op alle graanver- vangers met handhaving van de in- voerhoeveelheden is ongerust dat men door het verdwij nen van de bedrijfsvoorlichters en specialisten de broodnodige objektie- ve adviezen in de naaste toekomst zal moeten missen. Het kringbestuur is van oordeel dat de dienst niet in man kracht achteruit mag gaan en dat de vakatures die ontstaan in ieder geval zo snel mogelijk met full-time krach ten aangevuld dienen te worden. Er wordt voorts op gewezen dat door verloop in vier jaar tijd zes van de acht voorlichters en specialisten ver vangen zullen zijn. De kwaliteit van het voorlichtingsapparaat gaat door de beperkte routine sterk achteruit. Ook wordt opgemerkt dat door reor ganisatie en salarismaatregelen de prikkel tot het nemen van initiatieven wordt weggenomen. Franse onderscheiding voor G.H. Morsink Op 14 maart 1986 is ing. G.H. Mor sink, oud adjunkt-direkteur van de afdeling Westeuropese Granen van Cebeco-Handelsraad, in Parijs on derscheiden met la Croix de Cheva lier de I'Ordre du Mérite Agricole (het ridderkruis van de Orde van Verdienste voor de Landbouw). De onderscheiding, die zelden aan niet- Fransen wordt uitgereikt, is hem door de heer H. Naliet, de Franse minister van Landbouw, verleend als waardering voor wat hij heeft be tekend en nog betekent voor de in ternationale samenwerking van koö- peraties en landbouworganisaties. Braks is het eens met de besturen van de organisaties van COPA en COGE- CA, dat er snel besluiten moeten ko men. In Brussel wordt aan deze snelheid wel getwijfeld gezien de om vang van de problemen en het feit, dat er midden juni verkiezingen zijn in de Duitse deelstaat Neder-Saksen. Braks is echter optimistischer in gesteld. Hij heeft dinsdag in Brussel als voor zitter van de ministerraad gesproken met COPA en COGECA. Beide or ganisaties hebben Braks nogmaals ge wezen op de grote bezorgdheid bij de boeren, dat hun inkomen achteruit gaat. Zij willen dat de socio- strukturele maatregelen, die Andries sen gaat voorstellen ter verbetering van de positie van de boeren, gelijk- Dwars tegen de officiële politiek van de Europese Gemeenschap iS de West Duitse regering vast van plan haar boeren een forse steun in de rug te verlenen d.m.v. het op de lange baan schuiven van de afschaffing van het verhoogde BTW-forfait waarbij BTW bedragen worden te rugbetaald die de boeren in werke lijkheid helemaal niet betaald hebben. De Westduitse boeren is beloofd dat ze zullen worden gesteund met alle nationale middelen die de regering ter beschikking staan w.o. evt. nieu- Als laatste procedureonderdeel van deze ruilverkaveling is de lijst van gel delijke regelingen nu aan de orde. De ter visielegging van deze lijst vindt plaats van 12 april t/m 11 mei a.s. in het buro van uitvoering, Dijkwelse- weg 42 te Kapelle. Door de landbou worganisaties is in samenwerking met de landinrichtingskommissie in een viertal bijeenkomsten reeds voorlich ting gegeven over de opzet van de gel delijke verrekening. Deze voorlichting was algemeen gericht. Voor de tervisielegging ontvangt ie dere eigenaar een oproep met een toe lichting op de lijst. Daarbij is dan gevoegd een kostenoverzicht en een raming van het te betalen bedrag. Globaal is het kostenoverzicht opge bouwd uit twee hoofdzaken. Eerst is er de bijdrage die iedere eigenaar moet betalen aan het totaal ten laste van alle eigenaren komende deel van de ruilverkavelingskosten. Deze bij drage is afhankelijk van het nut wat een eigenaar heeft van de uitgevoer de werken. Dat nut is aan de hand van een proces-verbaal door de schatters bepaald. Daarnaast is er een verrekening van tijdig worden besproken met de prijs voorstellen. De Europese ministerraad heeft ten slotte, na vele jaren overleg, een besluit genomen over een Europese richtlijn voor de legbatterijen. De kip pen in deze legbatterijen moeten in de toekomst minstens 450 cm2 ruimte hebben. Deze Europese norm geldt vanaf 1988 voor alle nieuwe legbat terijen en vanaf 1995 moeten ook al le oude legbatterijen aan deze norm voldoen. Nederland, Engeland, West- Duitsland en Denemarken (dit laatste land heeft de richtlijn al onvoldoen de afgewezen en stemde dinsdag ook tegen) hebben verklaard, dat zij de Europese legkip graag een ruimte van 600 cm2 hadden gegund. In de mi nisterraad bleek dat niet haalbaar. we belastingvoordelen, nieuwe sub sidies en het afkopen van een kleine miljoen hektare weinig rendabele landbouwgrond die dan een andere bestemming zal krijgen. Dit alles hebben de 720.000 Westduitse land bouwers voor een groot deel te dan ken aan de januari volgend jaar te houden Bondsdagverkiezingen. Mochten de boeren namelijk uit on- rede met de huidige gang van zaken besluiten niet meer te gaan stemmen dan zullen de konservatieve partijen moeten vrezen voor een nederlaag tegenover de socialisten. de over- en onderbedeling en van een aantal andere zaken. Dit tweede on derdeel bevat o.a. de verrekening van de grond die door BBL is beschikbaar gesteld voor vergroting van bedrijven en afronding van kavels. Dit betreft 200 ha verdeeld over een groot aantal eigenaren. Tijdens de tervisielegging wordt na dere informatie verstrekt over de in houd van ieders individuele rekening. Belanghebbenden krijgen dan tot en met 25 mei a.s. gelegenheid om zich met eventuele bezwaren tot de landin richtingskommissie te richten. Komen zij met deze laatste niet tot over eenstemming dan bemiddelt de rech ter kommissaris. Bezwaren die dan nog niet zijn opge lost worden doorverwezen naar de Rechtbank. De rechtbank stelt uiteindelijk na be handeling van de bezwaren de lijst van geldelijke regelingen definitief vast. De definitieve lijst met kosten per perceel wordt verwerkt in de ka dastrale administratie. Eigenaren betalen dan in de vorm van ruilverkavelingsrente gedurende 30 jaar 5% per jaar van het te hunnen laste komende bedrag. Brazilië stopt alkoholproduktie uit suikerriet Brazilië zet de produktie van alko- hol uit suikerriet stop. Deze alko- hol wordt gebruikt als brandstof voor automobielen. De produktie daarvan bedroeg in 1985 rond 12 miljard liter, terwijl het verbruik rond de 9 miljard üter bedroeg. De overproduktie kreeg nog een ex tra accent door de verlaagde prijs van benzine. In 1975 na de eerste oliekrisis, werd in Brazilië een aanvang ge maakt met de produktie van alko- hol uit suiker, bestemd als brandstof voor auto's. Van het autopark wat rond de 8,2 miljoen voertuigen omvat rijden er een 2,4 miljoen op alkohol. vdw Vrijdag 28 maart 1986 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 5