CBS organiseert grootscheeps mestonderzoek Ai »asc nlcA Boer die vrijwillig melkproduktie beperkte naar EG-rechter Ruilverkaveling Nijs- en Hooglandpolder Produktschap voor Zuivel heeft voorkeur voor systeem B Schelhaas: Zuivelsektor wacht magere jaren Plantage Brabant maakt goede start Tegelijk met de aanstaande land bouwtelling houdt het- Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) een groots opgezette enquête over de mestproblematiek. Ongeveer 20.000 boeren zullen door de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatrege- len geënquêteerd worden. Het on derzoek moet cijfermateriaal opleve ren ter ondersteuning van de diskus- sie over de aanpak van de mestpro blematiek. Voor het overwegen van maatregelen en het overzien van hun gevolgen is iedereen gebaat bij be trouwbare, feitelijke informatie. In de CBS-enquête wordt gevraagd hoe groot de opslagmogelijkheden voor drijfmest zijn, hoeveel mest er mo menteel naar akkerbouwgebieden wordt getransporteerd en hoe groot de in de praktijk realiseerbare afzet mogelijkheden zijn van dierlijke mest. Over de achtergronden en het doel van het onderzoek heeft het CBS de volgende informatie gegeven. Kort samengevat is de bedoeling van dit onderzoek: - na te gaan hoe groot de opslagka- paciteit is voor drijfmest in de ver schillende regio's, - vast te stellen hoeveel mest er nu reeds wordt getransporteerd naar akker- en tuinbouwgebieden, - inzicht te krijgen in de voordelen en bezwaren, die akkerbouwers en tuinders zien in het gebruik van dier lijke mest. Voor het onderzoek zijn twee vra genlijsten gemaakt. De ene zal wor den voorgelegd aan een kleine 10.000 akkerbouwers en tuinders en de andere aan ruim 10.000 veehou ders. Aan de akkerbouwers worden vragen gesteld over opslagmogelijk heden en aanvoer en gebruik van dierlijke mest. Ook wordt gevraagd naar het gebruik van andere organi sche meststoffen en naar de voorde len en bezwaren, die men ziet in het gebruik van dierlijke mest. Aan de veehouders worden alleen vragen gesteld over de opslagmogelijkheden en de hoeveelheid aan- en afgevoer de mest. Voor dit onderzoek is Nederland on derverdeeld in 13 regio's, omdat de mestproblematiek in de diverse de len van het land erg verschillend is. De gegevens van alle 20.000 bedrij ven zijn hard nodig om voor iedere regio apart de verlangde informatie te verkrijgen. Deze informatie kan bijdragen aan een weloverwogen besluitvorming over het mestpro bleem. Deelname aan de enquête is vrijwillig, maar het CBS heeft goede hoop, dat veel ondervraagden het onderzoek belangrijk genoeg vinden en eraan zullen meewerken. Uitvoering De enquête zal tegelijk met de land bouwtelling gehouden worden. De 20.000 boeren krijgen van tevoren een vragenformulier met aanvullen de informatie toegestuurd. Het is de bedoeling, dat men dit formulier in levert op de zitdag van de landbouw telling. Om een vlotte afwerking op de zitdag te bevorderen is het erg be langrijk, dat het vragenformulier al van te voren thuis is ingevuld. Gegevens zijn geheim Het CBS zal de gegevens verwerken tot tabellen en grafieken. De indivi duele gegevens van de bedrijven zul len hierin niet terug te vinden zijn. Ze worden volstrekt geheim gehou den en zullen uitsluitend worden ge bruikt voor dit ene mestonderzoek. De individuele gegevens zullen dus zeker niet geraadpleegd worden bij het uitvoeren van eventuele, toe komstige regelingen en heffingen. Resultaten zijn openbaar De eerste resultaten van het onder zoek zijn aan het eind van dit jaar te verwachten. Alle uitkomsten zullen voor iedereen toegankelijk zijn. Daar ze uiteraard ook voor de boe ren van groot belang zijn, zal het CBS de belangrijkste resultaten zo spoedig mogelijk ook in dit blad pu bliceren. Een uitvoerige diskussie in het bestuur van het Produktschap voor Zui vel dat 19 maart in openbare vergadering bijeen was, heeft geleid tot het uitspreken van een voorkeur van systeem B met betrekking tot de vaststelling van de superheffing. Het betekent dat voor het komend melkprijsjaar de zuivelindustrie aangrijpingspunt van de heffing wordt. Bij het tot nu toe geldende systeem A was dat de melkveehouder. Die novereenkomstig zal de minister van Landbouw geadviseerd worden. De vertegenwoordiger van de partiku- liere zuivelindustrie dr.ir. B.M. Jel- lema, hechtte eraan dat in het advies ook het standpunt van de minderheid, zoals hij die vertegenwoordigde (na melijk een voorkeur voor systeem A) zou worden vermeld. De argumenta tie van Mellema was dat het de bedoe ling van de quotumregeling is de melkproduktie in te krimpen, er is daardoor geen behoefte aan meer melk, wat onder systeem A zou kun nen gebeuren. Drs. R. Zijlstra voer de als argument aan dat onder systeem B meer geld naar de boer toe zal gaan. Formule A en B Onder de formule A bedraagt de hef fing bij overschrijding 75% van de richtprijs of ƒ56,72 per 100 kg. Deze heffing wordt toegepast bij iedere overschrijding van de heffingvrije hoeveelheid, ongeacht de onderschrij- ding elders. Bovendien wordt alles wat opgelegd wordt aan de veehou ders - bij gebrek aan (tot nu toe) ver eveningsmogelijkheid afgedragen aan Brussel. Onder formule B bedraagt de heffing bij overschrijding door de fabriek 100% van de richtprijs of ƒ75,62 per 100 kg, waarbij opgemerkt dient dat deze voor de desbetreffende boeren lager zal uitvallen. Deze heffing geldt bij overschrijding van de voor de zui velfabriek vastgestelde heffingvrje hoeveelheid, zodat aan de fabriek le verende producenten hu#i kontingent onbelast kunnen overschrijden, zo lang er veehouders zijn die in dezelf de mate minder melk aan de desbetreffende fabriek leveren. Beide formules kunnen voor de vee houders nogal ingrijpende konse- kwenties hebben, waarover uitvoerig het woord werd gevoerd. Het college van beroep voor het be drijfsleven heeft het beroep van een melkveehouder tegen de minister van landbouw en visserij omdat hij geen melkquotum toegewezen heeft gekre gen aangehouden. Het college wil op een aantal punten eerst een uitspraak van het Hof van Justitie van de Euro pese Gemeenschappen in Luxemburg. Het gaat daarbij speciaal om de vraag of de beslissing van de minister enige rechtsgrond heeft en of deze wel of niet in strijd is met het geldende ge meenschapsrecht. De betrokken melkveehouder, J. Mulder uit het Groningse Den Horn (gemeente Aduard) is een van de on geveer 4.000 boeren die heeft meege daan aan de zogeheten slacht- en omschakelingsregeling (SLOM) van de Europese Gemeenschap die dateert van 1977. Op grond van die regeling, die tot doel had de Europese melkpro duktie te beperken, staakten de boe ren vrijwillig hun melkproduktie. Daarvoor kregen zij een premie. Toen in 1984 de superheffing, de EG-boete op teveel geproduceerde melk, van kracht werd, kreeg een groot aantal SLOM-boeren een zogeheten nul quotum. Voor elke kilogram melk die zij produceren zouden zij dus de boe te, de superheffing, moeten betalen. Voor de toewijzing van de hoeveel heid melk die melkveehouders boete- vrij mogen produceren heeft Nederland 1983 als peiljaar gekozen. De heffingvrije produktie mag thans niet meer bedragen dan de produktie in dat jaar, min 9,55 procent. De SLOM-boeren die in het peiljaar geen melk produceerden kregen het nul quotum. Zij hebben daartegen mas saal protest aangetekend. Zij voeren aan dat zij weliswaar vrijwillig hun produktie hebben gestaakt voor vier of vijf jaar, maar dat indertijd ner gens is vastgelegd dat zij na die pe riode niet meer zouden mogen melken. Mogelijkheid tot opschuiving naar een door het Bureau Beheer Land bouwgronden (B.B.L.) verworven ak kerbouwbedrijf. Ruim 2 jaar geleden heeft het B.B.L. als gevolg van een domeinverplaat sing, het eigendom verkregen van een akkerbouwbedrijf met ca. 27,5 ha grond, gelegen aan de Hooglandse- dijk 10 te Ossenisse. Het bedrijf is goed verkaveld en bestaat momenteel uit 2 kavels. De bedrijfsgebouwen zijn tevens ingericht voor het houden van ca. 80 fokzeugen. Het B.B.L. zoekt in overleg met de Landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling Nijs- en Hooglandpol der, middels een zgn. opschuiving, een nieuwe eigenaar/gebruiker voor dit bedrijf. Een bedrijfsvergroting, met maximaal 15 ha van het bestaande bedrijf van de kandidaat en een beperkte rijksbij drage bij de verwerving van de be drijfsgebouwen, behoren tot de mogelijkheden. Voor daarvoor in aanmerking ko mende kandidaten kan bij de bedrijfs vergroting onder bepaalde voorwaarden de grondbank ingescha keld worden. De sollicitatie staat uit sluitend open voor diegenen die gronden exploiteren binnen het ruil- verkavelingsblok. Bij de keuze van de kandidaat zullen een aantal overwe gingen een rol spelen. Hiervan wor den genoemd: - De grootte van het ruilverkavelings- belang dat met een opschuiving ge paard gaat. De ligging van de gronden van het in te leveren bedrijf speelt in dit verband een belangrijke rol. - De kandidaat moet voldoen aan eisen ten aanzien van onder andere vakbekwaamheid en onderne merschap. Diegenen die voor het aangeboden be drijf in aanmerking wensen te komen, dienen zich schriftelijk aan te melden bij het Hoofd Beheer Landbouwgron den, Westsingel 58, 4461 DM Goes. Bij de aanmelding moeten minimaal de volgende gegevens verstrekt worden: - Naam en voornamen; - Adres, postcode, woonplaats en te lefoonnummer; - Leeftijd en opvolgerssituatie; - Oppervlakte van het huidige bedrijf met vermelding van oppervlakte eigendom en schriftelijke pacht. Aanmeldingen die niet volledig zijn, kunnen niet in behandeling genomen worden. Uw aanmeldingen dienen uiterlijk 5 mei 1986 ontvangen te zijn. De zuivelsektor staan enkele magere jaren te wachten, aldus drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Pro duktschap voor Zuivel in de openba re bestuursvergadering van dit schap op 19 maart. Voor de negentiger jaren zag Schel haas de toekomst iets roziger, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Dat zou dan vooral moeten zijn de liberalisatie van het handelsverkeer, vooral met derde landen. Daarnaast zal de zuivelindustrie zich moeten inspannen speciaal- produkten te leveren (high-technical produkten) die aangepast zijn aan de vraag en gewoonten in derde landen. Voorts zou de kaasinvoer in de Ver. .Staten geliberaliseerd moeten worden. Bedreiging Zich tot het heden bepalend vreesde Schelhaas een toenemende nationali satie in de EG. Als zodanig zag hij de dreiging van de Duitse minister van Landbpuw nationale steunmaatregelen voor de boeren te nemen, in geval de prijs- besluiten in Brussel niet tegemoet komen aan de strikte Duitse wensen. USA EG Schelhaas kritiseerde het onverant woordelijk optreden van de Ver. Staten met betrekking tot de subsi diëring van de zuiveleksport. De melkproduktie in de Ver. Staten steeg in 1985 met 6% tot een rekord van 65,2 miljoen ton, terwijl elders de melkproduktie werd ingeperkt. Schelhaas voorzag dat de subsidië ring van de Amerikaanse zuive leksport de wereldmarktprijzen ver der zal drukken. Superheffing Naar verwachting zal de melkpro duktie in Nederland in 1985/86 2% boven het toegestane kwotum uitko men. Vorig jaar was dat 1,2%. Een en ander betekent dat ruim ƒ130 miljoen aan Brussel zal moeten wor den afgedragen, vorig jaar was dat ƒ79 miljoen. In 1984/85 werd ongeveer ƒ125 mil joen aan superheffing opgelegd. On geveer 24.000 melkveehouders be hoefden geen superheffing te beta len, ruim 29.000 wel. Aankoop weiland Yerseke Moer Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor de Stichting Het Zeeuwse Landschap een subsidie te verlenen in de kosten van aankoop van 4.10.65 ha weiland gelegen in het reservaat Yerseke Moer. De koopsom bedraagt ƒ100.600,— (ƒ24.497,75/ha) vrij van pacht. De terreinen zijn aan koopwaardig, ze zijn gelegen in het relatienotareservaat. Gedeputeerde Staten stellen voor de Stichting Het Zeeuwse Landschap een subsidie te verlenen van 50% van de totale aankoopkosten. Na subsidiëring van deze aankoop is op dit onderdeel van de begro tingspost nog een bedrag beschik baar van ƒ387.482, Het gaat goed met Plantage Bra bant. De half januari geopende Til- burgse vestiging van Bloemenveiling Westland heeft in korte tijd een cen- trumfunktie voor de afzet van bloe men, planten en groenten opge bouwd. Enkele nieuwe kopers heb ben zich inmiddeld gemeld. De vesti ging heeft inmiddels een plantenom- zet, die al hoger ligt dan de voorma lige bloemenveiling Tilburg in de vergelijkbare periode vorig jaar be haalde. Om de aantrekkingskracht van Plantage Brabant nog groter te maken, heeft Bloemenveiling West- land besloten om naast de huidige plantenverkoop ook een tuinplante nassortiment aan te bieden. De aan voer van de tuinplanten geschiedt rechtstreeks van telers uit Brabant. Het is bepaald niet moeilijk om kritiek te leveren op allerlei zaken. Als je de krant leest of de radio of T.V. volgt zijn er ook tal van leuke voorvallen op te merken. Met goede wil dan wel te verstaan, want het is gewoon zo, dat de journalisten juist de nare zaken, waar ook ter wereld, breed uitme ten. Een normale voetbalwedstrijd verslaan is niet interessant. Zodra er een paar voetballers de benen van onder het lijf worden geschopt en een scheidsrechter knock-out wordt geslagen, dan is het de moeite waard er een rubriek aan te wijden. Het zou juist andersom moeten gebeuren. Geen publiciteit van allerlei nare zaken maar intus sen wel hard aanpakken. Eén van de leuke voorvallen van de afge lopen weken vond ik de kwestie van die marinevrouwen. Al jaren maakt men zich druk over eman cipatie. Geen onderscheid tussen man en vrouw (hoe is het moge lijk). Welnu zei de Staatssekreta- ris dan ook vrouwen mee op een marineschip. Op het schip moesten wel enige wijzigingen aangebracht worden, maar verder geen flauwekul. Maar toen ging het fout. Wat dacht U, de thuis blijvende vrouwen van de marine mannen vonden de emancipatie ineens te ver gaan. Ze zagen uiter aard hun mannen daar maanden tussen die jonge vrouwen vertoe ven. Of zagen ze zichzelf maanden tussen die jonge kerels zitten? Een aktie-comité toog naar de Staats- sekretaris en die zei, 't gaat ge woon door. Ze hebben zelf om volledige emancipatie gevraagd en gelijk heeft hij. Het beroerde is nu, dat die marinevrouwen ook gelijk hebben. Je moet geen scho tel melk neerzetten met de bedoe ling, dat de poes er af blijft. Dat is pesterij. Nog even naar de agra- rische sektor. De lente is in 't land. Dat betekent de mooiste tijd van het jaar. Wat de landbouw organisaties nu eens moeten doen is een wedstrijd uitschrijven voor het best verzorgde bedrijf. Iedere maand moet er in het landbouw blad een foto van het bedrijf van de maand worden opgenomen. Want weet U, er zijn boeren, die er op hun erf en daarbuiten een ongelooflijke rotzooi van maken. Dat kan anders en dat moet an ders. Dat is geen kwestie van ge brek aan tijd. Hoe die wedstrijd in elkaar gestoken kan worden wil ik graag een volgende keer uit de doeken doen. Bas Cuul Vrijdag 28 maart 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 4