Sluit een koopovereenkomst altijd schriftelijk Afscheid A. Michaël, van kantoren Accountantsunie Bergen op Zoom en St. Annaland over geld en goed ingezonden De agrarische ondernemer Rantsoenering stikstof agrarische sektor IV Denk na voor u tekent!!! Opvolger Indienen bezwaren Streekplannen Noord- Brabant tot 4 april In de Landbouw worden er nog al eens zaken gedaan op mondelinge basis. Als alles goed gaat, hoor je niets, maar als het verkeerd gaat ver wacht men van derden dat ze oplos singen kunnen bieden. Dat dit niet altijd lukt is zeker. Daarom als u koopt of verkoopt, maak een koop overeenkomst. Wat moet dan minstens in een koop overeenkomst staan? a. naam en voornaam en adres van partijen. b. als een kommissionair de overeen komst sluit ook zijn naam ver melden. c. dat de algemene handelsvoor- waarden van toepassing zijn op de overeenkomst. Onderzoek wat er in die algemene handelsvoorwaarden staat! d. op welke wijze u verkoopt: onder te velde wordt verstaan de koop van de totale opbrengst van een bepaald perceel (met oppervlakte en sektienr. er bij) en tegen een vaste som. e. als u een bepaald aantal kg ver koopt tegen een bepaalde prijs per kg moet u die ook leveren. Denk aan tegenvallende opbrengsten. f. als er getarreerd moet worden moet in de overeenkomst worden be paald of het gaat om netto of bruto hoeveelheid. g. de prijs die is overeengekomen. h. welk ras. i. de sortering die men is overeenge komen, bijv. veldsgewas of j. aan welke kwaliteit het produkt moet voldoen. k. voorwaarden ten aanzien van be waring, de kosten en de vergoeding, stroomkosten, opwarmingskosten, gassen e.d. 1. waar en hoe en op welke wijze de tarrering plaats moet vinden, m. de plaats waar, en de tijd waarop geleverd moet worden, n. wanneer en op welke wijze be taald moet worden, o. plaats en datum waarop de over eenkomst is gesloten met daaronder de handtekening van beide partijen en ook die van de kommissionair. Wist u Indien de goederen bij de koop wor den verkocht (als voorbeeld een per ceel aardappelen in haar geheel te gen een vaste geldsom), dan gaat het risiko van de aardappelen van de verkoper op de koper over op het moment dat de overeenkomst van koop en verkoop tot stand komt. In dien bijv. een partij uien ligt op geslagen en daarvoor een opslagbe- wijs is afgegeven gaat het risiko eerst op de koper over bij de overgave van het opslagbewijs door de verkoper aan de koper. Indien de goederen niet bij de koop maar bij het gewicht het getal of de maat zijn verkocht, blijven deze voor rekening van de verkoper tot dat ze gewogen, geteld of gemeten zijn. Dus bij de overgave van de goe deren zijn ze pas voor risiko van de koper. Konklusie Het is zakelijk een goede en duidelij ke overeenkomst te sluiten als u za ken doet. Het is beslist geen kwestie van wantrouwen, om een afspraak die men maakt zwart op wit te zetten om later moeilijkheden te voorkomen. Het is bij alles zo: 'Voorkomen is beter dan genezen'. Vindt u dat ook? Akkoord! Handel er dan naar!! J. Markusse Op de telefonische en ingezonden reakties, inklusief vraag en uitroep tekens (zie ZLM-blad van 21 maart) het volgende: Doordat een boer door deze regeling minder stikstof per ha voor z'n ge was krijgt, hoeft dat per defenitie niet te betekenen, dat hij z'n streven naar een zo goed en hoog mogelijke opbrengst moet laten varen. Juist hierdoor zal de vakman te voorschijn komen, want ieder zit met de zelfde handikap. Het vrije ondernemerschap wordt zeker niet aangetast, omdat iedereen vrij blijft, die produkten te telen die het beste in z'n bouwplan passen en daarin per gewas vrij is, om uit te breiden of in te krimpen. Door stikstofrantsoenering wordt het marktevenwicht hersteld en zo doende de prijzen, en daar gaat het toch om! De fam. Overbeeke vindt, dat ik met het voorbeeld aardappelen mislei dend en niet reeël ben geweest door te stellen dat bij 200 kg zuiver N per ha 40 a 45 ton a ƒ0,40 te realiseren is en zodoende opbrengsten van ƒ16.000,— tot ƒ18.000,— per ha. Laten we dan wat pessimistischer zijn en praten over 40 ton a ƒ0,30, dan komen we toch nog aan ƒ12.000,pwe ha, een opbrengst die de laatste jaren meer dan 2 x zo laag was, met meer kosten en risiko!! Welkom voor opvolger J.J.C. Zegers Volgende week nemen wij afscheid van de heer A. Michaël. Hij was bin nen onze kantoren enerzijds op rustige wijze bezig, maar heeft an derzijds zeer nadrukkelijk zijn stem pel gezet op de organisatie van zijn kantoren Bergen op Zoom en Sint Annaland. Begonnen in 1949 als 2e assistent op het boekhoudbureau van de Noord-Brabantse Maat schappij van Landbouw onder lei ding van de heer Van de Vijver heeft de heer Michaël zich ontwikkeld tot de leidinggevende direkteur van dit moment. A. Michaël Belangrijke tussenstations daarbij waren het krijgen van de leiding over het kantoor Bergen op Zoom in 1968 met een personeelsbestand van 6 personen, het samengaan van het J.J.C. Zegers kantoor met het boekhoudbureau van de ZLM in 1972, de overname in 1978 van het boekhoudbureau van de Boerenleenbank te Sint Annaland en in dat zelfde jaar de uitbreiding De vaktechnische scholing begint op de agrarische scholen. Soms vooraf gegaan door algemeen vormend on derwijs doch de feitelijke vaktechniek leert men eerst op de voor dit doel op gerichte en instand gehouden scholen. Hoe omvangrijk dit stuk vakspecia lisatie is zullen de (ex-)leerlingen zelf het-beste kunnen vertellen, terwijl an deren zullen menen dat het te weinig omvang heeft. Dit soort verschillen zullen er altijd blijven waarbij het niet belangrijk is te bepalen wie er gelijk heeft. Beter is het na te gaan hoe de theoretische kennis van de school in de praktijk het beste kan worden toegepast. Het werken in de dagelijkse praktijk zal laten zien dat de theorie niet altijd de ontwikkelingen voldoende kan bij houden. Doch ook dit wordt keurig opgelost door allerlei studieklubs, scholingsavonden, lezingen e.d. wel ke reeds in de praktijk werkzame boe ren kunnen bezoeken om op deze Vrijdag 28 maart 1986 wijze "bijgeschoold" te worden. Dat bijscholing nodig is blijkt alom want elke bedrijfstak kent deze aktiviteiten welke van harte door de landbouwor ganisaties worden ondersteund. Het is voorwaar ook geen kleinigheid om heden tendage boer te zijn of om het eens anders te zeggen agrarisch ondernemer. Niet alleen moet men een goede plantenteler, fruitteler, vee houder zijn met hoge opbrengsten doch vervolgens moet men de afzet kanalen kennen. En of dat allemaal niet genoeg is moet het geheel ook nog financieel in goede banen worden gehouden. Dit financiële aspekt maakt het soms noodzakelijk dat bij de teelt of foktechniek koncessies moeten worden gedaan aan het meest ideale doel dat men wil bereiken. Het afwegingselement tussen kosten en baten is één van de kenmerken van het ondernemerschap. Manager zijn heet dat tegenwoordig, daarbij gehol pen door een computer gestuurd ma nagementprogramma. Doch alle moderne technieken ten spijt als de boer geen ondernemer is dan wordt hij dat ook niet met de computer. Juist daarom is het zo belangrijk dat de boer als persoon zorgt voor een zo breed mogelijke vakopleiding. Dat heeft hij dank zij de moderne techniek meer dan ooit nodig. Want deze techniek zorgt dan moge lijk wel voor betere en ruimere infor matie maar de uitleg daarvan zal toch de boer zelf moeten doen. Daarbij overigens op voortreffelijke wijze ge holpen via een goed opgezette voor lichtingsorganisatie van rijksoverheid, landbouworganisatie en bedrijfsleven. Bladerend door de sprekers- en film lijst van dit seizoen kom je een groot en gevarieerd aantal onderwerpen te gen waarmee de huidige boer te ma ken heeft. Al die onderwerpen behoeven zijn aandacht terwijl ook het gewone dagelijkse werk door moet gaan. Voorlopig zal het komen de veldwerk op dit moment de meeste aandacht hebben. En terecht want dat kan niet wachten. Toch weet ik uit ervaring dat in het afgelopen winterseizoen velen van u zich hebben bezig gehouden met een groot aantal voorlichtingsonderwer- pen waarmee u een voordeel kunt doen. Zo niet op korte termijn dan ze ker op wat langere termijn. En dan is het de inspanning waard geweest. B. Veerbeek met de eigen ZLM kliënten van Tho- len en Sint Philipsland. Het eindsta tion geeft op dit moment een perso neelsbestand te zien van 20 perso nen. Voorwaar een groei die aan zienlijk is. Wij hebben mogen konstateren dat de leiding bij de heer Michaël in goede handen was. Met takt heeft hij zijn mensen weten te stimuleren en op dezelfde rustige wijze is hij omgegaan met zijn kliën ten. Velen zullen hem ten afscheid de hand willen drukken. Daarvoor bieden wij graag de gelegenheid tij dens een receptie die zal worden ge houden op vrijdag 4 april a.s. in Mo tel "De Wouwse Tol" te Bergen op Zoom van 14.30 uur tot 16.30 uur. Wij hopen v^en van u aldaar te mo gen begroeten. Tot opvolger van de heer Michaël als direkteur van de kantoren Bergen op Zoom en Sint Annaland is benoemd de heer J.J.C. Zegers, oud 32 jaar. Komende uit het accountantsvak is de heer Zegers reeds een tweetal ja ren op ons kantoor Goes werkzaam ter inleiding op zijn komende funk- tie in Bergen op Zoom en Sint Anna land. Zeeuw van geboorte en woon achtig te Wemeldinge is het voor hem geen probleem binnenkort te gaan verhuizen naar zijn werkge- De donderwolk van mest die boven ons land drijft, vind ik nu niet reeël! De boeren die met mestoverschotten zitten hadden zich moeten realise ren, dat ze niet alleen melk, varkens, kippen of eieren gingen produceren, maar ook mest!! Het grote probleem is, dat zij veel te licht of zelfs helemaal niet over ge dacht hebben. Dat ze nu de rekening gepresenteerd krijgen, is op zich een hele vervelen de zaak, maar met wat meer inzicht, hadden ze.het kunnen voorkomen. Wanneer de veredelingsbedrijven over heel Nederland verspreid lagen dan waren er nu geen problemen en konden de boeren zelfs nog goed geld voor hun mest beuren. Dan is men bang, dat er een levendige zwar te handel in stikstof zal ontstaan. Om deze zwarte handel te voorko men, dient men een dermate hoog boete stelsel in te voeren, dat men het wel uit z'n hoofd laat om te frauderen. Als voorbeeld het volgende. Een frauderende boer krijgt ƒ10.000.per ha boete en verbeurd verklaring van z'n gewas. Een frauderende handelaar krijgt ƒ100.000,boete per gebeurtenis. Een frauderende fabriek krijgt ƒ1.000.000,boete per gebeurtenis. Gekkewerk of veel te hoog zult u zeggen, je moet echter geen auw roe pen voor je geslagen wordt, want niemand hoeft te betalen, wanneer men zich aan de spelregels houdt. Ook is men bang dat de konsument gepakt wordt, die heeft al jaren veel te weinig betaalt over de rug van de boer. Nu staat de konsument toch ook niet te trappelen om de boer bij te sprin gen, omdat hij ver onder de kost prijs moet verkopen? Het zal de heer de Weert waarschijnlijk niet bekend zijn, dat er in de rest van de EG- landen geen aardappelteeltverbod van 1 op 3 geldt. In Nederland zelf zou een 1 op 4 teelt te realiseren en misschien wel wenselijk zijn, maar in de andere lidstaten zal dat op onoverkomelijke bezwaren en protesten stuiten. Hopend u met m'n antwoord van dienst te zijn geweest. H. van Nieuwenhuyzen Steenbergsestraat 2a 4727 TA Moerstraten tel. 01658 - 1743 bied. Naast de dagelijkse praktijk heeft de heer Zegers op theoretisch niveau de bekende opleidingen ge volgd te weten PD-MBA en SPD I en II en is thans bezig aan de afron ding van het accountantsexamen. Gaarne spreken wij de wens uit dat hij op de zelfde plezierige wijze als zijn voorganger leiding mag geven aan zijn kantoren en een vertrou- wensfiguur mag worden voor zijn klienten. Tijdens de afscheidsreceptie van de heer Michaël is er tevens gelegenheid kennis te maken met de heer Zegers. Commissarissen en direktie van Accountantsunie ZLM b.v. De Streekplannen 'Midden- en Oost- Brabant' en 'West-Brabant' wor den, zoals bekend, herzien. Vanaf begin februari jl. hebben de plannen ter inzage gelegen en tot uiterlijk 4 april 1986 kunnen bij Provinciale Staten van Noord-Brabant bezwaren worden ingediend. Voor de landbouw vormen de ver dergaande beperkingen voor de ver schillende agrarische gebieden een groot bezwaar, met name op het ge bied van bouwen en het uitvoeren van werken. De aanduiding: 'Weidevogel-' en/of 'Ganzengebied' is nieuw voor Oost- en Midden- Brabant. Deze aanduiding stond reeds op het oude streekplan van West-Brabant. Gegeven de ingrij pende gevolgen, die bovendien zijn verzwaard, wordt de aanduiding als een zeer groot probleem gevoeld. Daarnaast komen per gebied wijzi gingen of aanduidingen voor, die een agrarisch bezwaar vormen. Van de plannen kan men kennis nemen ter sekretarie van de gemeente. Van de gelegenheid om een bezwaar schrift in te dienen is reeds door veel kringen en afdelingen van de ZLM gebruik gemaakt, terwijl ook een aantal individuele boeren een be zwaarschrift heeft ingediend. Voor degenen, die dat alsnog willen doen gaat de tijd dringen. Nadere infor matie hieromtrent kan worden ver kregen bij het ZLM sekretariaat (01680 - 27921 of 01100 - 21010).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 3