Voorzitter A. Kroon van het CBT: 'Tuinbouw moet blijven inspelen op kwaliteit en smaak' Gemeente Schipluiden wekt revolutionair energie op voor tuinbouw Met de ingebruikname van de drie TE-installaties (TE total ener gy) op de plantenkwekerij Vreugdenhil zet de gemeente Schipluiden een belangrijke stap op weg naar efficiënter energiebeheer. De bijna 8.000 inwoners tellende Westlandse plaats vervult met haar energie beleid een voortrekkersrol in Nederland. Door gebruikmaking van een aantal over de gemeente verspreide TE-installaties kan Schiplui den een gedeelte van de benodigde elektriciteitsbehoefte zelf op wekken. Als uitschieters van het kasgroente- assortiment prees Kroon de vleesto maat, die Frankrijk en Zwitserland veroverde, de sterk verbeterde kom kommerkwaliteit en de eksplosieve paprika-eksport naar de Verenigde Staten en Engeland. Hij vroeg aan dacht voor de toenemende aanvoer van aubergines en courgettes, terwijl de verzadigingsgrens voor radijs, koolrabi, Chinese kool en rettich in zicht lijkt. Positief aspekt in de vollegrondssek- tor vond Kroon de kwalitatieve op waardering van een deel van het assortiment, zo noemde hij de kwali tatief hoogstaande produkten als kropsla, asperges, prei en witlof die in eenmalig fust worden aangevoerd. Eksperimenten met de aanvoer van voorverpakte breekpeen en gesealde knolselderij in eenmalig fust kunnen gaan bijdragen aan betere afzetmoge lijkheden van de vollegrondspro- dukten. Fruit Bij hardfruit is veel vooruitgang ge boekt door het beschikbaar komen van kwalitatief uitstekende rassen en de kleurige presentatie ervan in een malig fust. Belangrijke voornemens in deze sektor zijn het aanvoeren van in lagen gelegd fruit en het weren van overrijp en te kort houdbaar fruit. Ook zachtfruit beleefde een toene mende (internationale) interesse. De champignonsektor, waarin een sterke beweging zit, vraagt om een noodzakelijke versterking van de af- zetstruktuur. Vertrouwelijke gesprek ken tussen de Koöperatieve Nederlandse Champignonkwekersve- renigingen CNC en het CBT zullen leiden tot voorstellen op korte ter mijn. Het gekonditioneerd (gekoeld) afleveren van de geveilde champig nons aan de handel, hetgeen de houd baarheid zeer ten goede komt, heeft mede geleid tot een forse eksportgroei naar Duitsland en Engeland. Waaghalzerij Over de toetreding van Spanje en Portugal per 1 januari van dit jaar, zette Kroon vraagtekens bij het inte gratieproces. 'Beziet men de ontwik keling in de EG de laatste jaren, dan lijkt hier sprake van waaghalzerij', al dus Kroon, die overigens wees op het feit dat de konkurrentie met Spanje zich voor een gedeelte afspeelt in dat deel van het seizoen, waarin Neder land niet of nauwelijks aan de markt is. Vaak primitieve teeltomstandighe- den, zo zei hij, leiden veelal tot een tegenvallende produktenkwaliteit. 'Voor de alerte dynamische Neder landse glastuinbouw blijft een ruime plaats beschikbaar', aldus Kroon. Distributie In de buitenlandse distributiekanalen is veel veranderd. De opkomst van de supermarkt ten koste van de gespeci aliseerde AGF-detaillist, speelde zeer Belichting gewassen De opgewekte elektriciteit wordt in Schipluiden voornamelijk aange wend voor toepassingen in de tuin bouw, zoals de toenemende assimi latiebelichting. De daarbij vrijgeko men warmte, in de vorm van opge warmd koelwater en uitlaatgassen, kan dienst doen voor de opwarming van de kassen. Deze 'revolutionaire' wijze van energieopwekking levert aanzienlijk meer rendement dan de bestaande methoden. Zo is bij toe passing van een TE-installatie een rendement van 85 a 95% haalbaar, tegen 33% bij de konventionele cen trales van produktiebedrijven. Op 18 april 1977 werd de eerste Schi- pluidense TE-installatie in gebruik genomen. Dat gebeurde op de kwe kerij van de heer N.C. van Wijk. Goedkopere energie Door de ontwikkeling van total energy in eigen hand te houden kan er uiteindelijk goedkoper elektrici teit worden geleverd. De afzonderlij ke units moeten zo dicht mogelijk bij de gebruiker (de glastuinders) worden geplaatst. Onderzoek heeft uitgewezen dat het warmtetransport over grotere afstanden snel onrenda bel wordt. Tevens kunnen hierdoor de netverliezen aanzienlijk vermin derd worden, doordat de geprodu ceerde elektriciteit over het bestaan de distributienet kan worden gevoerd. Uitbreidingsinvesteringen (verzwa ringen) van distributienetten kunnen gedeeltelijk achterwege blijven. Gebleken is dat deze betrouwbare vorm van elektriciteitsopwekking en een goed load-management op den duur kunnen leiden tot lagere elek triciteitstarieven. Het sukses van de installatie op het bedrijf van Van Wijk stond model voor de volgende installaties. De motoren draaien al leen als de warmte volledig kan wor den benut. De tuinbouw biedt uitste kende mogelijkheden voor gebruik van total-energy. De vrijkomende warmte kan namelijk direkt in de kas worden gebracht. Opname voor TV-reklame met Danny de Munck voor Hollandse appels. pakket, betrouwbaarheid, een gestan daardiseerd, homogeen klasse 1-produkt en de nieuwe Superklasse daarbinnen, service, verpakking en de nieuwe opvallende blauw-rode Hol land lay-out als positieve kenmerken. Hij wees op het belang van de kwali teitsbewaking. 'Onze reputatie kan uitsluitend wor den gehandhaafd met een effektieve kwaliteitsbewaking door veilingen en KCB (Kwaliteits Controle Buro). Het takenpakket van deze laatste zal, ge let op de noodzaak tot nationale uni formiteit en verfijning van de normen, moeten worden uitgebreid. CBT-begeleidingskommissies per pro- dukt hebben bij die landelijke unifor mering van de normen een belangrijke rol gespeeld', zei Kroon. Veilingkonsentratie Op het technisch vlak is in het veiling wezen veel gebeurd. Kroon doelde op de toenemende interesse voor het te- leveilen, de Databank voor Tuinbouw en Handel en het in de maak zijnde Inkoop Informatie Systeem. Met dit laatste willen de veilingen via elektro nische weg het inzicht van de koper in prijsverloop, verkochte- en nog niet verkochte produkten, tijdens het vei len beter maken. Mogelijk is dit systeem volgend jaar operationeel. Het veilsysteem is gebaseerd op de konfrontatie van vraag en aanbod. Wil het goed werken dan zal de on derlinge konkurrentie tussen kopers groot genoeg moeten blijven. Echter, door de ontwikkelingen in de distri butie, is het aantal kopers teruggelo pen. 'Wij moeten blijven streven naar een voortgaande konsentratie van vraag en aanbod. Door fusies en voorts door landelijke geregelde veil- tijden is de onderlinge konkurrentie voorlopig op peil gebleven', aldus Kroon. Hij wees daarmee nogmaals op het belang van veiling-konsentratie en televeilen. De verdere opwaardering van innerlijke en uiterlijke kwaliteit van het inmiddels zeer omvangrijke produktenpakket, zal ook dit jaar in het beleid van het Centraal Buro van de Tuinbouwveilingen in Nederland hoog genoteerd staan. De Nederlandse voedingstuinbouw zal vooral meer gaan inspelen op de kwaliteit en het smaakaspekt van de pro dukten. Dit zei Mr. A. Kroon, voorzitter van het CBT dinsdag 25 maart in zijn eerste jaarrede. 'De areaalsinkrimping van glaspro- dukten gedurende een aantal jaren van 10% is meer dan gekompen- seerd door een produktiviteitsstijging. Dit komt door substraatteelt, betere rassen, betere klimaatregeling en au tomatisering Kwaliteitsvermindering ten gevolge van produktiviteitsverho- gende maatregelen moet worden voorkomen door een effektieve vei lingkeuring en goed bruikbare objek- tieve kwaliteitskriteria', aldus de CBT-voorzitter. Ook konstateerde hij dat de Nederlandse telers goed heb ben ingespeeld op de vers- en gezond- trend bij de konsument, met name met nieuwere produkten zoals de nieuwe saladegroenten. sterk in Duitsland, Scandinavië, Oostenrijk en Zwitserland. In Neder land,Engeland en Frankrijk verloopt deze ontwikkeling trager. 'In de Bondsrepubliek is de levensmiddele nomzet voor 37% in handen van vijf bedrijven en honderd bedrijven heb ben 86% van de omzet. Deze ontwik keling, waarop de veilingen met een verdere konsentratie, standaardise ring en verpakkingsbeleid trachten in te spelen, zal nog verder doorgaan. Met enige zorg zien we tegemoet, dat een enkel Duits bedrijf plannen heeft zelf in Nederland te gaan inkopen, hetgeen ten koste van onze ekspor- teurs gaat', zei Kroon. Mr. A. Kroon Holland-pakket Tuinbouw en handel hebben snel in gespeeld op de ontwikkelingen in de distributiekanalen. Kroon noemde het aanbieden van een kompleet, breed

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 31