kies vooreen stralende toekomst LELYJ NDUS1 IESI «V k Hoog produktienivo bij appelen geeft beste financiële resultaat Ondanks minder grote vruchten: EG: Lange termij nvoorspelling appeloogst NTS: Denar-kas moet doorgaan Meer tomaten en komkommers aangeplant Spanje bedreigt Nederlandse sierteelt (nog) niet De hoogste produktienivo's bij appelen gaan samen met minder gro te vruchten en dus met een lagere kilogramprijs. Toch is het finan cieel niet aantrekkelijk om te streven naar een maksimale vrucht- grootte ten koste van het produktienivo. De ekstra kilo's bij een maksimaal produktienivo blijken de lagere prijs vanwege de kleinere gemiddelde vruchtmaat meer dan goed te maken. Dat konkludeert het Landbouw-Ekonomisch Instituut (LEI) uit een onderzoek dat werd uitgevoerd op het Proefstation voor de Fruitteelt. Het onder zoek had betrekking op drie appelrassen: Golden Delicious, Cox's Orange Pippin en Rode Boskoop. Het onderzoek bevestigde een nega tief verband tussen produktienivo en gemiddelde vruchtmaat: Stijging van de produktie brengt een verla ging van het gemiddeld vruchtge wicht mee. Die verlaging blijkt ech ter vooral veroorzaakt te worden door een vermindering in de zeer grote vruchtmaten, terwijl het aan deel van de meest gangbare maatsor- teringsklassen redelijk konstant blijft (Golden Delicious 65-80 mm, Cox's Orange Pippin 60-75 mm, Ro de Boskoop 70-85 mm). Vandaar dat de negatieve invloed van een stij gend produktienivo op de gemiddel de vruchtgrootte niet opweegt tegen het voordeel van de hogere produk tie. In het onderzoek werden steeds de beste resultaten bereikt bij de hoogste produktienivo's. Alleen bij veel grotere prijsverschil len tussen de maatsorteringsklassen dan de nu gangbare, zou het voorde liger kunnen worden om te streven naar maksimale vruchtgrootte bij een wat lager produktienivo. Voor Golden Delicous en Cox Orange Stijging van de produktie brengt een verlaging van het gemiddelde vruchtgewicht mee. Pippin zou daartoe een verdrievou diging van het huidige prijsverschil nodig zijn, voor Rode Boskoop zelfs een aanzienlijk grotere toename. De in het onderzoek betrokken pro duktienivo's lagen voor Golden De licious tussen 30 en 50 ton per hekta- re, voor Cox's Orange Pippin tussen 20 en 40 ton per hektare en voor Ro de Boskoop tussen 35 en 50 ton per hektare. (Het rapport 'Produktienivo en be drijfsresultaat bij appelen' kan wor den besteld door overschrijving van ƒ11,op gironummer 41.22.35 van het LEI onder vermelding van: 'Zend Publ. 4.115'). M een unieke maaier uniek door de geheel nieuwe constructie van de maaibalk, opgebouwd uit op zichzelf staande maaieenheden uitwisseling van een maaieenheid binnen 20 minuten uniek in de veiligheidsvoorzieningen, waar onder de deformatieschijven en vrijloopkoppeling de deformatieschijven kunnen bij het treffen van een obstakel vervormen, schade wordt aan de aandrijving voorkomen uniek hydraulisch hefsysteem glijsloffen met schijf beschermers leverbaar in de werk breedten 1,65 m, 2,05 m en 2,40 m. Kies een Lely maaier een omwenteling op maaigebied Ito A POSTBUS 26 -3155 ZG MAASLAND TEL. 01899-12644 -TELEX 21617 Professor F. Winter heeft een onder zoek gedaan naar de hoeveelheid ap pelen die de EG-landen in de toekomst zullen gaan produceren. De produktie van Golden Delicious zal volgens hem afnemen, maar voorlo pig blijft dit nog wel het belangrijkste ras. Van Jonagold en Red Delicious zal de oogst op de lange duur groter zijn, terwijl verwacht wordt dat die van Cox's O.P. van Granny Smith ongeveer gelijk blijft. De' totale EG-produktie zal groot blij ven, alhoewel het appelareaal een lichte daling te zien geeft. Door de steeds dichtere beplantingen, de ver beterde rassen en de technische ont wikkelingen in de fruitteelt, kunnen er meer kilo's per ha worden geplukt. De Italiaanse produktie zal nog ver der toenemen in tegenstelling tot die van Frankrijk, waar een kleine oogst- vermindering wordt verwacht. In Spanje zal het in produktie komen van de nil nog jonge boomgaarden voor een grotere eksport zorgen. In Frankrijk en West-Duitsland worden geen veranderingen van betekenis ver wacht voor wat betreft de appeloogst. De glastuinbouw betaalt via een op- centenheffing bij het Landbouwschap aan Denar-Kas B.V. In Denar-kas wordt getracht een optimale energie- benutling te bereiken. Denar-kas heeft voor de tuinbouw de mogelijk heid gegeven op praktijkschaal met bepaald energie-onderzoek bezig te zijn. In de komende tijd zal o.a. de meegroeipijp, rest- en afvalwarmte- onderzoek en substraatteeltonderzoek verder worden geoptimaliseerd. Het NTS-bestuur is van oordeel dat Denar door moet gaan met haar ak- tiviteiten, maar dat het vooral haar aktiviteiten op het optimaliseren van warmteverdeling, groeiomstandighe- den etc. moet konsentreren. Daarbij moet de relatie naar het onderzoek optimaal zijn en moeten resultaten snel gepubliceerd worden en via eks- kursies zo veel mogelijk tuinders bij de aktiviteiten van Denar betrokken worden. Per 1 januari j.l. was het areaal be- teeld met tomaten en komkommers groter dan op 1 januari 1985. De op pervlakte tomaten bedroeg 917 ha en van komkommers 298 ha. Dit is resp. 14,1% en 18,3% meer dan vorig jaar op dezelfde datum. Een en ander blijkt uit het steekproefonderzoek "Tuinbouwgewassen onder glas" van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. De oppervlakte beteeld met sla onder glas per 1 januari j.l. was met 899 ha 55 ha kleiner dan vorig jaar (-5,8%). In de maanden november en decem ber j.l. te zamen werd op 621 ha de teelt begonnen en op 648 ha beëin digd. In dezelfde maanden in 1984 was dit resp. 516 en 527 ha. De teelt van andijvie onder glas per 1 januari j.l. was 50 ha kleiner dan in 1985 en bedroeg 99 ha (-34%). Het areaal pa prika onder glas was begin januari j.l. eveneens beduidend kleiner dan een jaar geleden en kwam uit op 133 ha (-37%). In december j.l. werd 114 ha minder aangeplant dan in december 1984 (-64%). De Spaanse sierteelt vormt voorlo pig geen grote bedreiging voor Ne derland. Hoewel de teeltomstandig heden er betrekkelijk gunstig zijn en de produktiekosten lager dan in Ne derland, is het voor de Spanjaarden onmogelijk om met het Nederlandse produkt te konkurreren. Dat was de belangrijkste konklusie die een groep van 35 personen uit een be zoek van 14 tot en met 21 februari aan Spanje trok.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 30