Wie gaat er mee naar Rome?? p.j. zuid geluid 3 C.J.O. volleybaldag Het H.B. vergaderde k rubriek Agrarische studiereizen 1986 redaktie Peter Risseeuw M't de fy-Zrajeadd Dit jaar weer studiereis naar China voor plattelandsjongeren Pasen '86 Eieren 'Old Dutch' Bowling PJZ- Walcheren Tegen honger en woestijnvorming Wie gaat er mee naar Rome, de stad waar alle wegen naar toe leiden? Ro me, de stad van waaruit honderden jaren lang het enorme Romeinse Keizerrijk werd geregeerd. Van de Romeinen hebben wij vele techni sche vaardigheden geleerd en het Romeins Recht is de grondslag van ons huidig wetsstelsel waar wij nu nog de lusten èn de lasten van dragen. Van zaterdag 10 mei tot en met don derdag 15 mei 1986 kunt u met Agrarische Studiereizen van Rome heel wat te weten komen. Zaterdagmiddag begint het met een rondrit door de stad met bezichtigin gen aan het Colloseum, het Forum, het Pantheon - het best bewaarde ge bouw uit de keizertijd - en het bekij ken van 'vele andere historische ge bouwen. Zondag vertrekt u naar een ander land, Vaticaanstad, het minia tuurstaatje van 44 ha met zijn eigen, wereldvermaarde postzegels. Vanaf het prachtige, ovaalvormige Sint Pieterplein komt u in de Sint Pieter basiliek, één van de grootste en mooiste kerken ter wereld met zijn vele kunstschatten. Het aangrenzend Pauselijk paleis bestaat uit 1400 za len, kapellen en vertrekken. Wan neer de Paus thuis is, spreekt hij op zondagmorgen het aanwezige pu bliek toe. Een bezoek aan de Sixtijn se kapel met de pas gerestaureerde plafondschildering van Michelange lo wordt natuurlijk niet vergeten. De volgende dagen bezoekt u onder anderen twee agrarische bedrijven, het schilderachtige stadje Tivoli met een wandeling door de buitenge woon fraai aangelegde tuinen, waar in zich vijfhonderd fonteinen bevin den. In Ostia Antica ziet u de over blijfselen van wat eens een bloeiende havenstad was en waar vele goden en godinnen hun eigen tempel vonden. Vanaf Castell Gandolfo hebt u een prachtig uitzicht op het Meer van Albano, een oude vulkanische krater. U ziet het, de Agra'rishe Studiereis naar Rome heeft u zeer veel te bie den aan natuur en kuituur. Zoals ge bruikelijk is de reis geheel verzorgd en begeleid, en er wordt gelogeerd in een uitstekend hotel in Rome. Goede maaltijden, ook in specialiteiten restaurants. Het programma van de reis is kompleet, met enige vrije uurtjes tussendoor. Gaat u mee naar Rome? Bel voor uw aanmelding of nader overleg naar het Sekretariaat van Agrarische Stu diereizen, mevrouw L. Deumer, Roermoridsplein 20, 6811 JN Arn hem, 085 - 512087 (eventueel 085 - 427784). En verder: Nog vier plaatsen beschikbaar voor Andalusie, van 22 t/m 29 april 1986. Lugano, van 21 t/m 30 mei 1986, 10-daagse busreis naar het prachtige (Italiaanse) gedeelte van Zwit serland. Moezeldal, van 26 t/m 30 mei 1986, een 5-daagse fijne busreis. Israël, van 26 mei t/m 5 juni 1986, 11-daagse vliegreis/rondreis per bus. - Gezien het vorige punt kon er ook nog geen besluit genomen worden omtrent de omvorming van de afde ling Bladel tot de afdeling Midden en Oost Brabant. Daarom werd ook dit punt verschoven naar de volgende vergadering. Henk Tegels Op dinsdag 4 februari j.l. kwam het Hoofdbestuur (H.B.) van de P.J.Z. voor de eerste keer in 1986 bij elkaar. Op de agenda stonden een groot aantal punten, waaronder de begroting 1986 en de stand punten m.b.t. het agraries werk in Zeeland en Brabant. Ondanks de vele en niet altijd even gemakkelijke punten had de vergadering toch een vrij vlot verloopt, zodat degenen die met de boot naar "de over kant" moesten, niet veel van de vergadering hoefden te missen. De volgende punten zijn aan de orde geweest: - Het H.B. vergadert voortaan elke derde dinsdag van de even maand en zo vaak als verder noodzakelijk is. - Het D.B. vergadert elke dinsdag van de maand. - De voorgestelde begroting voor 1986 liet een vrij groot tekort zien. Toch keurden de H.B.-leden deze begroting goed, omdat men het eens was mét hetgeen in de toelichting vermeld stond. - Omdat het niet gelukt was om vol doende mensen voor de toneeljury te krijgen, zal ook het juweel dit jaar niet gehouden kunnen worden. Voor het volgend jaar hebben zich echter al een paar kandidaten voor de to neeljury aangemeld. Daarom mag verwacht worden, dat het volgend jaar dit probleem weer opgelost zal zijn, waardoor er wel weer een "ju weel" gehouden kan worden. - De afdeling Goes en Noord- Beveland, die beiden met opheffing bedreigd werden, hebben op hun le denvergadering weer nieuwe impulsen gekregen. Er zijn veel nieuwe leden voor de afdelingsbesturen gekomen. Samen met een aantal "oude" afde lingsbestuurders zullen zij de schou ders er onder zetten en de afdelingen weer tot grote bloei brengen. - De invulling van het P.J.Z.-geluid (deze rubriek) levert nog al eens wat problemen op. Er komt te weinig nieuws uit de afdelingen. Daarom werd o.a. besloten om per afdeling een "korrespondent" aan te stellen, die van elke aktiviteit een klein ver slagje maakt voor het P.J.Z.-geluid. - De standpunten die het 3 C.J.O.- Zeeland naar aanleiding van een dis- kussiestuk van de P.J.Z., ingenomen heeft ten aanzien van het agraries werk in Zeeland, werden door het H.B. onderschreven. Deze standpun ten staan hiernaast weergegeven. - Met betrekking tot het voorstel van het D.B. met betrekking tot de orga nisatie van het agraries werk in Bra bant, werd besloten om dit eerst in de afdelingen te bespreken. Hierover zul len op de volgende H.B.-vergadering besluiten genomen worden. Opgelet, deelnemers aan de uitwisseling uit Oost en West Zeeuws-Vlaanderen! Omdat we nog enkele sponsors gevonden hebben voor de uitwis seling met Denemarken bestaat de mogelijkheid dat er één of meer deelnemers gratis of tegen een gereduceerd tarief mee kun nen met de uitwisseling. Degenen die hiervoor in aanmer king willen komen dienen a.s. dinsdagavond (derde paasdag) om 20.00 uur in café Lippens te Driewegen aanwezig te zijn. Daar zal/zullen door loting de winnaar(s) bekend worden. Ho pende jullie allen te kunnen be groeten, de reiskommissie Het eitjé neemt in ons dagelijks eetgebeuren een belangrijke plaats in. Denk maar eens aan de kreet 'een ei hoort erbij', een veelzeggende kreet die om en na bij Pasen zeer aktueel wordt en die we dan ook letterlijk ter harte nemen. En om nu eens een - ei hoort erbij - paaseitje op een bijzondere ma nier op tafel te brengen hebben we een willekeurige greep gedaan uit de vele, vele kombinaties die mogelijk zijn met eieren. Ingrediënten voor zes personen: 6 in zes a zeven minuten gekook te eieren, gepeld, 1 ei, losgeklopt, paneermeel, 450 gram gehakt half om half, 4 sneetjes oud bruin brood, 1/2 dl. koffieroom, 1 ei, 1 theelepel bieslook, 10 gram bloem, 1 1/2 zakjes kip kruiden, 8 a 10 gram zout, en een goed schone frituur. De bereiding Doe het gehakt in een kom, sa men met het ei, de bieslook, het zout en de kipkruiden. Ontdoe de sneetjes oud brood van de korsten en week het in de koffie room. Voeg het bij het gehakt en meng dit alles door elkaar. Kneed het net zo lang tot het een goed taaie massa wordt. Verdeel het gehakt in 6 gelijke porties, druk de porties wat uit zodat er een niet te dun vierkant lapje ontstaat en vouw er een ei in. Bolleer het even - maak de han den iets nat met water! - haal ze voorzichtig door het losgeklopte ei en paneer ze. Laat ze even rusten en bak ze in een niet te hete frituur mooi bruin. Schep ze er voorzichtig uit met een schuimspaan en leg ze in een vergiet waarvan de bodem is bedekt met papier (keukenrol). Serveer ze op de volgende wijze: Spuit op een ronde of ovale war me schaal langs de rand rozetjes van aardappelpuree en druk er voorzichtig de gefrituurde eieren op. Dresseer tussen de eieren in wat waterkers en doe in het mid den van de schaal wat kleine ge bakken aardappeltjes. Geef er een rauwe krulandijvie (ragfijn gesneden!) of veldsla bij. Ook la ten de eieren zich heel goed sma ken met een kaas-uien- stokbrood. Wijn: Droge Rosé: Cötes de pro- vence of een Cötes du Rhone. Prettige Paas(eier)dagen. M.A. van der Vliet Na een zeer geslaagde reis in 1985 is er dit jaar opnieuw de mogelijkheid deel te nemen aan een studiereis naar China. Er worden ook bezoeken ge bracht aan Moskou en Irkutsk en men reist gedeeltelijk met de "Transsibe- rië Express". In China worden verschillende plaat sen bezocht zoals Beijing (Peking), de Chinese Muur, Taishan, waar de hei lige berg wordt beklommen, Jinan, met een bezoek aan een commune en waar tevens bij Chinese families wordt overnacht, en Shenyang, waar o.a. een lokomotieffabriek wordt bezocht. Er worden ook bezoeken in het pro- Vrijdag 28 maart 1986 31 maart - afd. Tholen gaat traditie getrouw weer vissen. Snelle opgave gewenst i.v.m. beperkt aantal plaat sen, bij Bram tel. 01660-3888. 4 april - afd. Noord-Beveland orga niseert een dropping op Walcheren. Verzamelpunt is bij het dorpshuis te Wissekerke om 19.15 uur. Kosten van dit spektakel slechts ƒ2,50. Opgeven bij Connie tel. 01109-282. Iedereen is van harte welkom. Op 8 maart was het weer zover, de volleybaldag. De eerste tegenslag kon men al opmerken onderweg: mist, en niet te weinig ook. Dat bete kende dat de teams van Zeeuws- Vlaanderen al afvielen. Het betrof hier de K.P.J. Philippine en C.P.J. Z.-Vlaanderen. Jammer voor deze teams, maar volgende keer mis schien beter weer! De 2e tegenslag was dat de zaal van de "Kruitmo- len" waar wij moesten spelen water schade had en dus wij niet konden omroepen wie en wat moest spelen en hoe laat. Dankzij de vrijwilligers die zich aanboden werd het toch nog een goede dag, waarbij goed en spannend werd gespeeld. Bij de da mesteams vielen er 's ochtends nog wel 2 gekneusde duimen. De da mesteams van Noord-Beveland en Fijnaart moesten het dus met 1 dame minder doen. Dankzij de aanwezige man van de E.H.B.O. konden deze dames goed verzorgd worden. In totaal werden er 20 teams opgege ven, 8 door de P.J.Z., 6 door de K.P.J. en ook 6 door de C.P.J. Na afloop was er de prijsuitreiking die er als volgt uitzag: Dames 1. K.P.J. 's Heerenhoek; 2. P.J.Z. Tholen/Schouwen- Duiveland; 3. C.P.J. Schouwen-Duiveland; 4. C.P.J. Walcheren; 5. P.J.Z. Fijnaart; 6. K.P.J. Zevenbergen; 7. P.J.Z. Noord-Beveland. Heren 1. C.P.J. Walcheren I; 2. P.J.Z. Tholen; 3. C.P.J. Schouwen-Duiveland; 4. P.J.Z. Zevenbergen; 5. P.J.Z. Fijnaart; 6. C.P.J. Walcheren II; 7. K.P.J. 's Heerenhoek; TL P.J.Z. Schouwen-Duiveland; 9. P.J.Z. Noord-Beveland. Voor de beste 3 teams (bij zowel de dames als de heren) waren er 3 be kers te winnen. Voorts danken we de scheidsrechters die de hele dag heb ben gefloten en alle andere vrijwilli gers. We hopen dat we jullie alle maal weer zien bij de volgende vol leybaldag. Ko van der Weele gramma opgenomen aan o.a. agrari sche bedrijven, K.I. station, eendenbedrijf etc. De reis duurt 21 dagen; van 6 t/m 26 september 1986. De kosten bedragen ongeveer ƒ5.400,00 per persoon voor leden van plattelandsjongerenorganisaties. Voor niet-leden bedragen de kosten ƒ100,00 extra. De reis is vooral bestemd voor leden van plattelandsjongerenorganisaties met een leeftijdsgrens van 35 jaar. Voor nadere informatie en opgave kun je je melden bij: Stichting Uitwisseling en studiereizen voor het platteland, tel. 02208-96144. Vrijdagavond, 21 maart was het weer zover. Afd. Walcheren ging bowlen. De bowling houden we twee keer per jaar. Daarvoor worden er 6 banen af gehuurd bij ons vaste stekje "De Kaasboer" in Biggekerke. Deze avon den worden in de regel erg goed be zocht. Elke keer 30 tot 35 man, hiervan is het merendeel leden. In de 2 uur die we spelen, wordt er niet in wedstrijdverband gespeeld. De groepjes per baan houden wel een soort van wedstrijdje, maar de groe pen spelen niet tegen elkaar. Iedere groep heeft zo ongeveer een andere telling. Deze avonden zijn vaak gezellig en jullie (met name, de jongeren van Walcheren) worden hierbij dan ook uitgenodigd om eens een keer aanwe zig te zijn. De aankondiging (ook van andere aktiviteiten) staat ruim van te voren in het ZLM-blad. Het bestuur Een boom afkomstig van het Mexicaanse schiereiland Yucatan wordt door tropendeskundigen als een nieuwe wonderplant be schouwd. De naam epvan is Leu- caena. Het gaat hier om een stikstofbindende en snelgroeiende leguminose, die in de Sahara en de Sahelzone zou kunnen worden verbouwd. Hij past zich buitenge woon goed aan bij verschillende lichtomstandigheden, extreme neerslag- en temperatuurverschil len. Bovendien kan hij tegen zou te grond, overstromingen, matige vorst en langere droogteperiodes. De toepassingsmogelijkheden van de Leucaena zijn veelvuldig: brand- of windsingel, als siergewas bij parkaanleg, als schaduwboom voor andere gewassen, als edel- hout, als grondstof voor de papie rindustrie of als voederplant met een hoog eiwitgehalte. De jonge peulen kunnen rauw of in de soep worden gegeten, de kor rels kunnen worden gegrild. De boom produceert tot 30 ton loof per ha, dat vanwege het hoge ge halte aan ruweiwit van 27-30% uitstekend geschikt is als veevoer. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 19