IGRATER SPANT DE KROON ALS HET OM ONKRUID BESTRIJDING GAAT IIGTERMOET EG: Appel- en Perenvoorraad klein Spaanse ingezonden CVZ als groenteveiling West-Duitsland heeft grotere produktie glasgroenten peen! I grater is hèt onkruid bestrijdingsmiddel voor de hele aardappelteelt, on geacht grondsoort en ras. Toepassing voor opkomst betekent een zeer brede werking tegen zaadonkruiden en eenjarige grassen, zoals straatgras, duist en wind- halm. Bovendien is Igrater veilig voor het gewas en de volgteelt! EIGY AG. Braks wil Er is een grote diskussie ontstaan omtrent de C.V.Z. als groentevei ling. Uit diverse ingezonden stukken blijkt, dat de meningen zeer verdeeld zijn en dat verschillende briefschrij vers het persbericht verkeerd gelezen hebbep. Het is niet de bedoeling dat er in eer ste instantie op de C.V.Z. alle groen te geveild wordt. De C.V.Z. wil een centrum zijn van waaruit eventueel de groente verzameld, gekonditio- neerd, gebundeld en naar een grote groenteveiling met een goede prijs vorming vervoerd wordt. We willen samen met onze leden groentetelers bekijken op welke manier ze de hoogst mogelijke prijzen voor hun produkt kunnen krijgen. Hoe de ontwikkeling in de toekomst verloopt is nu nog niet in te schatten. Misschien komen er mogelijkheden met televeilen. Reeds meerdere ke ren is naar voren gebracht dat, wil in een bepaalde streek een teelt tot ont wikkeling komen, een sterk afzet organisatie onontbeerlijk is. Dat wil de C.V.Z. voor haar leden zijn. C. Geense Voorlichting C.V.Z. Op 1 maart jl. was de EG- appelvoorraad me( nog geen 16 min ton de kleinste van de laatste jaren. Die van peren was met slechts 140.000 ton zelfs zeer klein te noe men. Evenals voorgaande jaren is er tot die. datum 75% van de appel- oogst afgezet. Golden Delicious is veruit het belangrijkste bewaarras, hiervan lag op 1 maart jl. een kleine 1,0 min ton opgeslagen. Bij de pe renvoorraad wordt de helft van de De opbrengst van glasgroenten is in West-Duitsland in 1985, ondanks de lichte areaalsinkrimping, iets geste gen. Ten opzichte van 1984 is het be schot met 9% toegenomen tot bijna 6 kg/m2, evenveel als in 1983. Alleen bij koolrabi is er een kleine toename van het areaal, van rettich is in 1985 evenveel aangeplant als in 1984 en van de overige vier belangrij ke glasgroenten is het areaal kleiner geworden. Ook de produktie laat geen wezenlijke veranderingen zien; voor 1985 ligt deze met 73 min kg tus sen die van de twee voorafgaande ja ren in. ruimte in beslag genomen door het ras Conference. De afzet van peren loopt parallel aan die van voorgaan de seizoenen, toen er t/m februari ook 92 a 93% verhandeld werd. De appelvoorraad is in alle EG- landen kleiner vergeleken met '84/'85, maar in een aantal landen wel groter dan die in '83/'84. Bij de peren is de voorraad dit seizoen ech ter ook t.o.v. '83/'84 ver achterge bleven. Australië: storm treft appelen Zowel de produktie als de eksport van Australische appelen zal dit jaar van wege stormachtig weer kleiner worden dan aanvankelijk werd verwacht. De huidige produktie is bijna 35 min kg (10%) kleiner geraamd dan die van december jl. Ook zijn er bijna 8 min kg peren verloren gegaan; het effekt op de eksport is hier echter minder sterk. In New South Wales, een belangrijk produktiegebied in het zuidoosten van Australië, is bijna 90% van de boom gaarden getroffen door de storm van eind januari. De produktie van appelen in Austra lië zal veel lager uitkomen dan die van 1985; de perenproduktie zal nu even groot zijn als die van vorig jaar. glastuinbouwvestiging Made-Drimmelen niet steunen met terugploegregeling Minister Braks gaat niet in op het verzoek neergelegd in een motie van de heer Tazelaar (PvdA) om de glastuinbouwvestiging in Made- Drimmelen in het kader van de te rugploegregeling te stimuleren. Dit ondanks het feit dat de Kamer de motie eerder aanvaard heeft. De minister in zijn antwoord: 'Mijn beleid is, gezien de ontwikke lingen in de glastuinbouwsektor, niet gericht op uitbreiden van het glasareaal. Dit is een zaak van de on dernemers. Bovendien blijft de kon- sentratiegedachte in mijn beleid staan. Ten aanzien van het benutten van rest- en afvalwarmte sta ik dan ook op het standpunt dat niet de glastuinbouw verplaatst moet wor den naar deze bronnen, maar dat be staande bedrijven op deze energie bronnen aangesloten moeten kun nen worden. Gezien de strijdigheid met mijn be leid, is het bovengenoemde produkt door het Kabinet niet in het terug- ploegprogram opgenomen', aldus de minister. Van steeds meer betekenis wordt de produktie van peen in de jongste EG- lidstaat Spanje. In zowel Andalusië (Zuid-Spanje) als Extremadura (Z.W.-Spanje) verwacht men een pro- duktietoename van 15%. In deze ge bieden wordt rond 5 maart begonnen met de oogst. Voor heel Spanje raamt men de pro duktie op 170.000 ton. Daarmee wordt Spanje de op 4 na grootste pro ducent van peen binnen de EG. Ab solute koploper is Engeland met voor dit seizoen een geraamde produktie van bijna 500.000 ton. Klein frans aanbod van bloemkool door vorst Door de aanhoudende vorst is het aanbod van bloemkool uit Bretagne sterk teruggelopen. In de 2e week van februari werden er in St. Pol-de-Léon slechts 1,695 min kolen aangevoerd, tegen 2,415 min in 1985. Daarbij be stond het aanbod voor een relatief groot deel uit middelgrote en kleine bloemkolen. Voor de eerstkomende dagen ver wacht men geen verandering in deze situatie. Wel is men bang dat bij een stijging van de temperatuur er een aanbodspiek zal ontstaan. Igrater is een geregistreerd anCIBA-G handelsmerk van Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048,4700 BA Roosendaal, Telefoon 01650-32912. Topaz: een nieuw fungicide in de fruitteelt Ligtermoet presenteert Topaz, een nieuw fungicide voor de fruitteelt. Topaz biedt de fruitteler een wapen tegen schurft en meeldauw op appel en peer. Het middel bevat als werk zame stof penconazool, een syste- misch fungicide met een sterk kuratieve en preventieve werking. Topaz wordt geleverd in twee formu leringen: Topaz speciaal 35 wp (penconazool en captan); Topaz m extra 50 wp (penconazool, captan en maneb). De unieke kombinatie van werkzame stoffen geeft Topaz de volgende ei genschappen: bestrijding van schurft en meel dauw; betrouwbaar; het hele sei zoen toepasbaar, ook in gemengde aanplant van zowel appel als peer; keuze uit wel of geen maneb; gunsti ge neveneffekten, zoals neusrot- bestrijding; mengbaar met ga 4/7; Topaz speciaal 35 wp kan ook in gein- tegreerde bestrijding ingezet worden. Meer informatie: telefoon 0165Ö-32912. weekstaat energieverbruik Wat de mogelijkheden van substraat zijn is o.a. af te leiden uit de produk- tiecijfers, waarbij de kwaliteit van de bloemen goed is. Naast mogelijke startproblemen registreren we bij de substraatteelt ook dat er voor het oogsten zo'n 15% meer arbeid nodig is dan in de grondteelt omdat van een aantal rassen de bloemen vaster zitten. Wellicht dat dit door een an dere opzet vermeden kan worden. Bij dit type weer is de CO2 konsump- tie van het gewas toegenomen. Regi stratie van het CO2 gebruik leert dat op jaarbasis in de gerberateelt hier een CO2 verbruik is van 2,6 mVm2. Verder was ten gevolge van de te la ge worteltemperatuur in de stan daard venlokas de aktiviteit van het gewas minder, wat de CO2 kon- sumptie deed afnemen zodat een te hoog CO2 nivo kon ontstaan, waar door het gewas in deze kas daar een tik aan overhield. Bij de produktie- cijfers is dit ook goed te zien omdat de standaardkas nu wat achterblijft bij de LW-kas, na het gehele seizoen gelijk te zijn geweest. Behalve het verhogen van de maxi mum raamstanden tot 35% zijn de klimaatsinstellingen niet gewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 8663 m3 gas bij een bedrijf somvang van 10.000 m2. Vrijdag 28 maart 1986 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 15