Staatssekretaris Ploeg op bedrijfsbezoek in Noord-Brabant Stierenboek verschenen Uitvoeringsmaatregelen gezondheid en welzijn dieren om advies Paasveetentoonstelling Den Bosch: Spannend, in meerdere opzichten Afval Niet dieronvriendelijk Staatssekretaris Ploeg van landbouw en visserij heeft een bezoek gebracht aan de paasveetentoonstelling. De bewindsman heeft eerder verklaard het fokken van dikbilstieren niet te zullen verbieden. Wel voert hij een ontmoedigingsbeleid ten aanzien van de fokkerij. Bovendien zal worden opgetreden als er zich uitwassen voordoen, zo heeft de bewindsman laten weten, (fotoH. Keizer/boerderij) Vrijdag 28 maart 1986 De paasveetentoonstelling in Den Bosch was ook dit jaar weer, voor de éénenvijftigste keer een spannende aangelegenheid. Voor alle deelne mende inzenders (met hun dieren) was er ten eerste de spanning welke dieren in de prijzen zouden vallen. Daarnaast zorgden een aantal de monstranten tegen de dikbilfokkerij en -mesterij voor enige spanning en riepen hiermee de woede van deelne mers en publiek op. Kampioenen De uitslag van de keuringen is als volgt: Algeheel kampioene vrouwe lijk vee van de paasveetentoonstel ling in Den Bosch werd de witte Charolaise vaars van G. Maris uit Heijningen. De algeheel kampioen mannelijk vee was de Zwartbonte stier van Paul van Driessen uit Hoek. Uit de algeheel kampioenen van alle negen paasveetentoonstellingen in Nederland werd op de Bossche ten toonstelling een nationaal kampioe ne vrouwelijk vee en een nationaal kampioen mannelijk vee gekozen. Na spannende stemmingen werd kampioene de roodbonte vaars van C. Uitdenboogaard uit Warmond, algeheel kampioene in Doetinchem terwijl de algemeen kampioen van Schagen, de zwartbonte stier, inge zonden door Duineveld-Saarsen uit Lisse de nationaal kampioen werd. Onlangs is bij Uitgeversmaatschap pij C. Misset bv het Stierenboek- Vademecum verschenen. In het Stie renboek staan meer dan 300 k.i.- stieren, waarvan sperma in Neder land aanwezig is of wordt geïmpor teerd. Per stier is vrijwel alle infor matie opgenomen, die inzicht geeft in de verervingskapaciteit. Behalve de meest recente fokwaarde voor produktie en exterieur worden bovendien per stier het melkbaar- heidsonderzoek, de bevruchtingsre sultaten, de geschiktheid voor pin ken, de spermaprijs, de k.i.-code en de eigenaar of importeur genoemd. Het levensnummer, een korte af stamming en een foto kompleteren het geheel. 11 Staatssekretaris A. Ploeg van land bouw heeft zich de vorige week don derdag 20 maart in Noord-Brabant persoonlijk op de hoogte gesteld van knelpunten bij respectievelijk de glastuinbouw, de varkenshouderij in Raamsdonk terwijl hij zich van de dikbilfokkerij op de hoogte stelde bij de Paasveetentoonstelling in Den Bosch. Hij kwarji daarmee een afspraak na die hem tijdens een spreek beurt was ontlokt door de heer S. Berende. Deze Raamsdonkse varkenshouder verweet Ploeg toen zijn oor te veel te laten han gen naar de dierenbeschermings organisaties. "Komt u maar eens bij ons op het bedrijf dan kunt u zien hoe goed wij de dieren ver zorgen."Ploeg ging daar meteen op in en zo'kwam hij donderdag opnieuw in Raamsdonk. Daar werd hij eerst ontvangen op het glastuinbedrijf van de heer M. Romme aan de Lange- broekstraat. De heer Romme, die op zijn be drijf tomaten en komkommers teelt, maakte van de gelegenheid gebruik om te wijzen op de pro blemen die de sektor o.m. heeft met het opruimen van afval van de steenwolteelt. Romme: We moeten er op de vuilstort even veel voor betalen als voor bij voorbeeld een m3 puin terwijl er van ons afval niets overblijft. Men zou bij de vuilstort verschil len in de tarieven aan moeten brengen. Ook gebruikte plastic raakt hij moeilijk kwijt. Recy clen is moeilijk en hij is dan ook blij als die voor niets wordt afge haald, want anders moet het ook naar de vuilstort. Ploeg was be nieuwd naar de energieprijzen: "Als jullie bij de hoge energie prijzen van enige tijd geleden nog konden draaien dan moet het nu na al die investeringen in energie besparing en de lagere gasprijs fi nancieel wel goed zitten? Romme wees hem er evenwel op dat hij de afgelopen jaren in het kader van het sektorbeleid 350.000 gulden geïnvesteerd heeft in energiebesparende maat regelen. "Wij zijn natuurlijk blij met de lagere gasprijzen maar u begrijpt wel dat de afschrijving van die investeringen nog een aantal jaren achtereen zal moe ten worden opgebracht. Het is daarmee nog bepaald geen goud mijn geworden. "De heer Ploeg zei ook gekonstateerd te hebben dat tomaten uit Zuidelijke lan den hier goedkoper zijn. De heer Romme beaamde dat en vertelde de bewindsman dat het enige ant woord van de Nederlandse telers daarop is kwaliteit want tomaten die eerst een hele rit hebben moe ten maken naar onze markten hebben niet meer de kwaliteit die ons produkt heeft. Wat de pro- duktprijzen betreft merkte Rom me nog op dat het Mekka van de glastuinbouw het Westland mis schien een iets betere prijs geeft maar dat Breda zich de laatste ja ren toch erg goed als veiling heeft ontwikkeld". Het is een volwaar dige exportveiling geworden en door middel van televeilen en dergelijke zullen de prijzen van De heer Romme (r) vertelt de staatssekretaris (2e v.r.) hoe het zit met het afvalprobleem van de steenwolteelt. Links een kollega van de heer Romme en naast hem een voorlichter van het ministerie van landbouw. Een toom biggen dat in groepsverband wordt gehouden op een rooster. Ook hier wilde Ploeg het naadje van de kous weten. weer dicht tegen elkaar aanlig gen. Dat doen ze ook als ze vol doende scharrelruimte hebben. U moet goed beseffen, dat als wij geen goede dierenvrienden zou den zijn en niet goed voor ze zou den zorgen, we onszelf tekort zouden doen", hield Berendse de heer Ploeg voor. Het gezelschap ging vervolgens de stallen in om kennis te nemen van de wijze waarop Berendse zijn varkens houdt. Daarbij legde laatstge noemde uit dat het leggen van zeugen aan kettingen, ekonomi- sche voordelen heeft maar dat het niet dieronvriendelijk is: zo Staatssekretaris Ploeg vraagt de heer Berende (r.) naar de voordelen van het houden van fokzeugen aan een ketting. de verschillende veilingen in de toekomst toch steeds dichter bij elkaar komen". Als nadeel van een verspreide vestiging van tuin bouwbedrijven in Brabant noem de de Raamsdonkse teler het feit dat het werken in studieclub ver band wat moeilijk funktioneert en dat er ook wat minder gezon de rivaliteit onderling is. Bij varkenshouder S. Berendse aan de Borstlappenweg in Raamsdonk kwam de heer Ploeg zich vervolgens op de hoogte stel len van de wijze van houden van mestvarkens en fokzeugen. In Berendse's bedrijf dat pas 5 1/2 jaar oud is, is 5,5 miljoen geïn vesteerd, houdt hij ca. 175 fok zeugen en 800 mestvarkens. De varkenshouder vertelde de Staatssekretaris dat zijns inziens het vastleggen van zeugen aan banden, dicht opeen bepaald niet dieronvriendelijk is zoals bij voorbeeld de leden van de aktie- groep "Lekker Dier" beweren". Varkens gaan van nature steeds kan elk dier individueel gevoerd worden waardoor voorkomen wordt dat de een teveel en de an der te weinig krijgt. Voorts heb ben ze meer rust, er is meer over zicht en per varken heb je minder ruimte nodig. De varkenshouder liet ook varkens in groepsver band, zien maar betwijfelde of dat wel de ideale manier is. De 4 dekberen liggen bij Berendse op stro. De heer Ploeg hoorde alles geïnteresseerd aan maar liet zich over de voor- en nadelen en de etische kant van de zaak niet uit. Wel zei hij het bezoek erg nuttig te hebben gevonden. Zijn oor deel over de diverse systemen zal hij mede laten afhangen van lo pend onderzoek op diverse insti tuten. Wel zei hij op een keurig bedrijf te zijn geweest zonder ex cessen. "Mijn beleid in de inten sieve veehouderij is er overigens op gericht om zowel bij de kip pen als de varkens en de dikbil fokkerij enerzijds misstanden te voorkomen maar anderzijds zo danige voorwaarden te scheppen en regels te stellen dat ze een eer lijke konkurrentie met partner- landen in de EG aan kunnen. Het merkwaardige is, zo merkte hij nog op, dat de Dierenbescher ming en Aktie Lekker Dier vin den dat ik de ekonomische kant teveel ondersteun terwijl de be drijfstakken vinden dat ik teveel kijk naar de etische kant. In de Wet Gezondheid en Welzijn Die ren zullen beide partijen straks weten waar ze aan toe zijn. J.Wierenga Staatssekretaris A. Ploeg heeft op 20 maart jl. de meest betrokken organi saties en instellingen om advies ge vraagd over vier voorontwerpen voor uitvoeringsmaatregelen op het gebied van de gezondheid en welzijn van dieren. Het betreft de vooront werpen voor het Mestkalveren- besluit, het Besluit doden dieren, het Ingrepenbesluit dieren en het Besluit wrakke dieren. Het voorontwerp Mestkalveren- besluit geeft aan, aan welke minima le eisen stallen en boxen, waarin vleeskalveren worden gehuisvest, moeten voldoen. Dit voorontwerp zal het huidige Mestkalverenbesluit gaan vervangen en is gebaseerd op de Wet op de die renbescherming. Het voorontwerp Besluit doden die ren regelt de gevallen waarin en de wijze waarop dieren mogen worden gedood. Het voorontwerp Ingrepenbesluit dieren verbiedt of beperkt een aantal lichamelijke ingrepen bij dieren, zo als bijvoorbeeld verwijderen van na gels van katten en het verkorten van staarten bij een aantal dieren. Het voorontwerp Besluit vervoer wrakke dieren zal te zijner tijd een bestaande regeling op basis van de Wet dierenvervoer gaan vervangen. Het hgt in het voornemen van de be windsman, in de nabije toekomst meer ontwerpen ter advisering aan de betrokken organisaties toe te stu ren opdat bij het van kracht worden van de Gezondheids- en welzijnswet voor dieren de welzijnsbepalingen ook zo spoedig mogelijk effektief zullen kunnen zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 11