Ministers van Financiën willen niet ekstra betalen nieuws uit brussel Graanprijs moet lager EG-landbouwbeleid verkeert in dilemma: Nieuwe korrespondent in Brussel voor KNLC Voorstel op Europees symposium: Ook NIVAA beantwoordt konkurrentie Europese boeren uitten boosheid over inkomensdaling De kosten van het gemeenschappelijke landbouwbeleid dreigen de Europese Gemeenschap te verscheuren. Tegenover de Europese ministers van Landbouw, onder wie er nogal wat zijn die de spaarplannen van kommissaris Andriessen te drastisch vinden, hebben zich dezer dagen de ministers van Financiën geplaatst. Ruding en enkele van zijn kollega's zijn niet geneigd ekstra geld be schikbaar te stellen voor het wegwerken van de overschotten en voor de oplossing van het dollarprobleem. Zij vinden dat er eerst meer gespaard moet worden. Jan Luiten Na tien jaar korrespondentschap in Brussel vertrekt Jan Werts naar Washington, schrijvend voor de Sijthoff-pers. Voor de vier KNLC- bladen te weten Landbode, Fries Landbouwblad, ZLM Land- en Tuinbouwblad en Landbouwcou rant voor de Veenkoloniën is de heer J. Luijten bereid het kor respondentschap van Werts over te nemen. Jan Luiten is de Brusselse kor respondent van de Volkskrant. Deze week levert hij zijn eerste bij drage aan de KNLC-bladen. Jan Werts zal in de toekomst regelma tig vanuit Washington over Ame rikaanse landbouw-politiek berichten in de KNLC-bladen. Redaktie Een uitweg uit dit dilemma wordl nog bemoeilijkt door het gevaar, dat de onlangs verhoogde financiële middelen van de EG reeds dit jaar uitgeput raken. Begin dit jaar ver hoogden de lidstaten hun btw- afdracht van 1 tot 1,4%. Daarmee kwam eindelijk een einde aan de fi nanciering van de EG via ekstra na tionale bijdragen, want de 1% btw- afdracht was al enkele jaren niet meer voldoende. Bovendien werden er de laatste jaren uitgaven van het ene jaar het andere jaar verschoven. Deze lasten uit het verleden, de kosten van de toetreding van Spanje en Portugal, maar vooral de kosten als gevolg van de val van de dollar kunnen ertoe leiden, dat reeds dit jaar het nieuwe plafond van 1,4% btw wordt bereikt. Dit verhoogt aanzienlijk de druk op de ministers van Landbouw. Nu het nieuwe plafond van de financiële middelen snel in zicht komt, wordt de vraag naar de financiering van het landbouwbeleid nog dringender dan zij al was. De bereidheid van de regeringen nieuwe nationale bijdra gen aan Brussel over te maken of de btw-afdracht nu reeds op 1,6% te brengen is buitengewoon gering. De zorgwekkende financiële situatie in de EG dwingt de ministers van Landbouw in feite akkoord te gaan met de voorstellen van kommissaris Andriessen. Deze voorstellen hou den zoals bekend in een bevriezing van de prijzen, de invoering van de medeverantwoordelijkheidsheffing en van kwaliteitsnormen in de graansektor, de invoering van een premie bij gelijktijdige beperking van de interventie in de rundvlees- sektor en een opkoopregeling voor melk. Zij leiden dit jaar tot een besparing van ruim 1 miljard gulden. Deze besparing is niet voldoende om alle problemen en tegenvallers op te lossen. Zo wil Andriessen drie jaar lang jaarlijks 2,5 miljard gulden uit geven om de grote voorraden (boek waarde ruim 25 miljard gulden) weg te werken. Deze 2,5 miljard gulden wil hij grotendeels bijeen brengen via besparingen in het marktbeheer en het beheer van de fondsen. Andriessen wil van de lidstaten in feite alleen ekstra geld ter dekking van de kosten, die zijn ontstaan als gevolg van de daling van de dollar koers. Deze sterk gedaalde dollar koers dreigt een fors gat te slaan in het garantiefonds. De duik van de dollar betekent immers dat de we reldmarktprijzen, die in dollars wor den uitgedrukt, dalen. De EG heeft dus meer geld nodig om bij eksport de kloof tussen de hogere Europese landbouwprijzen en de lagere we reldmarktprijzen te overbruggen. De Europese kommissaris Henning Christophersen (Begroting) heeft de ministers van Financiën laten weten, dat de kosten van de waardevermin dering van de dollar thans 3,75 mil jard gulden bedragen. Dit is echter niet de enige tegenvaller. Het sociale en regionale fonds zullen dit jaar vermoedelijk 2 miljard gulden ekstra nodig hebben. De kompensatie voor de Britse bijdrage aan de Europese begroting vergt 1 miljard gulden meer. Voor Spanje en Portugal zal er 500 miljoen gulden ekstra nodig zijn. Bovendien zullen de inkomsten van de EG dit jaar een half miljard gulden lager zijn dan aanvankelijk geraamd vanwege de vervroegde ta- Vrijdag 21 maart 1986 riefsverlaging in het kader van de vorige gatt-ronde. Een eenvoudige optelsom leert, dat de EG dit jaar een kleine 7 miljard gulden tekort komt. De financiële reserve van de EG voor 1986 be draagt slechts 6,25 miljard gulden. Men hoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat dit tot een nieuwe financiële krisis kan leiden. En deze krisis kan makkelijk omslaan in een landbouwkrisis. Als de Europese ministers van Fi nanciën vasthouden aan de overeen gekomen begrotingsdiscipline, dat wil zeggen dat de groei van de land bouwuitgaven de groei van de finan ciële middelen niet overtreft, dan komt er geen geld voor het dollar probleem. Deze begrotingsdiscipline voorziet weliswaar in 'uitzonderlijke omstandigheden', maar volgens Mi nister Ruding hoort daar de val van de dollar niet bij. Dat betekent dus verdere bezuinigingen in de land- Deze week waren zo'n vierhonderd afgevaardigden uit de gehele EG bij een in Parijs op een door ICI geor ganiseerd symposium. Overheidsvertegenwoordigersonder zoekers en wetenschappers, maar ook vertegenwoordigers van de landbouw bogen zich daar over de vraag waar het met de akkerbouw in de EG naar toe moet. Het was in dit kader dat prof. Har vey woensdag voorstelde de graan- problematiek drastisch aan te pakken. De huidige voorstellen van landbouw- kommissaris Andriessen betitelde hij als 'meer een handige politieke oplos sing op korte termijn dan een gron dige aanpak'. Beperkte steun 'Stel een beperkte steun in voor een hoeveelheid graan van honderd tot honderdvijftig ton per bedrijf. Die steun zou, naar het voorbeeld van dè Verenigde Staten, als een krediet vooraf uitbetaald kunnen worden. De tarweprijs moet tegelijkertijd verlaagd worden tot de prijs van onze voor naamste konkurrenten. Ik zie geen re den waarom met name de grotere bedrijven niet zouden kunnen kon- kurreren met de Verenigde Staten', al dus de Britse hoogleraar. Harvey is van mening dat op deze ma nier goede afzetmogelijkheden zullen ontstaan. Als voorbeeld noemde hij de Passific, een gebied dat ekono- misch een snelle groei doormaakt. 'Het is de enige oplossing voor de graanproblematiek', zo meent prof. Harvey. 'Het beschermt het inkomen van de kleine boeren en laat de prij zen dalen tot een verantwoord nivo'. Niet iedereen was het deze week in Parijs eens met de voorstellen van bouw of in het regionale en sociale fonds. Dit laatste zullen zeker de landen niet aksepteren, die sterk van deze fondsen profiteren. Deze lan den hebben thans met Spanje en Portugal een blokkerende min derheid. Verdere bezuinigingen in de land bouw lijken voorlopig uitgesloten, temeer het 'landbouwplaatje' nog niet kompleet is. Andriessen zal midden april komen met voorstellen voor aanvullende socio-strukturele maatregelen. Bij deze voorstellen zal het gaan om een VUT-regeling voor oudere boeren, een regeling voor het laten braak liggen of bebossen van landbouwgrond en om alternatieve teelten. Sommige lidstaten zijn zon der deze voorstellen, die ongetwij feld geld zullen gaan kosten, niet be reid te praten over de spaarplannen van Andriessen. De tegenstrijdige belangen van de Europese ministers van Landbouw en de ministers van Financiën bevat ten alle elementen voor een dramati sche krisis. De ministers van Land bouw zullen vermoedelijk pas de spaarplannen van Andriessen willen aanvaarden als zij de zekerheid heb ben, dat er ekstra geld komt om de landbouw draaiende te houden en om de geplaagde boeren enig toe- komstperspektief te bieden-, zoals Andriessen in zijn Groenboek van vorig jaar heeft aangekondigd. De prof. Harvey. Zijn Duitse kollega prof.dr. Rudolf Wolffram pleitte bij voorbeeld nadrukkelijk voor het uit produktie nemen van landbouw grond. Volgens hem zouden de plan nen van prof. Harvey de boeren veel geld kosten en bovendien nog meer druk leggen op andere produkten. 'Het strukturele overschotprobleem kan niet door afzetbevorderende maatregelen, maar alleen door een te rugbrengen van de produktie bereikt worden', aldus prof. Wolffram. Hij denkt daarbij aan een uitkering van duizend mark per hektare voor uit de produktie genomen grond. Felle reakties Tekenend voor de vele verschillende zienswijzen in de EG was de felle reaktie van de Italianen en de Grie ken. Zij eisten bij dergelijke maatre gelen, meteen een uitzonderingspositie, gezien hun moeilijke produktieomstandigheden Zij voegden daaraan toe niet de over schotten te hebben veroorzaakt. Voor de opmerking van prof. Harvey, dat zij wel verantwoordelijk zijn voor een enorm wijnoverschot bleken de zuid elijke vertegenwoordigers niet ge voelig. 'De oplossing van de Europese graan problematiek is voor de toekomst van het gemeenschappelijk landbouwbe leid van fundamenteel belang. De tijd van verschuivingen en aanpas singen is reeds lang voorbij. Het is nu de hoogste tijd om tot realistische en ingrijpende hervormingen te komen', zo waarschuwde de Britse hoogleraar de deelnemers aan het ICI-kongres. Gezien de grote verschillen van me ning lijkt dat echter nog ver weg. Parijs Jan van Liere ministers van Financiën zullen waar schijnlijk echter pas over ekstra geld willen praten als zij de garantie heb ben dat er in de landbouw forse be zuinigingen komen. Het zal zeker enkele maanden ver gen om deze dreigende vicieuze cir kel te doorbreken. De ministers van Financiën praten pas eind april ver der over de financiële situatie in de EG. Zij hebben de ministers van Landbouw gevraagd voor die tijd geen besluiten te nemen, die geld kosten. De ministers van landbouw zullen vermoedelijk pas na 15 juni ernstig over bezuinigingen kunnen Ongeveer duizend Europese boeren die zijn aangesloten bij de overkoe pelende Europese boerenorganisa- ties Copa en Cogeca hebben vrijdag op een protestvergadering in Brussel hun ongenoegen geuit over wat ze noemen de gestadige daling van hun inkomen. Deze buitengewone alge mene vergadering van de beide Europese boerenorganisaties was ook gericht tegen de voorstellen van Europees landbouwkommissaris Frans Andriessen om de landbouw prijzen voor het komende seizoen te bevriezen. Volgens een resolutie die Denemarken heeft vrouw op Landbouw Britta Holberg is de nieuwe mi nister van Landbouw in Denemar ken. Zij volgt de heer N. Kofoeo op. Hij is een van de zes ministers die woensdagmorgen door pre mier Schlüter zijn vervangen. Me vrouw Holberg was tot nu toe minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet van Schlüter. Zij is eigenaresse van een groot land bouwbedrijf. Schlüter heeft na het referendum over de EG zijn kabinet van kon- servatieve signatuur willen ver sterken. gaan onderhandelen. Op die dag zijn er namelijk verkiezingen in de West- duitse deelstaat Nedersaksen. Bij de huidige desolate toestand van de Christen Demokratische CDU kan de partij de stemmen van de boeren in Nedersaksen niet missen. Tot 15 juni kan er dus met de West- duitse minister Kiechle niet over maatregelen gesproken worden, die het inkomen van de boeren bedrei gen. Minister Braks, thans voorzit ter van de Europese ministerraad, zal de komende maanden veel ge duld en overtuigingskracht nodig hebben. aan het slot van de bijeenkomst werd aangenomen moeten de land bouwprijzen voor het komende sei zoen met minstens 4,7 procent ver hoogd worden. Er werd kritiek gele verd op de Europese ministerraad die volgens de boeren wel van me ning is dat de landbouwoverschotten moeten worden opgeruimd maar die daar niet de benodigde financien voor ter beschikking wenst te stellen. Ekonomische evaluatie van landbouwgrond Markerwaard Het Landbouw-Ekonomisch Instituut heeft een onderzoek verricht naar de nationaal-ekonomische betekenis van landbouwgrond in de Markerwaard. De resultaten van dit onderzoek zijn reeds in december 1984 gepubliceerd in LEI-mededeling 319: 'De waarde van agrarische grond in de Marker waard voor de Nederlandse ekono- mie'. De thans verschenen publikatie 'Ekonomische evaluatie van de waar de van agrarische grond in de Mar kerwaard' geeft een uitvoerig verslag van dit onderzoek. In deze nieuwe pu blikatie worden onder meer de metho de van onderzoek en de gekozen uitgangspunten behandeld. (Bestellen door overschrijving van ƒ16,75 op gi- ronr. 41.22.35 van het LEI onder ver melding van 'Zend onderzoekverslag 23'. 5 'Niet de graanoverschotten vormen het probleem, maar het feit dat we het teveel niet zonder subsidie op de wereldmarkt kunnen verko pen. Als we de tarweprijs naar het wereldmarktnivo terugbrengen zul len er goede eksportmogelijkheden ontstaan. Een dergelijke prijsdaling is voor de grotere bedrijven best mogelijk. Om de kleine producenten te ontzien zou de overheid een toeslag kunnen geven op de eerste hon derd tot honderdvijftig ton van elk bedrijf'. Dat is in het kort het voor stel van prof. David Harvey, hoogleraar agrarische ekonomie aan de universiteit van het Engelse Reading. Hij lanceerde zijn plan woens dag in Parijs tijdens een symposium over de toekomst van de akker bouw in de EG. Niet alleen de Veepro presenteer de zich goed op de Parijse Land- bouwsalon. Ook het Nederlands Instituut voor de Afzetbevorde ring van Akkerbouwprodukten (NIVAA) deed z'n best om de Nederlandse pootaardappelen aan de (Franse) man te brengen. Nam het NIVAA tot voor kort maar eens in de twee jaar deel aan de SIA, nu is men weer jaar lijks present met een eigen inzen ding. Dat is één van de antwoor den op de toenemende konkur rentie. Want, al staat er nog een hele rij Nederlandse aardappelen in de Franse rassenlijst, de laatste jaren komen de Fransen met een aantal nieuwe - en goede - rassen. Zeker in dergelijke omstandighe den is het niet verstandig op een beurs als de SIA verstek te laten gaan. Het NIVAA was goed te spreken over de belangstelling voor de gunstig geplaatste stand. Vlak naast het Franse aardappelpavil joen mochten ook onze poters zich in de aandacht van het pu bliek verheugen. Opvallend was bovendien de belangstelling van uit andere landen. Aan het eind van de tweede tentoonstellings dag had men al bezoekers uit meer dan twintig verschillende landen kunnen verwelkomen. Ondanks de sombere situatie in de aardappelsektor bleek dat er, bij een goede promotie, toch mo gelijkheden zijn voor ons Neder landse kwaliteitsprodukt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 5