Tuinbouwkommissie ZLM wil overlegorgaan tussen bloemzaadtelers en firma's Vrijstelling voor maximaal 10 kampeereenheden per boerderij Uitreiking prijzen Westland 19NU Overlegorgaan Concentratie van aanbod Sektoren Minister Braks in voorontwerp Wet Openluchtrekreatie: Wetwijzer Wet en Besluit Ruimtelijke Ordening Hoewel we dit jaar wederom te ma ken hebben met een forse vorstperi ode is de schade aan fruitteelt- en boomteeltgewassen wellicht beperkt gebleven. De vorstschade-regeling t.b.v. de vorige winter geleden scha de is door de Europese Commissie in Brussel goedgekeurd. Een van de voornaamste punten die momenteel de aandacht van Brussel heeft is het Groenboek. Hoewel dit Groenboek is gericht op het wegwer ken van overschotten en dan met na me van granen, is de tuinbouw daar bij toch betrokken. Er bestaat name lijk de mogelijkheid dat de akker bouw zich in de tuinbouw richting gaat ontwikkelen door de teelt van grove tuinbouwprodukten. Dit laat ste kan verstoring van de markt be tekenen. Het is belangrijk dat door de ondernemer een aftasting van de mogelijkheden plaatsvindt. Kwaliteit is een van de belangrijkste zaken waarmee rekening gehouden zal moeten worden wil men het produkt kunnen afzetten. Om teleurstellin gen te voorkomen is een goede oriëntatie noodzakelijk. Het land- en tuinbouwonderwijs is momenteel in beweging. Belangrijk is dat er goede mogelijkheden zijn om van praktijkgericht onderwijs gebruik te maken, ook in het Zuid- Westen. De kommissie vindt dat er behoefte bestaat aan een overlegorgaan tus sen bloemenzaadtelers en firma's. Wanneer de oogst niet voldoet wordt het vaak een eenzijdige kwestie, die nadelig is voor de teler. In Tholen, waar men bij de studie- klub is aangesloten en ook meer er varing heeft in de bloemenzaadteelt, speelt dit probleem een minder grote rol. De 30.000 m3-grens voor kleine gas- verbruikers is al lang in diskussie, omdat er in een grote mate van on billijkheid bestaat. Wanneer op de solidariteit van de grootverbruikers gerekend zou kunnen worden zou één tarief kunnen gelden. Deze kwestie heeft de aandacht van het KNLC. De kommissie staat positief tegen over de invoering van de keuring van groenteplanten zoals aangegeven in de notitie van het Landbouwschap. Er dienen dan echter wel voldoende garanties te bestaan dat de regeling in de praktijk ook nauwgezet kan worden uitgevoerd. De NAK-G speelt hierin een belangrijke rol. Het toetreden van Spanje en Portu gal tot de EEG zal op wat langere termijn gevolgen hebben voor de Nederlandse tuinbouw. Vele pro- dukten kunnen in deze Zuidelijke landen goedkoper worden geprodu ceerd en bovendien zullen de speci fieke zuidvruchten een groter deel van de fruitmarkt kunnen ver overen. Afgezien van de kosten is de tuin bouwkommissie van mening dat er zondermeer een claim gelegd dient te worden op de voorziening van zoet water. De hieraan verbonden kosten, afhankelijk van het gebied zullen veelal opwegen tegen de extra produktie. Binnen de tuinbouwsektor zijn ont wikkelingen gaande, o.a. de ver schuiving van akkerbouwprodukten naar akkerbouwmatige geteelde groenten, die de aandacht vragen. In Zeeland is men reeds gekomen tot een Takorganisatie Akkerbouw. In Noord-Brabant zijn daarover besprekingen gaande. Wanneer een en ander gestalte gaat krijgen zullen ook initiatieven worden genomen tot de oprichting van een takorganisatie Tuinbouw. Binnen dat kader kun nen ook de automatisering en infor matieverwerking worden geleid. Het is eén bewezen stelling, dat con centratie van het aanbod leidt tot concentratie aan de vraagzijde. In de tuinbouw hebben de veilingen in dit proces altijd een hoofdrol gespeeld. Ook in ons gebied ligt er zeker een taak. Maar afbreuk doen aan reeds gevestigde en goed gekanaliseerde produktenstromen zou een verkeer de ontwikkeling zijn. Konkurrentie bedrijven lijkt dan ook niet de juiste methode. Samen werken is een meer voor de handliggende succes forma tie. Immers een veiling op zich mag geen doel zijn, het is een middel om doelstellingen te bereiken. In de fruitteelt blijkt dat de goede kwaliteiten ook goede prijzen ma ken. In de glastuinbouw kan gespro ken worden van een redelijk seizoen. Bij de vollegrondsgroenteteelt kan als gevolg van de vorst de bloemkool als verloren worden beschouwd. De verpakking van zowel groente als fruit zet zich door en neemt een steeds belangrijkere plaats in. Afscheid wordt genomen van de heer D. Hage, als lid van de kom missie en de heer ir. H. Sytstra, als adviseur. De heer Hage wordt opge volgd door de heer P. Frijters. Over de opvolging van de heer Sytstra wordt overleg gevoerd. In het voorontwerp van de Wet op de Openluchtrekreatie dat vorige week woensdag om advies naar di verse organisaties op het gebied van de openluchtrekreatie is verzonden is vastgesteld dat B en W's van de betreffende gemeente vrijstelling kunnen verlenen tot het plaatsen van ten hoogste tien kampeermiddelen per boerderij. Tot nu toe zijn maxi maal vijf kampeermiddelen toege staan. Het aantal van tien is zo geko zen dat dit geen konkurrentieverval- send effekt ten opzichte van de ge vestigde campings zou kunnen heb ben. Tot de nieuwe Wet op de Open luchtrekreatie van kracht wordt zul len de nu in de Kampeerwet vastge legde regels van kracht blijven. Overwinning De voorzitter van de Vekabo de heer P. Lampert ziet de door de minister voorgestelde verruiming van 5 naar 10 eenheden als een zekere overwin ning voor zijn organisatie. Hij is er zeer verheugd over dat de minister kennelijk begrip heeft gehad voor de situatie waarbij 5 eenheden toch te marginaal was. Ingenomen is hij ook met de ondersteuning die zijn organisatie heeft gekregen van de standsorganisaties en van het Land bouwschap die zich samen sterk heb ben gemaakt voor de bereikte uit breiding. "De minister moet tegen woordig vaak nee zeggen maar hier heeft hij dan es ja gezegd. Voor ons betekent de verruiming een welkome aanvulling". Lampert heeft er alle vertrouwen in dat de gemeenten en de provincie de grotere bevoegdhe den zoveel mogelijk ten gunste van de mini-campinghouders zullen in vullen. De negatieve reaktie van de Recron betreurt hij zeer. Voor zover de heer Lampert de ont wikkelingen nu kan overzien zullen de mini-campinghouders pas met in gang van het volgend seizoen de 5 extra toegewezen eenheden kunnen benutten. Hij wijst er tenslotte nog op dat het hier een voorstel betreft waarbij in de inspraakprocedure nog van alles mogelijk is. Hij hoopt uiteraard dat het voorstel in zijn hui dige vorm kracht van wet krijgt. Tijdens de Westland 19NU- tentoonstelling heeft de vaste keurings commissie op de tentoonstelling de groenten, bloemen en planten, bin- nencorso en arrangementen beoor deeld. Hierbij is een aantal hoofdprijzen toegekend: De VKC Themaprijzen werden toege kend bij de Paprika en de Lelies en de Kalanchoë. Bij de Paprika werd deze toegekend aan Fa. Strik in Wateringen. Bij de Lelies ging deze prijs naar de "Bronze Queen" van Gebr. v. Zan ten te Hillegom. Bij de Kalanchoë ging deze prijs naar Kalanchoë "Strombolie" van Fa. Tri ade B.V. te Rijsenhout. De wisselprijs Veiling Westland voor de beste Aziatische Lelie v.d. ten toonstelling ging naar de Lelie "Bron ze. Queen" van Gebr. v. Zanten B.V. te Hillegom. De beker werd in ont vangst genomen door de heer van Zwet. Rechts de heer M. Varekamp (zie foto). De wisselprijs Gerbera Westland Trophy, beschikbaar gesteld voor de winnende Gerbera uit het bestaande sortiment, die zijn handelswaarde heeft bewezen: Winnaar: F.M.P. Lansdaal, Naaldwijk met "Delphi". Tenslotte ging de wisselprijs voor de beste totale inzending van de studie- klubs, beschikbaar gesteld door het centraal bureau van Tuinbouwveilin gen naar Studieklub Westland-Noord te Poeldijk. Foto Ab Westerbeek. Raad Bedrijfsontwikkeling Noord-Brabant laat gevolgen mestwetgeving onderzoeken Tijdens de vergadering van de Pro vinciale Raad voor de Bedrijfsont wikkeling in Noord-Brabant is besloten teneinde inzicht te krijgen in de ekonomische gevolgen van de wetgeving inzake de mestproblema tiek dat de Werkgroep Voorlichting van de Raad hiertoe een notitie zal opstellen. Vervolgens kwamen de voorlich tingsprogramma's van de Konsu- lentschappen aan de orde. Ir. J. van den Berg, konsulent voor de Akker- en Tuinbouw, ging in op de organisatie-struktuur van het Konsulentschap voor de Akker- en Tuinbouw. Ir. van der Locht, konsulent voor de Rundveehouderij te Waalre, memo reerde in zijn toelichting de goede samenwerking met het bedrijfsleven in het voorlichtingsseizoen 1984-1985. De voorlichtingsakties 'Gebruik melkkontrolegegevens' en 'Stierenkeuze/Uw keuze' zijn mede hierdoor bijzonder goed verlopen. Zoals bekend staat in het seizoen 1985-1986 de mestproblematiek centraal. Ten aanzien van de voorlichting t.b.v. de snijmais is besloten dat de Bedrijfsvoorlichter Rundveehoude rij de voorlichting verzorgt op de rundveehouderijbedrijven, terwijl de Bedrijfsvoorlichter Akkerbouw de voorlichting op de overige bedrij ven uitvoert. Volgens ir. W. Ogink, konsulent voor de Rundveehouderij te Tilburg, heeft het voorlichtingsprogramma van het Konsulentschap voor de Rundveehouderij te Tilburg in grote lijnen dezelfde inhoud als het pro gramma van Waalre. De Raad is van mening dat, gezien de problematiek t.a.v. de afzet, de gezondheid en de aanwezige know how er voor moet worden gewaakt dat er geen wildgroei ontstaat in de geitenhouderij. Struktuurschema De Raad zal op korte termijn de wenselijkheid aangeven welke gebie den, bezien vanuit landbouwkundig oogpunt, in aanmerking komen voor landinrichting. Een werkgroep uit de Raad zal hier toe een advies voorbereiden. De Wet op de Ruimtelijke Ordening is ingrijpend gewijzigd. Dat geldt ook voor het Besluit op de ruimtelijke or dening. Om de nieuwe regelgeving ook in de praktijk toepassing te doen vinden, is het van belang dat alle be trokkenen niet alleen op de hoogte zijn van de veranderingen, maar ook van de daaraan ten grondslag liggen de filosofie. Daarom is door de Rijksplanologi sche Dienst (afdeling Bestuursaange legenheden) de 'Wetwijzer WRO/Bro '85' samengesteld. Deze wetwijzer zal een belangrijke rol gaan spelen bij de invoeringsbegeleiding van het nieuwe Grote order voor veehandelaar Picavet Veehandelaar R. Picavet uit Zaamslag heeft samen met zijn neef de heer O. Picavet uit Hulst een flinke exportorder met Ma rokko afgesloten. Het is een ver- volgorder die tot stand is geko men dankzij de tevredenheid bij de afnemers over eerdere leverin gen. De order omvat de levering van 500 jonge runderen die alle tussen de 20 en 30 maanden oud zijn. Ze «uilen in de Belgische ha ven Oostende worden inge scheept en in Marokko als melk vee worden gehouden. De dieren komen hoofdzakelijk uit Drente, Overijssel en Gelderland. stelsel (o.m. kursussen). De wetwij zer is onderverdeeld in vier hoofd stukken: 1. rijksplanologisch beleid; 2. provin ciaal planologisch beleid; 3. gemeen telijk planologisch beleid; 4. verdeling hogere kosten en schadevergoeding. Elk hoofdstuk is onderverdeeld in een aantal onderwerpen die terug te vin den zijn in de inhoudsopgave. ('Wetwijzer WRO/Bro '8' is verkrijg baar bij de Rijksplanologische Dienst, Willem Witsenplein 6, postbus 90618, 2509 LP Den Haag (telefoon: 070 - 264201). Deelnemers aan kursussen rond de invoering van de WRO/Bro zullen deze publikatie automatisch toegezonden krijgen). Betere plaats voor de landbouw in de maatschappij- De landbouw dient een betere plaats in de maatschappij te krij gen, waarbij vooral rekening wordt gehouden met de bijzondere situatie van de familiebedrijven. Dat antwoordt de Europese Com missie op vragen van het Britse lid van het Europese Parlement Ja mes Provan. Deze suggereert in zijn vragen dat de Commissie bij het oplossen van een aantal drin gende vraagstukken een aantal lapmiddelen aanwendt, vooral ten aanzien van de overschotproduk- tie en de te hoge kosten van het Gemeenschappelijk Landbouw beleid. In haar antwoord wijst de Com missie erop dat de Europese land bouw steeds meer wordt geïntegreerd in een voor de rest van de wereld openstaande ekono- mie en in een voortdurend evolu erende maatschappij. De reeds ingezette hervorming om het gemeenschappelijk landbouw beleid zo aan te passen dat de Europese landbouwers niet meer worden aangemoedigd meer te produceren voor de interventie- voorraden moet worden voort gezet, aldus de Commissie. Om de sociale struktuur in de plat telandsgebieden te kunnen hand haven en het natuurlijk milieu te behouden, moet naast de bestaan de instrumenten, een aantal aan vullende instrumenten worden aangewend, die ervoor moeten zorgen dat de landbouw een bete re plaats krijgt in de maatschappij. 4 Vrijdag 21 maart 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 4