Ophokplicht duiven in Noord-Brabant We ontwaren al weer groene sprietjes! Uien is boerenverdriet Taboes komen en gaan Vorst was zowel positief als negatief korte wenken akkerbouw Voor wie wil reageren... De merel zingt weer in de WEST HOEK. Dat wil voor mij dan zeggen, dat er een eind is gekomen aan de pe riode met vorst. Vorst die harder heeft toegeslagen dan we dachten. Hoewel de zon al heel wat uren heeft geschenen over de graan- en grasvel den is er nog geen groen te bespeu ren. Alles ligt er nog grijs en grauw bij. Alleen het dansen van de muggen en de koesterende zonnewarmte geven een voorjaarsgevoel. Omdat het oog ook wat wil, zijn we gaan speuren naar een groen hart, in de tarwe. Naar een groen grassprietje. Gewaar schuwd door de schrijver van 'Rond de Schelde' hebben we geen kluit af gestoken en mee naar binnen geno men. Het is immers niet verstandig om in een huis waar ze net de strijd tegen de spinnen hebben opgenomen weer nieuw ongedierte te kweken. Ik vrees bovendien dat de nachtvorst van de laatste dagen niet erg bevorderlijk is voor het uitlopen van de gewassen. Het ijs is niet uit de Vliet. Dat wil zeg gen dat de vorst ook niet uit de grond is. Voor het werk dat er nog ligt, zal dus 'geduld' een woord worden, waar we ons aan te houden hebben. Hier en daar liggen lichtere gronden die nog geploegd moeten worden. Het afleveren van aardappels gaat toch wel door. Ondanks te lage prij zen. Er zijn er toch afgelopen zomer nog heel wat voor rond ƒ0,20 ver kocht. Als je ze dan afgeleverd kunt krijgen voor die prijs, lijkt het nog een beetje. De uien is één groot tra nendal. Er zijn veel partijen die niet meer houdbaar zijn door koprot. Dan is er één uitweg, voor een weggeefprijs naar de schil fabriek. Dan ben je er vanaf. Als je dat hele uiendrama van de laatste jaren op een rijtje gaat zetten, krijg je deze uit komst: Als we geen beter produkt, wat kleur en hardheid betreft kunnen kweken, dan kunnen we het wel ver geten, voor die enkele keer dat er on voldoende aanvoer is uit landen waar de temperatuur anders is. Waar niet zoveel mest gestrooid wordt in na tuurlijke en kunstvorm. Waar niet zo veel gespoten wordt tegen onkruid, dus ook niet zulke grote oppervlak tes geteeld worden. Doordat gespuit wordt onze 'juin' toch te laat rijp, met gevolg te laat sluiten, te veel diknekken, te veel kop rol, te weining kwaliteit, te veel kilo's. Je kunt dit alles niet riskeren om in de zoveel jaar eens een goede prijs te krijgen. Ik geloof wel in de toekomst van de ui, maar op een andere ma nier. Misschien is hier eens een stu diedag aan te wijden. De weersomstandigheden krijgen nu een enigszins voorjaarsachtig karak ter. De dooi zette nog onverwachts flink door. Dit ging gepaard met een flinke hoeveelheid regen, ±25 mm. Het WALCHERSE landschap ziet er overigens nog niet erg voorjaarsach tig uit. Bekijken we één en ander van af weg of dijk dan ontwaren we niet veel anders dan een bruine kleur van alles wat eigenlijk groen zou moeten zijn. Grasland, graszaad en wintertarwe het is één pot nat. Bekijken we één en ander wat van dichtbij, dan ontwaren we al duidelijk groene sprietjes. Met het lengen van de dagen en toename van de zonnestraling zal het groen weer spoedig overheersen. Met de vorstschade in de akkerbouw valt het dus hopelijk wel mee. Februari was erg droog. Wij noteerden 1 mm neerslag. De tarweplantjes zaten erg los in de drooggevroren grond. Dank zij de regen bij het begin van de dooi zitten de wortels nu weer vast in de grond. Dit zal de groei zeker ten goe de komen. Op de laatst gehouden kringvergadering hebben we gehoord dat er een behoorlijke prijsverlaging van de tarwe voorzien wordt. We zul len er dus alles aan moeten doen om, ondanks overschotten, een zo hoog mogelijke kg-opbrengst/ha te halen, zij het binnen de perken van redelij ke kosten. Naarmate de opbrengst- prijs lager wordt zullen sommige teeltmaatregelen eveneens minder vlug rendabel zijn. De prijsvoorstel len van de EG-Commissie zijn nog steeds in diskussie. Definitieve beslui ten t.a.v. de prijsvoorstellen zullen nog wel een tijdlang uitblijven, zo is de verwachting. Op bovengenoemde kringvergadering ging de voorzitter vrij uitvoerig in op de mestproble men, superheffing en overheidsvoor lichting t.a.v. de mestproblematiek. Hierin konstateerde hij tegenstrijdi ge elementen. Verder had hij weinig waardering over uitspraken wat be treft de kwaliteit van de groenten van Walcherse telers. Het is nu aan de te- Iers te bewijzen dat ze het zeker aan kunnen. De voorzitter wees op de po sitieve ontwikkelingen die er ook op Walcheren hebben plaats gehad en nog plaatsvinden, zoals bouw lig- boxenstallen, varkens- en kippenhok ken en in de rekreatiesektor o.a. de minicampings. Verder zijn er ook, die gedeeltelijk werk bij derden hebben gevonden. Ook dit is een vorm van aanpassing, die heden ten dage wel wat hoger gewaardeerd wordt dan 10 jaar geleden volgens schrijvers me ning. Het is maar waar je voor kiest. De één probeert zijn overtollige ar beid bij derden rendabel te maken, de ander koopt er niet goedkope grond bij. Wanneer we zo de berichten ho ren dan is er de laatste tijd nogal wat grond van eigendom verwisseld. Soms wordt hierbij door koop en verkoop getracht de kavelgrootte en de ligging t.o.v. de bedrijfsgebouwen te verbe teren. Dit is een gunstig streven. Uw schrijver konstateert dat er nog al wat onvrede blijft t.a.v. het weer bericht en de mededelingen voor land en tuinbouw aangaande het tijdstip van uitzending. Voor ons gebied was het tijdstip van 12.30 zeer gunstig i.v.m. de middagpauze. Ik denk dat op alle bedrijven de werkzaamheden om 12.45 - 13.00 uur hervat worden. O.a. in verband met schoolgaande kinderen is het moeilijk de middag pauze te wijzigen. Het blijkt nu dat er al meer tijdstippen van uitzending in het nieuwe bestel worden gewij zigd. Genoemde berichten worden uitgezonden ten behoeve van land- en tuinbouw. Is het dan teveel gevraagd om dit ook te doen op een tijdstip dat het die land- en tuinbouw het best past. Laten alle zogenaamde medi- aspecialisten gezamenlijk nog eens een poging wagen. Uit het jaarverslag van de "bedrijfs- verzorgingsdienst Walcheren" verna men we dat deze vereniging in 1985 een redelijk goed jaar heeft gehad. Het ledenbestand steeg van 140 naar 141. Toch verzucht de sekretaris "jammer dat er niet meer bedrijfsge- noten lid zijn, dit kan voor hemzelf en ook voor de vereniging een goede zaak zijn". Mochten er zijn die dit aanspreekt, meldt u aan! De vorst heeft ook SCHOUWEN- DUIVELAND verlaten. Langzaam omdat enkele nachtvorsten ons nog steeds herinneren aan de vorstperio de van februari. Een vorstperiode die zoals altijd zowel positieve als negatieve kanten heeft gehad. Posi tief is de struktuurverbetering waar door het zaaiklaar maken niet zoveel moeite zal kosten. Samen met de droge herfst van 1985 levert de vorst die we gehad hebben een grote posi tieve bijdrage aan de struktuur. Daarnaast zal ook de aardappel opslag waarschijnlijk minder zijn. Vorig jaar dachten we dit ook na de zeer strenge vorst maar toen viel het tegen. De aardappelopslag bleef ko men. Dit jaar hebben we echter met een droge vorst te maken gehad en de vorst zat ook behoorlijk diep in de grond. In de loop van het seizoen zal blijken of de vorst voldoende ge weest is om de aardappelopslag ver terug te dringen. Zowel de phytoph- thoradruk als het uren wieden zal er sterk door verminderen. Schade aan de op het land staande gewassen en hoge stookkosten zijn enkele negatieve punten die de vorst met zich mee heeft gebracht. Bij de akkerbouwgewassen zijn het vooral enkele laatgezaaide graszaad percelen die uitgevroren zijn. De planten zijn droog komen te liggen. Wintertarwe lijkt minder schade op gelopen te hebben. De tarwe was over het algemeen goed ontwikkeld de winter ingegaan, stond goed vast in de grond en er waren genoeg plan ten. Het hart van de plant wordt bij de meeste planten al weer groen. De hoge stookkosten komen vooral voor bij boeren die hun aardappelen min of meer in een geïmproviseerde bewaarplaats bewaren. Vooral nu de prijzen ongekend laag zijn konden we deze extra kosten niet gebruiken. Gelukkig zijn de olieprijzen flink ge kelderd anders waren de kosten nog hoger geweest. Dat het opwarmen van aardappelen met een niet beveiligde verhitter vol risiko is bleek ook de afgelopen we ken wel weer. Zowel op Schouwen- Duiveland als de rest van Zeeland zijn diverse schuren in brand ge vlogen. Maar goed, de winter is afgelopen en het voorjaar staat weer voor de deur. Blijft het weer zo als op mo ment van schrijven dan zal er vroeg gezaaid kunnen worden. Echter in Nederland weet je het nooit met het weer. Veel extra zaaibedbereidingen zullen er dit jaar waarschijnlijk niet nodig zijn. Wat niemand half januari vermoed de, gebeurde toch, we kregen in na volging van 1929 en 1956 een onvervalste februari-winter. Een win ter met al zijn voor en tegens voor on ze bedrijfstak. Uitstekend voor de bodemstruktuur, voor de bedrijfshy- giëne. Voor de aardappelmarkt mer ken we er niks van. Slecht voor de tarwe (dat moet nog blijken) en in ie der geval slecht voor de waterleidin gen en de energiekosten. Een winter ook voor de schaatslief hebber die we (hoewel schrijver dezes niet op schaatsen kan staan, laat staan zich voortbewegen), in onze beroeps groep veelvuldig aantreffen. In alle vakbladen is dan ook al de loftrom pet gestoken over de winnaar van de elfstedentocht, de belichaming van de onverzettelijke landbouwer in de hui dige krisis. Ook enkele Noordbevelandse kolle ga's hebben aan deze uitputtingsslag meegedaan en haar volbracht. Hier voor alle hulde. De koude trekt nu uit de grond, tus sen de mistflarden die dit met zich meebrengt, gist en broeit het onder de akkerbouwers binnen ons gebied. De duivenhouders in Noord-Brabant zijn verplicht in 1986 hun duiven zo danig opgesloten te houden dat uit vliegen op of over gronden van anderen wordt verhinderd in de peri ode van 15 maart tot 1 juni. Deze ver plichting geldt niet voor de tijd gelegen tussen 6.00 en 8.00 uur en tus sen 18.00 uur en een half uur na zon sondergang. De verplichting geldt evenmin voor zaterdagen, zondagen en de algemeen erkende feestdagen. Naast de postduiven kunnen de ver wilderde duiven ook schade veroor zaken aan landbouwgewassen. Wanneer er geen ophokplicht geldt voor de postduiven is bestrijding van de verwilderde duiven een probleem Vrijdag 14 maart 1986 omdat een jager terecht bevreesd is dat hij daarbij postduiven afschiet. Nu in een bepaalde periode een op hokplicht voor postduiven van kracht is, is het mogelijk dat de jager in de ze periode de verwilderde duiven bestrijdt zonder dat hij in betekenen de mate het gevaar loopt dat hij post duiven afschiet. De agrariërs in Noord-Brabant kun nen van deze gelegenheid gebruik ma ken om de jachthouders te verzoeken om extra aandacht te besteden aan de bestrijding van verwilderde duiven. Het is wel nodig dat de jachthouders vooraf een opdracht ex. artikel 54 van de Jachtwet vragen bij de Direktie Faunabeheer. WILT U DAGELIJKS op de hoogte blijven van de aktualitei- ten in de akkerbouw, bel dan 01806-14166. Dit nummer is dag en nacht bereikbaar en kan voor U belangrijke informatie ver schaffen. EEN PARTIJ POOTGOED kan binnen de maatsortering grof of fijn uitvallen. Om de benodigde hoeveelheid pootgoed per ha te berekenen moet U wel weten hoeveel poters er in een zak zit ten. Om onaangename verrassin gen bij het planten te voorkomen doet U er daarom goed aan van enkele zakken het aantal knollen te tellen. ONGEVEER 20 STENGELS per m2 geeft voor konsumptie- aardappelen de beste uitgangssi tuatie. Een poter van de maat 35/45 levert, onder andere af hankelijk van de vochttoestand en zwaarte van de grond, 5 a 6 stengels. Dit houdt in, dat de maat 35/45 op ±37 cm in de rij gepoot moet worden. KONTROLEER TIJDENS HET POTEN de pootafstand in de rij. Vaak blijkt, dat deze afstand niet overeenkomt met de afstel- gegevens van de plantmachine. Korrigeren is dan nog mogelijk. OOK DIT JAAR komt er weer Rhizoctonia op het pootgoed voor. Een bestrijding van deze schimmel bij het poten is erg zin vol, want een Rhizoctonia- aantasting geeft opbrengstder ving en misvormde knollen. Bij aanwezigheid van Fusarium of bakterieziekten in het pootgoed kunt U voor de bestrijding het beste een poedervormig middel gebruiken. De 'aanval' vanuit het beleid in Den Haag en Brussel op de agrarische sek- tor heeft al tot veel reakties van boe ren en boerenorganisaties geleid. Indien u ook wilt reageren dan vol gen hier de namen van de leden van de Tweede Kamer kommissie van landbouw: Van Rossum (SGP); Van der Sanden (CDA), ondervoorzitter; De Boois (PvdA); Evenhuis (VVD); Meijer (PvdA); Eversdijk (CDA); Woltgens (PvdA); Van der Linden (CDA); Spieker (PvdA); Van Noord (CDA); Tazelaar (PvdA); Blauw (VVD), voorzitter; Nijland (CDA); Tommei (D'66); Hummel (PvdA); Te Veldhuis (VVD); Linschoten (VVD); Metz (VVD); De Kok (CDA). Ze zijn te bereiken op het Binnenhof la te Den Haag, tel. 070 - 614911. Niet zozeer van aktiebereidheid, het blokkeren van wegen, het vullen van overigens meestal lege voetbalstadions en het lopen met een spandoek door Brussel, lijken gepasseerde stations. Nee, de - misschien te - veelvuldige vergaderingen en bijeenkomsten van afdelingen en de kring van de ZLM, de vereniging voor bedrijfsvoorlich ting en de koöperaties hebben toch hun indrukken achtergelaten. Bij de bestuurderen van voornoemde klubs heb ik de indruk dat ze op de goede weg zijn met het niet meer de nadruk leggen op procenten achter de kom ma, maar met het zoeken naar indi viduele oplossingen voor de verschillende bedrijven. We moeten met z'n allen een warme bakkersfunktie krijgen, de één in krentebollen de ander in zevengranen- volkorenbolletjes. Diverse leden zijn er of individueel of in groepjes ook mee bezig, met pootgoed, met groen te, wellicht komen bepaalde vormen van fruitteelt weer terug, of het lukt weten we niet maar het gist en het broeit, we zijn er mee bezig. Overi gens hebben we een poosje terug op zeer plezierige wijze afscheid geno men van Bert Rijk, onze bedrijfsvoor- lichter, we willen niet nalaten om hem ook vanaf deze plaats alle sukses toe te wensen in zijn nieuwe betrekking. Zijn opvolging is al een eind geregeld. Nog wat over taboes, taboes komen en gaan. Zo hebben de vroegere groot-inquisiteurs zich georganiseerd in verenigingen voor Natuur en Mi lieu, heksenvervolgers manifesteren zich als kritisch faunabeheer. Ex- McCarthy nalopers verdringen zich gebroederlijk met oud- volkskommissarissen voor de poorten van Dodewaard. Een armzalig stukje kreupelhout mag niet wijken voor een snelweg, hoe meer ganzen op de tarwe hoe meer vreugd, een stinkende modderpoel mag vooral niet drooggemaakt, ver kleumde waterkippen moeten bij de kachel, maar bovenal: gij zult geen bermen in brand steken. De mens- of de boer - is een vreemd wezen, als we lezen welk een komo- tie dergelijke zaken met zich meebren gen, krijgen wij de neiging om ongevraagd en ongelegaliseerd onze buitendijkse grond in te polderen. De neiging om daar vervolgens tijdens een vorstperiode een flinke laag mest overheen te rijden, het liefst met een door kernenergie aangedreven trek ker, onderwijl een gans schietend en een bermpje in brand stekend. Maar het wordt weer voorjaar en we gaan met volle moed weer aan een nieuwe oogst werken. Dan is men weer meer boer dan on dernemer en als het dan mooi weer is, is het zo slecht nog niet. We lezen dan in het veelgesmade, maar toch nog niet zo gekke, 'akker leven' van Poot: l oon mij dan, o arme stad, zulk een wellust, zulk een schat... en vooral ...Zeven kinders en een wijf, zijn zijn daaglijks tijdverdrijf. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 21