Bij dit weertype risiko op verbranding gewassen... Zoetwater: Ja of Ja! Beleidsmakers hebben nooit stront hoeven rijden Boomkwekers houden temperatuur nauwlettend in de gaten Waar moet geld voor rente en aflossing vandaan komen? De vorige keer schreef ik dat het ein delijk vroor op ZUID-BEVELAND en dat hebben we kunnen merken. Eentje begon er met kunstmeststrooi- en en zo als dat met schapen gaat, vol gen er dan meer. De meeste kunstmest is nu dus wel gestrooid op een enkele na die het geduld op kan brengen. Er is vroeg gestrooid, volgens sommi gen te vroeg in verband met N- vervluchtiging en dat zal ook wel. Van de andere kant moet er gezegd wor den dat het zonder noemenswaardig struktuurbederf is gebeurd en dat is ook heel wat waard! Het is als zo vaak dat er gekozen moet worden voor het minst slechte. Achteraf blijkt dan pas wie er gelijk heeft gehad. Iedereen staat op het moment weer gesteld om te gaan zaaien. Zomer- gerst, erwten, groenbemesters enz. enz. Hier en daar wordt nog een ver gadering bezocht, vaak in zeer gerin ge aantallen, wat niet vreemd is. Een aantal weken terug was er een verga dering in Rilland over het zoete wa ter. Het is mijns inziens duidelijk dat het voor de Bevelanden in z'n geheel géén haalbare kaart is. Echter voor degene ten oosten van het kanaal biedt het toch wel perspektieven. Wat te verwachten is, is dat de fruittelers felle voorstanders zijn. Voor hen zit er meer nut aan vast dan voor de ak kerbouwers. Dat bleek ook uit de en quête die in Oost-Zuid-Beveland is gehouden. De fruittelers willen ook meer betalen. Ik denk ook dat er voor de akkerbouwers op de lange termijn meer nut aan zit. Als het zoete water nu binnen gelaten zou worden en hier door de baten de kosten dekken dan moet het nog gebeuren. De mogelijk heden worden zoveel groter: denk al leen maar eens aan beregenen of andere gewassen die anders niet ver bouwd kunnen worden. Zelf denk ik dat de keus niet moeilijk mag wezen- Ja of Ja! Ondanks de vaak minder goede voor uitzichten gaat er ook dit jaar weer ge zaaid worden. Slechte export, slechte prijzen, maar laten we blijven streven naar een kwalitatief (zoetwater?) goed produkt. Alleen dan kunnen we blij ven konkurreren. Met het zaaien van de kunstmest neemt men in THOLEN EN ST. PHILIPSLAND op hePogenblik een afwachtende houding aan. In het be gin van de vorstperiode is behoorlijk veel gestrooid, vnl. op graszaad, tar we, bieten en uien. Met het aanhou den van de vorstperiode, gaat men zich afvragen of dit een goede zaak geweest is. Van enige vervluchtiging zal sprake zijn, maar dit valt wel mee. Redelijk hoge giften (op veldbeemd 120 kg N en eng. raai 150 kg N) geven een grote kans op verbranding, bij diep- bevroren grond. Een droge of natte dooi kan hier een grote rol bij gaan spelen. Op dit moment zijn er verschillen waar te nemen tussen bemeste en niet bemeste percelen. Bij temperaturen rond het middaguur van 0 graden, en de kracht van de zon, gaat de kunstmest zijn werk doen en is ver branding waar te nemen. Laten we hopen op een dooi met niet te veel neerslag, zodat de schade mee valt. Met overwegend in de nacht matige vorst, die nog steeds aanhoudt, kun nen we nu wel spreken van een goed doorvroren bouwvoor en waarschijn lijk ook ploegzool. Dit wordt door niet één mechanisch werktuig gerea liseerd. De struktuur, dus de produk- tiefaktor grond zal goed zijn, hoewel de natuur ook grillig kan zijn, dus zul len we het maar rustig afwachten. De faktor arbeid zit ook wel goed, want het agrarisch volkje is nijver. De faktor kapitaal wordt bij de huidige prijzenmalaise steeds kritieker. In fi nancieel gunstige jaren zou men meer moeten kunnen reserveren, om daar in mindere jaren gebruik van te kun nen maken. De agrariër, die te maken heeft met wetten, plichten, heffingen en nog eens heffingen, komt met de rug tegen de muur te staan. De mo gelijkheden van bouwplanverruiming zijn in geringe mate aanwezig. Gaat men een verdere intensivering toepas sen dan zijn investeringen meestal noodzakelijk. De vraag dient zich dan aan, of deze voor de lange termijn ekonomisch verantwoord zijn. Ook bij de intensieve gewassen (tuinbouw teelten) is er geen sprake van een te kortsituatie. Alleen met ekstra goede kwaliteitsprodukten en een grote ar beidsinzet is een redelijke marktprijs te behalen. Schrijvende over kwaliteitsprodukten komt zoet water aan de orde. Het wa terschap houdt inplaats van één, drie distriktsvergaderingen, voor een uit wisseling van gedachten betreffendê de zoetwatervoorziening. Er kan wor* den vastgesteld, dat niemand tegen zoet water is, en een verbetering van de waterbeheersing ziet men wel zit-: ten. De kritiek spitst zich toe op de ƒ100,— p/ha voor ons gebied, het geen berekend is door de werkgroep landbouw Zoommeer. Velen vinden dat de ekstra bestedingen (ƒ5 miljard) bij de afsluiting van de Oosterschel- de, voor het behoud van getijden en zout water, ten dienste van visserij, natuur en milieu wel erg hoog zijn. Door de wijziging in 1976 van het af- sluitingsplan Oosterschelde, komt de zoetwatervoorziening voor ons gebied duurder uit. Als landbouw verwach ten wij dan ook een hogere tegemoet koming in de kosten voor het verkrijgen van zoet water. Schaatsen is voor veel mensen uit de landbouw ook in WEST-BRABANT ZUID de laatste weken een aangena me bezigheid geweest. Het was jaren geleden dat er op mooi glad ijs ge schaatst kon worden. Ondanks de weersvoorspellingen dat de behoorlijk strenge vorstperiode zou afnemen bleef het knap vriezen zodat ook 1986 een elfstedentocht heeft. Met de vorstschade van 1985 nog vers in het geheugen wordt het aantal graden vorst bij de boom- en sierteeltkweke rijen nauwlettend in de gaten ge houden. Uit voorzorg is op de meeste bedrij ven het kwetsbare kweekgoed afge schermd tegen extreem lage temperaturen. Hoe de wintertarwe uit deze vorstperiode tevoorschijn komt zal afwachten zijn. Op veel percelen waar een maand geleden de voorna melijk vroeg gezaaide tarwe er nog goed voorstond is nu bijna niets meer te zien. Veel boeren zijn hierdoor toch bezorgd over de afloop van deze winter. Een misoogst door weersomstandig heden komt op dit moment helemaal ongelegen mede ook omdat de prij zen van de "vrije" produkten het la- tèn afweten. Dit in tegenstelling tot de prijs van suikerbieten oogst 1985. Voor de telers is deze prijs gunstig uit gevallen, de meesten hadden dit niet verwacht. Verloop van de temperatuursom in 1986, datum tot 20 februari Weerstation Zierikzee Volkel Gilze-Rijen Vlissingen Eindhoven Zuid-Limburg 106 90 100 114 102 86 Weerstation Schatting uitgaande van de temperatuursom op 20/2 Datum T-som 180° Zierikzee j 2/3 Volkel 18/3 Gilze-Rijen j^/3 Vlissingen U/3 Eindhoven 14/3 Zuid-Limburg 57/3 Vrijdag 28 februari 1986 Met de slachtprijzen voor rundvee is het op dit moment droevig gesteld. Vanaf december zijn er ontzettend veel koeien voor de slacht verkocht te gen abnormaal lage prijzen. De super heffing doet veel melkveehouders besluiten om niet meer melk te leve ren dan hun quotum toestaat. Dege nen die meer melk geleverd hebben, hebben het financieel duidelijk ge merkt. Bij de melkveebedrijven wor den dan koeien, al of niet goed bevleesd, direkt bij de handel aange boden. Afmesten van koeien ziet een moderne melkveehouder niet zo zitten. Het gevolg hiervan is dat de rood- vleesproducenten voor hun stieren op dit moment ook prijzen ontvangen KONTROLEER, voordat het werk begint, de bandenspanning van uw trekker. Een bandenspan ning van 1 bar of lager geeft wei nig bodemverdichting en voorkomt een diepe insporing. U moet er wel op letten, dat door het zakken van de bandenspan ning het draagvermogen niet te laag wordt. Raadpleeg daarom al tijd eerst de bandentabel! VOORDA T U MET de voorjaars-grondbewerking begint moet u zich er goed van overtui gen dat de grond voldoende droog is. Dit geldt zowel voor de toplaag als voor de ondergrond. Let dus niet alleen op de toplaag, welke het zaad- of poot bed moet vor men, maar let vooral ook op de laag nèt onder de bewerkings diepte. ONKRUID IN wintertarwe komt er momenteel nog maar weinig voor. Wanneer u geen duist ver wacht, kan op dergelijke percelen met sukses veel kiemend onkruid worden bestreden met de zoge naamde kleurstoffen. Het gebruik van veel water en een grove drup pel komt het effekt ten goede. Pas op met nachtvorst na de bespuiting. die de kostprijs niet dekken. Dit on danks de lage prijzen voor krachtvoer en voeraardappelen. Bij de handel is men op langere ter mijn toch redelijk optimistisch wat de slachtprijzen betreft. Verwacht wordt dat omstreeks mei-juni de slachtkoei en schaars zullen zijn zodat de prij zen flink aan zullen trekken. Door het aantrekken van deze prijzen zal ook het overige vee in prijs stijgen! Laten we het hopen. We zitten ook in HET LAND VAN HEUSDEN, ALTENA EN BIES- BOSCH midden in een rustige tijd van het jaar op onze bedrijven. Door het vriezende weer van de laatste we ken is het goed om kunstmest te strooien. Ook wordt er van deze ge legenheid gebruik gemaakt om stal mest uit te rijden. De meesten beginnen zich hier toch wel aan ma tige giften te houden. Wel blijkt nu pas goed, dat de opslag te klein is als we b.v. 3 maanden niet uit mogen rijden. Ik denk dat het voor veel bedrijven de meeste kosten mee zal brengen. Praktisch is het natuurlijk ook onzin om niet bij vorst te mogen rijden, want dat komt er dan op neer dat je met goed fatsoen nooit kunt, want het is in dit gebied op de komklei bij nat weer ook niet te doen. Dan zou het er in een ongunstig jaar op neer ko men, dat je opslagruimte voor een half jaar moet hebben. Tel uit je winst! Kassa!! Ik denk dat de be leidsmakers nog nooit stront hebben hoeven te rijden. Anders zouden ze zulke onzin niet op papier zetten. De prijzen van het vee zijn ook maar ma tig uitgezonderd de nuchtere kalve ren. Daar staat gelukkig tegenover, dat de voerprijzen ook rustig zijn. De voeraardappelen kosten ook weinig, daarmee kom ik dan op het terrein van onze 'akkerbouwers. Deze worste len met te lage prijzen voor aardap pels, uien, enz. Terwijl de graanprijzen ook omlaag moeten. Ie dereen weet zo ongeveer hoe het niet moet, namelijk produceren voor overschotten. Nu is b.v. 2°7o te veel van iets al een overschot en 1 °7b te wei nig is een tekort, dus het verschil is 3%. Door die enkele procenten kan iedereen in Europa van goed voedsel voorzien worden voor een prijs, die laag is. Mijn moeder kreeg ±40 jaar geleden een dubbeltje voor een ei, en kijk nu eens wat de veilingprijzen van de eieren zijn. Toen hadden we per soneel voor ƒ40,— a ƒ50,— in de week. 50 tot 55 uur wel te verstaan. Als we dit tegenoverelkaar plaatsen dan had de prijs van een ei nu minstens een gulden moeten zijn. Daarom zeg ik, dat heel Europa van die procentueel geziën weinige boeren goedkoop heeft te eten. ik, ben be nieuwd wat het de EEG waard is, om die paar boeren net nog in leven te houden, zodat ze in elk geval door gaan met goedkoop en goed eten pro duceren voor een "bezigheidspremie". De akkers in de WESTHOEK liggen er verstard bij. Verstijfd en op het eer ste gezicht doods, dit alles door de ij zige wind die Koning Winter over de velden blaast. Weg is het groen van wintertarwe en graszaadland. Het is al grauw en bruin wat we zien als we over de dijken gaan. Het strooien van kunstmest over bevroren grond is ver klaar. We zitten nu in de vierde week van de vorst. De vorst die toch wel een handenbinder is voor een heleboel werk. Met blijdschap begroet, vinden we het genoeg en mag het wat ons be treft nu wel een beetje warmer wor den. Al hebben we goede moed dat de achtergebleven aardappels in de grond nu echt wel het loodje hebben gelegd. Aan de andere kant maakt die zelfde kou het moeilijk om aardappels af te leveren. Veel olie moet worden gestookt om ze op temperatuur te krijgen. Aangezien er al geld bij moet, valt het hard om dan ook nog een boel energiekosten te krijgen. Vroe ger bracht een vorstperiode nog wei eens een prijsstijging voor aardappels en uien. Nu lijkt alles wel net omge keerd en zakken de prijzen tot niets weg. Omdat een schuur verwarmen en daarbij de werkplaats niet kosteloos is, worden de vergaderingen en voor lichtingsdagen bezocht. Met èlkaar de problemen bepraten, kijken en horen wat anderen er van zeggen. Onder de akkerbouwers is het woord "braken" een veel gehoord geluid. Er zijn voor en tegenstanders. Als de slechtste grond braak zal blijven liggen, goed bereden en bemest het volgend jaar een hoge opbrengst, dan zal het niet quotumverlagend werken. Het is een boer zijn aard dat hij het zo zal doen en een gegeven waar we niet omheen kunnen. Een jonge boerin die het woord "bra ken" alleen maar van "overgeven" kende, reageerde zo: "Dan hadden we wel 25 ha in plaats van 40 ha kun nen kopen als we grond onbebouwd moeten lagen liggen. Waar moet het geld voor aflossing en rente vandaan komen?" De hele problematiek maakt de boe ren een beetje misselijk zodat ik toch een overeenkomst in het werkwoord overgeven en braken zie. Nu de prijs voor de bieten bekend is geworden weten we dat dit gewas op de meeste bedrijven het hoogste financiële resul taat zal gaan geven. Eén ding is te ho pen dat dit niet een massaal inzaaien van bieten tot gevolg zal hebben. Want dan gooien we onze eigen gla zen in. Bovendien horen we steeds meer dat het telen van aardappels van één op drie verboden moet worden. Volgens mij zal als de boer een beet je kan rekenen alle onkosten van ons nationaal produkt op een rijtje zetten. Daarbij dan ook de kosten van ont smetten bijgerekend. Dan lost dat probleem zich zelf wel op. Een ver bod is beter, dit beschermt aan 2 kanten. Dat de lente toch in aantocht is zien we aan het licht in de schuren, van sommige boerderijen, in de nacht. Daar wordt gewaakt en gewerkt om nieuw leven op de wereld te brengen. Al moet het schaap het voornaamste werk zelf doen. Een wakend oog en helpende hand is hier dikwijls op z'n plaats. De onderbroken nachtrust wordt gauw vergeten als er een paar gezonde lammeren na een voorzich tig proberen door de stal dartelen. Verschenen: Gewasbeschermingsgids Groenteteelt Ook dit jaar verschijnt de gewasbe schermingsgids voor de groenteteelt onder glas en in de vollegrond weer vroeg in het jaar. Hierdoor kan ieder een voor de start van het nieuwe sei zoen weer beschikken over een geheel bijgewerkte gids met objektieve infor matie over de bestrijding van ziekten en plagen. Nieuwe onderzoeksresultaten van proefstations, instituten, proeftuinen, de Plantenziektenkundige Dienst, sa men met de in het afgelopen jaar op gedane ervaringen van de specialisten gewasbescherming hebben weer heel wat aktuele informatie aan de nieu we uitgave toegevoegd. Ook zijn er nieuwe gewasbeschermingsmiddelen in opgenomen en niet meer toegela ten middelen eruit gelaten. Bij de vollegrondsgroenten zijn pak soi en suikermais voor het eerst op genomen. Voor de koolvliegbestrijding en verslijming bij de witloftrek zijn nieuwe adviezen op gesteld. Bij de glasgroenteteelt zijn voor het eerst doseringen van vele middelen voor gebruik in de straal motorspuit opgenomen. In veel regio's wordt het boekje mas saal door de veilingen en andere or ganisaties ingekocht en verspreid naar de aangesloten leden. Besluit uw veiling niet tot verspreiding van dit boekje, boordevol objektieve infor matie, over te gaan dan kunt u het bestellen bij het Konsulentschap voor de Gewasbescherming, Geertjesweg 15 te Wageningen. Door ƒ7,50 over te maken op giro 1690875 onder vermelding van 'Ge wasbeschermingsgids Groenteteelt 1986'

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 7