uit del praktijk ...durft men de grote 'stap' niet aan? Het seizoen begint weer Pas op met het voeren van uien korte wenken akkerbouw Gezonde grond van levensbelang... 'Landbouw' mag in gemeenteraad niet ontbreken! Schaatsen en kunstmest strooien kunstmest is er op SCHOUWEN- DUIVELAND ook al in behoorlijke hoeveelheden gestrooid. Toch lijkt het erop dan men minder snel is gaan strooien dan in de gebieden rondom ons. Sommige boeren wijzen op de kans op vervluchtigen en uitspoeling. Op tarweland is men bovendien bang voor verbranding. Vooral na een nacht met wat ruige vorst en zonnige temperaturen over dag kan er bladverbranding plaatsvin den. De wijze waarop het straks zal gaan dooien kan ook belangrijk zijn. Toch vinden vele boeren het voordeel van de zeer geringe insporing tijdens het strooien zo groot dat ze het ver- brandingsrisiko voor lief nemen. Naast het kunstmest strooien zijn er ook al enkele gewassen geraaid op Schouwen-Duiveland. Zo is er al gerst en zomertarwe gezaaid. Ook gras in de tarwe wordt al wel gezaaid. Voor gewassen als gerst en zomertar we is het een goede zaak als deze vroeg gezaaid kunnen worden. Gerst wordt vaak als noodgewas geteeld en de opbrengst valt meestal tegen. Kan er op een perceel op een gegeven mo ment niets meer gezaaid worden dan wordt er maar gerst in de grond gestopt. En dat terwijl de goede op brengsten enkel en alleen bij vroege zaai bereikt worden. In het LAND VAN AXEL is het uiteraard ook winter. De schaatslief hebbers kunnen hun hart ophalen de ze winter. De kreken in ons gebied zijn voorzien van een dikke laag ijs, en bieden zodoende een ideale gele genheid om de schaatssport te beoe fenen. Ideaal ook is het winterweer voor het land, na de natte periode in het begin van dit jaar, kan de grond nu lekker uitvriezen, alvorens de voorjaarswerkzaamheden weer be ginnen. Overigens zijn die in feite al begon- nen:over de vorst is al veel kunstmest gestrooid, op de wintertarwe en op het graszaad. Ook veel land voor de pootaardappelteelt is reeds gestrooid. De weerberichten voorspellen, op dit moment van schrijven, nog tot maart vorst. Waarschijnlijk wordt de laat ste week van februari benut om zon der bederf van de struktuur nog wat kunstmest te strooien. Ook ziet men dat op de veehouderijbedrijven de drijfmest wordt uitgereden. We zijn benieuwd of dit het laatste jaar gaat zijn dat dit wordt toegestaan! Voor de rest kan men niet veel doen buiten. Reden dus dat veel kollega's een uitstapje gemaakt hebben naar de Internationale Week van de land bouw in Brussel. Deze ekspositie is door zijn veelzijdigheid zeker bijzon der interessant. De Belgen maken er ook veelal een familieuitstapje van. Het vergaderseizoen loopt weer ten einde. Door de vele vergaderingen die in een korte periode op ons af komen moet men wel eens een keus maken, waar wel of waar niet naar toe. Toch steekt men er overal wel iets van op. Jammer dat veel jongeren verstek la ten gaan, maar dat is niet streekge bonden. Dit fenomeen was ook ir. Tacken, direkteur Lavo opgevallen. Hij was op de algemene ledenverga dering van de kring Axel als spreker uitgenodigd en konkludeerde uit het aanwezig zijn van zo weinig jongeren dat er in de toekomst wel mogelijk heden zullen komen om het akker bouwbedrijf te vergroten, doordat op 6 Nu maart weer voor de deur staat zijn de meeste voorbereidingen voor het voorjaar wel afgerond. Het zaad is weer besteld, de kontrakten zijn weer afgesloten en het bouwplan is gereed. Dit laatste is echter nog niet bij ieder een het geval. Sommige kollega's moeten gewassen met een hoger sal do inpassen om niet in financiële pro blemen te komen. De vooruitzichten voor de prijzen zijn nog steeds slecht en ook de banken gaan al wat moei lijker doen met het verstrekken van leningen. Om brood op de planken te houden moeten sommigen intensievere ge wassen gaan telen waarvan de saldo's gemiddeld hoger liggen. En dan maar hopen dat de prijzen van deze gewas sen ook inderdaad gemiddeld of iets boven het gemiddelde zullen zijn. Zo niet dan is er veel tijd in gestoken en zijn we er niets mee opgeschoten. Toch zullen er zijn die de gok moe ten wagen. Zit het mee dan komt men weer een eind in de goede richting. Zo niet dan zal men waarschijnlijk op hetzelfde nivo blijven: nee heb je, ja kan je krijgen. Of het zou zo moeten zijn, dat de aardappeloogst in ande re landen weer tegenvalt en wij hier van profiteren. Echter hoelang houden wij het vol door van een on geluk van een ander te blijven leven? veel bedrijven een opvolger ont breekt. De vraag is dan wel aktueel hoe men zo'n uitbreiding financieel rondkrijgt bij steeds lagere prijzen voor onze produkten. Ondanks de pessimistische voorstellen uit het Groenboek van Andriessen zag hij vooral voor Zeeland toch ook perspektieven. Zo geeft de matige be langstelling voor de administratieve kavelruil in de rest van Nederland, Zeeland de kans om binnen afzienba re termijn de nog niet verkavelde ge bieden tegen zeer geringe kosten doelmatig opnieuw in te delen. Een heel andere bijeenkomst, maar zeker ook waardevol was de voorlich tingsmiddag belegd door de Gemeen te Terneuzen en de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap over de voorwaarden van de hinderwetver gunning. Hier kwam naar voren dat in overleg met de gemeente getracht zal worden op redelijke voorwaarden, tot een oplossing te komen op bedrijven die in de problemen dreigen te geraken. De kathodische beveiliging op onder grondse olietanks blijft alsnog recht overeind. Misschien dat hier een taak ligt voor een agrarische vertegenwoor diger in de gemeenteraad, om hier wat aan bij te sturen. Overigens, op dit moment ontbreekt zo'n agrariër in de gemeenteraad van Terneuzen. Dat merkte ook burgemeester Ockeloen van Terneuzen op tijdens de jaarver gadering van de afdeling Zaamslag. Met hem zijn wij het er over eens dat ook in een gemeenteraad de land bouw niet mag ontbreken. Dat geldt voor iedere gemeente waar de land bouw nog een plaats inneemt. Dit kunnen we bewerkstelligen door op 19 maart a.s. te stemmen op een kan didaat die duidelijk de belangen van de landbouw kan verdedigen en die met beide benen in de praktijk staat. Op die manier kunnen we misschien bereiken dat er wel over ons, maar niet zonder ons, over onze belangen wordt beslist. Want laten we wel we zen, wie kent er beter de problemen van de boer, dan de boer zelf. Koning Winter blijft regeren. Hij weet nog steeds niet van wijken. Ook WALCHEREN heeft hij danig in zijn greep. Voor onderhoudwerk aan ma chines dienen we toch wel over een verwarmde werkruimte te beschikken. Dat is deze winter zeker geen luxe. Zelfs ook wel nodig i.v.m. de kwali teit van het werk. Stellen we het on derhoudwerk uit, dan is er de kans dat het afstel wordt. Dit zou later weer stagnatie in het werk kunnen be tekenen, als de machine niet goed funktioneert. Mogelijk ook minder goed kwalitatief werk. Jong en oud genieten van de schaatssport. In geen jaren was er zo veel gelegenheid. De kwaliteit van het ijs is goed. Ook uit de agrarische sek- tor zien we bekenden met al ruim zes kruisjes, nog lustig over het ijs zwieren. Het vergaderseizoen loopt alweer naar het einde. Toch staan er begin maart nog enkele vergaderingen op de agenda. De kringvergadering op 4 maart vraagt weer onze aandacht. Het bestuur hoopt zeker op een goe de belangstelling van de leden. De spreker zal ons vast wat meer wegwijs kunnen maken, wat betreft de bedoe lingen van Andriessen met zijn groenboek. Op 10 maart a.s. is er een voorlich tingsvergadering over de in voorberei ding zijnde ruilverkaveling op Walcheren, georganiseerd door de CBTB- en ZLM-kringen op Walche ren. We kunnen van de sprekers ver nemen hoe de papieren over de komende ruilverkaveling er voor staan. Het is zeker van belang dat Evenals vorig jaar wil het Centraal Bureau Slachtveeverzekeringen (C.B.S.) in Utrecht, waarschuwen voor de gevolgen die het voeren van uien kan hebben. Als slachtdieren worden afgekeurd wegens uiengeur kan het C.B.S. op grond van het ver zekeringsreglement de daaruit voort vloeiende schade niet uitkeren. Nu uien met veel tarra niet meer worden bestemd voor menselijke konsumptie en voor niets of iets naar de veehou ders gaan, is het gevaar van afkeuring opnieuw aanwezig. Wie uien aan slachtdieren voert moet hiermee mi nimaal 1 maand, voordat de dieren ter slachting zullen worden aangebo den, stoppen en er voor zorgen dat deze dieren dan ook geen uien bij hun buren meeëten. Een enkele ui kan al konsekwenties hebben! Het C.B.S. wil er uitdrukkelijk op wijzen, dat de ze waarschuwing geen loos alarm is. Een aantal veehouders heeft helaas grote schade opgelopen door deze waarschuwing in de wind te slaan. SLAKKEN KUNNEN in winter tarwe veel schade aanrichten. Overdag zitten ze in de grond, 's avonds komen ze boven en eten aan het gewas. Meestal zijn slak ken aan de slootkanten het eerst te vinden. Het strooien van slak- kenkorrels, zodra schade wordt waargenomen, geeft een goede bescherming van uw wintertarwe. Wacht met het strooien als er re gen op komst is. BENT U VAN PLAN om een nieuw landbouwwerktuig aan te schaffen? Let dan niet alleen op de technische uitrusting en het komfort, maar zie er ook op toe dat de verlichting deugdelijk is uitgevoerd en goed beschermd is en of er goede uitklapbare, tril- lingsvrije spiegels aanwezig zijn. Zijn bij het voertuig de benodig de markeringsborden, lengtedrie hoeken en reflektoren aanwezig? Contourverlichting kan ook noodzakelijk zijn. U weet het, veiligheid voor alles! hierover weer eens wat 'bijgepraat' wordt. Het aantal sollicitanten voor een be drijf in de Z. Flevopolder is mini maal, zo hebben we kunnen vernemen van ir. Tacken op de jaarvergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting 'Walcheren'. Dit is toch wel teleurstellend. Is dit nu een gevolg van gebrek aan ondernemerschap. Durft men de 'grote' stap niet aan, omdat er toch nogal wat financiële konse kwenties aan vast zitten. Waar liggen eigenlijk de knelpunten. Zou het mo gelijk zijn eventuele knelpunten weg te nemen of te verzachten. Bij een aantal veehouderijbedrijven zijn er naast de problemen met de su perheffing, ook nog grieven t.a.v. de bijdrageregeling kleine melkveehou ders. Dat zijn o.a. de bedrijven met Een winterse aanblik geven de akkers in WEST ZEEUWS- yLAANDEREN. Terwijl dit geschre ven wordt, heeft het deze nacht 10 graden gevroren. De schaatsliefheb bers komen vol op aan hun trekken, de tocht Sluis-Brugge-Sluis is al door duizenden gereden, waaronder ook veel agrariërs uit onze streek. Ook aan de wedstrijd Sluis-Brugge-Sluis na men agrariërs deel. Terwijl deze boeren schaatsten begon nen anderen aan hun werkzaamheden op de akkers. Velen hebben de afge lopen dagen kunstmest gestrooid, hoewel de grond natuurlijk flink be vroren was. Een beetje stikstof zal toch wel verloren gaan, dit verlies zal toch enkele procenten zijn. Veel percelen graszaad zijn op dit mo ment nog niet bemest, dit op advies van de graszaadfirma's, daar ze bang zijn voor verbranding. Ook is er in ons gebied gerst gezaaid. Enkelen hebben ook graszaad in tar- 40 melkkoeien of minder maar waar het aantal standaard bedrijfseenheden in de veehouderij minder dan 60% van het totaal aantal sbe's is. Heeft men dus naast een eenheid melkvee ook nog een aantal ha intensieve ak kerbouw of groentegewassen, dan krijgt men geen bijdrage of uitkering. Men wordt dus afgestraft voor het streven om nog tot een redelijk be- drijfsinkomen te geraken. Volgens de zelfde voorschriften komt men ook niet in aanmerking voor de niet- groeiersregeling in het kader van de superheffing. Zeker in een gebied als Walcheren waar nogal wat bedrijven van dit type voorkomen, wordt dit als onrechtvaardig ervaren. Het zal toch zeker niet de bedoeling geweest zijn bij de opstellers van deze regeling, dergelijke bedrijven van een hijdra- ge uit te sluiten. Vast en zeker ligt hier een taak voor de standsorganisaties. we gezaaid, zelfs zijn er suikerbieten gezaaid, dit waren echter proefvelden, iets wat toch wel zeer vroeg is. Wat de veldbonen betreft is er een flinke uitbreiding te verwachten en wel 3-4 keer zoveel als afgelopen jaar. In de bladen heeft men kunnen lezen dat de installatie van de landinrich tingskommissie voor de administratie ve kavelruil Sluis-Oostburg zal plaatsvinden op 27 februari. Met de prijzen van aardappelen en ui en is het natuurlijk droevig gesteld, wanneer dit zo door gaat zullen toch ook hier de gevolgen merkbaar zijn. Ook de tarweprijs staat weer behoor lijk onder druk, dus geen rooskleuri ge vooruitzichten wat prijzen betreft. Het verhaal dat peulvruchten duurder worden wanneer het vriest, gaat ook nu niet op. Veel boeren zullen toch blij zijn van wege de vele werkzaamheden die ze de afgelopen weken hebben kunnen uitvoeren. Vrijdag 28 februari 1986 De winter is koud en streng en zo doende zit de vorst al diep in de grond. Temperaturen van min tien graden zullen toch wel wat gedaan hebben aan de aardappelknollen in de grond. Aardappelopslag wordt het genoemd en soms zijn die knollen 'kinders van kinders' en kunnen we ze in alle gewassen vinden. Het is een lastig onkruid waar heel weinig tegen te doen is. Met het overwinteren van luis op onkruiden en heesters zal het de ze winter wel niet zo druk wezen. Een keer schoonschip maken in deze is een groot voordeel. In vo rige winters hebben we op oud bie- tenland wel eens met een hakmes stukken bevroren grond losgekapt en deze in huis bij de verwarming gelegd. Na een paar dagen zagen we de bietenkevers al door de ka mer lopen. Een bewijs, dat ze zo maar niet dood zijn. Voor herha ling is deze proef thuis niet meer toegestaan, want de boerin is bang, dat de kevers een aanval op de kamerplanten gaan doen... In het begin van de vorstperiode waren de mollen nogal erg aktief in ons gazon. Hoe harder de grond echter werd, hoe minder molshopen we zagen. Hieruit kun nen we konkluderen, dat we door geregeld rollen van de weiden het de mollen erg moeilijk kunnen maken. Deze genoemde bestrij ding kwam niet voor in de inlei ding met als thema '40 jaar Gewasbescherming' door de heer P. Verhage, specialist gewasbe scherming van het C.A.T. Wat er wel in voorkwam was ongekend veel en tevens machtig interessant. Vroeger ging de kennis van ziek ten, plagen en onkruiden over van vader op zoon. Tegenwoordig moet er gestudeerd worden op het gebied van spuitmiddelen en spuit- techniek enz. De kunstmeststoffen maakten de vorige generatie min der afhankelijk van de dierlijke mest. Een ander en ruimer bouw plan was daarvan het gevolg en dat gaf later weer aanleiding om thrips te gaan bestrijden en zaai graan te gaan ontsmetten. De ver fijning van het onderzoek werd aangewakkerd door de vraag: 'Wat kan ik er tegen spuiten en pas later: wat is precies de oor zaak?' Door te intensieve teelten namen op den duur de bodemziek- ten toe en met de vruchtwisseling zat het scheef. Grondontsmetting bleek uitkomst te gaan bieden, maar op den duur maakt deze zich amper meer betaald. Zo is er veel genoemd in het boeiende betoog van de geachte inleider en het zou jammer zijn als het daarbij bleef. Aktualiteiten: '40 jaar Gewasbe scherming' is het volgende groe ne boekje waarop wij wachten, want hoe wij de grond gezond kunnen houden is van levens belang. Bij dit weertype wordt er hard gestookt in de woningen en in de werkplaatsen. Alles is door en door droog en de luchtvochtigheid is nu aan de zeer lage kant. Een klein vonkje en een slechte schoor steen kunnen thans de oorzaak zijn van een begin van brand. Bij strenge vorst lopen we de meeste kans op brand. Ekstra voorzich tigheid blijft dus geboden, want brand kost meer dan men denkt en de troep ervan is ongekend groot.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 6