Aï >asc ïïïöA Landbouwschap bespreekt mestplannen met Tweede Kamer Perspectieven dierlijke sector ongunstig Landbouwbeurs in Zeewolde Mest Marktaandeel Landbouw heeft forse kritiek op vervolgrapport WRR over geïntegreerde landbouw Het CDA-Tweede-Kamerlid drs. René van der Linden is het met het Landbouwschap eens dat de overheid moet meebetalen aan de oplos sing van het mestprobleem. Dat bleek dinsdagavond tijdens een ge sprek tussen het dagelijks bestuur van het Landbouwschap en de Vaste Commissie voor Landbouw van de Tweede Kamer. Van der Linden voegde er wel aan toe dat de veehouderijsectoren de overheidsbijdra ge uit de overschotheffing moeten aanvullen. Het Landbouwschap heeft de land- bouwspecialisten in de Tweede Kamer ervan proberen te overtuigen dat de ministers Braks en Winsemius met hun mestplannen te hard van stapel lopen. Voorzitter drs. Joris Schouten wees erop dat de boeren en hun or ganisaties het bestaan van het mest probleem erkennen, maar dat de aanpak op de praktijk als redelijk, haalbaar en betaalbaar moet overko men. De nu op tafel liggende wetsont werpen vo.ldoen naar het oordeel van het Landbouwschap maar zeer ge deeltelijk aan deze voorwaarden. In antwoord op vragen uit de Com missie zei Schouten dat het Land bouwschap geen bezwaar heeft tegen medefinanciering door de producen ten, maar wel in de vorm zoals die nu door de beide ministers is voorgesteld. Hij pleitte voor een differentiatie van de overschotheffing naar aard, kwa liteit en bestemming van de mest. Boeren die zelf een verantwoorde af zet van hun mestoverschotten regelen moeten daarvoor in de vorm van een lagere heffing worden beloond. Fasering Het Landbouwschap vindt dat het niet verantwoord is nu al in een fase ring vast te leggen hoe de mestwetge ving, wat betreft de normen, er over vijf respectievelijk tien jaar uit moet zien. Een algemeen uitrijdverbod voor mest in de winter noemde Schouten 'n regelrechte aanslag op de bestaansmogelijkheid van sommige bedrijven. Het Landbouwschap wil verder duidelijkheid over de toekom stige ontwikkelingsmogelijkheden van veehouderijbedrijven. Onder de mest wetgeving moet ook zuiveringsslib en compost worden gebracht. De heer Tazelaar (PvdA) verweet de agrarische organisaties dat zij tot nu toe te weinig hebben gedaan om hun achterban van de ernst van het mest probleem te overtuigen. De heer Te Veldhuis (VVD) zei niet te begrijpen waarom de landbouw de door de Tijdens deze week gehouden algeme ne ledenvergadering van het CLO- instituut voor de Veevoeding De Schothorst stelde de voorzitter, J.L. Nysingh, vast dat de perspectieven voor de dierlijke sector niet gunstig zijn. Overproduktie en problemen met een teveel aan mest zijn daarvan de oorzaak. Bij de opening van de CLO- studiedagen die daarop volgden, zei overheid voorgestelde fasering zo strikt afwijst. Naar zijn mening is de fasering juist een prikkel om het mest probleem serieus aan te pakken. De Commissie heeft het Landbouw schap gevraagd om nader aan te ge ven hoe een differentiatie van de overschotheffing zou kunnen worden ingevuld. De Commissie wil ook meer inzicht in de financiële consequenties van de mestwetgeving voor de kleine re bedrijven en de gevolgen van mestafzetcontracten. De Commissie blijkt zich tenslotte zorgen te maken over de afzetmogelijkheden van het teveel aan mest in de akkerbouw Volgens voorzitter Blauw vallen hier over negatieve geluiden te beluisteren. Schouten zei dat de akkerbouw te recht hoge eisen stelt aan de kwaliteit van de mest. Het Landbouwschap heeft er bij de Commissieleden voor gepleit om de financiële problemen van de mestaan- pak niet onnodig te verzwaren door de WIR-premie voor verliesgevende bedrijven volledig te laten verdwijnen. Natuurbeschermingsraad: mestbeleid regering belangrijke eerste stap De voorstellen van de minister Braks en Winsemius tot oplossing van de mestproblemen zijn een belangrijke eerste stap. Tegelijkertijd moet wor den vastgesteld, dat het teveel aan mest het milieu nog jarenlang blijft bedreigen. Ih de eerstkomende jaren zal het landelijk mestoverschot zelfs nog kunnen toenemen. Dit schrijft de Natyurbeschermings- raad in een advies over het mestbeleid aan de minister van Landbouw en Visserij. De Raad heeft begrip voor de voor zichtige benadering, maar wijst tege lijk op de grote risiko's van spreiding van overbemesting naar gebieden die nu nog "schoon" zijn. Zonodig moet de regeling tussentijds bijgesteld kup- nen worden om verslechtering van de situatie te voorkomen. De Raad vindt onder meer dat de mogelijkheid om bij plaatselijk dreigende grondwater vervuiling in te grijpen, strakker ge regeld moet worden. Sinds 21 februari j.l. heeft Flevoland zijn derde landbouwbeurs. Na Emmeloord en Dronten is er nu ook een landbouwbeurs in Zeewolde. Het initiatief voor de oprichting van deze beurs is afkomstig van de landbouworganisaties in dit gebied. De beurs wordt wekelijks gehouden en wel op vrijdag (morgen), hetgeen goed aansluit op Dronten (woensdag) en Emmeloord (donderdag). Een 140-tal be drijven werd lid van de beursvereniging. Er werden al 42 tafels verhuurd. Op de beurs zullen noteringen voor aardappels en uien worden vastgesteld. Er was veel belangstelling bij de opening. Nadat de heer Ir. D. Lu- teyn - als Zeeuwse boer die al heel veel voor de landbouw gedaan heeft - een zakje erwten van 1 kg. na loven en bieden voor 91 cent gekocht had van de loco-burgemeester van Zeewolde, de heer J. van Dongen, kon de beurs van start gaan. de heer M. Varekamp in zijn hoeda nigheid als voorzitter van het overleg orgaan van de drie Centrale Landbouw Organisaties dat de vee houders zullen moeten proberen de moeilijkheden het. hoofd te bieden. Volgens hem kan dat door verbete ring van kwaliteit, door verlaging van kostprijs en door op gepaste wijze ge bruik te maken van onderzoeksresul taten van bijvoorbeeld De Schothorst. Dit onderzoeksinstituut van de land bouworganisaties en -coöperaties heeft zich in de afgelopen tijd onder andere verdiept in de vraag hoever de hoeveelheid fosfaat in de dierlijke mest kan worden verminderd door voeders met een lager fosforgehalte te gebruiken. Ten aanzien van rundveemest blijken de mogelijkheden zeer beperkt. Maar volgens Nijsingh liggen er voor varkens- en pluimveemest wel moge lijkheden. Op korte termijn zouden deze een fosfaatvermindering van on geveer 15-20% mogelijk kunnen maken. Wanneer hier echter geen duidelijke financiële voordelen tegenoverstaan voor de verwerking of afzet van de mest of bij de te betalen heffingen, zal een vermindering van het fosfaatge halte in de mest moeilijk kunnen wor den gerealiseerd. Nijsingh stelde dan ook dat de nadelen van hogere voer kosten ruimschoots zullen dienen te worden gecompenseerd door lagere lasten bij de afzet van de overtollige mest. Overigens vreest men in kringen van De Schothorst dat de mengvoederin dustrie eveneens de gevolgen van de mestproblemen zal gaan ondervinden. Er wordt rekening gehouden met om zetdaling. Dit zal de onderlinge con currentie aanscherpen. Herman van den Hengel Noordelijke demonstratie tegen mest- en granenbeleid Op dinsdag 4 maart zullen de 17 land bouworganisaties in de provincies Fle voland, Overijsel, Friesland, Groningen en Drente in de Maurits- hal te Hoogeveen een demonstratie ve bijeenkomst organiseren. Minister Braks hyeeft reeds toegezegd hier aanwezig te zullen zijn. De boe ren - de organisatie verwacht er ca. 3500 - zullen hun grieven met name ten aanzien van het mestbeleid en het granenbeleid kenbaar maken. CHV Studiedag legpluimveehouders Ook dit seizoen organiseert de CHV te Veghel weer haar jaarlijkse studie dag voor legpluimveehouders in de ekskursiezaal van het kantoor te Veg hel en wel op dinsdag 4 maart a.s. v.a. 10.00 uur. Op de agenda staat o.m. een inleiding door prof. E. Ketelaars, hoogleraar aan de LH te Wageningen over de mogelijkheden van de Neder landse legpluimveehouderij en een in leiding door ir. J. Klaver van het ministerie van Landbouw en Visserij over.de kwaliteitsaspekten van kon- sumptieeieren. Na de lunch kunt u deelnemen aan een forumdiskussie. Kringvergaderingen Suiker Unie Binnenkort organiseert de Suiker Unie weer haar vergaderingen voor de diverse kringen. Tijdens deze verga deringen zal de voorzitter van de Sui ker Unie of zijn plaatsvervanger een inleiding houden over aktuele zaken aangaande het gevoerde beleid van de Suiker Unie. Hierna zullen de voor lopige resultaten van het boekjaar 1985 worden besproken waarbij een korte terugblik zal worden gegeven op de cijfers van 1984. Verder zullen tij dens deze vergaderingen evt. verkie zingen plaatsvinden. De vergaderingen zijn gepland voor de kring: Zeeland - Midden op maandag 3 maart om 10.00 uur in 'De Stenge' te Heinkenszand. Zeeland - Noord op maandag 3 maart om 19.00 uur in 'De Wellevaete' te St. Annaland. West-Brabant Noord op woensdag 5 maart a.s. om 10.00 uur in 'Het Veer huis' te Oud Gastel. Het Landbouwschap heeft forse kri tiek op 't onlangs verschenen vervolg rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid over de geïntegreerde landbouw. In dit rapport wordt nagegaan hoe de ver schillende belangen in de Nederland se landbouw op één noemer kunnen worden gebracht. Het Landbouw schap vindt dat in het vervolgrapport een aantal wezenlijke elementen bui ten beschouwing zijn gebleven en dat het rapport ten onrechte de titel "geïntegreerd" draagt. In het tweede WRR-rapport "Speel ruimte voor een geïntegreerde land bouw: verkenningen met behulp van een model" is geprobeerd om een groot aantal belangen te kombineren die uiteindelijk samen moeten komen in een geïntegreerd landbouwbeleid. Deze belangen hebben o.a. betrekking op de inkomens en de werkgelegen heid in de landbouw, het milieu, het welzijn van de landbouwhuisdieren, de ontwikkelingslanden en een zuini ger energie- en grondstoffengebruik. Het Landbouwschap vindt dat bij de totstandkoming van het rapport on voldoende aandacht is besteed aan de agrarische bedrijfsstruktuur. Het schap mist in dit rapport eveneens de wisselwerking tussen de verschillende sektoren. Zo is de tuinbouwsektor in het geheel buiten beeld gebleven in het tweede WRR-rapport. Ook wordt geen rekening gehouden met relaties met het buitenland. Kritiek heeft het schap ook op het hanteren van 1975 als referentiejaar bij het uitwerken van de verschillende modelberekenin gen. Dit heeft een onevenredige in vloed op het uiteindelijke resultaat. Als geïnteresseerd toeschouwer volg ik de problematieken in de agrarische sektor. Meestal snap ik er niet alles van en vanuit die op tiek wil ik in de komende tijd een aantal zaken aan de orde stellen. Om maar metéén een aktueel on derwerp bij de kop te pakken: het mestprobleem. Al jarenlang is er naar toegewerkt de melkveehouderij te koncent re- ren. Grotere veestallen kwamen met overheidssubsidie tot stand. In het zuidwesten vond die kon cent rat ie plaats in Oost- en Mid- dehbrabant. De veestapel, varkens- en kippenfokkerij groei de zienderogen. Het ging best maar geleidelijk aan ontstonden gigantische overschotten aan bo ter, kaas en andere verede- lingsprodukten. Hup zei Den Haag, dan maar een forse super heffing er tegenaan onder het mot to "zachte heelmeesters maken stinkende wonden". Net als al die subsidies treft ook zo 'n superhef fing meestal de verkeerde. En nu komt er een mestprobleem boven op. Den Haag kondigt maatre gelen af. Wat ik niet snap is dit: Den Haag kon al jaren (er zitten genoeg mensen op het ministerie) tot bijna op de kilo nauwkeurig uitrekenen hoeveel afval al die beesten produceren. Trouwens dat hadden de landbouworganisaties zelf ook kunnen doen. Struisvo gelpolitiek? Nu zie ik dat mestprobleem eigen lijk niet zo zitten. Aan deze na-, tuurmest is b. v. in de akker- en tuinbouwgebieden broodsgebrek. In plaats van miljoenen aan kunst mest uit te geven zou deze na tuur mest gebruikt moeten worden. Nu ben ik geen scheikundige, maar in die gierkelders zit gas, parfum, ammoniak, fosfor, stikstof en noem maar op. U zult dat parfum misschien wat gek vinden. Er is echter een duur Frans parfum en daar zit urine van honden in. Toen een Franse Madam dat parfum voor het eerst uitprobeerde (kijken hoe de mannen reageerden) mislukte dat in zoverre, dat ze geen mannen maar een rij honden achter zich aan kreeg. Ze hebben er vlug wat andere ingrediënten bijgevoegd en zie, het is nu één van de duurste parfums. Wat er dus in Oost- en Middenbrabant al had moeten staan is een flinke fa briek, misschien wel een soort kraakinstallatie. Uiteraard forse investeringen, maar dat is niet het interessantste. Ik zie de tankwa gens al af en aan rijden. Hoofd- produkt wordt gekomposteerde natuurmest, makkelijk te strooi en in de akkerbouw, tuinbouw en fruitteelt en geschikt voor export. En daarnaast een keur van bijpro- dukten, misschien wel gezuiverd drinkwater, 't Zou een N. V. moe ten zijn, gefinancierd door de gro te Coöperatieve instellingen b.v. de Rabo, daar zit tenslotte het meeste boerengeld. Maar ook Ce- beco, de suiker- en zuivelindustrie dienen er geld in te stoppen. En het Rijk laat je meedoen voor 40%, niet meer want je moet die fabriek in boerenhanden houden. Het moet wel een winstgevend be drijf worden, want waar gebrek aan is, wordt goed betaald. Bas Cule Vrijdag 28 februari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 4