Vooruitgang verboden over geld en goed Bij goed ondernemerschap hoort een goede financiering V Koncentratie van vraag en aanbod... Schenkingen in 1986 ingezonden KNLC kommentaar Weg met ons Indien men geld wil lenen zal er door de bank zekerheid worden ge vraagd, dat is 'n vanzelfsprekende zaak. Voldoende zekerheid bete kent echter niet dat de lening altijd verantwoord is. De rente en aflossingsverplichtingen moeten opgebracht kunnen worden. Dit laat ste zo goed mogelijk proberen te benaderen door middel van een ren- tabiliteitsberekening is noodzakelijk, nee onmisbaar. Sommigen vragen: "kun je dan in de toekomst kijken?" Neen, dat kunnen we niet, maar met de cijfers van je eigen bedrijf is veel te doen. Hypotheek Indien men onroerend goed, dus grond en gebouwen in eigendom heeft kan men daar geld op verkrijgen. Er wordt dan een hypotheekakte opge maakt door de notaris. Indien men zelf geen onroerend goed in eigendom heeft en de ouders wel dan kunnen zij indien ze dit wensen t.b.v. hun kind(eren) een hypotheekrecht aan de bank geven. Let wel: Indien men een lening wenst van ƒ100,000 en men heeft 20 ha eigendom, dan is ons ad vies slechts van 5 of 6 ha het hypo theekrecht te verlenen en niet van 20 ha. Let goed op de aflossingsverplich tingen. Voor jonge ondernemers met grondfinanciering is een aflossing mo gelijk in 50 jaar waarbij de eerste 5 jaar geen aflossing is verschuldigd. Eigendomsoverdracht Op de eigendomsoverdracht tot ze kerheid van de levende inventaris (vee), dode inventaris (werktuigen of een werktuig) met terugkoopverkla ring met garantie Comeco is een fi nanciering die mogelijk is. Oogstkrediet Voor akkerbouwbedrijven kent men het zogenaamde oogstkrediet. Men kan ten hoogste 25van de - op ba sis van het bouwplan te schatten - op brengst verkrijgen. Bij tuinbouwbedrijven is dit 15% op ba sis van het bouwplan en de te schat ten veilingopbrengst. De zekerheid die daarop gevraagd wordt is: a. eigendomsoverdracht van te velde staande gewassen en alle geoogste produkten b. cessie op in bewaring gegeven pro dukten c. cessie van rechten uit hoofde van gesloten verzekeringen d. cessie van vorderingen op gelever de produkten. Men zal zijn te velde staande gewas sen moeten verzekeren. Ook de op geslagen produkten zullen verzekerd moeten zijn. Cessie van vorderingen Men kan bijvoorbeeld geld lenen door een cessie te tekenen dat het te ont vangen melkgeld ter beschikking komt van de bank ter voldoening van de rente- en aflossingsverplichtingen. Verder wordt vaak gecedeerd een vor dering op de Staat uit hoofde van de te ontvangen WIR-premie alsmede te rug te ontvangen b.t.w. Borgstelling Men kan ook geld lenen op borgstel ling van anderen. Borg zijn van ouders voor kinderen komt voor. De borg mag hierbij de rentabiliteit van het bedrijf niet uit het oog verliezen. De borg wordt aansprakelijk gesteld als het fout gaat. Fonten maken kost geld Er zijn veel mogelijkheden om geld te lenen. IJ moet zelf kijken welke finan ciering het best voor uw omstandig heden, uw bedrijf, past. Het is de moeite waard daaraan veel aandacht te besteden en voorlichting te vragen. In de praktijk worden er te veel fou ten gemaakt die geld kosten. J. Markusse Het redaktionele artikel "Keerpunt in de afwenteling" van J.S.O. van As- seldonk in het Landbouwkundig Tijd schrift van februari 1986 roept de serieuze vraag op wat wij met de land bouw aan moeten. Maar tegelijk ook, dunkt ons, de vraag wat wij aan moe ten met zijn wetenschappelijke bege leiding. Van Asseldonk wijst op de nadelen van de uitbreiding Neder landse landbouw voor anderen, want volgens hem heeft de voordelige uit straling al genoeg aandacht. Akkoord, maar moet je dan spreken van roofbouw-op en faillissementen in de rest van de EG en de Derde We reld en van "afwenteling" alom? De vooruitgang, de uitbreiding gebeurde toch in het kader van een maatschap pelijke orde en een veelal demokra- tisch gevormd overheidsbeleid. Iedereen, iedere groep die daarop in speelt, bevoordeelt zich dus ten on rechte. Vooruitgaan betekent immers afwenteling op de samenleving. Elk normaal ondernemers- en wellicht ook menselijk gedrag lijkt dan al gauw uit den boze te zijn! Maar volgens Van Asseldonk worden wij gestraft. Wij worden door de po litiek in Brussel en Den Haag aan banden gelegd, (wij dachten dat het altijd al om politieke besluiten ging die zich aan geleidelijke veranderen de omstandigheden van b.v. markt en budget aanpassen): kontingentering en milieuwetten. "Eigen schuld gro te bult", want nu moeten wij de ar moede verdelen, nu krijgen wij te maken met afwenteling in eigen huis. Voor het bestaan van een schenking is nodig dat zij geschiedt uit vrij gevigheid. Het moet de bedoeling zijn een bevoordeling tot stand te brengen. Een bevoordeling is er, indien degene die geschonken krijgt, een vermeerdering van vermogen ondergaat. Dat kan plaatsvinden, doordat men een bepaalde zaak - bijv. kontanten - verkrijgt, maar ook doordat een schuld wordt kwijtgescholden. De bevoordeling dient te geschieden ten koste van het vermogen van de schenker; het motief van degene die schenkt is niet van belang. Over schenkingen dient in beginsel schenkingsrecht te worden betaald. De heffing vindt plaats bij degene die verkrijgt. Het op het door schenking verkregene toe te passen tarief is ge- ljjk aan het tarief voor het recht van successie. Omdat de tarieven hoger worden naarmate men meer schenkt óf bij overlijden meer nalaat, kan het interessant zijn om tijdens het leven schenkingen te doen. Dat kan leiden tot besparing van belasting. Voor de rechtsgeldigheid van schen kingen is in 't algemeen vereist dat zij bij notariële akte geschieden; voor schenkingen in kontanten, in goede ren of in effekten of andere waarde papieren die niet op naam gesteld zijn, die door overgifte van hand tot hand tot stand komen, behoeft men echter niet naar de notaris te gaan. Heeft een schenking onroerende za ken - gronden, gebouwen - tot voor werp, dan bedraagt het recht van schenking niet minder dan de over drachtsbelasting welke verschuldigd kan zijn terzake van de verkrijging daarvan. Die belasting bedraagt in het algemeen 6% van de waarde van de onroerende zaken. Gehuwde personen, die niet van ta fel en bed zijn gescheiden, worden als één persoon aangemerkt, zodat split sing van een schenking over een man en een vrouw geen zin heeft. De naaste verwantschap beslist over de hoogte van het recht van schenking. Schenkingen, welke binnen een be paalde periode tussen dezelfde schen ker en dezelfde begiftigde tot stand gekomen zijn, worden samengevoegd tot één schenking. Deze periode is in 't algemeen twee jaar; voor schenkin gen tussen ouders en kinderen geldt he( kalenderjaar. Voor het jaar 1986 gelden de volgen de vrijstellingen voor het schenkings recht. Voor schenkingen door ouders aan kinderen geldt een vrijstelling tot een bedrag van ƒ6.501,per kalen derjaar. Dit bedrag is reeds vrij gesteld. Voorbeeld: Ouders schenken aan een kind op 15 februari 1986 ƒ2.000,—. op 15 mei 1986 ƒ1.000,— en op 15 december 1986 ƒ6.000,In één kalenderjaar wordt in totaal ƒ9.000,geschonken. Hiervan is vrijgesteld ƒ6.501,zodat over ƒ2.499,recht is verschuldigd. Het vrijgestelde bedrag per kalender jaar mag voor het jaar 1986 voor kin deren die niet jonger zijn dan 18 jaar en niet ouder dan 35 jaar éénmalig verhoogd worden tot ƒ32.500, Schenkingen aan anderen dan bepaal de instellingen en kinderen zijn vrij gesteld, indien het verkregene in 1986 ƒ3.900,niet te boven gaat. Over treft een schenking dit bedrag, dan is het geheel belastbaar. Voor het recht van schenking dient aangifte bij de belastingen te worden gedaan. De termijn van aangifte is in het algemeen twee maanden na de dag waarop de schenking is tot stand ge komen. Voor schenkingen van ouders aan kinderen dient de aangifte van de in een kalenderjaar gedane schenkin gen te geschieden vóór 1 maart van het volgende jaar. In 't algemeen moet geen aangifte worden gedaan voor schenkingen die geheel van recht zijn vrijgesteld. Voor het doen van de aangiften zijn nu aangifteformulieren te verkrijgen. Hiervan hoeft men ech ter niet persé gebruik te maken. Eén dezer dagen in de P.Z.C. en thans in het nummer d.d. 21 februa ri van ons Z.L.M.-blad, het artikel ge lezen: "C. V.Z. heeft taak voor groente-afzet". Tevens herhaaldelijk kennis genomen van artikelen die de mening en/of inzichten van o.a. de Lavo-direkteur Tacken weergaven. Met name datgene wat dhr. Tacken naar aanleiding van de sluiting van veiling Middelburg opmerkt en ver kondigt, brengt mij ertoe de pen op te nemen met het doel mogelijk een diskussie los te maken. "Sluiting van Middelburg was voor zien, omdat de telers van Walcheren met kwaliteit en sortering niet mee konden". Dit onder meer, is gesteld door dhr. Tacken. Met permissie gesproken, dit is een absurde stelling die alleen ingegeven kan zijn door on deskundigheid van de eerste orde, ik ga op dit punt niet verder in. Alleen adviseer ik betrokkene, de telefoon op te nemen en in Barendrecht te infor meren naar hoe men daar ons Wal- cherse produkt waardeert. Nee, waar het om gaat in Walcheren, waar het in feite om gaat in Zeeland, is dat de prijsvorming te veel onder druk stond en staat. De oorzaak daarvan lag niet bij de kwaliteit en/of de verpakking, de sortering of de presentatie. Neen, de oorzaak ligt overduidelijk in het te ruglopend en vergrijzend kopers bestand. Te weinig vraag bij veel aanvoer, te weinig aanvoer bij veel vraag. Dat zijn de problemen op de Zeeuwse veilingen. Op veilingen als bij Z.H.Z. in Barendrecht beweegt de prijsvorming nauwelijks of niet door grotere of kleinere aanvoeren. Pro dukten waarvoor op een konsumptie veiling geen markt is, konden wij in Zeeland dan ook beter niet telen. Denk aan artisjok, broccoli, suiker- mais, courgette, kervel, venkel, ijs bergsla, schorseneren e.a.. Ook voor stook-produkten als koolrabi, sla, snijbonen, tomaten en komkommers is in Zeeland bij aanvoer van beteke nis geen of niet voldoende afzetmo gelijkheid. Als je nu deze produkten uit de aanvoer neemt en verzendt, wordt het aanvoerpakket dermate uit gehold, dat de handel daar ook geen genoegen mee neemt en het al snel laat afweten. Alleen een enkele klein handelaar komt dan nog op de koop jes af. Middelburg heeft dus een wijs besluit genomen. In goed overleg met Z.H.Z. in Barendrecht zijn onze te lers voorbereid op de overgang naar elders. Werden en worden voorlich tingsvergaderingen en/of exkursies georganiseerd. Onze produkten wor den in Barendrecht al gekend en wat door dhr. Tacken wordt gezegd is door de feiten reeds gelogenstraft. En dan nu, de pogingen van de C.V.Z. ten aanzien van de groenten in Zeeland, 't Heeft weinig zin de ver kondigde stellingen te weerleggen. Wel zou het goed zijn als bekend werd waar de veronderstelling, als zou de C.V.Z. voor de groenten in Zeeland van belang kunnen zijn, op gebaseerd is. Op 80 - 100 km afstand twee gro te veilingen, Breda en Barendrecht. Op beide veilingen een groot kopers bestand en een zeer breed, gevarieerd aanbod. In Barendrecht meer dan honderd produkten. Veilingen met miljoenen-omzetten, denk aan Westland-Zuid, zelfs deze mammoet veilingen gaan nog meer koncentre- ren en gaan straks samen met ande ren. En dan wordt in Zeeland een nieuwe veiling gebouwd. Omzet in 1985: ƒ40.000.000,—. Een heel klein tje dus, waar groente niet wordt ge kend. Waarom geen lering uit het verleden getrokken? Koncentreer het aanbod, koncentreer de vraag. De automatisering is de Zeeuwse situatie ver vooruit. Dit in tegenstelling tot andere gewesten. Men dient zich af te vragen waarom zoveel produkten bui tenom de veiling worden verhandeld. Het wordt wel gekonstateerd. Maar wat is er de oorzaak van? Heeft dan toch de veilingklok niet het vertrou wen die hij verdient? Met alle respekt voor de pogingen van het C.V.Z.- bestuur, om in nauw kontakt met de telers de afzetproblematiek aan te pakken, toch een enkele kantteke ning. Dit is een achterhaald station; de koncentratie van het aanvoerpak- Weer ten nadele van de zwakste, sig naleert hij. En wij maar denken dat kontingentering en andere verdelipg juist de zwakste moest beschermen! Heviger tegenstellingen binnen de landbouworganisaties zouden ook al op dat afwentelingsproces duiden. Merkwaardig genoeg schijnt Van As seldonk alle vooruitgang, uitbreiding, menselijk streven te beschouwen als gaande ten koste van anderen. Alle bewegen binnen gestelde kaders leidt kennelijk direkt tot afwentelend mis bruik en wangedrag. Wij zouden nog andere voorbeelden kunnen noemen b.v. aktiviteit van de Landbouwho geschool ten koste van nuttig ander hoger agrarisch onderwijs, aandacht voor fundamenteel onderzoek ten koste van praktijkonderzoek, etc. etc. "Ekonomische groei door technische vooruitgang is een bedreiging voor de landbouwgemeenschap zelf gewor den. Het keerpunt in de afwenteling dwingt ons uit eigen belang tot her bezinning op dit mechanisme als zo danig". Als wij zelfbehoud en positieverbetering willen, moeten wij voortaan "funktioneren in het ge heel" en "andere partijen evenveel ruimte laten". Het riekt alles kwalijk naar "terugwentelen" van de land bouw naar een positie van dienstbaar heid aan andere groepen en belangen, naar 't karakter van spons die altijd werkgelegenheid op moet kunnen ne men en afstoten naar gelang de maat schappelijke behoefte. Daarvoor dan passend te belonen met genivelleerde inkomstentoeslagen, graag door de samenleving beschikbaar gesteld! Ook bij Van Asseldonk weer: de land bouw moet zich aanpassen, zich so cialiseren ten behoeve van anderen. Geen woord over de rest van de be drijvigheid, daar mag de vooruitgang de schaalvergroting etc. verder gaan. Angstwekkend apartheidsdenken 'vanuit Wageningen wat landbouw be treft? Wil men landbouw niet meer zien als in beginsel ekonomische be drijvigheid berustend op onderne mingsgewijze produktie? Of gaat men misschien uit van andere ekonomische systemen, van een andere maatschap pelijke orde? Het zou plezierig zijn, ons begrip misschien vergroten, als wij op dit soort vragen eerst eens ant woord kregen. Struikenkamp ket is reeds veel verder gevorderd dan men kennelijk in Zeeland veron derstelt. Vanuit Barendrecht zijn ver voerslijnen gekreëerd die desnoods meerdere malen per dag naar en van Barendrecht rijden. Aanvoer is in Ba rendrecht gedurende 6 dagen per week mogelijk en dat dagelijks van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Er is zelfs voor gezorgd dat de teler op afstand dezelfde faciliteiten kan krij gen als de teler die op of rond Baren drecht een bedrijf heeft. Het bestaande kopersbestand in Baren drecht is vele malen groter dan het to tale Zeeuwse kopersbestand. Het gaat in de eerste plaats om de belangen van de telers, de veiling is geen doel maar slechts middel om de hoogst mogelij ke prijs voor de produkten te verwer ven. Vandaar, Met dank aan de redaktie voor plaatsing. Oostkapelle, februari 1986 A. Don Installatie landinrichtingskommissie rvk Yerseke Moer De installatie van de landinrichtings kommissie voor de ruilverkaveling Yerseke Moer zal plaatsvinden tijdens de installatievergadering op donder dag 13 maart a.s. In deze kommissie zullen vanaf dan zitting hebben: voorzitter H. Boer, Krabbendijke - burgemeester Reimerswaal; plv. voorz. G.J. de Jager, Wemeldinge - dijkgraaf; leden: H. Butijn, Yerseke - boer; A. Kik, Yerseke - champig nonkweker - schapenhoudef; R.J.B.M. Willems, Kortgene - dir. Zeeuws Landschap; adv. leden: dir. PPD ir. M.Th. Adriaanssens; HID Prov. Waterstaat ir. T.G. van dér Meer. De kommissieleden zullen worddn geïnstalleerd door gedeputeerde dr§. R.C.E. Barbé. 'Vrijdag 28 februari 1986 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 3