Enthousiasme op studieavonden voor jonge agrarische vrouwen Kretenaktie op het melkpak Melkveehouderij gematigd optimistisch "Ik vond het erg interessant en gezel lig. Dit is zeker voor herhaling vat baar met andere onderwerpen "Het is leuk om praktijkvoorbeelden uit te wisselen met anderen". In Schouwen- Duive/and en Zeeuws-Vlaanderen wa ren de reakties op de studieavonden voor jonge (a.s.) agrarische vrouwen zeer positiefIn verschillende Zeeuwse regio's zijn dergelijke avonden geor ganiseerd. De belangstelling daarvoor is groot. Projekt In 1984 startte binnen het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) het projekt jonge (a.s.) agrarische vrouwen. Voor de duur van 2,5 jaar is een medewerkster aangesteld om aktiviteiten op te starten voor jonge (a.s.) agrarische vrouwen. Het is de bedoeling dat die aktiviteiten geïnte greerd worden in het agrarisch jonge renwerk. Het eerste jaar besteedde de medewerkster vooral aan een onder zoek naar de kursusbehoeften van jonge agrarische vrouwen. In het na jaar van 1985 zijn de eerste aktivitei ten opgestart. Hiertoe behoren ook de regionale studieavonden. In verschil lende regio's zijn twee avonden geor ganiseerd voor jonge agrarische vrouwen. De eerste avond ging over meewerken en meewerkvormen voor vrouwen op het agrarisch bedrijf. Een groepje jonge vrouwen uit de regio heeft de avonden voorbereid. Dit ge beurde in nauwe samenwerking met de ZAJK-vrouwenwerkgroep en de projektmedewerkster. Trouwen De eerste avond in Schouwen- Duiveland hield notaris W. Klaassen een korte inleiding over het huwelijks goederenrecht. Er werd gepraat over voor- en nadelen van verschillende huwelijksvormen voor de jonge vrou wen. Een huwelijk op huwelijkse voorwaarden vond men in geval van faillissement van het bedrijf of echt scheiding voordelig. Bij huwelijkse voorwaarden zijn de bezittingen van man en vrouw gescheiden. Zo kan het gebeuren dat het bedrijf op naam van de man staat en de woning op naam van de vrouw. Als het bedrijf in dit geval failliet zou gaan wördt de wo ning niet mee in het faillissement ge trokken. De woning staat immers op naam van de vrouw. Wanneer men in gemeenschap van goederen getrouwd is moet in geval van echtscheiding het hele bezit tus sen man en vrouw verdeeld worden. Dit kan het einde van het bedrijf be tekenen. Men vond het een voordeel van huwelijkse voorwaarden dat in dit geval het bedrijf niet gesplitst hoeft te worden. Meestal staat het bedrijf op naam van de man. De vrouw kan dan na de echtscheiding met lege han den komen te staan. Notaris Klaassen merkte daarom ook op dat de vrouw bij echtscheiding vaak beter af is wan neer ze in gemeenschap van goederen getrouwd is. "Het is heel betrekkelijk wat u een voordeel noemt en wat een nadeel. Dat kan ik net zo goed om draaien". In Zeeuws-Vlaanderen zag men min der voordeel in het trouwen op huwe lijkse voorwaarden. De diskussie spitste zich hier toe op het model van het Amsterdams verrekenbeding. Als men op "huwelijkse vporwaarden met Amsterdams verrekenbeding" is getrouwd worden periodiek (meestal jaarlijks) de onverteerbare inkomsten over die periode tussen man en vrouw verdeeld. Veel vrouwen hadden moei te met de zakelijkheid van zoJn jaar lijkse verdeling. Bovendien vond men het onduidelijk wanneer er sprake is van "onverteerd vermogen". Als er veel geld in het bedrijf geïnvesteerd wordt blijft er weinig te verdelen over. Er bestonden nog andere twijfels over trouwen op huwelijkse voorwaarden. De bank "vraagt" vaak om het ver mogen van de vrouw als onderpand als een lening voor het bedrijf afgeslo ten moet worden. In dat geval vallen de vermogens van beide echtelieden toch weer samen. Hetgeen de huwe lijkse voorwaarden juist zouden moe ten voorkómen. "Eigenlijk is trouwen op huwelijkse voorwaarden maar een lege dop", merkte één van de aanwe zigen dan ook op. Bedrijfswerk De tweede avond ging over meewer ken en meewerkvormen voor jonge vrouwen op het bedrijf. Op Schouwen-Duiveland hield de heer J. Markusse, hoofd voorlichting ZLM, een inleiding. Volgens hem is er over man-vrouwmaatschappen nog weinig nagedacht. Een maatschap is fiskaal voordeliger als de vrouw minimaal 1225 uur per jaar meewerkt. Het huis houdelijk werk mag niet meegeteld worden. Daarom vindt Markusse de grens erg hoog. "Hier moeten de vrouwen eens wat aan doen", meen de hij, "en natuurlijk ook de land bouworganisaties. Zoals er nu gedacht wordt is dat te veel vanuit het fiskale oogpunt. Als jullie het anders willen zullen jullie zelf de bouwstenen daarvoor aan moeten dragen". De belangstelling voor een man vrouwmaatschap was niet erg groot, onder de jonge vrouwen. Wel willen sommigen gebruik maken van de Op 7 februari j.l. zijn aan de Hogere Agrarische School te Dordrecht 36 studenten gediplomeerd. Een heuge lijke gebeurtenis. Een extra dimensie wordt daaraan toegevoegd als men weet dat een derde deel van deze groep reeds een werkkring heeft ge vonden, een derde deel verder stu deert aan universiteit of hogeschool c.q. zijn militaire dienstplicht dient te vervullen terwijl van degenen die resteren over het algemeen kan wor den gezegd dat zij vergevorderde plannen hebben om een werkkring te aanvaarden. Afstudeerrichting Bedrijfskunde A.S.M. Bartels, A.M.F.A. Broos, D. van der Dussen, J.A. Hesselmans, E. van Koten, P.W.N.M. van de Lang- kruis, H. van Leeuwen, L.H.M.P. van Loon, M.A.J. Nigten, J.J. van Oeveren, H.F. Peeters, A.M.C. Schot, R.J.M.G. Schouteten, T. Sluys, C.A.G. Sneep, J. Verkerke, J.J. Waiboer en W. Pelgrim. Afstudeerrichting Plantenteelt H.S.L. Gramsma, J.M. van den Hoek, D.J. Kemp Hakkert, E.C.A.M. Koopmans, A. Ros, J.W. Slabbekoorn, H. van der Starre, G.P.C. Verdaasdonk en G.C. Weerheim. Afstudeerrichting Veeteelt A. Baas, P.B. van Genderen, C. Hab- ben Jansen, W. Lievense, M. Moer man, J.D. van Riemsdijk, H. Scholte, Y.A. Termeer en G.A. Makkink. 'LTB groep' zet ekspansief beleid voort De 'LTB-groep', waarin samenwer ken het Accountants- en Belastingad- viesburo LTB B.V., Delta Adviesgroep B.V. en de Infocom- groep, streeft naar verdere uitbreiding van haar aktiviteiten. De 'LTB-groep' zal de komende tijd belangrijke in vesteringen doen in verdere automa tisering, in de uitbouw van een nieuwe hoofdaktiviteit, namelijk bedrijfskun dige advisering, en aan internationa le samenwerking. Dit deelde de nieuw benoemde voorzitter van de groep, de heer ing. F.P.E.A. van Campen, don derdag 13 februari jl. tijdens een bij eenkomst in Heemstede mee. De Infocomgroep start tesamen met Macintosh een nieuwe gezamenlijke onderneming in Portugal. mee eens of niet meewerkaftrek. Maar vaak is er he lemaal niets vastgelegd. "Voor mee werken is bij ons niets geregeld. Het spreekt een beetje vanzelf. Mijn man helpt mij ook als het nodig is", aldus één van de deelneemsters. In zijn algemeenheid kan gesteld wor den dat de arbeidsmarkt voor afstu- derenden van Hogere Agrarische Scholen willig is. Het werkloos heidspercentage onder hen is tot een minimum gedaald, terwijl het aantal vakatures alleen maar toeneemt. Een belangrijke oorzaak hiervoor is dat er binnen met name het bedrijfsleven een opwaardering, maar ook uitbrei ding van funkties plaatsvindt. De ge diplomeerden zijn: Een door de AMRO-bank in samen werking met het NIPO ingesteld on derzoek geeft aan dat in de melkveehouderij van een gematigd optimisme sprake is. In maart 1985 was slechts 10% van de melkveehou ders van mening dat het goed ging in deze sektor. Dit percentage steeg in november van dat jaar tot 28. Over het eigen bedrijf is momenteel 50% van de melkveehouders van me ning dat het ekonomisch gezien goed gaat, in maart was dat slechts 20%. Het aantal ondernemers dat de me ning is toegedaan dat het slecht gaat met het eigen bedrijf steeg van 15 tot 20%. Het vertrouwen in de toekomst van het eigen bedrijf blijft aanwezig en is sedert maart verder toegenomen. Het grootste gedeelte van de melkvee houders lijkt de problemen rond de superheffing dan ook redelijk tot goed opgevangen te hebben. Overi gens betekent dit niet dat daarmee alle individuele problemen zijn opgelost. Automatisering Een meerderheid van de melkveehou- Verrassend verkoopsukses 'Braderije' 'Braderije' blijkt tot nog toe een verrassend verkoopsukses. Sinds 12 december is er meer dan 4 mil joen kilo verkocht, waarvan cir ca 16 miljoen pakjes via de detailhandel. De totale markt voor bak- en braadprodukten in Nederland be draagt circa 30 miljoen kilo per jaar. De grote vraag naar braadboter is de belangrijkste oorzaak voor de distributieproblemen in de eerste weken. Industrie en handel had den een dergelijk verloop niet ver wacht, gezien de minder goede ervaringen met voorgaande braad- boterakties in 1968, 1974 en 1978. In Zeeuws-Vlaanderen werd over be drijfswerk in de toekomst heel ver schillend gedacht. Sommige vrouwen vonden hun werk buitenshuis heel be langrijk. "In het bedrijf wil ik geen verplichtingen hebben", merkte één van hen op. Anderen daarentegen ko zen ervoor om veel mee te werken op het bedrijf. Ze wilden hun werk vaak graag op de één of andere manier vastleggen. Een maatschap kan hier voor een oplossing zijn. Maar een maatschap is wel een zware verant woordelijkheid. Zeker als je als vrouw ook het huishouden moet doen. Ook hier wist één van de vrouwen een oplossing voor: "Man en vrouw kun nen alles samen doen: het bedrijf èn het huishouden". Enthousiasme In Tholen/West-Brabant en de Beve- landen zijn de studieavonden in ja nuari/februari gehouden. Alle avonden waren een groot succes. Ze werden steeds door ongeveer 25 jon ge vrouwen bezocht. De meeste vrou wen die naar de avond over het huwelijksgoederenrecht gekomen wa ren kwamen ook naar de avond over meewerken. Een teken dat de eerste avond goed bevallen was. "Normaal praat je over dit soort onderwerpen eigenlijk nooit", reageerde een deel neemster op Schouwen-Duiveland en thousiast. Een ander zei: "Ik moet altijd over een drempel heen als ik er ders is van mening dat agrarische pro- duktie en automatisering elkaar niet uitsluiten. Men staat overwegend po sitief ten opzichte van automatisering. De procesautomatisering op basis van een geautomatiseerd koe- 's avonds nog uitmoet. Als ik zo'n uitnodiging krijg denk ik eerst: "Leuk". Maar dan blijft hij meestal op de schoorsteenmantel liggen. Ik ben blij dat ik toch gekomen ben". Verdere aktiviteiten Bijna niemand van de organisatrices van de regionale avonden had ooit eerder meegedaan aan het opzetten van dit soort aktiviteiten. Maar dit bleek voor hen geen belemmering te zijn. Integendeel. De meeste vrouwen die de studieavonden hebben voorbe reid, willen in de toekomst weer soort gelijke aktiviteiten gaan organiseren. Ze worden hierbij al dan niet on dersteund door enthousiaste deel neemsters van de twee studieavonden. Op Schouwen-Duiveland is de voor bereiding van een avond over land bouworganisaties ter hand genomen. In Zeeuws-Vlaanderen wil men het komend voorjaar een exkursie orga niseren voor jonge (a.s.) agrarische vrouwen. Een ieder die hierover informatie wil kan kontakt opnemen met: voor Schouwen-Duiveland, Marijke Kre- pel, tel. 01113-2838; voor Zeeuws- Vlaanderen, Emmy van Remoortele, tel. 01146-1980; voor Tholen/West- Brabant, Anja de Feijter, tel. 01670-2288 (na 21.00 uur); voor de Bevelanden, Marga Vermuë, tel. 01105-2508. herkenningssysteem begint door te dringen op de melkveehouderijbedrij ven. Van de ondervraagde bedrijven was 12% uitgerust met een dergelijk systeem. Op de bedrijven met meer dan 250 SBR wordt op 1 van de 5 be drijven met geautomatiseerde koe herkenning gewerkt. vdw Vele Nederlanders reiken in deze weken extra gretig naar het melkpak. Behalve een koele en verkwikkende drank biedt het pak nu een extra attraktie in de vorm van "kreten" en "uitdrukkingen" onder het mot to "Met melk heb je makkelijk praten". Tijdens de aktieperiode van 11 februari tot 24 maart, zijn de meeste verpakkingen van volle en halfvolle melk en soms ook van karnemelk, iedere week met vier verschillende kreatieve vondsten in kleur bedrukt. "Wat zal er vandaag weer op het melkpak staan?" zal een veelgehoor de vraag zijn. Deze extra-aandacht voor het melkpak wordt begeleid met promotie-materiaal voor de winkel, zodat het effekt op de omzet vergroot kan worden. De aktie wordt gevoerd door Het Nederlands Zuivelbureau in samenwerking met de konsumptiemelkbedrijven, in het kader van de campagne "Melk. De Witte Motor". Verreweg meeste gediplomeerden HLS-Dordrecht hebben werk Proefkursus voor echtparen die bedrijf hebben beëindigd De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) gaat in maart een proefkursus houden voor echtparen die gedwongen hun boerenbedrijf hebben beëindigd of gaan beëindigen. De bedoeling van de kursus is om vanuit de standsorganisatie de mensen te begeleiden bij het af scheid nemen van hun beoren- bestaan. In de proefkursus zal met name aandacht worden besteed aan wat het betekent een bedrijf te .moeten prijsgeven, hoe het leven een nieu we invulling te geven, leren de tijd anders te gebruiken. De kursus wordt samen opgezet met Volkshogeschool 'Ons Erf' in Berg en Dal en wordt eveneens op proef in het werkgebied van de ABTB gehouden. Na de proefkursus zal een evalu atie worden gehouden waarna de kursus in definitieve opzet in KNBTB-verband, dus landelijk, zal worden voortgezet. Vrijdag 28 februari 1986 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 13