Voorkom diarree bij kalveren Birlane, Allivin en Ramrod beschermen uw uiengewas 9C landbouwers en tuinders kiezen de zekerheid van Shell H.H. Landbouwers Wij kunnen dit voorjaar voor U verzorgen: Het zaaien van veldbonen op 50 cm. inclusief rijenbemesting Het zaaien van erwten op 25 cm. inclusief rijenbemesting Het planten van aardappelen inclusief bepoederen m.b.v. poederdoseerapparaat tegen Rhizoctonia Het zaaien van bieten, vlas, granen en grassen LOON- SPROEI BEDRIJF VERHULST Axel-Sluiskil. Telefoon 01155-3273 - 1409 zlm Voorkomen is beter dan genezen: stel reparaties niet uit - kontroleer regelmatig de beveiligingen VEILING HOFSTEDE, BOUW- EN WEILAND ONDER IJZENDIJKE A. DE HOFSTEDE B. EEN PERCEEL BOUW- EN WEILAND C. EEN PERCEEL BOUWLAND D. EEN PERCEEL BOUWLAND E. EEN PERCEEL BOUWLAND Ieder jaar steft in ons land nog een groot aantal kalveren. Kalversterfte is een aanzienlijke schade voor de rundveehouderij. Een deel van de ze sterfte is het gevolg van ingewandsaandoeningen. Deze gaan vaak gepaard met diarree. De stoornissen treden met name op bij kalveren van 1 tot zo'n 30 dagen en worden meestal veroorzaakt door bakte- riën of virussen. Hoewel het behandelen van zieke kalveren zeker ef- fektief is, is het beter te proberen diarree te voorkomen. Verscheidene bakteriën en virussen kunnen darmaandoeningen met diar ree veroorzaken. Met name één bak- terie (E coli k negen en negentig) en twee virussen (rota en coronavirus) nemen het grootste deel van de pro blemen voor hun rekening. Diarree door de bakterie treedt vooral op in de eerste levensweek. De besmetting ermee kan al zeer kort na de geboor te optreden. Na de besmetting treedt er een snelle vermeerdering van de bakterie op, waarbij gifstoffen (zoge naamde toxinen) worden gevormd. Deze gifstoffen ontregelen de werking van de darm en er ontstaat waterdun ne diarree, vaak geel-groene. Tenge volge hiervan droogt het lichaam van het kalf snel uit waardoor het dier tenslotte sterft. Diarree door een rota- virusinfektie treedt meestal op bij een leeftijd van 5 - 10 dagen; bij een corona-virusinfektie is dit op een leef tijd van 2-3 weken. Door de virus- infektie raakt de darmwand onsto- ken en de spijsvertering gestoord. De diarree die hierbij optreedt, bevat slijm dan die bij de bakteriële infek- tie. Bij een corona-virusinfektie kun nen er nog bloed en onverteerbare melkresten bijkomen. Beh. deze ge noemde ziekteverwekkers zijn er nog een aantal ziekteverwekkers, en ook voedingstoornissen die diarree kun nen veroorzaken. Zo kan een salmonella-bakterie met name bij vleeskalveren diarree veroorzaken. Bij fokkalveren van enkele maanden oud kan coccidiose bloedige en slijmige di arree veroorzaken. Kombinaties van verschillende ziekteverwekkers zijn ook mogelijk. Wat doen bij diarree? Vochtverlies is de grootste levensbe dreiging voor het jonge kalf. De aan vulling van vocht kan het beste ge schieden door electrolytenmix te ge ven in plaats van (kunst)melk. Dit moet niet langer dan maximaal 3 da gen duren, omdat hef kalf anders te weinig energie binnenkrijgt. Is het ge ven van electrolytenmix nog wense lijk, dan kan deze oplossing bijvoor beeld tussen de middag worden ver strekt. Het nut van antibiotika is be perkt, hoewel bij diarree door bakte riën een dergelijke behandeling effek- tief kan zijn. Aangezien de diarree een enorme bron van besmetting is voor de andere kalveren, is het apart zet ten van een ziek dier wenselijk. Ook extra warmte is soms nodig. Is diar ree op het bedrijf een probleem, dan is het verstandig de dierenarts in te schakelen. Het vaststellen van de oor zaak aan de hand vgn mestmonsters of door onderzoek van gestorven die ren is vaak nodig om de problemen meer doelgericht te kunnen aan pakken. Voorzorgsmaatregelen Veel effektiever dan het behandelen van zieke dieren is te proberen diar- reeproblemen te voorkomen. Omdat de ziekteverwekkers van het ene dier naar het andere worden overgebracht, ook door mensen, is hygiëne van groot belang; dus schone handen, schoon drinkgerei, schone box, scho ne stal. Een kalf wordt geboren zon der afweerstoffen. Deze moet het kalf opnemen uit de biest. Het geven van biest is dus uiterst belangrijk voor de gezondheid van het kalf. De eerste biest moet direkt na de geboorte ge geven worden, zeker één en beter nog twee liter. Dit kan goed met een fles. Daarna krijgt het kalf gedurende 2 - 3 weken biest, liefst zoveel als het drinken wil. Dit kan wel 6 - 7 liter per dag zijn. verder is een schone, droge huisvesting met veel frisse lucht no dig. Vermijdt plotselinge veranderin gen in het voer. Diarree kan in de rundveehouderij veel schade veroorzaken. Hoewel het behandelen van zieke dieren nodig is en resultaat kan hebben, is het voor kómen van problemen verreweg het beste. Een tijdige verstrekking van voldoende biest aan het pas geboren kalf, een goede hygiëne en een goede verzorging en huisvesting zijn zeer be langrijk. Zijn er problemen, aarzel dan niet om deze met hulp van uw dierenarts, op te lossen. drs. J.W. Seinhorst PR. Lelystad Vraag vrijblijvend inlichtingen bij: MET EEN -ertje OOGST U SNEL! ViH»r slechts enkele guldens ie dere week over de vloer hij ak kerbouwers. veehouders, tuin ders. fruitkwekers, toeleve ringsbedrijven en landbouw- meehanisatiebedrijven in Zee land en Noord-Brabant Uievlieg en stengelaaltjes zijn gevreesde plagen. Tegen de uievlieg alleen is Birlane een doeltreffend middel. De zeer langdurige en bedrijfszekere werking staan garant voor een effectieve bestrijding en dus voor een prima oogst. Indien ook stengelaaltjes worden verwacht is Allivin het aangewezen middel. Allivin bevat de werkzame stoffen van Birlane en Vydate. Allivin heeft een langdurige werking, zowel door de contactwerking in de bodem als via opname door de plant. Toe te passen als rijenbehandeling in één arbeidsgang met het zaaien. Onkruiden in uien kunnen worden voor komen met Ramrod*. Ramrod dient te worden gespoten met grove druppel en lage druk, vanaf het zaaien tot uiterlijk 3 dagen voor de opkomst. Maar ook daarna, als de uien zo'n 6 cm hoog zijn en 2 echte pijpjes hebben, kan Ramrod veilig en doel treffend worden toegepast. Een goede gewasbescher ming biedt een hogere opbrengst en I betere kwaliteit. Dat is zeker. Daarom is het beter voor zekerheid kiezen. -Ramrod is hel gedeponeerde handelsmerk van Monsanto. 14 Notaris Mr. E.O.A. Verhaegen te IJzendijke zal ten verzoeke van zijn opdrachtgevers op dins dag 4 maart 1986 des n.m. om 15.00 uur in 't Hof van Koophandel a.d. Markt 23 te IJzendij ke, in het openbaar in één zitting verkopen: bestaande uit woonhuis, schuur, on dergrond, erf, tuin en verder bijbeho- ren a.d. Bosdijk 3 te IJzendijke, kad. bek. gem. Oostburg sectie I nr. 557 ged., groot 34.80 aren. kad. bek. gem. Oostburg sectie I nr. 557 ged., groot 3.43.99 ha. kad. bek. gem. Oostburg sectie-1 nr. 557 ged., groot 3.62.67 ha. kad. bek. gem. Oostburg sectie I nr. 557 ged., groot 4.12.95 ha. kad. bek. gem. Oostburg sectie I nr. 557 ged., groot 3.96.79 ha. Alle kavels zijn gelegen in de Zachariaspolder deel II te IJzendijke. De kavels kunnen afzonderlijk en in combinatie aangeboden worden. Vrij van pacht te aanvaarden na betaling koop penningen. Lasten vanaf 1-1-1986 voor koper. Betaling kooppenningen binnen 1 mnd., beta ling onkosten binnen 8 dgn. na toewijzing. Meerdere inlichtingen ten kantore van genoem de notaris. Tel. 01176-1558. Vrijdag 28 februari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 12