De kostprijsberekening van 1 ha knolselderij Akkerbouwers inde witte jas Een dezer dagen heeft het bestuur van de Knolselderijtelersvereniging zich gebogen over de jaarlijkse kostprijsberekening voor 1 ha, knol selderij. Op basis van de gang van zaken in de praktijk worden te ge bruiken hoeveelheden vastgesteld en vermenigvuldigd met aktuele prij zen, de bescherming van het gewas komt onder de loep en de kosten van machines, arbeid, kapitaal, alsmede de algemene kosten worden begroot. Daardoor ontstaat een nagenoeg kompleet beeld van werk zaamheden en kosten, die in één ha knolselderij worden geinvesteerd. Evenals in de afgelopen jaren blijkt de teelt nog veel onduidelijke ele menten te bevatten, die ook ervaren telers ieder jaar voor verrassin gen plaatst. Aldus bezig zijnde blijken de prijzen van een aantal onderdelen in het af gelopen jaar weinig in prijs te zijn gestegen. Een lage inflatie krijgt hier zeer praktisch gestalte. Het mag als een bijzonder prettig element worden beschouwd, dat kostenstijgingen in de hand kunnen worden gehouden. Per slot van rekening zal het verschil tus sen opbrengsten en kosten uitmaken of een gewas financieel aantrekkelijk is of niet. Als de kosten beperkt kun nen blijven is dat een direkt voordeel voor de teler. Met inzicht en kennis van de teelt moet hij in staat geacht worden te kunnen beoordelen waar het noodzakelijk is om bepaalde kosten te maken en waar dat onder die specifieke omstandigheden niet nodig is. Daar zal zijn deskundigheid en ervaring hem bijzonder van pas komen. Bij een kostprijsberekening komen we niet toe aan opbrengstprijzen. Wel kunnen we becijferen wat de prijs zou moeten zijn, maar daar trekt de markt zich niets van aan. Daar gaat het om vraag en aanbod en dat ligt in de schoot der toekomst verborgen. Vastgesteld kan worden, dat de markt van knolselderij beperkt van omvang is en gemakkelijk overvoerd kan wor- schotten zullen ontstaan bij pogingen om andere te ontlopen. Marktbederf kan hiervan het gevolg zijn. Deze pro blematiek dreigt niet alleen bij knol selderij, maar ook bij andere produk- ten. Overeind kan blijven, dat een la ge kostprijs een voordeel of een min der groot nadeel betekent. En dat is in een tijd van smalle marges een zeer belangrijke zaak. Laat deze kostprijs- De machinekosten vormen een belangrijk deel van de'totale kosten. den. We kunnen ook konstateren dat er bij de akkerbouw verschuivingen in het bouwplan optreden, mede als gevolg van wijzigingen in het Brussel se markt- en prijsbeleid. Het gevaar dreigt nu, dat nieuwe produkt over- berekening een bijdrage kunnen leve ren aan een kritische beschouwing wat wel en wat niet nodig is onder Uw ei gen specifieke omstandigheden. U bent bezig met Uw eigen porte- monnaie! Het ziet er somber uit in de komende jaren voor de akkerbouwers in Nederland. Niet alleen vanwege de zware druk op de prijs en kwanti teit van onze marktordenings-produkten, maar vooral door de vele ziekten en plagen die onze akkerbouwbedrijven belagen. Hebben we dan toch niet genoeg geleerd van onze kollega's in de veehouderij- en varkenssektor? Hadden we dan toch 'de witte jas' beter en vooral be ter op tijd ten tonele moeten voeren? Witte jassen Als men vandaag tot de bevoorrech ten behoort die een varkenshouderij - of een kippehouderij mag bezoeken, dan wordt men duidelijk gekonfron- teerd met de bedrijfshygiëne. Als je zelf varkens- of kippehouder bent, kom je helemaal het bedrijf van de ander niet binnen, en als je b.v. een akkerbouwer bent, uit welke be langstelling dan ook, dan moet je op zijn minst bij het betreden van de ge bouwen van dat varkens- of kippen- bedrijf schoeisel verwisselen en een aangeboden witte jas aantrekken. Grote zorgvuldigheid wordt in acht genomen om het binnendringen van ziektekiemen te voorkomen. En wees er verzekerd van dat ook in de vee- houderijsektor soortelijke maatrege len worden genomen om genadeloos toeslaande ziekten te voorkomen. Gevaarlijke ziekten Als je dan wat nadenkend, wat filo soferend, als akkerbouwer bezig bent met al die ziekten en plagen die ons direkt en indirekt bedreigen, dan moet je wel met enige ekstra be langstelling naar die dierenwereld kijken. Met ingehouden stem, bijna fluiste rend, sprak men vroeger over bont- vuur, over miltvuur. Zware diskussies werden gevoerd over tuberculose, of abortus-bang. Hier en daar zelfs principiële diskussies! Moest het niet geaksepteerd worden als En dan pest bij varkens, snot bij kip pen, mond- en klauwzeer bij koeien en varkens. Dan moet ik als akkerbouwer konsta teren dat het in de dierenwereld met vereende krachten, met soms harde maatregelen, gelukt is een aantal lasti ge ziekten te bedwingen. En hoe staat het er bij ons voor in de Vrijdag 31 januari 1986 Ook de akkerbouwers dienen zorgvuldig om te springen met de bedrijfshygiëne. a 1,39 a 1,42 a 0,68 a ƒ16,55 a ƒ57,50 a ƒ12,50 a ƒ41,42 Kostprijsberekening voor de teelt van 1 ha. knolselderij A. Toegerekende kosten 1. Plantmateriaal 50.000 planten a 2,4 ct 2. Bemesting 100 kg. P205 260 kg. N 320 kg. K:0 3. Chemische middelen Grondbehandeling: 12 kg. Birlane 3 Itr. Roundup Onkruidbestrijding: 2,5 kg. Maloran Ziektebestrijding: 9 x Manebtin a 2 kg. 1 x carbendazim a 1 kg. Insektenbestrijding: wantsen/luizen 2 x I kg. Undeen 3 x 1 Itr. Dimethoaat lxl/2 kg. Pirimor IManeltra Borium 2 x 2 kg. a ƒ17,40 4. Machinekosten Spuiten: 14 x ƒ34,— Plantmachine granulaatstrooier trekker man Schoffelen trekker man: 2 x ƒ75, Beregenen (gem. 1 x per jaar) Rooien opladen Transport tijdens rooien: 3 karren a 21/2 uur a ƒ60, Inbrengen: Transportband, stortbak, boxenvuller Aflevering: Knollenreiniger transporteurs stortbak trekker voorlader man 5. Losse arbeid: Planten: 9 personen a 4 uur a ƒ16, Wieden: 10 uren a ƒ20, Schoonmaken en aHeveren: 15 uren a ƒ20,- 139,— ƒ369,20 fl17,60 ƒ198,60 ƒ172,50 Oogst 1986 ƒ17200,— 725,80 a ƒ52- ƒ130.- a ƒ33,71 a ƒ14,— a ƒ87,70 ƒ225,- 41,42 67,42 42,- 43,90 69.60 ƒ476,— ƒ300,— ƒ150,- ƒ450,— ƒ575.- ƒ450,— ƒ400 - ƒ800. 5% B T W. ƒ576, ƒ200,- ƒ300,- 990,44 6. 7. Hagelverzekering Rente omlopend kapitaal Totaal toegerekende kosten ƒ3.601,- ƒ6.517,24 325,87 ƒ6.843,11 ƒ1.076,- 50,- 150.- ƒ8.119,11 B. Niet toegerekende kosten Pacht Drainage Ploegen Grondbewerking 3 x kunstmeststrooien aan- en afvoer Algemene kosten totaal niet toegerekende kosten 800,— 110,— 180,- 150, 350,- 100.- ƒ1.690,— plantenwereld. Ook wij, in de plan tenwereld, in b.v. de akkerbouw, heb ben te maken, en steeds meer met ziekten en plagen. We hebben met el kaar een zodanig beleid gevoerd dat we b.v. de Veenkoloniën onder de aardappelmoeheid hebben laten lo pen. En als we niet oppassen dan loopt heel aardappeltelend Nederland er onder. Er is een knolcyperus beleid gevoerd, waarbij we zolang mogelijk de lippen op elkaar hebben gehouden om toch vooral onze eksport niet in gevaar te brengen. Om te studeren hoe en langs welke wegen dit lastige, snelwoeke- rende onkruid zou moeten worden aangepakt. De verspreiding is onder tussen zo ver uitgebreid dat uitban ning uiterst precair geworden is. Te gen de achtergrond van de aanpak van dit onheil moet je op zijn minst vraagtekens plaatsen bij de uitspraak van staatssekretaris Ploeg dat de kosten van de bestrijding volledig door het bedrijfsleven moeten worden gedragen. We praten al enkele jaren over rhizo- manie bij bieten. Door allerlei fluiste ringen maken steeds meer suikerbie tentelers zich ongerust. Wat is dat voor een ziekte, wat betekent dat voor ons. En met een waas van geheimzin nigheid gaat ondertussen de versprei ding stilletjes zijn gang, met de grond, met water. Vooral ons intensieve bouwplan in de akkerbouw en het intensieve verkeer van machines beladen met grond, en intensieve verkeer van goederen en hulpstoffen noodzaken zeer indrin gend tot maatregelen. Diegenen die bedrijfshygiëne het best toepassen zijn de boeren van morgen en over morgen. De witte jas Symbolisch haal ik de witte jas naar voren. Wij hoeven als akkerbouwers onze gasten niet te ontvangen met een witte jas, maar we moeten wel dege lijk naar kollega's in andere sektoren kijken hoe die met allerhande midde len de ziekten en plagen van het lijf houden. Symbolisch een aanplakbil jet op de dam en de witte jas gebrui ken ten teken van zorgvuldigheid bij C. Totale kosten per ha: toegerekende kosten niet toegerekende kosten totaal per ha. Enkele opmerkingen bij de cijfers 1Evenals in voorgaande jaren is getracht om zo reëel mogelijke uitgangspun ten te hanteren gebaseerd op de gang van zaken in de praktijk. Gegevens over kosten kunnen in de praktijk aanzienlijk verschillen van de vermelde cijfers. Bovendien willen de samenstellers opmerken, dat met deze kostenbegroting niet beoogd wordt om de kostprijs voor elke teler aan te geven. Vergeleken met vorig jaar komen de becijferingen van dit jaar enigszins lager uit: ƒ8.119,11 ƒ1.690,- ƒ9.809,11 Begrote kosten 1985 Begrote kosten 1986 Minder kosten ƒ10.004,57 9.809,11 195,46 2. Op basis van de begrote kosten kan de kostprijs van 1 kg. knolselderij als volgt worden benaderd: a. Totale kostprijs inkl. B.T.W. ƒ9.809,11 Berekende B.T.W. 325,87 Kostprijs exkl. B.T.W. Kostprijs per kg. geschoond en november levering opbrengst per ha: 30.000 kg. 35.000 kg. 40.000 kg. ƒ9.483,24 inkl. B.T.W. 33 ct. 29 ct. 25 ct. exkl. B.T.W. 32 ct. 28 ct. 24 ct. c. in de berekening zijn een aantal bewerkingen/behandelingen opgenomen die niet door alle telers worden uitgevoerd. Dat beinvloedt de kostprijs. Bij wijze van voorbeeld hierbij enkele becijferingen: Beregenen ƒ450, Schonen van de knollen per ha. ƒ900,— Mach.kn. ƒ600,- schoonm. ƒ300,- ƒ900,- Per kg. (exkl. B.T.W.) kost dat: opbrengst per ha 30.000 kg. 35.000 kg. 40.000 kg. Beregenen 1,5 ct. 1,28 ct. 1,12 ct. Schonen 3,00 ct. 2,57 ct. 2,25 ct. Laat elke teler eens nagaan welke kosten voor hem van belang zijn en welke invloed dat heeft op de kostprijs van knolselderij op zijn bedrijf. In bovenstaande becijferingen is geen rekening gehouden met bijzondere risi- ko's en de kosten van bewaring en bewaarverliezen. Het is moeilijk om dat cijfermatig aan te geven. Bij de beslissing van de teler om knolselderij wel of niet in het bouwplan op te nemen moet deze omstandigheid evenwel na drukkelijk worden meegenomen. Knolselderijtelersvereniging Zuid-West Nederland het beheren van ziekten. Er bewust mee bezig zijn. In de komende tijd gaat de mestpro blematiek uit de dierlijke sektor steeds vaker over de tafel. Wij weten dat ziekten als aardappelmoeheid, rhizo- manie, phorna, ook met mest kunnen overgaan van het ene bedrijf naar het andere. En veronderstellende dat er nog meer, nog onbekende ziekte belagers naar voren zullen komen, vraagt mestverplaatsing naar het ak kerbouwbedrijf uiterste zorgvuldig heid en kritische benadering. Wij akkerbouwers moeten hier en daar grote sommen geld uitgeven voor bestrijding met chemische mid delen. Om niet verder in het moeras te komen, zal men gesloten bedrijfs systemen moeten nastreven. Het ziek- tebeheer in de akkerbouw zal boven dien met een zo groot mogelijke open heid moeten worden aangepakt. A. Vermeer

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 9