Braks past beleid voor superheffing iets aan Cebeco-Zuidwest tevreden met resultaat 1984/1985 Maandelijks gesprek minister-landbouwschap S.C. Rijlaarsdam: 'Uitkopen boeren en industriële verwerking strukturele oplossingen graanoverschotten' Voorzitter Nieuwenhuijse: leden CZAV beter uit dan kollega's elders Geen VUT voor EG-boeren Zetmeelbeleid Lof-regeling Wetlandbeleid Knolcyperus Dikbilfokkerij Minister Braks is van plan zijn bestaande beleid waar het gaat om de introduktie van de superheffing op melk op een tweetal terreinen aan te passen. Het gaat met name om die melkveehouders die op grond van de huidige bepalingen in de Beschikking superheffing en een opeen hoping van faktoren net niet onder de termen vielen en bij de invoe ring van de superheffing onevenredig zwaar zijn getroffen. Een kom- binatie van eerder door de minister gehanteerde kriteria (investerin gen, buitengewone omstandigheden en niet-groeiers) kan ertoe heb ben geleid dat individuele boeren tussen de wal en het schip dreigen terecht te komen. De bewindsman wil deze groep "hardheidsgeval- len", waarbij het moet gaan om een cumulatie van nadelige effekten, alsnog tegemoet komen door melk(quotum) toe te wijzen. Voorts over weegt hij ook bijzondere opvolgingssituaties nader te bezien door niet alleen de persoonlijke omstandigheden te bekijken maar daar ook bij te betrekken de feitelijke bedrijfssituatie in 1983. Minister Braks konstateerde verheugd dat wat de aanpassing van het ge meenschappelijk landbouwbeleid be treft, hij globaal dezelfde benadering kiest als het Landbouwschap. Hij zei dat het heel moeilijk wordt om posi tieve mcb's (die Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland hebben) af te breken als er geen prijsverhoging in het verschiet ligt. In het braak la ten liggen van landbouwgrond ziet hij in EG-verband alleen soelaas als het struktureel gebeurt. In dit verband merkte hij op dat het in ons land ge voerde Relatienotabeleid voor de landschapsverzorging in de EG een voorbeeldfunktie kan hebben. Vol gens hem is de EG voorts "nog niet rijp" voor een VUT voor boeren; be drijfsbeëindiging in de vorm van ge richt beleid of struktuurbeleid acht hij wel een begaanbare weg. Grote verontrusting bestaat bij het Landbouwschap over het EG- zetmeelbeleid, dat onlangs aan de or de is geweest in de EG-Raad van land- Dit heeft minister Braks op woensdag 22 januari jl. aangekondigd tijdens het maandelijks overleg met het Landbouwschap in Den Haag. Mi nister Braks benadrukte dat de beleids aanpassing uitsluitend te maken heeft met de invoering van de super heffing, die op 1 april 1984 van kracht werd en dus los gezien moet worden van toekomstig nieuw beleid. Over de aangekondigde aanpassingen wil hij op korte termijn nog met het Land bouwschap verder van gedachten wis selen. De minister zei dat de aan de Tweede Kamer toegezegde evaluatie nota over de invoering van de super heffing begin volgende week zal ver schijnen en dat hierover op 11 febru ari a.s. overleg zal worden gevoerd met de Vaste Kamerkommissie voor Landbouw. Voorts heeft minister Braks het Land bouwschap laten weten dat de LOF- regeling (Liquiditeitsoverbruggingsfi- nanciering), die inmiddels stil lag, in de bestaande vorm zal worden voor tgezet tot 1 juli a.s. bouwministers. De Europese Com missie heeft het plan om de even- wichtspremie in drie jaar tijd met een derde deel te verlagen. Behalve Neder land zijn Denemarken en de Bonds republiek Duitsland daar fel op tegen. Bij de bespreking van het wetlandbe leid is door minister Braks toegezegd, dat niet tot aanmelding zal worden overgegaan alvorens nationaal de na tionale procedures (op het terrein van ruimtelijke ordening, natuurbescher ming, Relatienota of anderszins) zijn afgerond. Een wetland is een interna tionaal belangrijk water- en moeras gebied, dat in het kader van de inter nationale Wetland-conventie kan worden aangemeld. Door aanmelding geeft een land te kennen deze wet lands te willen beschermen. Het is vol gens Braks geenszins de bedoeling om op korte termijn alle ruim honderd gebieden, die door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN) zijn geïn ventariseerd, aan te melden. Het Landbouwschap heeft bij staats- sekretaris Ploeg andermaal aange drongen op een financiële stimulans voor de bestrijding van het onkruid knolcyperus. Het is nooit de bedoeling geweest om de dikbilfokkerij in ons land te ver bieden of langzaam maar zeker te la ten verdwijnen, zo verzekerde staats- sekretaris Ploeg. Het Landbouwchap toonde zich ernstig verontrust naar aanleiding van uitlatingen van de staatssekretaris in de Tweede Kamer. Ploeg wil wel een ontmoedigingsbe leid voeren, gericht op het tegengaan van excessen in deze fokkerij. Het ontmoedigingsbeleid zal met name in vulling krijgen door voorlichting aan de landbouwvoorlichtingsdiensten, de KI-verenigingen en de betrokken stamboeken. Het uit de produktie nemen van grond door o.m. het uitkopen van boeren die een vervroegde AOW wordt gegeven, én de industriële ver werking van graan (suiker, ethanol uit tarwe) zijn waarschijnlijk de beste oplossingen om op strukturele wijze uit de graanoverschotten- problematiek te geraken. Dat deze maatregelen mede worden gefinan cierd door de EG-Gemeenschap is niet meer dan billijk omdat zij me deverantwoordelijk is voor een jarenlange stimulering van de graan- produktie'. Dit stelde de direkteur van de Koöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoop Vereniging, de heer S.C. Rijlaarsdam vrijdag 24 januari op de algemene ledenvergadering van de CZAV in de Prins van Oranje te Goes. Volgens de heer Rijlaarsdam leiden prijsverlaging en kontingentering mo gelijk (deels) tot een oplossing van het graanoverschottenprobleem maar niet tot de oplossing van de problemen in de akkerbouw. De teelt van eiwitrij ke gewassen kan slechts een bijdrage zijn, maar meer niet. Hij analyseer de ook de stijging van de tarwe prijs de laatste maanden. De verklaring daarvoor is volgens hem dat de afzet dit jaar groter is dan de tarweproduk- tie uit de oogst 1985. Brussel heeft dan ook al in een hoog tempo inter- ventievoorraden vrij gegeven die wel druk op de prijzen heeft uitgeoefend. De CZAV-direkteur zei vernomen te hebben dat in Frankrijk de vrees wordt uitgesproken dat Frankrijk door een mogelijk lagere ha- opbrengst bij de aanstaande oogst volgend jaar niet in staat zal zijn aan de vraag te voldoen. Bij de aanvang van het nieuwe seizoen zal er boven de normale voorraad een interventie voorraad zijn van 10 miljoen ton overeenkomend met een afzet van ca. 2 maanden. Dat kan men niet drama tisch noemen, aldus de heer Rij laarsdam. Bakwaardige tarwe Bij de gerst ligt de situatie minder gunstig. Hier nemen de interventie- voorraden toe, terwijl de prijs van brouwgerst de laatste tijd gedaald is. Toch sluit de CZAV voor de komen de oogst weer brouwgerstkontrakten In het verslagjaar 1984/1985 heeft Cebeco-Zuidwest een winst behaald van ƒ3.028.000,— (in 1983/'84 ƒ3.069.000,Het bestuur stelt tij dens de Algemene Ledenvergadering 6 februari a.s. in Zierikzee voor om deze winst als volgt te verdelen: naar Ledenschuldrekening ƒ800.000, naar reserve deelnemingen ƒ233.000,en naar de statujaire re serve het resterend bedrag ad ƒ1.995.000,—. De omzet in guldens bedroeg in het verslagjaar ƒ330.761.000,— tegeno ver ƒ371.425.000 in 1983/'84. De om zet in tonnen was daarentegen in het verslagjaar hoger dan in 1983/'84 en bedroeg respektievelijk 573.474 ton tegen 518.856 ton. Vooral de omzet in granen, zaden, zaaizaden, poot- goed en peulvruchten lag hoger dan in het vorige verslagjaar. De verschil len komen het sterkst naar voren bij de konsumptieaardappelen waar de omzetten in 1984/'85 en in 1983/'84 respektievelijk 184.613 en 161.530 ton waren terwijl de omzet in geld respek tievelijk ƒ30.357.000,— en ƒ87.391.000,bedroeg. Het nettore sultaat van 1984/'85 voldoet, zo schFijft de direktie in het jaarverslag, aan de destijds opgestelde prognoses en verwachtingen. De direktie spreekt verder de vrees uit dat de te verwach ten produktiviteitsstijgingen binnen de EG waar geen korresponderende 8 vraag tegenover staat, de situatie van een over-aanbod bij granen een blij vend karakter zal geven. Ze spreekt de hoop uit dat de door de EG- kommissie te nemen maatregelen geen ingewikkelde administratieve proce dures met zich mee zullen brengen die handelsverstorend kunnen werken. In een produktsgewijze overzicht van de omzetten wordt vastgesteld dat er gezien de duidelijke vermindering van de internationale vraag weinig opti misme is over de export van granen naar derde-landen. Bij de mouterij en stagneert de vraag naar brouwgerst duidelijk. Bij de peulvruchten bleven de prijzen ver achter bij vorig jaar. De teelt van blauwmaanzaad ter verkrij ging van geneeskrachtige stoffen is verkleind. Het gehalte van deze stof fen in het zaad bleek duidelijk en on verklaarbaar lager dan in 1984. De rentabiliteit van de teelt voor dit doel is nog onvoldoende. In het verslagjaar waren de resultaten bij de zaaizaadteelt zeer uiteenlopend: Bij de konsumptieaardappelen en de uien waren de opbrengsten goed maar de prijzen laag. De rentabiliteit van zowel de tuinbouw in de open grond als de fruitteelt daalde aanzienlijk. De prijzen van mengvoeders stonden in het verslagjaar onder druk. De om zet bij de gewasbeschermingsmidde len steeg met ca. 5% terwijl er een prijsstijging van ca. 3% was. Dankzij hogere opbrengstprijzen en lagere prijzen grondstoffen 'Vergelijkingen tonen aan dat een akkerbouwer met een doorsnee be drijf van ca. 40 ha die lid is van de Kooperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoop Vereniging te Wemeldinge in 1985 ƒ5000,00 a ƒ10.000,00 be ter af was dan de meeste van zijn kollega's elders. Dit voordeel vindt zijn verklaring in zowel de hogere opbrengstprijzen voor granen als in de lagere prijzen voor grondstoffen. Met inzet zullen wij er naar streven om dat ekstra in de toekomst door middel van nabetalingen en ekstra kortingen zo groot mogelijk te doen zijn'. Dit positieve ge luid, van CZAV-voorzitter J.A. Nieuwenhuijse, werd vrijdag 24 ja nuari op de algemene ledenvergadering van de CZAV in de Prins van Oranje door de vele aanwezigen met grote instemming en tevreden heid aangehoord. De CZAV is, zo verklaarde de voor zitter, den vereniging met een zeer gunstig eigen vermogen, waardoor het bestuur in staat wordt gesteld het be drijfsresultaat van de leden positief te beïnvloeden. Daarbij stelde de voor zitter aan de orde hoe groöt de ver schillen moeten zijn tussen de leden en de afnemers (niet-leden). Duidelijk is, zo zei hij, dat er verschillen moe ten zijn en blijven maar ze mogen voor de niet-leden niet zo groot wor den dat er een barrière gaat ontstaan. Besloten werd om de bestaande ver schillen uit te breiden met gewasbe schermingsmiddelen. Per 1 februari moeten de afnemers (niet-leden) 1% ekstra betalen voor deze middelen, terwijl het bestaande verschil in droogkosten van ƒ1,— per ton wordt verhoogd naar ƒ2,— per ton voor niet-leden. Omgerekend betekent dit voor akkerbouw en fruitteelt een ver schil van ƒ15,— a ƒ20,— per ha per jaar. Voor de veehouderij (afhanke lijk van het jaarverbruik) ca. ƒ3, per ton. Het bestuur zal volgend jaar met een voorstel komen om middels een statutenwijziging tot een verlaging S.C. Rijlaarsdam. af met de telers tegen een minimum prijs van ƒ50,(inkl. btw), hoewel de koöperatie over minder zekerheden beschikt dan voorgaande jaren. Rij laarsdam adviseerde om geen haver te gaan zaaien. De CZAV-direkteur ried de telers aan om het te gaan zoeken in bakwaardi ge tarwe's. Dat dit wordt betaald maakte hij duidelijk aan de hand van het ras Granta waarvan hij zei te ver wachten dat deze tarwe een premie oplevert van ƒ2,50 a ƒ5,00 (respektie velijk 5 a 10%), mede afhankelijk van het kwalitatieve aanbod elders in de EG. Daarom ook zal de CZAV de tarwe van de rassen Granta en Obe lisk afzonderlijk op slaan. Naast de prijs dient de teelt van bakwaardige tarwe ook te worden bevorderd om dat daardoor de afzetkansen beter worden en verder voor eventuele in terventie nu de eisen verzwaard drei gen te worden. Volgens de heer Rijlaarsdam mogen we van Brussel het komend jaar een prijsverlaging van 4 a 5% verwachten. Percentages van 8% of meer noem de hij niet reeël. De CZAV-direkteur zei tenslotte nog dat de daling van de olieprijzen een positieve uitwerking zal hebben op de kostenontwikkeling. J.W. van de ledenaansprakelijkheid te komen. Professor dr. G.J. Ter Woorst, direk teur van de Nationale Kooperatieve Raad maakte de aanwezigen in een in leiding duidelijk, dat de situatie voor de agrarische producent de laatste ja ren totaal anders is geworden. Nu er overproduktie is gekomen is niet meer de producent de baas maar de kon- sument'. Nu wordt duidelijk dat de producent het in de markt (met kwa liteit) waar moet maken. Hier ligt vol gens Ter Woorst ook een nieuwe taak voor de koöperaties: van een vrij pas sieve rol bij de afzet zullen ze om moeten schakelen naar een aktieve opstelling op de markt. 'Als we hier als producent, koöperatie en handel niet snel bij zijn dan verliezen we dé slag', zo waarschuwde hij. Boeren zullen volgens hem ook in de toe komst de koöperatie kunnen blijven besturen maar ze zullen zich wel het inzicht in de markt eigen moeten ma ken. Uiteraard kunnen ze zich daar bij door deskundigen bij laten staan. Boeren/bestuurders moeten de grote ontwikkelingen nauwlettend volgen en niet teveel luisteren naar 'geleerde mensen' maar vooral nuchter blijven, aldus de raadgeving van de hoog leraar. J.W. Vrijdag 31 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 8