Buig begin 1986 De opmars van de komputer! Ook bij voilegrondsgroenten is grens groei bereikt! Pachtverhoging niet akseptabel Bezoek aan Landbouw-RAI kost OVM centen Het I AND VAN ALTENA EN BIESBOS wordt met zijn stormen sneeuw-, hagel- en regenbuien ook niet door de weergoden overgeslagen. Dit maakt het buiten zijn niet zo aan trekkelijk. Het buitenwerk staat op een laag pitje; onze akkers en weilan den zijn erg nat, soms nog met grote plassen, hetgeen niet zo struktuurbe- vorderend is, maar de maand maart kan veel goedmaken voor een goede voorbereiding van de komende oogst: met de plannen voor aankoop van meststoffen en zaaizaad, ook de keu ze van grondbewerking welke ook een voorname plaats inneemt in de heden daagse planning om een zo hoog mo gelijke kwaliteitsopbrengst te krijgen. Want de afzet van een hoogwaardig produkt zal in de toekomst wel steeds meer aan de orde komen. Voor dit jaar zullen de plannen al aar dig vast staan. Wat betreft het areaal wintergraan, bieten en aardappelen zullen er dit jaar weinig verschuivin gen plaatsvinden, want in de vervan gende gewassen is ook weinig zeker heid op een goede geldelijke op brengst; de meeste gewassen zijn erg gevoelig voor weersinvloeden. De industrie gaat steeds meer inhaken op de wensen van de kritische land bouwers, want in de verschillende sek toren van onze landbouw wordt steeds meer op de bruikbaarheid en op de kwaliteit van het produkt ge let. De veehouder vraagt steeds selek- tievere machines om het hoogwaardig voedingsgewas op kortere termijn te verwerken om zodoende een hoog waardig eind produkt te waarborgen. Het machinepark van de loonwerker moet uitgebreid zijn om .in verschil lende situaties de boer te kunnen be dienen. Er zijn keuzemogelijkheden genoeg, maar alles vraagt een enor me investering, waarmee alleen met een intensief gebruik een boterham kan worden verdiend. Toch hangen nog meer buien boven onze landbouw. Voor de aardappel teler zal oogst '85 als het niet gauw veranderd een rampjaar worden ge noemd, de prijzen zakken nog steeds en de hoeveelheden zijn groot in ge heel de EG. Het is te hopen dat de aardappelmeelindustrie er nog veel zal afnemen om de markt wat te ver lichten. Ook reeds voor de nieuwe oogst (waar in bepaalde streken hun specialiteit hebben en de voorbereiding met het pootgoed een -voorname rol spelen) zijn de vooruitzichten niet zo best. De meststoffen wet hangt ook als een 'bui' boven ons hoofd. In het Land van Altena en Biesbos mag men zich gelukkig prijzen dat hier bij normaal gebruik de mestoverschotten niet groot zullen zijn, maar als de boer het zelf kan regelen en toch wordt aan geslagen voor de heffingen, dat komt wel hard aan. Onze landbouworgani saties zullen wel een gedegen studie moeten maken en als het kan één front vormen om de voorstellen van de Minister akseptabel te maken. Regen, sneeuw, hagel en wind waren de ingrediënten van de maand janu ari in WEST-BRABANT ZUID. Ondanks de vele regen valt de pias vorming op de wintertarwe- en gras zaad percelen mee. Het bouwplan voor 1986 is op veel be drijven nog niet ingevuld. De te leurstellende prijzen van de afgelopen jaren voor vroege aardappelen zal wel voor een inkrimping van het areaal zorgen. Maar wat is het alternatief? In suikerbieten en aardappelen is geen uitbreiding meer mogelijk, terwijl vooral voor aardappelen een inkrim ping gewenst is. Brouwgerst is de laatste jaren op de zandgronden sterk uitgebreid. Gerst is een teelt die het op de zand gronden goed doet omdat de moge lijkheid er is om vroeg te zaaien. Maar ook dit jaar moet met een ster ke prijsval rekening gehouden worden. Bracht brouwgerst twee jaar geleden nog 68 cent per kg op, dit jaar zal dat niet veel hoger zijn dan twee kwart jes. Steeds lagere graanprijzen hebben veel boeren vorig jaar doen overscha kelen op een gedeelte vollegrondstuin- bouw. Financieel is dit bij veel teel ten geen sukses geweest. Ten eerste viel bij veel teelten de prijs tegen en ten tweede valt het niét mee om zonder ervaring een eerste kwali teit tuinbouwprodukt af te leveren. Bij veel tuinbouwgewassen is de grens van de groei bereikt, waarbij nog voor een aanvaardbare prijs een produkt geteeld kan worden. Witlof en prei zijn twee specifieke ge wassen die de laatste jaren sterk zijn uitgebreid. Tot voor kort waren dit teelten die al leen op de tuinbouwbedrijven te vin den waren, nu worden er op grote schaal kontrakten afgesloten. Op zich is het natuurlijk geen goede ontwikkeling dat akkerbouwers het moeten gaan zoeken in de tuinbouw. In Brabant zal de teelt van snijmais wel uitbreiden. Een belangrijk deel van de mestover schotten kan weggewerkt worden als meststof voor mais. Gezien de opkomst zijn de landelijke fosfaatnorm is snijmais een gewas waarop nog aanmerkelijk meer drijf- mest uitgereden mag worden. Over een paar maanden zullen we ons bouwplan allemaal wel ingevuld heb ben, want een perceel land braak la ten liggen kunnen weonsalslandbou wers nog niet permitteren. Vee! gronden vertonen vers/enipingsverschijnselen Er wordt in deze maanden heel wat vergaderd en gediskussiëerd zowel op landelijk, provinciaal als regionaal nivo. Ook in de regio NOORD- BEVELAND kan men de laatste tijd talrijke vergaderingen, bijeenkomsten e.d. bijwonen. Het lijkt soms wel of de boeren alleen daar hun tijd nog aan besteden en verder afwachten tot het weer tijd wordt om 'uit te rijden'. Er zullen inderdaad boeren zijn die al le vergaderingen bijwonen. Maar er zal toch een groter aantal zijn dat dat niet doet en druk bezig is met onder houd, vervanging e.d. van de machi nes en traktoren. Heel veel boeren hebben de vorige week de landbouw-RAi bezocht en daar weer ideeën opgedaan voor het aanstaande jaar. Niet elke boer vindt het verantwoord om naar alle vergaderingen e.d. te gaan, want het werk op het bedrijf gaat voor. Je vraagt je daarbij wel eens af: hoe verantwoordelijk voelt een boer zich voor het landbouw beleid? 'We hebben toch geen enkele in vloed', of 'We weten al jaren dat het slecht gaat, dat hoef ik niet elke keer weer te horen', zijn uitspraken die je dan vaak hoort. Toch blijkt dat besluiten die aan de basis genomen zijn en die steeds ver der naar boven doorgegeven worden, vaak de meest haalbare zijn. De landbouworganisaties hebben een grote verantwoordelijkheid in het te voeren beleid. Zeker in deze tijd van grote veranderingen. Het is daarom van groot belang dat de mensen van uit de praktijk daar richting aan ge ven. Daar zijn mensen voor nodig die Het stormachtige weer van de afge lopen weken is achter de rug, evenals de praat- en kijkbijeenkomsten op ZUID-BEVELAND. Spuittechniek en bedrijfshygiëne waren deze keer aan de orde. Spuittechniek, een tech nisch onderdeel, is wat makkelijker te vatten en staat wat dichter bij ons. Be drijfshygiëne is moeilijker en als men daarover verder door redeneert, kan er op den duur niets meer. Maar het is denk ik, en velen met mij, goed dat het eens een keer wat meer onder de aandacht is gebracht. Op de landbouw-RAI te Amsterdam is weer een rekord gebroken. Niet het aantal aangevoerde of verkochte ma chines maar de hoeveelheid aange voerd en verkocht voedsel. De boeren zullen wel gedacht hebben, als ze in de steden de overschotten niet op eten, doen we het zelf wel. Er was op de RAI over het algemeen weinig nieuws. Wat wel opviel was het steeds verder doorvoeren en de bre dere gebruiksmogelijkheden van de komputer in de akkerbouwsektor. De veehouderij is wat dat betreft reeds veel verder. Het is nog vroeg om zoiets aan te schaffen, ze moeten de zaak eerst maar eens verder perfektioneren en de verschillende firma's op één lijn krij gen zodat programma's e.d. uitwis selbaar zijn. Eén komputer voor zowel administra tie, boekhouding, specifieke pro gramma's t.a.v. gewassen, bewaring van aardappelen en uien en misschien een aansluiting voor een eigen weerstation. Een tweede 'zak' kom- putertje voor aansluiting op kunst meststrooier en spuitmachine. De komputer krijgt een steeds bredere inzet-mogelijkheid. Een belangrijk hulpmiddel om efficiënter te gaan werken en op den duur misschien kosten besparend. De opmars van de komputer is niet tegen te houden even als indertijd bij de introduktie van de eerste traktoren. Tien februari is er in Rilland een 'zoetwater'middag die om 13.30 uur begint. Het is, denk ik, zinvol om daar eens je licht op te steken en te zien wat de mogelijkheden zijn voor Zuid-Beveland. Met zoetwater is het mogelijk om ons bouwplan wat ver der te verruimen als we dat willen. Tal van andere gewassen kunnen we dan telen die we, doordat we nu niet kun nen beregenen, nu niet verbouwen. Ik denk dat onze mogelijkheden door het Spuikanaal gunstiger zijn dan de mogelijkheden voor Schouwen- Duiveland. weten waarover het gaat. Het is daar om te prijzen dat de ZLM al jaren be zig is met kadervorming. De boeren en boerinnen (die daarvoor voelen) zullen aktief moeten blijven in besturen. In het ZLM land- en tuinbouwblad van 25 januari hebben we de voorstel len voor pachtverhoging kunnen le zen. Een verhoging van 15% is niet mis te verstaan. Het is te hopen dat de praktijkmensen (samen met de proffessionele krachten) in de kommis sie grondgebruik hiermee niet ak koord gaan. Een verhoging van 5 a 10% is waarschijnlijk wel akseptabel. We zullen de adviezen hierover af wachten. Ondertussen kunnen we binnen onze eigen kring te kennen geven dat de verhoging nogal drastisch is. De mening van de betrokkenen dient toch gehoord te worden! Zoals gewoonlijk zijn we ook nu weer naar de LANDBOUW-RAI in Amsterdam geweest. Deze keer zijn we op maandag gegaan en daarbij zijn we getuige geweest van de officiële opening. Een gro te plechtigheid waar vele promi nenten voor naar de hoofdstad waren gekomen. Ook minister Braks was van de partij en in zijn openingswoord onderstreepte hij, dat de boeren nog meer aandacht moeten gaan schenken aan het on dernemerschap en dat zij zich be ter moeten laten informeren alvo rens tot aankopen over te gaan. Bekend is, dat een boer niet gauw een kat in een zak koopt en ook nergens meer informatie in zijn vak kan krijgen dan op de LANDBOUW-RAI. Als zuider lingen zijn wij trouwe bezoekers van buitenlandse tentoonstellingen en van nationale demonstraties. Bovendien is ons voorlichtingsap paraat met zijn studieklubs en zijn kursussen zeer modern van opzet. Jammer, dat in deze de beman ning van de specialisten erg uitge dund wordt. Gelukkig, dat de voorlichting van de diverse firma 's goed bij de tijd is en in een speci ale behoefte voorziet. Onze oude re generatie heeft daar dankbaar gebruik van gemaakt, want zij kwamen door de vele veranderin gen in de landbouw in een stroom versnelling terecht welke gezien hun opleiding anders niet was bij te benen. Door de uittocht uit de landbouw kwam de boer op zijn bedrijf steeds meer alleen de staan. Alleen beslissingen nemen is moei lijk, maar in samenwerkingsvor men wordt deze taak lichter, want men leert van elkaar. A fgelopen week was het stil in on ze polders, maar ontzettend druk op de LANDBOUW-RAI. De meeste bezoekers waren kijkers en geen kopers. Enkele weken na de RA I worden er pas echt zaken ge daan. Op de tentoonstelling is er gekeken, bekeken, vergeleken en informatie ingewonnen. De dea lers hebben al heel wat adressen in hun agenda staan en straks zoeken zij hun klanten in hun eigen streek wel op. Een boer koopt niet lou ter en alleen traktoren en machi nes, maar in eerste instantie bouwt hij systemen op welke passen op zijn bedrijf. Tevens geeft hij er de voorkeur aan om in een goed jaar te investeren, zodat hij in een slecht jaar nog een appeltje voor de dorst heeft. Speciaal was ik met buurman 's maandags naar de RAI gegaan om bij monde van de minister te mo gen vernemen welke boodschap Zijne Eksellentie uit Den Haag voor de boerenstand had meege bracht. Terugdraaien van de be zuinigingen op de landbouw voorlichting, op het landbouw onderwijs en op het landbouw onderzoek hadden wij op zijn minst verwacht. Handhaven van het nivo van nu was in deze de eni ge ministeriële toezegging en daar bouwt men geen kwalitatief beter ondernemerschap mee op. 'Nog meer ondernemer wordenwas de slagzin van de minister, maar hoe.Dat antwoord hadden we graag meegenomen naar huis. Terugrijdend met buurman aan het stuur hebben we nog heel wat afgepraat. Ongemerkt waren we in Rotterdam, waar buurman met zijn nieuwe wagen een demonstra tie gaf hoe hard of hoe zacht je moet rijden om nooit voor een stoplicht te moeten wachten. Wer kelijk lukte dat geregeld, maar bij de ingang van de tunnel stond het licht op rood met maar drie auto 's voor ons. Buurman rekende even voor, dat dit bijna geen verschil was en dat dit kwam omdat de wa gen nog wat traag was. Op het moment, dat het licht op groen sprong riep ik 'rijdenmaar dat had ik niet moeten doen... In een mum van tijd trok de auto op en hingen er voor ons vier auto 's aan elkaar. Trekhaak aan bumper, enz. enz. was in 't kort het beeld van de ravage. Opeens dachten we niet meer aan de RAI en aan de MINISTER, maar alleen aan de O VM en de ZLM. Met je gedach ten bij het verkeer kom je in de re gel toch vlugger thuis. 6 Vrijdag 31 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 6