POTTEK/,y Openbare ingelanden (distrikts) vergaderingen Waterschap Walcheren Open dagen Groene school Voorlichtingsmiddag gewas bescherming akkerbouw Lezing plantsystemen bij peren Informatie over zoetwater op Schouwen-Duiveland Oproep komputergebruikers voor informatie-uitwisseling Rundveevoorlichtingsdag Walcheren Informatiemiddag teelt groen tegewassen op akkerbouwbe drijf voor Zeeuws-Vlaanderen Crezée Gewasbe scherming vierde jubileum Automatisering Voedingsbond waarschuwt voor gebruik bestrijdingsmiddel captafol Kring Hulst van de ZLM Gezinsdag Kring Hulst op 7 februari a.s. Ken uitnodiging wordt aan de le den toegezonden. Algemene ledenvergadering op woensdag 19 februari a.s. om 19.30 uur in café "De Reizende Man" te Kloosterzande. Na afhandeling van enkele huishou delijke zaken zal de heer A J.G. Doe- leman, algemeen voorzitter van de 7.1 M, een inleiding houden over ak- tuele landbouwproblemen, positief bezien. Hierna zal een gedachtenwis- seling mogelijk zijn over het besprokene. Kring Tholen en St. Philipsland van de ZLM Algemene ledenvergadering op maan dag 3 februari a.s. om 19.30 uur in Gemeenschapscentrum "De Welle- vaete", Hoenderweg 133 te St. Anna- land. Op de agenda staat o.a. de rekening en verantwoording 1985, begroting 1986, benoeming lid financiële kom missie en het jaarverslag over I98S Hierna zal Ir. M.C. Geuze, be leidsmedewerker bij het landbouw schap Den Haag een inleiding houden over het Groenboek en de gevolgen van de toetreding van Spanje en Por tugal tol de KG. Kring Altena/Biesbosch Ken gezinsavond/voorlichtingsbijeen komst zal gehouden worden op woensdag 5 februari 1986 om 19.30 uur in kultureel centrum "'t Verlaat" te Almkerk. Een inleiding zal worden gehouden door de heer B. Veerbeek, met als on derwerp: "Belastingwetgeving in re latie tot tweeverdieners, en door mevr. G. Middelkoop over "Man vrouw maatschap in zijn alge meenheid". De Groene School te Kapelle houdt voor belangstellenden open dagen op woensdag 5 februari a.s. van 14.45 uur lot 17.00 uur 's middags en van 19.00 uur tot 21.00 uur 's avonds. Voorlichtingsavond technische in richtingseisen van landbouwvoer tuigen Noord Beveland De Ver. v. Bedrijfsvoorlichting N. Be veland organiseert in samenwerking met de kring Noord Beveland van de ZLM en van de CBTB een voorlich tingsavond over de technische inrich tingseisen van landbouwvoertuigen. Deze avond zal worden gehouden op maandag 3 februari a.s. om 19.15 uur in h.e.r. "De Korenbeurs" te Kort- gene. De voorlichting zal worden ge geven door medewerkers van de Ver- keersgroep Middelburg van de Rijkspolitie, dit met behulp van een uitopbrpiHp rjia-cerie. Landbouwtentoonstelling Brussel Van 9 tot 16 februari 1986 wordt in het kader van de Internationale week van de Landbouw de landbouwten toonstelling gehouden in Gijzel te Brussel. De openingstijden zijn van 09 00 tnt 17 OO uur Voorlichtingsbijeenkomst teelt wit lofwortelen Het CAT te Tilburg organiseert op vrijdag 7 februari a.s. om 09.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst over de kweek van witlofwortelen op het ak kerbouwbedrijf. De bijeenkomst wordt gehouden in de Graanbeurs te Fijnaart. A. Bastiaansen, bedrijfs- voorlichter bij het CAT zal ingaan op de teeltaspekten van witlof, o.a. aan de hand van de ervaringen van een vijfjarige witlofstudieklub waarna A. Peeters, specialist bedrijfsuitrusting bij het CAT zal ingaan op de ontwik kelingen met betrekking tot de me chanisatie bij de teelt van witlofwor telen. Tevens zal een film getoond worden, waarop vele facetten zijn vastgelegd, die bij de teelt en de trek van witlofwortelen voorkomen. De CZAV voorlichtingsmiddag zal toegespitst zijn op de gewasbescher ming in de akkerbouw en dit jaar plaatsvinden op vrijdag 7 februari a.s. Aanvang: 's middags om 13.30 uur, in 'De Vroone' te Kapelle. Inleider: de heer L. Zwemer. 4 De NFO afdeling Kapelle organiseert een lezing op donderdag 13 februari 1986 des avonds om 19.30 uur in Ho tel "De Zwaan" te Kapelle. De heer Westlaken zal spreken over: "Plantsystemen en onderstammen bij peren".De heer Geense over: "Keu ze plantsystemen en opkweek van peren". NFO-kring Zeeland/West-Noord Brabant Vergadering kringbestuur op dinsdag 4 februari a.s. om 19.15 uur in "De Caisson" te Kapelle Biezelingen. Na afhandeling van diverse huishoudelij ke zaken zal worden gesproken over het beleid bakterievuur (enquête de cember 1985), waarbij de heer G.S. van de Made een toelichting zal ge ven, Delta Fruit, "Open Dag", Zeeuwse Fruitteeltdag (nabeschou wing), Prov. Werkgroep "Voorlich ting en voorlichtingssamenwerking" en wat verder ter tafel komt. Ceheco-Zuidwest Algemene vergadering op donderdag 6 februari a.s. om 14.00 uur in de konsertzaal bij restaurant Mondra- gon, Oude Haven 13 te Zierikzee. Naast de afwikkeling van diverse huishoudelijke zaken zal de diaserie "Hoe genoeglijk rolt het leven" wor den gepresenteerd en zal de heer ir. W.L.A.G. Tacken, direkteur Lavo Zeeland een inleiding houden met als titel: "Landbouw, waarheen?" Ledenvergadering Bedrijfsvoorlichting O.Z. Beveland Algemene Ledenvergadering op donderdag 13 februari om 13.30 uur in "Ons Dorpshuis" te Kruiningen. Op deze vergadering zullen de heer A.G. Ebbens, bedrijfsleider van "De Rusthoeve" en de heer A. Basting, bedrijfsvoorlichter de aktuele zaken van "de Rusthoeve" en uit de regio O.Z. Beveland bespreken. Ver. v. Bedrijfsvoorlichting Schou wen Duiveland .lubileumvergadering op 13 februari a.s. om 19.30 uur in het "Huis van Nassau" te Zierikzee. Dhr. K.E. Schik zal een inleiding houden over de bloemzaadteelt waarbij hij dia's zal laten zien waarna ir. L.Th.J.M. de Wit een korte uiteenzetting zal ge ven over de splitsing in een akkerbouw- en een rundveehouderij- tak. Echtgenotes, verloofdes en vrien dinnen zijn op deze avond natuurlijk ook welkom, zeker op deze jubileum vergadering die tevens jaarvergade ring is. Kijk- en praatbijeenkomst bedrijfs- hygiëne De laatste kijk- en praatbijeenkomst over bedrijfshygiëne zal worden ge houden in Kortgene en wel op dins dag 4 februari a.s. om 13.30 uur in "De Pompweie". De onderwerpen die behandeld wofden zijn: bedrijfs hygiëne en spuittechniek. Het onder werp bedrijfshygiëne wordt steeds be langrijker. Er wordt dan ook van di verse kanten aandacht aan gegeven. De ZLM-kring Schouwen-Duiveland organiseert samen met de afdeling van de CBTB een informatiemiddag over "Zoetwater in Schouwen- Duiveland". Deze zal plaatsvinden op woensdag 5 februari 1986 om 13.30 uur in "Huis van Nassau" te Zierik zee. Inleidingen worden gehouden door dijkgraaf M.J. Steur over "Zoetwater een nieuwe water- schapstaak" en ir. W.L.A.G. Tac ken, direkteur LAVO over: "Wat zijn de mogelijkheden met zoet water". S. Duvekot direkteur Wiihelmina- polder Per 1 april a.s. is de heer S. Duvekot benoemd tot direkteur van de Konin klijke Maatschappij De Wilhelmina- polder. De heer Duvekot is thans di rekteur van de Bathpolders te Rilland en hij volgt ir. J. Minderhoud op. De benoeming van de heer Duvekot zal morgen zaterdag 1 februari offi cieel worden bekrachtigd door het hoofdbestuur van de Wilhelmina- polders. Op woensdag 12 februari zal er op het Landbouwhuis te Goes een bijeen komst worden gehouden voor aktie- ve komputergebruikers. Doel van de ze bijeenkomst, waar ZLM-ers wor den verwacht die zich al geruime tijd bezig houden met automatisering op management en/of Bedrijfsekono- misch gebied, is het mogelijk maken van een onderlinge uitwisseling van ervaringen, het vergelijken en afstem men van werkwijzen en het opstarten van nieuwe aktiviteiten. Het sekreta- riaat van de ZLM dat deze bijeen komst organiseert, roept belangstel lende leden op zich voor deze infor matieve bijeenkomst op te geven bij de Z.L.M., tel. 01100 - 21010. De bijeenkomst zal worden gehouden op het Landbouwhuis te Goes en be gint om 10.00 uur Cebeco-Zuidwest organiseert op 4 fe bruari 1986 een rundveevoorlichtings dag in hotel 'Walcheren' te Koude- kerke. Aanvang 10.00 uur. Ing. J. de Jong, hoofd afdeling meng voederprogrammering van Cebeco- Handelsraad zal een inleiding hou den, met als titel 'In en rond het mengvoeder'. Voorts een inleiding door de heer ir. Y.Tj. Bakker, direk teur van de Stichting C.L.O.-Instituut voor de veevoeding 'De Schothorst' met als onderwerp: 'Ontwikkeling in de melkveevoeding'; - beïnvloeding melkgehalten; - toevoegingen aan mengvoeders. Op 17 oktober 1985 hebben een aan tal Zeeuws-Vlaamse akkerbouwers een bezoek gebracht aan veiling ZHZ te Barend recht. Zoals eerder werd toegezeg, zal dit bezoek een vervolg krijgen in de vorm van een informa tiemiddag. Deze middag zal gehouden worden op donderdag 6 februari 1986 in Hotel Café Restaurant Dallinga, Nieuwe Kerkstraat 5, Sluiskil, tel. 01157-1590. De middag begint om 14.00 uur. Op deze middag zal dhr. J. Wals, be drijfsvoorlichter vollegrondsgroenten een inleiding houden over de moge lijkheden van witlofwortelteelt, wit- loftrek, prei, (winter)bloemkool, spruiten en asperges op het akker bouwbedrijf. Er zal ruimschoots ge legenheid zijn voor het stellen van vragen. Witlofstudieklub Schouwen Dui veland Exkursie naar het bedrijf van A. Stouten, Oudedijk 1 teOosterland op maandag 3 februari om 19.30 uur. In lichtingen: tel. 01110-2791. Crezée Gewasbescherming B.V. te Werkendam bestaat 50 jaar. Dit feit werd woensdag 29 januari in gezel schap van een groot aantal klanten en andere relaties gevierd met een "Ju bileum Technische Dag". Daartoe is de hele middag en avond het Fort St. Gertrudis in Geertruidenberg beschik baar. Vanaf 12.30 stonden o.m. op het programma een 22-tal korte lezin gen over zeer gevarieerde onderwer pen op het gebied van gewasbescher ming, zaadteelt en het inkuilen van gras. Deze lezingen worden verzorgd door technische medewerkers van le veranciers van Crezée, van de Land bouwhogeschool en van het Proefsta tion voor de Rundveehouderij. Tegelijkertijd was in het Fort een ten toonstelling ingericht door dezelfde leveranciers, waar de aanwezigen de gehele middag terecht konden voor technische informatie over aktuele onderwerpen. Ook aan de dames van de klanten was gedacht. Voor zover zij minder gein- teresseerd zijn in de technische kan ten van deze feestdag was voor hen een uitstapje georganiseerd. De dag wordt besloten met een feestelijke avond met een muzikaal omlijste maaltijd in het Fort. De ingeladen van het Waterschap Walcheren worden hierbij uitgeno digd tot het bijwonen van een voor hun distrikt te houden OPENBARE INGELANDEN (DISTRIKTS)VERG ADERING op de hieronder vermelde data en plaatsen: Noord- en Oostwatering op woensdag 19 februari 1986 (distrikten 1 en 2) 14.00 uur in verenigingsge bouw "de Zandput" te Serooskerke. Zuid- en Westwatering op donderdag 27 februari 1986 (distrikten 4 en 3) 19.30 uur in restaurant Oranjeplaat, Muidenweg 1, Arnemuiden. Ingelanden die op "hun" dag verhin derd zijn, kunnen zonder bezwaar aan de andere ingelandenvergadering deelnemen. Ingelanden zijn degenen, die in het ge- schot worden aangeslagen of een aan- A.J. Dekkers erelid afdeling Wouw-Ossendrecht Op de agenda van de ledenvergade ring van de afdeling die dinsdag 28 ja nuari jl. werd gehouden stond het af treden vermeld van de sekretaris, de heer A.J. Dekkers. Dat was niet de eerste keer, maar hij was nu niet her kiesbaar. Sedert 1953 had hij deel uit gemaakt van het bestuur en vanaf 1955 was hij sekretaris. Hij heeft zich in die tijd volledig en met overtuiging voor de zaken van de Noord Brabant se Mij van Landbouw en de ZLM in gezet, zowel binnen de afdeling als in slag verontreinigingsheffing ont vangen. Het ligt in de bedoeling om de be langstellenden in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan een in de morgen- c.q. middaguren, vóór de aanvang van de vergadering, te hou den exkursie naar waterschapswerken op Walcheren. Vertrek per bus op 19 februari om 9.30 uur vanaf het Verenigingsge bouw "de Zandput" te Serooskerke en vertrek per bus op 27 februari om 15.00 uur vanaf het restaurant "Oranjeplaat" te Arnemuiden. Na afloop van de exkursie zal een een voudige maaltijd worden verzorgd. Opgaven voor deelname aan de ex kursie worden uiterlijk tegemoet ge zien 2 dagen vóór de te houden ver gadering op het adres: Waterschap Walcheren, Groenmarkt 10, 4331 BH Middelburg, tel. 01180-15751. ruimer verband. Bovendien deed hij dat met een opgeruimd gemoed. Ve len kenden hem en maakten graag een praatje. Bij zijn afscheid gewaagde zowel de voorzitter van de afdeling, de heer J.M. van Heijst, als de oud- sekretaris van de Noord Brabantse Maatschappij van Landbouw van de ZLM, de heer A. Korteweg, van de verdiensten van de heer Dekkers. Het voorstel van het bestuur van de afde ling, om hem tot ere-lid te benoemen, werd met applaus ontvangen en aldus besloten. Aan de vele felicitaties wil len wij graag de onze toevoegen. 'Liever geen foto's' werd me vriendelijk toegevoegd door een in steriel wit gestoken au- HH tomateuse die mij mijn kame- ra resoluut afhandig maakte. Ietwat onthutst nam ik plaats in het automatron, een ver- voermiddeltje van plexiglas in de vorm van een ei, waarbin nen ik op een soort melk blok je plaats nam. Dit ei beweegt zich langs een soort kabelbaan door het uiterst moderne eerste totaal geautomatiseerde melk- veehoudersbedrijf ter wereld. Men kan vrijuit kijken, maar nergens aankomen. Deze belevenis had ik te dan ken aan een loterijbiljetje dat me voor f2,50 aangeboden werd ten bate van de Stichting Jonge Dochteren Beheer van een agrarische belangenge meenschap in een aanlendend europees tand. Mijn lot trok de derde prijs: een agrarische stu diereis. Vandaar dat ik me nu in dit ei bevond dat zich zacht schommelend een weg zocht door een grote ruimte die ik als stal herkende. Via een bandje klonk een kom men t aar tot me door: 'In deze hoofdruimte vertoeft het vee, deels in vakken, deels in barak ken. In de barakken kan het vee zich vrij vertreden. In de vakken wordt het naar behoef te behandeld'. Deze 'behande ling' bleek te bestaan uit: 1. voederen, 2. sanitatie, 3. reini gen, 4. melken, 5. insemineren, 6. drachtigheidsbegeleiding en 7. kalveren. Om de koeien van de barak vloer in hun vakken te krijgen, zo informeerde mij het luidsprekertje, wordt het lok kend geluid van rammelende krachtvoerkorrels door een zendertje in het komputercen- trum uitgezonden. Dit wordt op eigen golflengte opgevan gen door een ontvangertje dat in het linkeroor van elke koe zit geknoopt. Eenmaal ift eigen vak binnen getreden, sluiten zich vanzelf de hekken, en klemmen uier elektroden, hongerdetektoren en snuffelplaatjes zich vast op de juiste plaatsen op het koei- elijf. Dit alles staat in verbin ding met het komputercen- trum. Zodra een maag knort, vult zich de voederbak met een juist gebalanceerde hap. Be reikt de uierspanning een kri tisch punt, dan grijpen de af- namecilinders vanzelf de spe nen, en zodra de staart zich heft, stellen af spuiters en weg- zuigers zich in werking. Het ganse bedrijf wordt ge rund (gerunderd zou ik haast zeggen) door een enkele witge- kielde 'boer' die de apparatuur bijhoudt. Hij wordt bijgestaan door twee automateuses die het komputercentrum bedie nen. Het systeem werkt feil loos. Van superheffing is geen sprake, want zodra één drup pel melk de emmer doet over lopen, wordt de minst produk- tieve koe ter plekke geëlektro- kuteerd en als bief afgevoerd. De wereld gaat vooruit! Het boerenleven stopt. POTTEK IJKER Vrijdag 31 januari 1986 'Captafol is gevaarlijk. Werken met dit gif kun je maar beter mijden'. Zo waarschuwt de Voedingsbond FNV zijn leden voor het schimmelwerend middel captafol, dat wordt gebruikt door boeren, bloembollenkwekers, fruittelers en boomkwekers. Het mid del hoort kwa kankerverwekking in de hoogste gevarenklasse, maar tot nu toe is er in Nederland niet gewaar schuwd tegen gebruik van captafol. Fabrikant en importeur hebben al vrijwillig besloten geen captafol meer te leveren, maar bij plaatselijke leve ranciers en bij gebruikers zijn nog flinke voorraden aanwezig. De Kom missie toelating bestrijdingsmiddelen heeft voorlopig geoordeeld dat het middel gevaar voor de volksgezond heid kan opleveren. Een definitief oordeel laat nog enkele maanden op zich wachten, evenals dat van boeren- organisaties. 'De voedingsbond FNV wil hierop niet wachten. Daar om een waarschuwing aan zijn leden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 4