Melkprogesterontest: wat kunnen we ermee? V V k Management-computer wordt onmisbaar hulpmiddel op melkveebedrijf V V korte wenken veehouderij VANDERHAVE introduceert over mais twee nieuwe video-clips Voor het eerst sinds maanden weer geval van varkenspest k' DAG 0 DAG 21 Koe tochtig op 1 hoog progesteron op dag 21; niet tochtigvoorlopig drachtig DAG 0 laag progesteron op dag 21; tochtig—— niet drachtig l -f- -*- hoog progesteron op dag 21; niet tochtig; komt later terugjdus niet drachtig Al enige tijd is het mogelijk om bij de Gezondheidsdienst voor Dieren de zogenaamde melkprogesteron test te laten uitvoeren. De infor matie hieruit is te gebruiken bij de vruchtbaarheid op het melkveebe drijf. De test moet dan ook gezien worden als aanvulling op en een hulpmiddel bij een goede admi nistratie en tochtigheidswaar neming. De leng.te van de vruchtbaarheidscij fers van een koe is 21 dagen. Dit be tekent dat het dier als alles normaal is elke 3 weken tochtig wordt. Progesteron is een hormoon dat ge vormd wordt in de eierstokken van het rund, en wel door het zogenaam de 'gele lichaampje'. Die produktie gebeurt echter niet voortdurend. Wanneer het dier tochtig is, wordt geen progesteron geproduceerd. In de tussenliggende periode wordt het wel geproduceerd. Ook als een dier, na in seminatie of dekking, drachtig gewor den is, wordt door het gele lichaampje progesteron geproduceerd en wel ge durende de gehele dracht. Alleen een aktieve eierstok kan progesteron pro duceren. Progesteron lost goed op in vet en is daarom ook in melkvet te vinden. Ook is bepaling in het bloed mogelijk zodat, indien gewenst, ook bij jong vee het progesterongehalte bepaald kan worden. De automatisering zal haar verdere in trede doen op het melkveebedrijf. Dit was een van de belangrijkste konklu- sies op de studiedag voor melkvee houders, die op donderdag 23 janua ri j.l. gehouden werd in Hotel "de Korenbeurs" te Made. Op deze stu diedag, georganiseerd door de Hen- drix' voeders, waren ruim 300 melk veehouders aanwezig. Een van de sprekers was de Ameri kaan Doug Maddox met zelf een be drijf met 4.000 stuks melkvee.Hij be naderde het management vanuit zijn eigen ervaringen als boer: "Het maakt voor het management niet uit of je 40 of 4.000 koeien hebt. Iedere boer zal zijn koeien individueel moe ten bekijken. Dan pas zullen de koei en optimaal produceren". Verder ad viseerde hij om, indien mogelijk, 3x daags te melken. Dat levert al gauw zo'n 15% extra melk per koe op. Te vens speelt de hygiëne in de melkstal een belangrijke rol. Ir. W.D. Ogink, Konsulent voor de Rundveehouderij, stelde dat geauto matiseerde managementsystemen en de melkrobot hun intrede zullen doen Waarvoor lest te gebruiken? Uit het voorgaande kan afgeleid wor den dat de progesteron test rondom tochtigheid en drachtigheid informa tie kan opleveren. Zo kan de test die nen als kontrole op de tochtigheids waarneming, gebruikt worden als 'niet drachtig' test, en dienen voor het bepalen van de aktiviteit van de ei erstokken. Niet alle melk is geschikt voor de test. Het beste is om een monster na-melk te nemen. Kontrole tochtigheidswaarneming Wanneer een koe tochtig is, is het progesteron gehalte van de melk laag tot nul. Is het hoger dan een bepaal de waarde dan is het dier niet tochtig. Niet drachtig test Het gebruik van de test om na te gaan of een koe al dan niet drachtig is, gaat als volgt in z'n werk. Op de dag van inseminatie of dekking wordt een melkmonster genomen. Met dit monster wordt gekontroleerd op tochtigheid. Drie weken later wordt weer een monster genomen. Is het progesterongehalte laag of nul, dan is het dier tochtig en niet drachtig. Is het progesterongehalte hoog, dan is de koe niet tochtig en kan ze drach tig zijn. Volledige zekerheid hierom trent heeft men niet, aangezien ook om andere redenen het progesteron gehalte hoog kan zijn. Is op de dag van de inseminatie of dekking het progesterongehalte hoog, dan is de koe niet tochtig en heeft monstername 3 weken later geen zin. in de melkveehouderij. Andere belang- rijke ontwikkelingen zoals Melk- Stimulerende Eiwitten, Isozuren, embryo-transplantatie, embryo- spiitsing en het invriezen van em bryo's zullen steeds meer ingang vin den op het melkveebedrijf. Voor moderne veehouders bieden de ze nieuwe ontwikkelingen de moge lijkheid om de toekomst met vertrou wen tegemoet te gaan. De laatste spreker was Ir. A. van Laarhoven, sektormedewerker melk veehouderij bij Hendrix' voeders. Hij gaf een uiteenzetting over de toepas sing van een geautomatiseerd mana gementsysteem op het melkveebe drijf. Daarbij kwam naar voren, dat een dergelijk systeem een noodzake lijk hulpmiddel wordt bij de produk- tiebegeleiding op het melkveebedrijf. De studiedag werd afgesloten met een forum-diskussie, waaruit duidelijk naar voren kwam, dat de onderlinge konkurrentie tussen veehouders zal gaan toenemen en dat alleen de goe de managers deze konkurrentie zul len doorstaan. Progesteronverloop Problemen vruchtbaarheid Als een dier onregelmatig tochtig is of in het geheel niet, kan de melkpro gesteron test behulpzaam zijn bij het vaststellen van de oorzaak. In zulke gevallen is overleg met de dierenarts nodig om tot een konklusie te komen. Goede administratie blijft noodza kelijk Wanneer men gebruik maakt van de progesterontest is het absoluut nodig De melkafgifte beïnvloedt de gezondheid van de uier Zowel bij een extreem snelle (meer dan 2,6 kg melk per minuut) als ook bij een extreem langzame (1,6 kg per minuut);melkafgifte stijgt het masti- tisgevaar werd aangetoond op de uni versiteit van Kiel, zowel bij zwartbon te - als bij roodbonte koeien. Hiermee moet bij het fokken rekening worden gehouden om niet het ene probleem - het beter melken - tegen het andere - de gezondheid van de uier in te wis selen. Verder zou het regelmatig re gisteren van de melkafgifte per mi nuut bij de melkkontrole kunnen hel pen bij het observeren van de gevaar lopende dieren. (de Voor) Legstapel moet met 5% omlaag De voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, J.T. Mel- lema ing. pleit voor een verlaging van het leghennenbestand in Nederland met 5% of bijna 2 miljoen dieren, en wel in dit jaar. Het houdt een verlaging van de pro duktie in van rond 500 miljoen eieren ten opzichte van 1985. Het argument dat Mellema daarbij aanvoert is de onzekere en afnemende exportmoge lijkheden naar landen buiten de EG, de z.g. derde landen. Dat betekent dat voor een 400 miljoen eieren de export mogelijkheden naar derde landen on zeker zijn. Mellema merkte nog op dat in 1985 grote hoeveelheden eieren binnen de EG met prijskoncessies geforceerd moesten worden afgezet. In 1985 was het produktieve leghennenbestand in Nederland al ongeveer 3% kleiner dan het gemiddelde bestand in 1984. In de eerste maanden van 1985 was er nog van een stijging sprake, doch in mei werd een omslagpunt bereikt en trad er een daling op ten opzichte van het betrekkelijk hoge bestand in 1984. De dalende tendens zet zich ook in 1986 voort. Nederland gaat wat be treft de inkrimping van de produktie ve leghennonstapel in de EG voorop. De vraag is wat de overige EG landen zullen doen. In maart zou het EG leg hennenbestand nog ongeveer 1 klei ner zijn dan in maart 1985. Evenwel in Engeland en Denemarken zal men al weer een groter leghennenbestand hebben, terwijl Frankrijk weer op bij na het niveau van 1985 zal zitten en in Duitsland de belangstelling voor een groter leghennenbestand weer stil aan gaat toenemen. om een goede koe identifikatie en een goede vruchtbaarheidsadministratie te hebben. De gegevens moeten regelma tig bijgehouden worden. Werkwijze Buisjes voor monstername zijn ver krijgbaar bij de Gezondheidsdienst en ook via de KI-vereniging of de dieren arts. De monsters worden, nadat de bijgevoegde antwoordkaart is inge vuld, in een meegeleverde enveloppe In het Groningse Noorddijk is voor het eerst sinds juni vorig jaar een uit braak van varkenspest gekonstateerd. De op het bedrijf aanwezige achttien varkens zijn inmiddels opgeruimd. Daarnaast zijn de gebruikelijke maat regelen, zoals een vervoerverbod in een straal van drie kilometer rond het bedrijf gedurende 30 dagen van kracht. Een woordvoerster van het Ministerie van Landbouw en Visserij heeft dit desgevraagd meegedeeld. VARKENS De INSLEEP VAN ZIEKTE op het vermeerderingsbedrijf kan on dermeer plaatsvinden door aan koop van opfokmateriaal en van beren. De aankoop van opfokma teriaal van één bedrijf heeft ver schillende voordelen. De kans op insleep van ziekten is geringer. Te vens heeft het opfokmateriaal de zelfde smetstof namelijk van dat ene subfokbedrijf. Hierdoor is de infektiedruk lager en daardoor de kans op gezondheidsproblemen geringer. De BALANSKLEP wordt onder tussen op veel varkensbedrijven gébruikt om de lucht op een goe de wijze in de afdeling te brengen. Alleen een balansklep aanbrengen is echter niet voldoende. Een goed gebruik van de balansklep staat of valt bij het aanbrengen van een goede winddrukkap. Deze wind druk kap dient voorde uitschake ling van de windinvloeden van buiten de stal op het klimaat te zorgen. Een balansklep werkt niet goed wanneer geen goede wind drukkap is aangebracht. Op de vermeerderingsbedrijven met NATUURLIJK DEKKEN DE BEREN komen we regelma tig teleurstellende resultaten tegen vanwege een onjuist gebruik van de beer. Een slechte spermakwa liteit is hiervan veelal de oorzaak. Jonge beren worden soms te snel en te veelvuldig ingezet, waardoor de spermakwaliteit en de dek lust Proefstation voor de Rundveehoude rij, Schapenhouderij en Paarden- houderij ongefrankeerd opgestuurd naar de Gezondheidsdienst. De uitslag komt 2-3 dagen later. De buisjes worden ge leverd in pakketjes van 3 stuks. Een pakketje kost ƒ7,50. Een nieuwe ontwikkeling is een melk, progesterontest die op het bedrijf zelf uitgevoerd kan worden. Deze is in Ne derland nog niet op de markt. Drs. J.W. Seinhorst PR Lelystad Hoe de nieuwe uitbraak op het bedrijf in Noorddijk heeft kunnen plaatsvin den is niet bekend en volgens de woordvoerster moeilijk te achterha len. Het kan zijn dat de ziekte is mee gekomen met varkens die in decem ber op het bedrijf zijri geplaatst. Een andere mogelijkheid is dat het keuke nafval dat op dit bedrijf aan de die ren werd gegeven de varkenspest heeft 'meegebracht'. afneemt. Het is beter ze in te zet ten op een leeftijd van negen maanden en pas dan wanneer de beer één maand op het bedrijf aanwezig is. PASGEBOREN BIGGEN zijn klein en verliezen door hun li chaamsoppervlakte en het gebrek aan een vetlaag veel warmte. Om verkleuming van de biggen direkt na de geboorte te voorkomen moet de ruimte-temperatuur bij half roosters 20° C zijn, en bij volledig rooster 22 °C. Dit kan binnen enkele dagen terug worden gebracht naar 16 a 17°C. Dit is echter alleen mogelijk, indien de big de beschikking heeft over een nest waarin de temperatuur goed is. Voor pasgeboren biggen dient de nesttemperatuur 30°C te zijn. Gedurende de eerste le vensweek kan deze nesttempera tuur geleidelijk worden terugge bracht naar 22 °C. In de mestvarkenshouderij zorgt een hoge groei voor een snelle OM ZE TSNEL HEID. Het aantal varkens dat u zodoende per plaats kunt afmesten wordt hierdoor groter. Het tijdstip waarop u nieuwe biggen in uw stal kunt opleggen is afhankelijk van het tijdstip waarop de laatste varkens uit de stal op afdeling gaan. De laatste varkens uit de afdeling zijn de mindere groeiers. Van deze mindere groeiers kunt u ook op het eind niet veel verwachten. Streef daarom naar een zo gelijk matig gewicht per big binnen de afdeling, zodat in zo min moge lijk aantal keren de dieren afge leverd kunnen worden. In vervolg op de eind 1984 geïn troduceerde videopresentaties "Méér melk uit gras" en "Maisteelt in beweging", heeft Vanderhave twee nieuwe video films over mais geproduceerd. Hieraan werd deze maand de laatste hand gelegd. De ene film, met als titel "mais- rassen voor een goed gevulde kuil", is een ca. 6 minuten duren de video-clip, waarin de bekende VDH maisrassen, Irla, Dorina en Vivia op een indringende wijze worden gepresenteerd. Verder is er een korte introduktievideofilm ge maakt over het nieuwe Vanderha ve snijmaisras Sonia, dat dit jaar voor het eerst op de Nederlandse rassenlijst is opgenomen. Dit is een video-clip van 3 minuten, waar in Sonia wordt gepresenteerd als een vroeg en hoog-opbrengend ras. De titel hiervan is "Sonia, vroeg en produktief". De premiè re van beide videofilms vindt plaats in de Vanderhave stand nr. E 233 op de Landbouw RAI, die van 20 t/m 25 januari a.s. wordt gehouden. De videofilms, gekombineerd op één band, zijn in bruikleen be schikbaar voor scholen, voorlich tingsdiensten, studieklubs rund veehouderij e.d. voor vertoning op vergaderingen en studiebijeen komsten. De banden worden ge distribueerd op de meest gangba re videosystemen. 16 Vrijdag 31 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 16