Grondverwerving in het Landinrichtingsprojekt Sluis-Oostburg Scheiding en besparing: de ultrathermtechniek halveert transportkosten voor melk Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs groter dan ooit Omzet veiling Drunen ca. 11% hoger! Hoog niveau Kompleet assortiment In 1985 is het gebied Sluis-Oostburg op het voorbereidingsschema Land- inrichtingsdienst geplaatst. Vanaf het moment van plaatsing gaat het Buro Beheer Landbouwgronden gronden aankopen ten behoeve van de toekomstige taakstelling. De taakstelling van een landinrich tingsprojekt geeft de grondbehoefte weer welke noodzakelijk is om het projekt suksesvol te kunnen uitvoeren. Gronden zijn onder meer nodig voor het mogelijk maken van een gewenste toedeling. In het ruilverkavelingsgebied Sluis- Oostburg is een ruilverkaveling met een administratief karakter in voor bereiding genomen. Het 'administra tief karakter' brengt met zich mee dat de looptijd van de ruilverkaveling re latief kort zal zijn. Het is daarom noodzakelijk op vrij korte termijn de grondbehoefte voor de taakstelling te realiseren. Hiervoor bestaan de volgende moge lijkheden: 1. onderhands aankopen door het Buro Beheer Landbouwgronden 2. bedrijfsverplaatsingen naar de IJs- selmeer polders 3. beëindigingsregeling ad.lHet Buro Beheer Landbouw gronden verwerft gronden ge legen in het ruilverkavelingsge bied op vrijwillige basis tegen prijzen welke gebaseerd zijn op grondoverdrachten tussen der den (hoofdzakelijk transakties tussen landbouwers). ad.2. Er bestaat de mogelijkheid voor landbouwers met gron den gelegen in het ruilverkave lingsgebied te solliciteren naar een bedrijf in de Flevopolders. In het najaar plaatst de Rijks dienst IJsselmeerpolders ad vertenties in de Landbouwbla1 den waarin wordt vermeld hoe en wanneer men kan sollicite ren. Ook geeft deze Rijksdienst een brochure uit waarin infor matie over de verplaatsingsmo gelijkheid wordt weergegeven. Het Buro Beheer Landbouw gronden verwerft grond en ge bouwen indien aan een sollici tant een bedrijf in de IJssel meerpolders wordt toe gewezen. Informatie over voorwaarden die gesteld worden aan de sol licitanten kunnen verkregen "worden bij de Bedrijfsvoor lichting en bij het Buro Beheer Landbouwgronden (en uiter aard bij de Rijksdienst IJssel meerpolders) ad.3Grondgebruikers gelegen in landinrichtingsgebieden kun nen gebruik maken van een beëindigingsregeling. Deze regeling houdt in dat bij verkoop van alle gronden van een landbouwbedrijf aan het Buro Beheer Landbouwgron den naast de aktuele waarde van de grond een vergoeding kan worden verkregen van maksimaal 10 x de pacht waarde. In landinrichtingsprojekten in voorbereiding kan gekozen worden uit een direkte beëin diging van het bedrijf met een toeslag boven de aktuele waar de van 10 x de pachtwaarde. Een beëindiging op termijn van het bedrijf met een toeslag boven de aktuele waarde van 10 x de pachtwaarde. Een beëindiging op termijn van het bedrijf met een toeslag boven 'de grondprijs' van 7 x de pachtwaarde. (Het voortgezet gebruik is dan meestal mogelijk tot ongeveer twee jaar fiadat het projekt in uitvoering is genomen). In landinrichtingsprojekten in uitvoering kan bij direkte Bij Pierre Marquer verlaat nog slechts de helft van de melkop- brengst het bedrijf. Maar de zui velfabriek betaalt hem deson danks de volle prijs voor de tota le produktie van zijn veestapel. De Bretonse boer bezit namelijk het prototype van een zogenaamde ultratherm-installatie, die de melk nog op de boerderij scheidt in een concentraat en wei. Deze techniek werd samen met de INRA- afdeling voor melkverwer- kingstechniek te Rennes en de fir ma Alfa-Laval ontwikkeld. Over eenkomstig onderzoek wordt ook verricht aan de Cornell- universiteit in de Verenigde Staten. De methode Bij de ultrafiltratie wordt de melk onder geringe druk (2 bar) door een poreuze wand gedrukt, die de grootste eiwit- en vetmoleculen te genhoudt, maar kleinere molecu len als van water, melksuiker en minerale stoffen doorlaat. "Zo-' doende scheidt men de wei af en hoeft men alleen nog maar de van haar waterige substantie ontdane, dus gekoncentreerde melk naar de fabriek te brengen; dat leidt na tuurlijk tot lagere transport kosten", aldus Michel Mahaut, ingenieur bij het INRA- onderzoeksinstituut. Vervolgens wordt de melk in het apparaat gedurende 15 sekonden gepasteuriseerd bij 65-70°C en daarna afgekoeld tot 4°C. Het al dus behandelde koncentraat hoeft maar twee keer per week door een tankwagen te worden opgehaald. In het departement Ille-et-Vilaine hebben thans vier melkveebedrij ven een ultratherm-apparaat. Het voordeel van pasteurisatie is daarin gelegen, dat de psychotro- fiele ziektekiemen in de melk wor den vernietigd; dat zijn koude minnende bakteriën, die zich bij de konventionele opslag in de Pierre Marquer voor het ultratherm-apparaat met de beide oranje kleurige ultrafiltratiebuizen en de aan de rechterkant geplaatste warm tewisselaar. koeltanks bij ca. 4°C ontwikke len. Deze bakteriën zouden uitein delijk ook door de pasteurisatie in de fabriek worden vernietigd, maar dat geldt niet voor de enzy men, die ze vormen en die een deel van het eiwit en het melkvet af breken. Wei voor de koeien Pierre Marquer, die op zijn bedrijf in Saint-Maon-sur Mei (departe ment Ille-et-Vilaine) ultratherm- apparaat bezit, meent, dat deze in hoge mate geautomatiseerde in stallatie hem niet meer tijd kost dan de oorspronkelijke melkkoe- ling. Hij verzamelt de afgeschei den wei en voert het aan zijn 40 koeien. "Mijn vee is er erg dol op", zegt hij, "ik verdun de wei daarom met water om ongelukken te voorkomen". Hij hecht ook veel waarde aan de hygiënische toestand van zijn gepasteuriseer de melk. Deze bevat niet meer dan 10.000 tot 15.000 kiemen per ml, terwijl in andere gevallen niet zel den 200.000 tot 500.000 kiemen zijn aan te tonen. Als verder voordeel ziet Marquer de halvering van de transport kosten. Zou de methode algemeen ingang vinden, dan zouden de boeren een hogere prijs kunnen ontvangen, omdat in de zuivelfa brieken een deel van het werk komt te vervallen. De ultratherm-techniek is echter nog niet volledig ontwikkeld. Bo vendien moeten de zuivelfabrieken hun technische installaties ombou wen, om deze bijzondere melk- soort te kunnen verwerken. De deskundigen verwachten echter, dat het ultratherm-apparaat in de nabije toekomst tegen een aanne melijke prijs aangeboden zal kun nen worden. lé Bernard Guenault (de Voor) beëindiging van het bedrijf een toeslag worden verkregen van 10 x de pachtwaarde boven de 'grondprijs' Belangstellenden voor grondverwer ving aan het Buro Beheer Landbouw gronden kunnen zich voor informa tie wenden tot: De heer F.C.M. Thomaes, Olmerdijk 1Hoofdplaat, tel. 01174 - 388 (Dhr. Thomaes is aankoper bij het Buro Be heer Landbouwgronden voor de re gio Zeeuws-Vlaanderen) en de heer W. v. Oostrum, hoofd Verwerving Beheer en Overdrachten, Direktie Be heer Landbouwgronden, tel. 01100 - 37332. Indien het Buro gronden heeft ver worven, blijven deze gronden bij het Buro in tijdelijk beheer tot aanwen ding plaatsvindt t.b.v. het landinrich tingsprojekt. Jaarlijks worden de gronden middels éénjarige pachtovereenkomsten uitge geven aari landbouwers die hiervoor belangstelling hebben. Medio maart verschijnen in de land bouwbladen advertenties waarin land bouwers worden uitgenodigd schrif telijk kenbaar te maken dat zij in aan merking willen komen voor gronden uit het Buro bezit. Nadere informatie over de werkzaam heden ten behoeve van het Buro Be heer Landbouwgronden kunt u ver krijgen van: ir. L.P. Klaassen, hoofd Beheer Landbouwgronden, tel. 01100 - 37354. ing. W. v. Oostrum, hoofd Verwer ving, Beheer en Overdrachten, tel. 01100 - 37322. ing. A. Breeman, hoofd Struktuur en Beheersregelingen, tel. 01100 - 37316. ing. M. Crijns, medewerker Struktuur en Beheersregelingen tevens Beheer en Overdrachten, tel. 01100 - 37259. Korrespondentieadres: Direktie Be heer Landbouwgronden, Westsingel 58, 4461 DM Goes. In de groenten- en fruitveiling De Kring in Bleiswijk wordt van 4 tot en met 8 februari de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs gehouden. Op deze 13e NTV worden het aantal standhouders en de beschikbare ex positieruimte groter dan ooit tevoren. De Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, opent 4 februari om 10.00 uur officieel deze NTV '86. De groeiende belangstelling uit binnen-, maar zeker ook uit het bui- tenland_komt tot uiting in de toena me van het aantal standhouders en de tentoonstellingsoppervlakte. Op de NTV '86 exposeren ruim 400 stand houders hun pakket. Als gevolg van de grote belangstelling van deze standhouders heeft de tentoonstel lingsorganisatie besloten de beschik bare oppervlakte uit te breiden van 32.500 tot 34.000 m2. Aan het veiling- komplex wordt hiertoe een tijdelijke hal gebouwd. Naast individuele deel name van standhouders uit ons om ringende landen wordt een gezamen lijke inzending verwacht uit Italië, Frankrijk en Engeland. De belangstel ling uit het buitenland neemt nog steeds toe. De NTV is de vakbeurs voor de ge hele tuinbouwsektor, waarop een groot aantal standhouders hun pro- dukten toont. De beurs geeft daar door een goed overzicht van het ver krijgbare leveringspakket. Standhou ders introduceren hun noviteiten vaak tijdens de NTV. Om deze redenen is het internationaal belang van de NTV bijzonder groot. De bezoekersaantal len bewegen zich al jaren op een hoog niveau. Het bezoekersaantal benader de in 1985 de 60.000. De bezoekers belangstelling uit het buitenland neemt voortdurend toe. In 1985 be zochten ruim 7.000 buitenlanders de ze beurs. Het verbeterde investerings klimaat doet overigens vermoeden, dat de NTV '86 qua belangstelling die van 1985 zal overtreffen. De NTV biedt de bezoeker een goed overzicht van het komplete assorti ment produkten, waarmee zowel de glastuinbouw als de fijnere volle- grondsteelt te maken heeft. Tal van kaskonstrukties, verwarmingsketels, scherminstallaties, computers en tuin- bouwmachines onderstrepen de vak bekwaamheid en de know-how van de tuinbouwtoeleveringsbedrijvenOok dit jaar zijn er weer tal van nieuwe produkten en toepassingen; vooral op het gebied van energiebesparing en kwaliteitsverbetering. Overigens is de NTV méér dan een technische tuin- bouwbeurs. Nadrukkelijk wordt ook dit jaar weer de aandacht gevraagd voor zaden, jonge planten, stekmate- riaal en het brede sortiment volle- grondsgroenten, kasgroenten, pot planten, boomkwekerijprodukten en snijbloemen. Alle veredelings- en ver- meerderingsbedrijven van betekenis nemen aan de beurs deel en zorgen voor een bijzonder aantrekkelijk ten toonstellingsonderdeel. De totale veilingomzet van veiling Drunen bedroeg in 1985 ruim ƒ24.500.000,00; ten opzichte van 1984 is dit een stijging van 11%. Een pri ma resultaat omdat de landelijke vei lingomzet ten opzichte van 1984 vrij wel gelijk bleef 0,6%). Hoewel het eksakte bedrijfsresultaat nog niet bekend is, is vrijwel zeker dat het bedrijfsresultaat zodanig is dat wellicht een terugbetaling aan de le den mogelijk is. De eksportaktivitei- ten van de veiling werden ook in 1985 weer belangrijker. Door het kreeëren van verpak kingsmogelijkheden en het op een ho ger nivo brengen van de kwaliteit is prei een produkt geworden dat gro tendeels voor eksport verkocht wordt. Om de eksportaktiviteiten op het ei gen veilingterrein verder te aktiveren bouwt men op dit moment een hal waarin zich een eksporteur zal vestigen. Tegelijkertijd wordt de veilinghal uit gebreid om zodoende in de nabije toe komst ekstra koelcellen te kunnen plaatsen. De prijsvorming van de be langrijkste produkten (sla, tomaten, komkommers, prei) was in 1985 zo danig dat er nauwelijks afwijking bestond met het landelijk gemiddelde. 6 Vrijdag 24 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 6