Vroege peulen en tuinbonen prijstechnisch interessant Nieuwkomers bij auberginerassen voor heteluchtteelt 8 75 6C 6C F 1 Winterlof laag geprijsd Li Op een aantal bedrijven komen peulen of tuinbonen of beide voor. Hierbij gaat het op de meeste vollegrondsgroenteteeltbedrijven om een ekstra vroege teelt. Daarbij worden de zaden onder platglas of plastik tunnel gezaaid om later als plantjes te worden uitgezet. Het vervroegen van deze teelten heeft twee voordelen. De prijs van deze eerste, aangevoerde produkten is het hoogst en bovendien is het gewas vroeger afgeoogst, waardoor meer mogelijkheden ontstaan voor een nateelt. Het zaaien Bij het vervroegen van peulen wordt meestal platglas gebruikt, terwijl in de tuinbouw de laatste jaren steeds meer gebruik wordt gemaakt van een plastik tunnel. Het aanleggen van de platte bak of tunnel moet enkele we ken voor het zaaien gebeuren. Hier mee bereikt men, dat de grond wat op temperatuur komt en op kan drogen dat belangrijk is omdat peulen- en tuinbonenzaad gemakkelijk gaat rot ten in koude, natte grond. Bovendien kan men de grond onbevroren hou den, zodat er ook tijdens een vorst periode gezaaid kan worden. Het aanleggen van de platte bak of plastik tunnel moet met zorg gebeu ren. Een goed sluitende bak of tun nel is een vereiste om relgematige op komst te krijgen en bevriezing van de plantjes te voorkomen. Ook is het be langrijk dat de ramen zuiver zijn of dat er schone plastik wordt gebruikt om zoveel mogelijk van het schaarse licht in die tijd te profiteren. Peulen en tuinbonen worden meestal rond 20 januari gezaaid. Vroeger zaaien heeft alleen zin als men na het planten weer plastik gaat gebruiken over het gewas om nog vroeger te kunnen oogsten. In dit geval kan de eerste weken van januari gezaaid worden. De zaadhoeveelheden bij peulen en tuinbonen is sterk afhankelijk van de korrelgrootte van het zaad en de af standen bij het uitplanten. De meest voorkomende plantafstand bij peulen is een rijenafstand van 1,25 meter en in de rij 8 cm met telkens 3 plantjes bij elkaar. Hierbij heeft men 90 kg zaad nodig om 1 ha uit te kunnen planten. Bij een ruimere plantafstand van bijvoorbeeld 1,50 meter rijen afstand gebruikt men 60.65 kg zaad. Voor tuinbonen is een gebruikelijke plantafstand 70 cm rijenafstand en in de rij 8-10 cm met telkens 1 plantje. De korrelgrootte bij tuinbonen kan sterk variëren. Gemiddeld gebruikt men 175-200 kg zaad voor 1 ha. Om een snelle en regelmatige op komst te bewerkstelligen, kan men het zaad voorkiemen. Dit houdt in dat men het zaad in lauw water zet. Voor peulen blijft het zaad 48 uur in het water, tuinbonen 24 uur. Daarna wordt het zaad uit het water gehaald en op een verwarmde plaats bij 18-20 graden C geplaatst. Om uitdro ging te voorkomen worden de kistjes met vochtig papier of plastik folie af gedekt. Na enkele dagen begint het zaad te kiemen en moet er worden ge zaaid. Bij peulen zaait men 1/2 - 3/4 kg zaad per raam/m2 en bij tuin bonen 1-1 1/2 kg per m2. Dichter zaaien veroorzaakt lange slappe plantjes en vraagt meer tijd bij het oprooien. Dit omdat de plantjes te veel in elkaar gegroeid zijn. De grond waarin gezaaid wordt, mag niet te vochtig zijn omdat dit vaak rotting veroorzaakt. De grond wordt goed fijn en vlak gemaakt. Na het zaaien wordt het zaad aangedrukt met de schop of plank en afgedekt met Selektie Zaadfirma Vroeg heid j Plant-j Gladheid hoogtepeul i i rechtheid peul j relatieve I opbrengst Record- Nickerson-Zwaan 95 7 7 7 85 Pronto 1 1 Record Nunhem 7 7 6 98 Record Enza Q 1 1 109 Record Nickerson-Zwaan 7 8 6 6 108 Een hoog cijfer betekent - vroeg - hoog - glad recht. 2-3 cm grond. Gebruik hiervoor goed fijn gemaakte teeltgrond-potgrond of metselzand. Direkt na het zaaien wordt het platglas of plastik aange bracht. Rassen en opkweek Voor peulen zijn er slechts 2 hoofd rassen, namelijk Heraut en Record. Heraut is vroeger in produktie maar gevoeliger voor vorst na het uitplan ten. Record is het hoofdras en wordt het meest gebruikt. Van dit ras zijn meerdere firma's die dit in de handel brengen. De resultaten van onderzoek in 1982 en 1983 zijn volgens de ras- senlijst als volgt (zie tabel). Bij tuinbonen speelt vroegheid een be langrijke rol, omdat de prijzen vroeg in het seizoen hoog liggen, maar bij wat grotere aanvoer snel dalen. Uit onderzoek komt het ras Rato van Rijk Zwaan als vroegste naar voren, gevolgd door Futura van Rijk Zwaan en Major van Nunhem. Voor de latere teelt komen meerdere rassen in aanmerking (zie hier voor rassenlijst). Tot de plantjes boven de grond ko men, blijven de ramen of plastik tun nel gesloten. Zodra plantjes zichtbaar zijn, moeten ze afgehard worden. Dit betekent dat de ramen geopend wor den of het plastik omhoog geschoven wordt. Er wordt dag en nacht gelucht zolang het niet harder dan enkele gra den vriest. Bij strengere vorst wordt de bak of tunnel gesloten. Bij strenge vorst, - 8 graden C, zal er voor gezorgd moeten worden, dat het plantmateriaal niet bevriesd. Gebruik dan rietmatten, stro of noppenfolie over de ramen of tunnels. Zodra de vorst voorbij is, moet dit afdekmate riaal weer verwijderd worden om vap het licht te profiteren. Muizen zoeken ook graag de warmte op. De bak of tunnels is een mooie schuilplaats voor deze beestjes, maar ze kunnen veel schade doen aan de plantjes. Om dit te voorkomen is het raadzaam om direkt na het zaaien muizekorrels te strooien aan de zij kanten en hier en daar wat schaaltjes met muizekorrels te plaatsen. A. Zeegers CAT - Tilburg problemen kunnen geven. Rima lijkt wat achter te blijven in produktie. De oudere rassen zijn alle goed bruik baar, hoewel ze alle hun nadeeltjes hebben. Dobrix blijft wat achter in produktie. Berinda heeft een wat zwakker gewas en Adöna een sterke groeikracht met een wat vol gewas. De aubergine is een Nederlands kwa- liteitsprodukt bij uitstek. De hoge kwaliteit waarborgt een goede export. Dit resultaat is bereikt door grote in spanningen op het gebied van teelt maatregelen en bij het ontwikkelen van nieuwe rassen. Om de zo opge bouwde voorsprong niet te verliezen, moeten we op de ingeslagen weg doorgaan. Vijf nieuwe rassen werden in 1984 in de eerste beoordeling stookteelt be proefd. Deze rassen zijn allemaal overgegaan naar de tweede beoorde ling en werden nu niet alleen in de stookteelt, maar ook in de hetelucht beproefd. Als vergelijkingsrassen bij de tweede beoordeling zijn Adona, Dobrix en Berinda gebruikt. In totaal waren er acht rassen in de proeven op genomen. Drie rassen worden in Ne derland niet in de handel gebracht en daarom in dit artikel niet besproken. De rassen en hun herkomsten staan vermeld in tabel 1. De proeven zijn aangelegd op 4 proefplaatsen met in totaal 8 herhalingen. De aubergines werden geplant tussen 1 maart en 26 april. Geoogst werd van 18 april tot 28 oktober. Resultaten De produktiegegevens staan vermeld in tabel 1; de gewas- en vruchteigen schappen in tabel 2., In tabel 1 zién we een wat vreemd produktieverloop bij het ras Rima. Bij circa 9 kg/m2 is de produktie vergelijkbaar met Adona en Berinda, maar bij circa 15 kg/m2 is er een achterstand van een 1,5 kg/m2 ten opzichte van deze ras sen. Dit wordt voor een groot deel veroorzaakt doordat op één bedrijf, waar gezien de late plantdatum het niT veau van 15 kg/m2 niet is bereikt, de produktie van Rima goed tot hoog was, terwijl op twee andere bedrijven de produktie achterbleef ten opzich te van Adona en Berinda (zowel bij 9 als bij 15 kg/m2). Bij de gemiddel de opbrengsten in tabel 1 is in de ko lom 15 kg/m2 het bedrijf, waar Ri ma een hogere produktie gaf, niet meegemiddeld. Dat is wel gebeurd bij het opbrengstniveau van circa 9 kg/m2. Verder zien we dat Madon- 18 na, Adona en Berinda een goede op brengst gaven en dat Dobrix wat ach terbleef. Adona had de zwaarste vruchten, Berinda en Rima (bij de vroegere plantdata) middelfijne vruchten. Madonna en Dobrix zaten met het gemiddelde vruchtgewicht hier tussenin. De vruchtkwaliteit van Madonna was zeer goed. Ook Berin da en Adona gaven goede vruchten. Rima gaf soms wat kromme vruchten en Dobrix was wat variabel op vorm. Kelkverdroging (bruine kelken) kwam in deze proeven zeer weinig voor. De gevoeligheden voor kelkverdroging, die in de rasbeschrijvingen genoemd worden, zijn ontleend aan de rassen- proeven in de stookteelt. Rasbeschrijvingen Madonna (5699). Dit ras heeft een sterke tot zeer sterke groeikracht, een vrucht heeft een diepdonkere kleur en is regelmatig en goed van vorm. De vruchten zijn middelfijn tot vrij grof. Het ras kan gevoelig zijn voor brui ne kelken. De produktie van dit ras is goed. Madonna heeft in deze proe ven goed voldaan. Rima (967). Dit ras heeft een sterke groeikracht en een vrij goede gewasopbouw. De vrucht is donker van kleur en redelijk van vorm, soms wat getailleerd of krom. De vruchten zijn middelfijn. Het ras kan zeer gevoelig zijn voor bruine kel ken. De produktie was op één plaats goed tot hoog en bleef op 2 plaatsen nogal achter in produktie. Rima heeft in de proeven redelijk voldaan. Ado na. Dit ras heeft een sterke groei kracht en een wat vol maar overzich telijk gewas. De vrucht is donker van kleur en heeft een vrij goede vorm, soms wat dik in verhouding tot de lengte. De vruchten zijn vrij grof tot grof. Adona is weinig gevoelig voor bruine kelken. De produktie is goed. Adona heeft in de proeven goed vol daan. Dobrix. Dit ras heeft een vrij goede groeikracht en een wat gedron gen en overzichtelijk gewas. De vrucht is vrij donker en heeft een re delijke vorm, wat variabel en soms wat krom. De vruchten zijn middel fijn tot vrij grof. Dobrix kan gevoe lig zijn voor bruine kelken. Het ras blijft in produktie wat achter. Dobrix heeft in deze proeven redelijk vol Nederlandse tuinders kunnen aubergines van uitstekende kwaliteit produceren. daan. Berinda. Dit ras heeft een ma tig sterke groeikracht, een vrij goede gewasopbouw en was wat zwakker op blad dan de andere rassen (bladver- geling). De vrucht is diepdonker van kleur en heeft een vrij goede vorm, soms wat kantig. De vruchten zijn middelfijn. Berinda kan enigszins ge voelig zijn voor bruine kelken. De produktie is goed. Berinda heeft in deze proeven goed voldaan. Van de nieuwe rassen komt Madonna als beste naar voren. De sterke groei kracht zou evenals bij Adona wel wat Tabel 1« Produktiegegevens van de rassenproeven aubergine heteluchtteelt 1905 Rassen Herkomst Produktie in kg/m^ Gemiddeld vruchtgewicht (gram) 2 i± 5 - 9 1- 13* 2 5 9 15* Madonna (5699) V.d. Rerg 289j 5.26 9.53115.54 330 340 337 329 Rima (967) Pannevis 256j 5.00 8.93113.56 344 353 332 320 Adona Rijk Zwaan 2.731 4.92 8.05|15.31 344 356 350 362 Dobrix V.d. (Terg 2.371 4.62 8.38114.01 329 339 325 345 Rerinda V.d. Rerg 2.03 5.4019.27 15.03 328 328 318 326 gemiddelde gegevens van 3 proefplaatsen /v Tabel 2» Gewas- en Vruchteigenschappen Rassen Gewaseigenschappen j Vruchteigenschappen Groeikracht 0 0) cT 0 Vorm Kleur Madonna (5699) 8.0 6.0 7.5 7.3 Rima (967) 7.5 6.5 6.3 7.0 Adona 7.2 6.7 6.6 7.0 Dobrix 6.8 6.8 6.2 6.8 Rerinda 6.5 6.5 6.5 7.3 1) een hoger cijfer betekent respectievelijk een sterkere groeikracht, betere gewasopbouw, betere vorm of donkerder van kleur. V Door J.P. Straatsma en M.H. Cols, RIVRO/Proefstation Naaldwijk Het witlofseizoen '85/86 is met een belangrijk grotere aanvoer van start gegaan. Tot en met 12 januari jl. is al bijna 22 min kg witlof via de vei lingen afgezet, 23% meer vergeleken met *84/85. Door de laatste ontwikkelingen is het tegenwoordig mogelijk het hele jaar loor witlof aan te voeren. Het nieu we seizoen brachten de telers dan ook al vanaf de eerste maand relatief veel witlof naar de veiling. In juli en au gustus werd nog witlof aangevoerd dat getrokken werd van bewaarde wortelen. En vanaf september kwam het lof van de "nieuwe" oogst aan de veiling. Tot aan november viel er over de prij zen weinig te klagen. Hieruit mag worden gekonkludeerd dat de markt in de zomer- en herfstmaanden nog niet verzadigd is. In december en de eerste helft van januari verliep de af zet minder vlot. Door de grote aan voer bleven de prijzen sterk achter bij die van voorgaande jaren. De decem bermaand samen met de eerste helft van januari bleef de prijs bijna 9 dub- beltjes(!) achter bij die van dezelfde periode in '84/85 (265 ct/kg). Zeker de prijzen die de eerste weken van ja nuari geboden werden, lagen ver on der de kostprijs. Met behulp van reklame-aktiviteiten probeert het CBT de afzet van witlof zowel in de zomer als in de winter te verbeteren. De omzet die de telers over de perio de van juli t/m 12 januari behaalden was dit seizoen met 54 min gld. toch iets groter dan in '84/85. Als de prij zen laag blijven, zal het hele seizoen '85/86 waarschijnlijk geen omzetstij ging ten opzichte van '84/85 te zien geven. Het vorig seizoen werd een re- kordomzet van 130 min gld. behaald. (PGF) Vrijdag 24 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 42