Groter areaal konsumptie-aardappelen Phoma-beleid in 1986 en daarna Zaadfabrieken Rassenkeuze bij middenvroege en middenlate tot late konsumptie-aardappelen 1986 Beschrijving van de rassen M iddenvroeqe aardappelen Middenlate aardappelen Verwerkende industrie - 7, Rassenkeuze van belang bij bestrijding Gevaarlijke ziekte Phoma Afnemers in het buitenland Onze eigen telers Konsulentschappen voor de Akker en Tuinbouw in het Zuidwestelijk zee kleigebied Rijksinstituut voor Rassenonderzoek van kuituurgewassen te Wageningen Proefboerderijen "Rusthoeve" en "Westmaas" In 1985 nam het areaal konsumptie-aardappelen in het zuidwestelijk zeekleigebied toe van 33.300 ha tot 36.200 ha. Van dit areaal is het ras Bintje verreweg de belangrijkste met ca. 89%. Het jaar 1985 is m.b.t. de aardappelteelt een vrij normaal jaar. Het poten vond plaats van ca. half april tot half mei. Na een vlotte opkomst volgde er een goede ontwikkeling, waarbij wel veel loofgroei optrad. Mede door de relatief vochtige omstandigheden, was de knolzetting hoog. Het groot ste probleem deed zich voor door de phytophthora-aantasting. Mede door de goede maatregelen blijken achteraf de problemen bij de be waring van de aardappelen mee te vallen. Het rooien vond onder vrij gunstige omstandigheden plaats en had een vlot verloop. Het geheel resulteerde in hoge kg-opbrengsten met een relatief fijne sortering. De proeven in 1985 In 1985 is op 3 regionale proefboer derijen in Nederland o.a. op proef- boerderij "Westmaas" een rassen- proef konsumptie-aardappelen uitge voerd. Deze proeven zijn met een be perkt aantal rassen uitgevoerd. Te vens is aandacht besteed aan rassen met een goede geschiktheid voor de verwerkende industrie. De resultaten van deze proeven staan in onderstaan de tabel weergegeven. In de beschrijving van de rassen zijn nog enkele rassen opgenomen, die niet in de proeven waren opgenomen, maar die nog wel een relatief hoog aandeel in het zuidwestelijk areaal hebben. Bintje wordt algemeen verbouwd en is produktief. Is in binnen- en buiten land gewild en voor bijna alle berei dingswijzen geschikt. De knolvorm is vrij goed, is vrij sterk gevoelig voor doorwas en zeer sterk vatbaar voor Phytophthora in loof en knol. Eigenheimer is vooral op de Zuidhol landse eilanden nog van betekenis. Het ras heeft een goede tot zeer goe de konsumptiekwaliteit. De opbrengst is vrij goed tot goed, is echter sterk gevoelig voor doorwas en heeft een middelmatige sortering. Vrij sterk vatbaar voor Phytophthora in het loof en zeer sterk in de knol. Resonant heeft een met Eigenheimer overeenkomende konsumptiekwali teit. De opbrengst is vrij goed met een goede sortering. Is vrij sterk vatbaar voor Phytophthora in loof en knol. Irene is roodschillig en geeft een mid delmatige opbrengst. De konsumptie kwaliteit is goed. De sortering is aan de grove kant. Is vrij weinig vatbaar voor Phytophthora in loof en middel matig vatbaar in de knol. Rode Pipo is een roodschillig ras met vrij goede tot goede konsumptiekwa liteit. De opbrengst is zeer goed. Is vrij sterk vatbaar voor Phytophtho ra in het loof en middelmatig tot vrij weinig in de knol. Is zeer weinig ge voelig voor stootblauw, maar middel matig gevoelig voor rooibeschadiging. Bildtstar is roodschillig en heeft een vrij goede tot goede konsumptiekwa liteit. De opbrengst is vrij goed. Is zeer weinig gevoelig voor stootblauw, maar nogal gevoelig voor rooibescha diging. Is zeer sterk vatbaar voor Phy tophthora in loof en knol. Is resistent tegen aardappelmoeheid biotype A. Tabel 1 Opbrengsten van veldgewas In verhoudingsgetallen 1985 was voor de aardappelteelt (af gezien van de prijs) een vrij normaal jaar. Promesse is een ras voor verwerking ♦tot chips. Is een vrij laat ras met am A- en BC resistentie. Geeft chips met ras Westmaas 1985 alle proeven gem. totaal totaal klei 1985 klei t/m 1985 Middenvroeg Bintje 114 116 106 Eigenheimer 108 108 98 Resonant 85 85 92 Middenlaat Irene 87 90 85 Bildtstar - 93 Verwerkende industrie Promesse 114 118 101 Erntestolz 100 101 95 gem. 100 ton/ha 56,57 55,81 51,50 Tabel 2 Enkele raseigenschappen volgens de 61e Rassenlijst 1986* ras vroeg rijp heid knol vorm** kook type*** cons waarde Ned. resistentie tegen rooibe schadiging phytoph thora in de knol schurft doorwas Bintje 65 LO BC 85 3 5 5 8 Eigenheimer 7 O CD 3 4 4 8 Resonant 7 RO BC 8 5 4 8 7 Irene 5 R CD «5 65 6 8 8 Rode Pipo 6 O BC 6 5 7 65 Bildtstar 6 R B 3 6 8 55 Promesse 5. R0 - 6 7 3 7 8 E-rntestolz 6 RO BC C 6 7 8 7 Een hoog cijfer duidt op een hoge, gunstige waardering. Knolvorm: R rond, L lang, O ovaal. Kooktype: B iets melig, vrij vast; C melig, tamelijk los; D zeer melig en los. een vrij goede tot goede kleur. Heeft een hoog droge stof gehalte. De knol len zijn rond-ovaal. Is weinig tot zeer weinig vatbaar voor rooibeschadi ging. De knolopbrengst is goed. Is sterk vatbaar voor Phytophthora in loof en vrij weinig in de knol. Is zeer sterk vatbaar voor schurft. Erntestolz is een middenvroeg ras met een hoog droge stof gehalte. Geeft chips met een goede kleur. De knol len zijn rond-ovaal, middendiepogig en lichtgeel-vlezig. De sortering is soms wat fijn. De knolopbrengst is op klei vrij goed en op zand middelma tig tot vrij goed. Is sterk vatbaar voor Phytophthora in loof en middelma tig in de knol. Is vrij weinig vatbaar voor schurft. Meer informatie is te vinden in de 61e Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1986. Binnenkort komt het Phomabeleid 1986 aan de orde binnen N.A.K. en keuringsdiensten. Het lijkt erop dat er wel eens verschil van opvat ting zou kunnen ontstaan tussen Noord en Zuid. Dat moet worden vermeden. Er moet getracht worden binnen de pootaardappelorganisaties tegen stellingen te vermijden en een goed kompromis tot stand te brengen en daarmee N.A.K. en keuringsdiensten te adviseren. In ieder geval moeten we met elkaar erkennen dat phoma een lastige schimmelziekte is, die onze eksport le lijk in de waagschaal kan brengen. Maar ook moeten we erkennen dat deze droogrotziekte ernstige proble men kan veroorzaken bij onze eigen nationale konsumptie-aardappelteelt. Wij weten uit vele jaren ervaring dat in onze konsumptiesektor meer pho ma optreedt dan in onze pootgoed- sektor. En dat is eigenlijk logisch. Phoma foveata is een koude schim mel en >vondparasiet, dat wil zeggen dat, wanneer de temperatuur bij de oogst beneden de 10 graden C ligt en er invalspoorten (beschadigingen) ontstaan, het verwoestende werk kan beginnen. Die situatie kan aanwezig zijn onder Nederlandse omstandighe den bij de oogst van konsumptie- aardappelen. Steeds later oogsten om de opbrengst zo hoog mogelijk op te voeren. En steeds later oogsten, be tekent meer kans op lage temperatu ren (eind september-begin oktober). En als de phoma dan latent aanwe zig is, kan men het bewaren tot het volgende voorjaar wel op 'zijn buik' schrijven. Het bewaren van konsumptie- aardappelen tot het voorjaar en zelfs tot de volgende oogst is van levens belang voor de Nederlandse, voor on ze nationale positie in de marktvoor- ziening. Phoma foveata is een gevaarlijke en lastig te bestrijden schimmel. Een koude schimmel, een wond- parasiet. Lichte besmettingen, uit de latentie opgespoord zijn min der gevaarlijk dan werd vermoed. Meer dan lichte besmettingen blij ven gevaarlijk voor de binnen landse konsumptieteler en voor onze pootgoedeksport. Bewerkin gen tijdens rooien en inschuren, maar vooral ook bij het sorteren, blijven van levensbelang. Kwaliteitsaardappelen ter beschikking hebben uit de oude oogst in juni, juli en augustus is de kracht van de Ne derlandse konsumptie- aardappelsektor. Daar zullen we het in het algemeen van moeten hebben. Het is dan ook terecht dat de neder- landse konsumptieteler zich wat zor gen maakt over de ontwikkelingen van het nationale phomabeleid. En in deze deel ik die zorg. We zullen onze nationale pootgoedklanten buiten de zorgen moeten brengen. 'De klanten zijn koning', zullen we binnen aan vaardbare proporties moeten respekteren. Als we spreken over eksport en kwa liteit van Nederlandse pootaardappe- len, dan mogen we in principe onze afnemers niet teleurstellen. In het al gemeen worden de pootaardappelen onder Nederlandse omstandigheden bij vrij hoge temperaturen geoogst. Meestal tussen de 15 en 20 graden C. En al zijn er dan beschadigingen tij dens het rooien, dan krijgen de schim mels geen kans vanwege gebrek aan aktiviteit. Men moet wel de vraag stellen, wat het gevolg is van het laten uitgroeien van bepaalde groepen. Het is bekend dat de eindrooidata voor de klassen A, B en C steeds later worden door technische mogelijkheden ten aanzien van virusinfekties. En latere rooida- ta leiden tot lagere temperaturen tij dens het rooien. Een zeker niet te ver waarlozen ontwikkeling. Vooral ook de lagere temperaturen tijdens het sorteren kunnen tot onaan gename verrassingen leiden. We heb ben uit ervaring kunnen konstateren dat we nogal eens teleurstellingen moeten inkasseren. En als we nu één ding moeten voorkomen, dan is het dat er geen rot mag optreden bij on ze klanten in binnen- en buitenland. Een duidelijk afwegingspunt bij het toekomstig beleid moet daar wel bij worden betrokken. Gelukkig kunnen we hier en daar wat bijstellen met een t.b.z.-behandeling. Regelmatig of eigenlijk onregelmatig worden pootgoedtelers verrast met een phoma-besmetting. Het gemid delde percentage van besmette partij en ligt zo ongeveer op 1 maar zeer grillig voorkomend. Luisterend naar de heer Turkensteen neemt het besmettingspercentage tijdens de be waring af. De kunst is nu om uit te vinden, waar de veiligheidsgrens ligt om aan de ene kant de Nederlandse bodem te beschermen en aan de an dere kant de buitenlandse afnemer niet teleur te stellen. Een afkeuring zal zoveel mogelijk vermeden moeten worden. Percelen, waar tot nu toe besmettin- Immense gebouwen, torenhoge schoningsmachines, volledig auto matische vul- en verpakkingsmachi nes, pillen bij miljoenen, ziehier het beeld van de huidige zaadgiganten. De zaadhuizen van vroeger, zijn de zaadfabrieken van nu. In vergelij king met vroeger zijn het er ook maar enkele meer. De grote zijn zoveel groter geworden, omdat zij de ande ren, populair gezegd, hebben opge geten. Schaalvergroting heet dat. Een algemeen en op veler terrein voorkomend verschijnsel in deze maatschappij. Noodzakelijk om je eigen voortbestaan te bestendigen. Ze ziin ook groot in wat ze te bieden hebben. Sla de prachtige in kleuren uitgevoerde katalogi maar open. Soorten en rassen aangepast aan de wensen van hun klanten. Rassen ge schikt voor de konservenfabrikan- ten' voor de buitenlandse afnemers, voor de tuinders, voor de volkstuin- bezitters. Rassen voor de lange- en gen zijn voorgekomen, zullen in zorg vuldige beschouwing moeten worden genomen. Hoewel niet verwacht mag worden, dat voor oogst 1986 al een onder scheid (verantwoord) kan worden ge maakt tussen vatbare en resistente rassen, weten we uit ervaring dat er wel degelijk grote verschillen zijn. Zo kan in de 'vrije sfeer' worden gezegd dat binnen het ras 'Bintje' min of meer regelmatig phoma optreedt en dat bij het ras 'Alpha' nog nooit pho ma is gekonstateerd. Met deze aan wijzing kunnen 'besmette bedrijven' wel uit de voeten dacht ik. Een kon- takt met uw handelshuis zou wel eens van grote betekenis kunnen zijn bij uw rassenkeuze. A. Vermeer voor de kortedagkultuur en ga zo maar door. Pillen voor de perspot, pillen voor de zaaimachine, pillen voor speciale teelten, pillen.... heeft u nog wensen? Het onderzoek staat voor niets. Ze zijn ook groot in het investeren. Niet alleen in gebouwen en machi nes, maar vooral ook in wetenschap, onderzoek, plantenveredeling en se- lektie. Het zijn deze kleur en smaak makers, die door te verbeteren en te vernieuwen, aan de wensen van deze tijd proberen tegemoet te komen. Ook weer noodzakelijk, teneinde de konkurrentie ook vanuit het buiten land, het hoofd te kunnen bieden. Maar tevens, om de voorsprong die' de Nederlandse zaadbedrijven op dit gebied over de hele wereld hebben, te behouden. Een voorbeeld waar een klein land groot in kan zijn. D.L. Koppenhol 6 Vrijdag 24 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 30