Konsulent ir. A.T.J. Peelen: 'De akkerbouw zal kreatieve wegen moeten zoeken voor oplossen probleem' zuidelijke landbouw maatschappij m land- en tuinbouwblad In het jaar, waarin de akkerbouwsek- ties van de Konsulentschappen voor de Akker- en Tuinbouw in Zuidwest Nederland als één van de voorlich tingsthema's gekozen hebben voor een aktie onder de welluidende titel 'Rekenen voor Beslissen', lijkt het als of de teelttechnische facetten van minder belang zouden zijn. Dit is ech ter slechts ten dele juist. De verschil len in bedrijfsresultaten in zijn tota liteit, maar ook per gewas, zijn groot. Naast de teelttechnische invloeden spelen het niet voldoende kostenbe wust zijn en het niet voldoende be- drijfsekonomisch handelen een rol. Een goed ekonomisch inzicht in de bedrijfsvoering is vooral bij een on gunstige inkomensontwikkeling van groot belang. Een bijkomend knel punt (niet alleen in Zuidwest Neder land) is de in het algemeen geringere belangstelling voor bedrijfsekonomie. Nu de bedrijfsuitkomsten in de land bouw in 1985/86, volgens prognoses van het LEI, een dalend beeld te zien geven, is de beslissing van de konsu lentschappen om in samenwerking met de SEV hoge prioriteit - en dus met inzet van veel menskracht - te ge ven aan de verbetering van het be- drijfsekonomisch inzicht van de akkerbouw-ondernemers middels de aktie 'Rekenen voor Beslissen' zeer juist gebleken. Van de marktgebonden gewassen lijkt de prijsdaling, onder invloed van het te verwachten EEG landbouwbeleid, - als het Europees Parlement ten minste tot overeenstemming kan ko men over het reeds vaak genoemde 'Groenboek' - van de tarwe echter struktureel. Een aanmerkelijke daling van het saldo per ha en daardoor in komensdaling is het gevolg. Oplossin gen moeten gezocht worden in onder meer kostenbeheersing en alternatie ve gewassen. 'Rekenen voor Beslis sen' is derhalve een noodzaak! Het Zuidwesten van Nederland is voor wat betreft de akkerbouw een gebied dat reeds andere gewassen (zo U wilt: alternatieve gewassen) in het bouwplan kent dan de grote drie: bie ten, wintertarwe en konsumptie- aardappelen. Nu vooral de wintertar we minder aantrekkelijk lijkt in het bouwplan, is er een roep om een 'nieuw 4e gewas'. Mijns inziens bestaat dit nieuwe 4e gewas echter niet; het is een groep gewassen, ieder met eigen teelt- en afzetproblematiek. ir. H.T.J. Peelen Het zoeken naar alternatieve gewas sen voor het bouwplan de laatste tijd is op zich niet nieuw, maar de behoef te daaraan hangt samen met de hui dige problemen van de akkerbouw, waarvan de groeiende overproduk- ties, en het dientengevolge te voeren prijsbeleid van de EEG, er één is. Een aantal problemen hangt samen met de toegepaste nauwe rotaties, waardoor moeheidsverschijnselen, opbrengst dervingen en bodemstruktuurbederf optreden. Ook in Zuidwest Nederland, waar cir ca driekwart van het akkerbouware- aal gevuld wordt door wintertarwe, suikerbieten en aardappelen, zijn de akkerbouwbedrijven veelal sterk gespecialiseerd en geïntensiveerd(zie tabel). Via betere bedrijfshygiëne en bouwplanverruiming moet er gestreefd worden naar verbetering. Aan de mogelijkheden en beperkin gen van de teelt van gewassen voor de bouwplanverruiming is bij de Neder I Het verheugt ons U traditiegetrouw weer een rassennummer aan te kunnen bieden. Wij hopen dat de informatie U een steun kan zijn bij de beslissingen die t.a.v. de gewassenkeuze en de te telen rassen moeten worden genomen. Bewaart U dit nummer; het kan U in de nabije w toekomst nog goed van pas komen. 4 Dank aan allen die aan de totstandkoming van dit V" rassennummer hebben meegewerkt! DE REDAKTIE.I V .;,v - r* landse Raad Landbouwkundig On derzoek (NRLO) een studie gewijd, waarvan de bevindingen zijn neerge legd in de diskussienota 'Gewassen in het kader van de bouwplanverruiming in de akkerbouw'. Uit de analyse bleek dat op kortere of langere termijn van een aantal gewas sen verwacht mag worden een al dan niet ruime bijdrage te leveren aan de bouwplanverruiming. Deze lijst is niet helemaal nieuw of kompleet, maar geeft een indikatie. Of al deze gewassen ook daadwerke- dukten snel verzadigd is. De afzetmo- lijk deze geschetste bijdrage zullen gelijkheden voor de binnenlandse realiseren, hangt af van een groot markt zijn zeer beperkt. De bevol- aantal voorwaarden, waarvan de eko- kingsgroei stagneert, import van uit- nomie (saldo, benodigde ekstra in- heemse groenten neemt toe, het vesteringen, financiële perspektieven) volkstuinieren neemt - mede door de er één is. vrije tijdsbesteding - toe, konserven- Naast gewassen als erwten, uien, vlas, groenten (import) zijn relatief goed- teunisbloem, blauwmaanzaad, gras- koop. Ook verbreding van het sorti- zaad, veldbonen, bruine bonen enz. ment leidt niet altijd tot grotere afzet: komen vollegrondsgroenten in de be- de ene groente wordt door de andere langstelling van de akkerbouwers. De- vervangen. Dit betekent dat er gemikt ze belangstelling hebben we voorzien. moet worden op vergroting van de In het voorlichtingsprogramma van eksport. Sterk punt voor Nederland de sektie vollegrondsgroenten voor is dan dat bij oogstmislukkingen el- Zuid-Holland en Zeeland (CAT Ba- ders er gegarandeerd geleverd kan rendrecht) is voorlichting over dit on- worden. Vergroting van de eksport derwerp opgenomen teneinde veel in- betekent dat er voldoende grote uni- dividuele vragen om informatie voor forme partijen zijn, dat de kwaliteit, te zijn en anderzijds de kennis en het de houdbaarheid en de verpakking bewust zijn van de problematiek te aan de eisen van de buitenlandse kon- vergroten. Middels een artikelenserie, sument voldoet, ondermeer in dit blad, worden akker- Bovendien moet het sortiment kon bouwers in Zuidwest Nederland gein- kurrerend zijn en moet er een sprei- formeerd over een aantal ding in het aanbod zijn. Voor de te- teelttechnische- en - vanzelfsprekend Iers betekent dit ondermeer goed - enige ekonomische aspekten van de zaadgoed en plantmateriaal gebrui- teelt van witlofwortels, spruitkool, ken, de juiste bemesting toepassen en bloemkool, winterbloemkool, prei en alert zijn op een goede ziektebestrij- de trek van witlof. ding, welke vanzelfsprekend alleen Hoewel er voor een aantal akker- uitgevoerd mag worden met toegela- bouwbedrijven mogelijkheden voor ten middelen. De rassenkeuzC wordt deze teelten aanwezig zijn, is vakman- dus niet alleen bepaald door de eigen schap een eerste vereiste: men moet teeltomstandigheden; de afnemer zal het goed doen en dus is specialisatie eisen stellen aan sortering, vorm e.d., noodzaak. Als men wil meeprofiteren maar ook aan het tijdstip van levering van de kracht van de Nederlandse en dus is de vroegheid van het ras van tuinbouw (t.o.v. de buitenlandse kon- belang. kurrentie), dan bedenke men dat de Veredeling van gewassen moet gericht sterke marktpositie is bereikt doordat blijven op het behalen van een hoge het hele jaar een breed pakket pro- produktie per oppervlakte-eenheid, dukten van uitstekende kwaliteit kan Ook bij overproduktie zal dit ekono- worden.aangeboden (tegen een rede- misch principe van toepassing zijn. lijke prijs). Deze marktpositie kan Het inbrengen in rassen van eigen snel verloren gaan indien konsessies schappen, welke uit milieu-oogpunt gedaan worden aan de kwaliteit van interessant zijn (minder gewasbe- het produkt. Het kunnen voldoen aan schermingsmiddelen in totaliteit en de kwaliteitseisen vraagt goede onder- minder voor het milieu belastende nemers. middelen), is zeker in de toekomst van Het volgen van opleidingen, lezen van groot belang, evenals eigenschappen vakliteratuur en deelnemen aan kur- welke, in het bijzonder, de interne sussen en voorlichtingsakties is nood- kwaliteit van het produkt verhogen, zakelijk om het kwaliteitsbewuste on- De 61e Beschrijvende Rassenlijst voor dernemersschap te verbeteren. Boven- Landbouwgewassen 1986 is onlangs dien moet men er op bedacht zijn dat verschenen. Het boekwerkje bevat een dergelijke teelt past in de totale wederom een overzicht van de eigen bedrijfsvoering. Arbeidsintensieve schappen en de opbrengstmogelijkhe- teelten passen, mede gelet op de kwa- den van de diverse rassen, liteitseisen, veelal minder goed op ak- De Rassenlijst, bijgewerkt tot en met kerbouwbedrijven. de proefveldresultaten van 1985, telt Nu er vanuit de hoek van (vooral) de ten opzichte van de vorige editie een kleine akkerbouwbedrijven, maar groot aantal wijzigingen en aanvullin- ook veehouderijbedrijven, belangstel- gen. Bij tarwe is bijvoorbeeld meer ling bestaat voor de teelt van volle- aandacht bèsteed aan cle geschiktheid grondsgroenten is het niet ondenk- voor de broodbereiding (baktarwe) en beeldig dat de markt voor deze pro- is een hoofdstuk Triticale opgeno men. In het boekje zijn ook de gewas sen spruitkool en uien opgenomen. Voor groentegewassen als doperwt, stamsperzieboon, tuinboon en winter wortel moet men de Rassenlijst voor Groentegewassen (vollegrondsgroen ten) hanteren. Bij de rassenkeuze voor tarwe lette men op de bakkwaliteit. Het is aan nemelijk dat kwaliteitsverschillen in de toekomst sterker in de prijs tot uit ing zullen komen. Ter stimulering van het kwaliteitsbewustzijn bij teler en handelaar is door het Nederlandse be drijfsleven een certifikatenregeling in gesteld. Voor partijen van bepaalde rassen, waarvan bekend is dat ze een vrij goede tot goede bakkwaliteit heb ben, kan men een certifikaat aanvra gen. Ons inziens is er voldoende ruim te in het areaal brouwgerst. Om de teelt van gerst met een goede geschikt heid voor de brouw te bevorderen, heeft het bedrijfsleven ook hiervoor een certifikatenregeling ingesteld. In Nederland wordt bij suikerbieten (nog) niet uitbetaald op de winbaar heid van suiker. De kennis van beïn vloedbare faktoren van de winbaar heid is aanwezig. Bovendien is het voor de suikerbietenbranche van be lang dat bieten worden geteeld met een goede verwerkingskwaliteit. Kwa liteitsuitbetaling zal de rassenkeuze in de toekomst ongetwijfeld gaan beïn vloeden. In zijn algemeenheid kan men stellen dat rassen met een hoog suikergehalte en een hoge winbare sui keropbrengst de voorkeur verdienen. De geschiktheid voor de industriële verwerking van konsumptie- aardappelen (frites, chips) is belang rijk. Er komen nu rassen die kunnen konkurreren met Bintje voor wat be treft de geschiktheid voor de verwer kende industrie. De Rassenlijst bevat daarnaast een aantal teeltfacetten per gewas en is derhalve een boekje dat op ieder bedrijf aanwezig moet zijn en ook moet worden gelezen. Deze rassenbijlage kan samen met de Beschrijvende Rassenlijst voor Land bouwgewassen een belangrijk hulp middel zijn voor het opstellen van uw teeltplan. De 3 Konsulentschappen voor de Akker- en Tuinbouw, werk zaam in het Zuidwestelijk kleigebied, zullen u behulpzaam zijn bij het zoe ken naar kreatieve wegen om de pro blemen in de akkerbouwsektor op te lossen. De uiteindelijke beslissing ligt bij u, de ondernemer. ir. H.T.J. Peelen Konsulent voor de Akker- en Tuinbouw te Barendrecht

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 25