VOOR m: VROIIW p.j. zuid geluid Andere vrouwen, andere woorden Nieuws van de afdelingen Oost en West Zeeuws- Vlaanderen In oktober veel verkeersongevallen in Zeeuws-Vlaanderen redaktie Peter Risseeuw Lt't de P'j.Zrdjehde onder redaktie van de Reaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Roov-Janse Chezeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge Het is de titel van een boekje met interviews die in Nairobi gemaakt zijn met vrouwen in de derde we reld. Het is een heel boeiend boek je geworden. De uitspraken van de deelnemende vrouwen geven een heel andere kijk op vrouwen in de derde wereld dan de meesten van ons hebben. De Surinaamse Hen na Guicherit b.v. zegt: "Ik ben wel geinteresseerd in een man, maar als "hij geen geld op tafel legt, kan hij wel gaan". Amina Lem- rine (33) uit'Marokko vraagt: "Heb je ooit zo'n massale konfe- rentie van mannen gezien?" Eu ropese vrouwen, zegt ze, bevech ten de mannen en dat verwijdert vrouwen van de echte problemen. Carmen Rojas (36) uit Chili: "In zet van de vrouwenstrijd is het ge luk van iedereen. Wij leven konstant op de rand van de af grond. De diktatuur beïnvloedt me overal". Flora M'mbuga, een advokate, is afkomstig uit Tanza nia. Ze vindt het belachelijk dat westerse vrouwen zo graag de "onderdrukte derde-wereld- vrouw" willen helpen. "Een westerling promoveert en is professor in de derde- wereldproblematiek, ooit een zwarte Europa-specialist ontmoet? Ondenkbaar!" De direkte betrokkenheid van de geinterviewde vrouwen verheldert het algemeen beeld. Ook laat het boekje duidelijk de grote verschil len zien in de kulturele achter grond en de levensstandaard. Ieder die wat meer zicht wil krij gen op hoe de vrouwen in die lan den denken over hun eigen posi tie en over hun visie op de wester se vrouwen kan in dit boekje al heel wat vinden (kosten ƒ14, Vrijwilligerswerk is in de derde-wereld-landen ge woon een onderdeel van het leven van alle dag. Onze denkbeelden van hoe het hier zou moeten is heel erg verschillend met wat men daar kan en wil. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen is net als de Centra le van Plattelandsvrouwen erg met het onderwerp bezig en dan meer toegespitst op de WAARDERING dan op de VERDELING waarbij het werk wel of niet betaald wordt eveneens een groot punt in de dis- kussie vormt. Waarderen we on betaald werk even hoog als het be zig zijn in een betaalde baan (ook al is die misschien veel minder boeiend)? Een hele veelheid aan vragen komen los en zoeken naar een evenwichtige oplossing wil zeggen: eerst denken, dan doen. P.J. de Rooy-Janse - Zomaar een verhaal over de 6-kamp Wat vooraf ging September '85: de afdeling Oost West Zeeuws-Vlaanderen besluit on danks wat vage afspraken een zes kamp te organiseren. Eén ding weten we wel zeker; dit zal ons lukken. November '85: dit evenement heeft al heel vaste vormen en we weten het ze ker, dit moet ons lukken December '85: alle medewerkers zijn ingelicht, bouwmateriaal is gevonden en wat ons betreft moet het gewoon, maar er is op dit moment nog een ge ringe deelname van andere afdelin gen. Dan bellen we zelf wel. Ook we ten enkele personen vanaf dat mo ment hoe de telecommunicatie van de P.T.T. aan zoveel winst komt! Januari: een dik pak sneeuw op straat en het weerbericht voorspelt niet veel goeds..Maar wij zullen ons hierdoor niet laten kennen. De zeskamp moet doorgaan. 3 januari zeven.uur 's avonds: alle hel pers zijn aanwezig en de praktijkhal kan verbouwd worden. Er wordt met stro gesjouwd (hoewel buiten het sei zoen) geboord, getimmerd, geblazen en gelachen. Na enige diskussies, 2 li ter koffie en nog wat gaan we naar huis. Er is al een heleboel gereed en we hebben nog een hele zaterdag morgen. 4 januari: 9.00 's morgens. Iedereen komt weer helpen en na wat zwoegen en zweten ziet de praktijkhal er al heel anders uit. Het wedstrijdschema ziet er ingewikkeld maar kloppend uit. Dan wordt het spannend want om 12.30 uur komt het grove geweld bin nen. De echte mannen! De jury. Ton- nie, Jaap, Jolanda, Hans en Kees be kijken alles eens goed en gaan in bespreking. Dit moet wel goed gaan. 13.00. De deelnemende teams komen wat onwennig binnen, we zitten in een andere hal als voorgaande jaren, en gaan ons verkleden. Afd. Schouwen kon nog een extra team bij elkaar krijgen, zodat het een beetje op een invasie gaat lijken; 4 teams! Dan wordt het afwachten, waar blijft de rest? Er blijken nog wat teams aan de andere kant van de Westerschelde te staan. We beginnen toch maar, want anders komen we in tijdnood. Daaag wedstrijdschema. Peter Risseeuw opent het feest en wenst ieder een sportieve middag toe. Henk Tegels, de speaker, gaat in een te gek clownspak naar z'n kommen- taarspositie. (bovenop een traktor). Hij roept, schreeuwt en praat als een volleerde verslaggever en weet al heel vlug de stemming naar ongekende hoogte op te voeren. Met zo'n stem sleurt hij de deelnemers gewoon over de finish. We hadden geprobeerd om de spelle tjes zo veelzijdig mogelijk te maken met hier en daar toch wat spektaku- lairs. Wat dacht je bijvoorbeeld van de hindernisbaan? En het pingpong- ballenspel. Twee uitersten, het eerste spel, snel, moeilijk, tikkeltje gevaar lijk. En het pingpongballenspel, voor zichtig, voorzichtig en voorzichtig. En dan de ballonnendisko en de trek- kertrek. De ballonnendisko was kleurrijk, gevoelig en een binnenko- mertje (1° spel) en de trekkertrek was hard, spektakulair en allesontziend. Wat dacht je dan van die vele races? Snel, behendig en lenig werden alle hindernissen genomen en het baanre- kord dat in handen van onszelf was, werd vele malen verbeterd. Dan aan het eind van de middag als we de balans opmaken zien we ook nog eens een hele boel. - schaafwonden, kneuzingen; - grote dorst; - erge vermoeidheid; - en nog wat: beterschap, overal stro en stof, natte sportkleding. Terwijl de deelnemers zich omkleden, en wij de praktijkhal weer "verbou wen" krijgen de rekenwonders even tijd om alles nog eens te overrekenen. Het zijn ook maar amateurs! Om 17.45 uur kan Peter de uitslag be kend maken: 10e: 's Heer Abtskerke 22 pnt. Sorry mensen... maar in ie der geval veel sterkte en beterschap; 9e: Walcheren 27 pnt. Het ging toch goed: 8e: Schouwen-Duiveland II 31 pnt.: 7e: Schouwen-Duiveland III 33 pnt. Jammer; 5e: W.Z.V1. II 34 pnt.: O.Z.V1. 34 pnt. Het gaat heel wat be ter met O.Z.V1., deze tendens moet doorgaan. 4e: Schouwen-Duiveland IV. Goed gedaan, dat IVe team, 44 pnt.: 3e: Goes 48 pnt. Volgende keer beter, hopelijk, maar toch goed voor een taart: 2e: Schouwen-Duiveland I 56 pnt. Tsja, toch nog een taart: le: West Zeeuws-Vlaanderen I 60 pnt. Voor de tweede opeenvolgende keer de wisselbeker. Gefeliciteerd. En nu maar hopen dat jullie volgend jaar weer zo hoog eindigen. Aan die afdelingen die hier niet aan wezig waren, dit lezende kan ik begrij pen dat je nu spijt hebt dat je niet naar Schoondijke bent gekomen. Maar treur echt niet te lang want er zal ooit wel eens een vervolg op deze wedstrijd komen. Komen dus! Als laatste nog bedankt aan: Henk Jaap Tonnie, Kees Jolanda Hans; E.H.B.O. Starfighter; deelne mers, publiek en alle anderen die hebben geholpen. Het was leuk! Gezellig! En verma kelijk! Anja Dekker Afd. Oost-Zeeuws-Vlaanderen 25 januari - Afd. West Zeeuws- Vlaanderen organiseert weer de jaar lijkse toneelavond in zaal Wijffels te Schoondijke. Hier wordt het to neelstuk "Nieuwe bezems vegen schoon" opgevoerd. Na afloop dan sen met de Manolito. Aanvang 19.30 uur. 31 januari - Afd. Oost Zeeuws- Vlaanderen houdt weer i.s.m. de "Een huis moet schoon genoeg zijn om er gezond in te leven, en een huis moet vuil genoeg zijn om er gelukkig in te kunnen leven". Of de sociale waardering van de huishoudelijke arbeid. De her waardering van de huishoudelijke arbeid was het onderwerp van een themadag van de Centrale Platte landsvrouwen in Amersfoort. Me vrouw van Verschuer, de voor zitster van de Centrale, benadruk te in haar opening het zichtbaar maken van het vrouwenwerk. Als eerste spreekster van die dag kreeg mevr. Cruyff-Arts het woord. Zij doet al jaren onderzoek op dit gebied. Volgens haar zou bij elke vorm van onderwijs huishoudkunde een onder deel moeten zijn. Ook zou er een be tere voorlichting moeten komen over wat huishoudelijk werk echt inhoudt, b.v. voor ambtenaren van zieken fondsen, bedrijfsverenigingen e.d. In een folder van de ziekenfondsen over de redzaamheid van invaliden, staat b.v. dat nu d.m.v. een magnetrono ven iemand zelf zijn eten kan (op)warmen (wie maakt het??) en dat d.m.v. wasmachines met afstandsbe diening hij ook zelf de was kan doen. Over goede voorlichting gesproken! Mevr. Evenhuis van de Emancipatie- raad benadrukte vooral dat iedereen een taak in het huishouden zou moe ten hebben. Het gaat om de betrok kenheid, de zorg voor elkaar. Een man die in het huishouden ook aktief is, wordt daarvoor gewaardeerd. Maar daarmee wordt niet het werk ge waardeerd, maar de man. Volgens haar komt de waardering van het h.h.werk nooit bij uitbetaling daar van. Na deze inleidingen werd er in groepjes gepraat n.a.v. een aantal vragen. De belangrijkste zaken die er uitkwa men, waren: - Er werd met gemengde gevoelens gepraat over het kombineren van h.h.werk en werk op het bedrijf of (vrijwilligers)werk in organisaties. De vanzelfsprekendheid van het h.h.werk voor de vrouw in eerste instantie moet uit de wereld geholpen worden. - Het vrijwilligerswerk zou ook her verdeeld kunnen worden. De mannen in het agrarisch, midden- of kleinbe drijf zijn ook zwaar belast door hun bedrijf. - Het huisvrouw-zijn is een beroep zodra er sprake is van een keus door de vrouw. Kiest zij voor een part-time of full-timebaan (indien dat mogelijk is), dan zal het h.h.werk verdeeld moeten worden. Op de ledenvergadering van RAK West-Zeeuws-Vlaanderen stond het onderwerp "LANDBOUW IN HET VERKEER" centraal. Hoewel de op komst kleiner was dan vorig jaar, was het een interessant onderwerp. De avond werd verzorgd door de he ren Jongepier en Leys van de ver- keersgroep voor de Rijkspolitie te Middelburg. Aan de hand van een dia-serie vertelden zij hun verhaal. ZLM de traditionele gezinsavond in het Zeldenrustkollege te Terneuzen. Hier zal de PJZ een toneelstuk opvoe ren. Daarna verloting en dansen met een bekende band. 7 februari - Afd. West Zeeuws- Vlaanderen gaat weer bowlen in de Schelde bowling in Cadzand. Er zijn banen besproken tussen 21.00 en 23.00 uur. Opgeven voor 1 februari bij Pieter 01170-2592. 16 februari - Afd. Oost Zeeuws- Vlaanderen organiseert een zwem- festijn voor alle leden in de "Room pot" te Kamperland. Vertrek is om 9.00 uur vanaf het plein te Zaamslag. Kosten ƒ15,p.p. Opgeven bij Ina 01153-2257. - Vrouwen zullen meer geld over moeten hebben voor hun eigen orga nisatie, dan kan er ook meer aan b.v. belangenbehartiging gedaan worden. - Vrouwen moeten zakelijker worden binnen hun organisaties en niet zon der meer maar alles als vrijwilligers werk aannemen. - Arbeidstijdverkorting betekent voor de kleine zelfstandigen, ar beidstijdverlenging. Na de diskussie kwamen er een aan tal politieke vrouwen aan het woord. Hun belangrijkste uitspraken: Joos- je Lakmeyer (PSP): er is nog weinig terechtgekomen van de herverdeling van arbeid. Daarom zal er een drasti sche arbeidstijdverkorting tot 25 uur moeten komen. Mijn vraag hierbij: zal er dan wel een verdeling van ar beid tussen mannen en vrouwen plaatsvinden en op welke voorwaar den???? Klaasje Eissens (Emancipa- tieraad C.D.A.): Herwaardering is niet alleen een zaak voor vrouwen. De bezuinigingen in de dienstverlenende en verzorgende sektor mogen niet zo- wiezo bij de vrouwen terecht komen. De vrouwenorganisaties hebben een belangrijke taak bij de herwaarde ring. Zij zouden meer aan belangen behartiging kunnen doen. Mevr. Stichter (VVD): Vrouwen moeten de keus hebben hoe ze hun werk verde len. De staat mag ons die 25 uur niet opleggen, (de titel van dit stukje was haar uitspraak). Mevr. Snijders (P.v.d.A., fiskaal deskundige): Er moet meer geld komen voor de be scherming van onze kinderen; want dat zullen de mensen zijn, die we straks hard nodig hebben. Van de fis- kus kan geen geld verlangd worden, maar wel kunnen we eisen dat ze re delijke regelingen treffen. Zij vond één van de merkwaardigste dingen in Nederland, dat zo bezeten is van het belang van het werk, de verwaarlo zing van de sociale zekerheid van ar beid in het gezin (Dus b.v. een moe der heeft geen recht op vakantie). Er waren heel veel reakties op de uitspra ken van de forumleden. Al met al geen gemakkelijke materie; er zitten nml. zoveel kanten aan, het hangt er zo vanaf van welke invalshoek je het benadert. Het blijft 'n zaak waar de vrouwen organisatie aktief in moeten blijven. Het zou hierbij toch wel eens goed zijn te bedenken dat we meer kontri- butie over zouden moeten hebben voor al het (vrijwilligers) werk binnen de organisaties. Het zou de belangen van de vrouwen zeker ten goede komen. Josje de Koning - van Langeraad waarbij een levendige diskussie ontstond. Uit de inleidingen kwam naar voren dat de meeste ongevallen plaats heb ben in Zeeuws-Vlaanderen. Dit wordt vooral veroorzaakt door het wegen net en de landbouw. In het kort wordt aangegeven op welke tijdstippen en in welke perioden de meeste ongevallen plaatshebben. Vooral in oktober ge beuren er veel ongevallen door het drukke landbouwverkeer. De vrijdag springt eruit omdat er op die dag tus sen 16.00 en 18.00 uur veel verkeer op de weg is. In de leeftijdsgroep van 16 tot 20 jaar hebben de meeste ongeval len plaats omdat men dan nog oner varen is. Op de rechte weg gebeuren de meeste ongelukken (60%). Dit wordt vooral veroorzaakt door ten eerste het grote snelheidsverschil tus sen auto's en traktoren en ten twee de doordat de herkenbaarheid van de landbouwvoertuigen niet altijd even goed is. Er is sprake van om de snel heid van landbouwvoertuigen te ver hogen van 16 naar 32 km/uur. Dit zal wel als konsequentie hebben, dat er strengere eisen zullen worden gesteld aan de landbouwvoertuigen. Verder werd gesproken over de verlichting, banden en borden. Bij de bestuursver kiezingen werden P. Hermans en J. Kools beiden herkozen. Vrijdag 24 januari 1986 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 21