'Zuidwestelijke Fruitteeltbeurs' een suksesformule Veel fruittelers hebben op 10 ja nuari j.l. in de hallen van de Vei ling te Kapelle de Mechanisatie- beurs voor de Fruitteelt bezocht. Zoals gewoonlijk was de organi satie in handen van de N.F.O., Kring Zeeland/West Noord- Brabant. Onderstaande reportage geeft een beeld van hetgeen er te zien was. De beurs bood een gevarieërd pro gramma fruitteeltmechanisatie, waar ca. 1500 bezoekers zich in korte tijd op de hoogte konden stellen va-n de nieuwste ontwikke lingen. Zoals altijd bleek de beurs een sfeervolle -ontmoetingsplaats voor handelaren, 'fruittelers en medewerkers van organisaties, on derzoek en voorlichting. Groenleer-Goes introduceerde een nieuwe fruitteelttrekker. Deze Steyr 8075 met een vermogen van 49 kW (65 pk) is relatief geluidsarm, komt uit met fabriekskabine, heeft gunstige versnellingen (spuiten), 4 aftakastoeren en komt uit op jruitteeltbanden uit proeven als in de praktijk is geble ken dat de ontwikkeling van dwarsstroomblaasmonden en dwarsstroomventilatoren gunstig is voor het milieu, de doordringing en de verdeling van het middel op de boom. Steeds meer fruittelers zijn be reid om in deze richting geld te in vesteren. Vrijwel alle merken kunnen momenteel worden voorzien van elek trische kranen en regelapparatuur voor de vloeistofafgifte. Deze elektro nische regelaars zijn zeker op zijn plaats op de grotere bedrijven, bedrij ven met veel verschillende percelen, plantafstanden, e.d. Hardie (Van Weele B. V.) toonde een 600 I spuit waarvan de aan beide zij den 5 spuitmonden naar het gewas kunnen worden gericht. Deze spuit is mogelijk geschikt voor kleine bedrij ven met enkele rijen of een drierijen- beplanting Vrijdag 24 januari 1986 Koinputer als hulp In diverse stands werd de komputer geïntroduceerd als hulp voor de fruit teler. Bodata te Dordrecht toonde de 'Fruity.' personal komputer met een bedrijfsregistratiesysteem voor fruit- bedrijven, voorzien van Floppy dri ve (360 kilobyte) en een Harddisk van 10 Megabyte. Tevens kan hierop Vi ditel worden aangesloten. Zowel bij Van Amerongen B.V. (Hoogen- doornkomputer) als bij Glerum-Goes troffen we het regel- en registratie systeem voor O2 en CO2 aan. Laatstgenoemde toonde verder een beluchtingssysteem wat in werking komt bij te grote onderdruk in koel cellen. Door kontröle van onder- en bovendruk was er een eenvoudige schuinebuis manometer, welke in feite op geen enkele cel mag ontbreken. Overig nieuws - Gebr. Trampers B.V. toonde 3,8 kW-tweewielige Honda, voorzien van een aftakaspomp (30 1/min. bij 30 bar), welke gebruikt kan worden als trekker voor een wa tertank met onkruidbestrij- dingsbomen. - Cebeco Zuidwest kwam uit met gevoerde laarzen die voorzien wa ren van een losse Alutherm isola tie inlegzool. - Toyota, Linde en Hyster waren er met lichte heftrucks, welke voor zien waren van een doorkijkmast. - Groenleer B.V. introduceerde de Steyr-trekker (8075) welke relatief geluidsarm is, geschikte versnellin gen heeft, 4 aftakastoeren, e.d. - Meeuwse B.V. toonde een drup- Hier een detail van het unieke Greefa-systeem waarbij de vruchten middels remslappen over nylonborstels op de af voer band worden 'gelegd' Bergmeister toonde een revolutionaire omkeertrekker. Door het draaien van het stuurwiel en de zitting kan zowel vóór- als achteruit worden gereden. De trekker is uitgevoerd met dubbele pedalen en een kabine met ruitenwissers aan weerszijden Naast bedrijfsregistratie Bodata wordt de komputer ook gebruikt voor pro grammering en opslag van gegevens bij de koeling van fruit. Velen lieten zich uitgebreid informeren 19 Spuitmachines en regelapparatuur Reeds enkele jaren zijn spuitmachine- fabrikanten en handelaren bezig om spuitmachines te verbeteren. Zowel Deze Honda trekker kan worden uitgerust met een aankoppelbare pomp van 30 I/min bij 30 bar. Hierdoor kan deze tevens worden gebruikt voor de che mische (onkruid)bestrijding Munckhof heeft de spuittank enigs zins vesmald en afgerond (zie spuit links). Evenals Platz/Jolder Douven en Cebeco kan de spuit worden uit gerust met een zogenaamde spuit- komputer pelbevloeïngsinstallatie geschikt voor fertigatie, oplosmest en een voudige kontainers (potten) die op het fruitbedrijf gemaakt kunnen worden ten behoeve van de op kweek van jonge bomen. - Groenleer Goes kwam uit met een programma met o.a. een egalisa- tieschuif en een hydraulisch aan gedreven vijzel voor het dichten van sporen en met verstelbare woelers voor het snijden van wor tels of het verluchtigen van sporen. - Burg's Machinefabriek toonde een cirkelmaaier met tandwiel- kastaandrijving, uitschakelbare aftakas en een (nieuwe) traploze hoogteverstelling. C. v.d. Vrie, Konsulentschap Akker bouw en Tuinbouw te Goes Trekkers en kabines Momenteel zijn vrijwel alle merken op de markt met goed ontwikkelde fruitteelttrekkers in de populaire ver mogensklasse van 35 kW - 45 kW. Naast gunstige versnellingen, stuurbe krachtiging, achteruitrijsnelheid en geluidsproduktie, worden er eisen gesteld aan de banden. Zowel Tyre- soles als Trelleborg hebben een goed produkt te bieden. Ook blijven de ka bines in de belangstelling. Vrijwel al le merken komen uit met kabines. Greefa toonde de tweesporige gewichtsorteermachine. Hiervoor bestaat gro te belangstelling nu meer en meer verpakt fruit wordt aangeboden Sorteren en verpakken De Centrale Veiling Zeeland toonde tekeningen van de nieuwbouw, wel ke in 1987 gerealiseerd moet zijn. Ver der vroeg men aandacht voor een gro ter kwantum fruit, dat regelmatig wordt verpakt. Burg's Machinefabriek B.V. had een nieuw regelkastje dat op afstand met behulp van een hendel de kantelaar volledig kon bedienen. Ook kon de le- digkapaciteit op afstand traploos worden geregeld. Zowel Greefa als Tesso leveren eenvoudige, gewichts- sorteermachines. Greefa toonde de twee-sporige machine, welke vrijwel schadevrij kan werken, met een ka- paciteit van ca. 1500 kg/uur. Deze machine is geschikt voor het op kleur leggen van fruit vanuit de afraapbak- ken, het verpakken van fruit op dis- kontinubanden. Tevens kon het fruit rechtstreeks in kistevullers worden ge voerd. Een teler in Kapelle heeft de ze machine voorzien van een univer sal spoor voor het sorteren van peren. In plaats van de driebanige gewicht- sorteermachine, introduceerde Tesso een automaar voor het inbrengen van golfkartonnen bodems en randen in fruitkisten. Op-veilingen zouden hier mee probleemloos alle kisten kunnen worden voorzien van een wand- en bodeminterieur. Door een wikkeling met rekfolie kunnen zodoende pallets met lege kisten naar fruitbedrijven worden vervoerd. Evenals Munckhof was Douven aan wezig met een spuitmachine voorzien van een dwarsstroom ventilator. Met dit type spuit zijn het afgelopen sei zoen goede ervaringen opgedaan. De spuit is vooral geschikt voor enkele rijen, maar werd ook ingezet in drie- rijen be plan tin gen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 19