Deelnemers: 'Topkaderkursus Hedenesse belangrijke ondersteuning bij funktioneren in besturen.' Geïntegreerd Biotechnologie Reakties Nieuw Praktijklokaal techniek bij Groene School Een twintigtal bestuurders en adspirant bestuurders van de Cen trale Landbouw Organisaties en van de Koöperaties in het Zuid westen van ons land hebben van maandag 6 t/m vrijdag 10 janua ri de Top-Kaderkursus 'Geïnte greerde landbouw; ontwikkeling en uitdaginggevolgd in het oecu menisch vormingscentrum Hede nesse te Cadzand. In deze kursus zijn fundamentele zaken als geïn tegreerde landbouw, geïntegreer de gewasbescherming, genetische manipulatie, biotechnologie, de were/dvoedse/problematiek, ont wikkelingssamenwerking, het EG- Groenboek, produktiegroei, de toekomst van de landbouw in Ne derland en de toekomst van het gezinsbedrijf in ons land uitvoe rig en diepgaand aan de orde geweest. De 5-dgs. studiemarathon waar in de deelnemer zeer sterk op zichzelf en op de inleiders,gericht zijn geweest (de krant was het eni ge kommunikatiemiddel met 'bui ten'), werd afgesloten met een dis- kussie aan de hand van in de loop van de week door de kursisten ver zamelde beleidsvoorstellen. Deze werden getoetst aan de beleidswer- kelijkheid nu. Een zeer drukke, in tensieve en buitengewoon leerza me week, zo waren de deelnemers unaniem van mening. In zijn openingswoord aan het be gin van de Topkaderkursus wees de heer J. Akkermans er namens de kommissie Topkadervorming Zuidwesten op dat de kursus be doeld is voor een verdere vorming van bestuurders en zeker niet voor eigen plezier of voor strikt privé- doeleinden. 'We gaan de komen de jaren een hele andere kant met de landbouw. Er zal steeds meer behoefte gaan bestaan aan men sen die dat proces bestuurlijk wil len begeleiden en die zich in wil len zetten voor de organisaties. Zij dienen een heldere kijk op die ont wikkelingen te hebben. De inlei dingen en de informele sfeer die noodde tot diskussies, hebben zo is achteraf gebleken, ruimschoots aan die doelstelling voldaan. Op de eerste dag werd een inlei ding gehouden door een der au teurs van het rapport van de We tenschappelijke Raad voor het Re gelingsbeleid 'Bouwstenen voor een'geïntegreerde landbouw', de heer W.J. van der Weijden. Deze gaf een overzicht van de knelpun ten en problemen die de huidige nederlandse landbouw kent. Zijn betoog kwam erop neer dat de land/bouw zowel wat haar beleid, als haar praktische uitvoering be treft, onder een aantal voorwaar den wat meer rekening zou moe ten houden met landschap en na tuur. Hierop volgde uiteraard een breedvoerige diskussie over oplos singen die de deelnemers vanuit ei gen ervaring en vanuit de nota her kennen als nuttig, zinvol of als niet bruikbaar. De tweede dag was meer praktijk gericht. Ir. J. Waalkens van Dup- hay Nederland BV gaf zijn visie vanuit research en ontwikkeling op de vertaling naar de praktijk van de geïntegreerde gewasbe scherming. Hij vertelde dat de in dustrie de weg van de geïntegreer de bestrijding - waarbij met steeds effektievere middelen een steeds betere bescherming van natuur en milieu wordt verkregen - zeker verder in zal slaan. Op dit terrein zal evenwel nog zeer veel onder zoek nodig zijn. Bijzonder interessant was de inlei ding van ir. J.D. Bijloo van de vakgroep plantaardige produktie van de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek. Hij wist op zeer indringende en begrij pelijke wijze uiteen te zetten wat de potentiële mogelijkheden zijn van genetische manipulatie bij de plantenveredeling. Beide inleidin gen hadden stof te over aangedra gen voor een gezamenlijke diskus sie over de mogelijkheden en on mogelijkheden van de biotechno logie. Ontwikkelingen die onge kend zijn maar waarvan de land bouw zeker op korte termijn nog niet zoveel mag verwachten. De derde dag stond geheel in het te ken van de wereldvoedselproble- matiek en de ontwikkelingssamen werking. De tegenstelling overschotten- voedselschaarste werd behandeld door drs. J. Bergman van de Di- rektie Internationale Ekonomische Aangelegenheden van het Ministe rie van Landbouw. Ontwikke- lingsprojektleider P. Bolt, de heer J. van Dam, technisch direkteur van Rumpstad B.V.(een bedrijf dat landbouwwerktuigen voor ont wikkelingsgebieden maakt) en de ZAJK (vanuit de 3-ZLO bij de ontwikkelingssamenwerking be trokken), gaven ieder hun visie op deze problematiek. Uiteraard volgde weer een gezamenlijke dis kussie over de implikaties van dit thema voor eigen ontwikke lingsmogelijkheden en voor beleid in eigen kring. Het hoofd van de voorlichting van het Kabinet van Europees Kom- missaris Andriessen, de heer Nico Yvegter, gaf donderdag 9 januari een toelichting op de redenen waar om en de gevolgen van het Groen boek. Ir.K.K. Vervelde, de, di rekteur Wessanen BV te Amstel veen, zette daar zijn visie op de produktiegroei in Nederland naast terwijl de direkteur Lavo te Goes, ir. W.L.A.G. Tacken, de toe komst van de landbouw in Zuid west Nederland in het perspektief van de Groenboekvoorstellen plaatste. Een gespreksronde met de drie inleiders over de thematiek van het groenboek 'Het EG beleid van Brussel tot Goes', sloot dit deel af. De deelnemers van de kursus luisteren aandachtig naar inleider ir. J.D. Bijloo (r. vooraan). De laatste kursusdag werd beslo ten met een inleiding van de oud voorzitter van het KLNC ir. D. Luteijn, over de toekomst van het gezinsbedrijf en een afrondende toetsing van door de deelnemers verzamelde beleidsvoorstellen. aandrang op haar kader uit zal oe fenen om aan deze kursus mee te doen. Bij de evaluatie door de Kommis sie Topkaderkursus is vastgesteld dat het te betreuren is, dat het ho ger kader verstek heeft laten gaan. Voorts zal de kursus in de toe komst zeker niet langer gaan du ren dan 5 dagen. De volgende Topkaderkursus vindt plaats van 5 tot 9 januari en van 19 tot 23 ja nuari en van 2 t/m 6 februari 1987. De kommissie hoopt dat de organisaties in de toekomst meer We vroegen enkele deelnemers om een reaktie. De heer H.J. Deïst uit Zonnemaire, die in het bestuur zit van de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting en distriktsvertegen- woordiger is van Cebeco- Zuidwest, zegt een goede kursus gevolgd te hebben. Zijn inzicht in de hedendaagse landbouwproble matiek is aanzienlijk vergroot en de basiskennis verdiept. Hij is er van overtuigd dat hij er bij de ver schillende bestuursaktiviteiten veel profijt van zal hebben. Aan de kursus deden twee dames mee: mevrouw C.M. Dees uit Waarde en mevrouw C.C. Stout- jesdijk uit Stavenisse. Mevrouw Stoutjesdijk enthousiast: 'Gewel dig, ik heb al veel kursussen ge volgd en vaak vroeg ik me dan achteraf waf ik er nu in feite aan had maar dal is met deze kursus echt anders. Ik vond de inleiders en ook de kursusleider erg kundig en ze wisten de toch vaak wel moeilijke, materie begrijpelijk door te geven'. Mevrouw Stoutjesdijk die sinds februari vorig jaar in de agrarische kommissie van de Plattelands vrouwen zit en voordien eèn aan tal bestuursfunkties in het onder wijs heeft vervuld en uit dien hoofde ook adviseuse- van het ZLM-kringbestuur op Tholen/St. Philipsland is, las over de kur sus in het Landbouwblad. Ik was meteen enthousiast maar dacht dat het misschien toch wat te moeilijk was. Maar op de Rond gang langs de Kringen stelde de hoer Markusse me gerust: Ik heb tegen de inleiders gezegd: 'Doe maar geweun'. Mevrouw Stoutjes dijk zegt veel geleerd te hebben en nu toch wat anders tegenover een aantal zaken te staan zoals het te len van alternatievé gewassen, het bouwplan, de gegarandeerde pro- dukten, de hulp aan ontwikke lingslanden, de overschottenpro- blematiek en dergelijke. 'Als het volgende week weer was, zou ik beslist weer mee doen...'. J. Wierenga Op de Groene School te Kapelle was het niet meer mogelijk om in het bestaande technieklokaal alle lessen akkerbouwpraktijk, lassen en techniek te geven. Dit komt vooral door de toename van het aantal leerlingen van het leer lingstelsel akkerbouw, vroeger hoogstens 20, momenteel 53. Het huidige technieklokaal wordt nu akkerbouw praktijklokaal, de techniek verhuist naar het nieuwe lokaal. Op de foto het nieuwe lokaal. De Groene School houdt op 5 febru ari een open dag en wel van 14.45 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Ook is dan het nieuwe dierenverblijf met levende have, te bewonderen. Vrijdag 24 januari 1986 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 17