Pootaardappelen kunnen straks bovengronds geplukt worden Zeeuws-Vlaamse fruittelers vinden weinig Hollands produkt op 3 Duitse groothandelsmarkten Nieuwe vermeerderingsmethode Essen Düsseldorf Keulen is minder duur dan weefselkweek I en ten opzichte van de oude ver- j meerderingstechniek door stek be tekent ze een enorme vergroting van de knolproduktie. Uit een een voudige rekensom volgt dat met deze nieuwe werkwijze in twee jaar tijd ruim tienduizenden knol len uit één plant te krijgen zijn. Gezonde planten Marinus is erg enthousiast over dit resultaat. Het is een vrij eenvou dige methode en iedere pootgoed- teler kan hem toepassen. Snelle vermeerdering is vooral van be lang als er op grote schaal ziektes opgetreden zijn en er weinig ge zond uitgangsmateriaal voor de pootaardappelteelt beschikbaar is. Nederland heeft een goede naam op het gebied van pootaardappe len. Met een produktie van 700.000 ton pootaardappelen is ons land de grootste producent ter wereld; het exporteert ruim 500.000 ton per jaar, meer dan alle overige exporteurs in de wereld bij elkaar. De kwaliteit en de gezond heid van het Nederlandse poot- goed staan internationaal hoog aangeschreven. Technieken om snel en gezond te vermeerderen zijn erg belangrijk om altijd aan de vraag naar hoogwaardig mate riaal te kunnen voldoen. Zoals gezegd werd enkele jaren ge leden al een techniek ontwikkeld waarbij aardappelplanten ra zendsnel in reageerbuizen ziekte- i vrij vermenigvuldigd kunnen wor den. Deze weefselkweekmethode heeft opgang gemaakt en wordt nu op grote schaal in een labora torium voor de Nederlandse Alge mene Keuringsdienst (NAK) uitge voerd. Een nadeel van weefsel kweek is echter dat het voor poot- goedtelers een vrij kostbare ver- menigvuldigingswijze is. Zij be schikken niet over de mogelijkhe den om weefselkweek uit te voeren. Voor nieuwe rassen is deze verme- nigvuldigingswijze wel lonend: de Pootaardappelen kunnen in de toekomst bovengronds geplukt worden. Deze geheel nieuwe werk wijze werd ontwikkeld door de Wageningse onderzoeker ing. J. Marinus: hij is werkzaam bij het Centrum voor Agrobiologisch Onderzoek (CABO) van de Direk- tie Landbouwkundig Onderzoek. Zijn vinding kan grote gevolgen hebben voor de produktie van ge zonde pootaardappelen: van een klein oppervlak kunnen straks vee! meer knollen geoogst worden dan lot nu toe. Bovengrondse knollen Het is een bekend verschijnsel dat bovengrondse knollen voorkomen bij aardappelplanten die aangetast zijn door bepaalde bodemschim mels. Het aantal knollen aan de stengel kan groot zijn. Volgens Marinus kunnen deze "boven grondse aardappelen" goed als pootmateriaal worden gebruikt. Het was dus zinvol om uit te zoe ken of bovengrondse knolvorming te stimuleren is bij gezonde planten. "Het is vrij eenvoudig" zegt de onderzoeker. Er wordt een sten- gelstek met één hooggeplaatst blad gesneden. Deze wordt na bewor- telen in de grond geplant. De blad oksel moet daarbij enkele centi meters boven het grondoppervlak zitten. De plant zal anders te mak kelijk ondergrondse uitlopers vor men waaraan alsnog knollen zou den kunnen ontstaan. De stekken worden vervolgens opgekweekt bij minder dan twaalf uur licht, een kunstmatige korte dag dus. Door een andere inwendige groeistof- huishuishouding blijven de plan ten kort. Het transport van suikers naar de ondergrondse delen (waar normaal de suikers als zetmeel in de aardappels worden opgeslagen) is belemmerd omdat de plant geen ondergrondse knollen kan vor men. Als gevolg daarvan wordt de plant gedwongen in de bladoksels bovengrondse "aardappelen" te vormen. Marinus deed, evenals verschillen de andere onderzoekers in de we reld, aan het eind van de jaren - '70 ook al onderzoek naar snelle Het verschil tussen de plant én die bij korte dag (links) en bij lange dag (rechts) zijn behandeld, is duidelijk te zien! extra kosten wegen dan op tegen het voordeel eerder op de markt te komen. Voor oude rassen zoals bijvoorbeeld Bintje of de Lekker- lander, is weefselkweek vaak te duur. Om ziektevrij pootgoed te krijgen worden de oude rassen dan ook op traditionele wijze via knollen ver meerderd. Dat kan een langduri ge geschiedenis zijn. Afhankelijk van het ras duurt het drie tot zes jaar voor er weer voldoende ge zond materiaal beschikbaar is. Als een ras ernstig is aangetast kan dit een belemmering vormen voor de levering van voldoende hoog ge kwalificeerd pootgoed. "De nieuwe techniek van boven grondse knolvorming kan dan me de uitkomst bieden", aldus Mari nus. "In korte tijd kan er veel nieuw gezond materiaal geprodu ceerd .worden. Naast de weefsel kweek biedt mijn methode moge lijkheden tot de snelle produktie van gezond hoogwaardig poot goed". De eerste kontakten met een vermeerderingsbedrijf zijn reeds gelegd en de eerste reakties waren positief. (Tekst: Florentine Lammes). re vermeerderingstechnieken van i de aardappel, waarbij ook toen 1 gebruik werd gemaakt van stek ken. Uit één plant zijn ongeveer vijftig stekken te snijden, die kun nen dus vijftig planten opleveren. De resultaten vielen echter toen te gen, er werden slechts één a twee (ondergrondse) knollen per plant gevormd. Deze methode werd op verschillende plaatsen in de wereld met succes toegepast, maar is nu bijna overal vervangen door de vermeerderingsmethode in kweek- buizen, ook wel weefselkweekme thode genoemd. Met de nu door Marinus ontwik kelde nieuwe techniek van boven grondse knolvorming kunnen zo'n tien tot vijftien knollen per stek verkregen worden zonder gebruik van reageerbuizen. Deze methode Zo groeien bovengrondse aardappelen. Er was erg vee! gelegd fruit op de markten te zien. Er stonden enkele partijen fruit van Hollandse herkomst van zeer slechte kwaliteit. Totaal versleten Doyenné en rode Goudreinetten. Op deze vrij nieuwe markt kon men wel veel Hollands fruit vinden van goede kwaliteit, maar onverpakt. Di verse partijen vanuit het Zeeuwse stonden uitgestald. Ze zagen er goed uit maar waren niet verpakt. Ook hier is er veel vraag naar in lagen verpakt fruit en naar grotere maten peren (Conference) boven 65 mm en appels boven 70 mm. Wat opviel was een partij Doyenné van Hollandse bo dem, die verpakt was in één-laag krat ten, die bestemd waren voor aardbei en. Verschillende partijen Conferen ce en Elstar waren afkomstig van een kerstveiling van 'begin december. Opmerking van een der deelnemers: 'Het zou goed zijn als al onze fruit telers es een bezoek brachten aan de ze markten...'. Vrijdag 24 januari 1986 De ekskursie die een dertigtal leden van de afdelingen Zeeuws- V laanderen van de Nederlandse Fruittelers Organisatie 15 en 16 janu ari j.l. hebben gebracht aan de groothandelsmarkten in Keulen, Düs seldorf en Essen is op een teleurstelling voor de deelnemers uitgelo pen. De hoeveelheid fruit van Nederlandse herkomst bleek er aanzien lijk te liggen onder hetgeen men had verwacht terwijl de kwaliteit van het produkt dat er wel lag, meest matig tot slecht was. Op de drie mark ten maar vooral op de 'luxe' markten te Keulen en Düsseldorf bestaat zo kreeg men te horen een grote vraag naar verpakt fruit en daaraan wordt van Nederlandse zijde maar zeer beperkt voldaan. Wat kwali teit en verpakking betreft, zo moesten de bezoekers konstateren, lig gen de Belgen op de drie genoemde markten op ons voor. Eerst bracht het gezelschap dat onder leiding stond van de heer S.Th. van Diepen van het Centraal Buro en van de heer C. Geense van CVZ, een be zoek aan de markt in Keulen. Deze markt staat bekend als een kwa- liteitsmarkt met veel verpakt fruit (één-laag) van goede kwaliteit en gro te maten. Ca. 60-70% van de omzet wordt via de telefoon verkocht. Men 12 ziet er dan ook weinig handelaren/ko pers rondlopen. Naast de groothan delaren en straathandel wordt veel di- rekt door grootwinkelbedrijven inge kocht. Hier zeer weinig Nederlandse produkten. Wel zag men goed en mooi verpakt fruit van Belgische oor sprong. Veel eksotisch fruit wordt er op deze markt verhandeld, o.a. sinaas appels, mandarijnen, avocado's, ki wi's, mango's, etc. Ook hier naast fruit van de gematig de zone ook zeer veel eksotisch fruit, met veel vraag naar één-laag kratten. De exotische vrucht dringt steeds door op de West-Europese markten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 12