"Mestplannen overheid moeten veranderd worden" vanengelen zaden "Graanbeleid gevaar voor aardappelteelt" Nieuwe presentatie melk in horeca Met Lekkerlander als vroege aardappel altijd succes In de teelt een milieu-vrien delijk gewas. En bij de consument een feestmaal. Voorzitter Landbouwschap in nieuwjaarsrede: Invallen Aid bij Coberco op verdenking fraude superheffing Méér organische stof intensieve beworteling en structuurverbetering door goede GROENBEMESTERS Postbus 35, 5250 AA Vlijmen-Tel. 04108-9004 Waar het goede zaad vandaan komt! Ingrijpende wijzigingen garantieregeling pootaardappelen Dr. M.P.M. Vos: Landbouw vertegenwoordigd bij koninklijk bezoek India TE HUUR 10-tal hectare zand-leemgronden Vroeg rooibaar, lang houdbaar, hoge opbrengstea Sterk tegen alle ziekten en knol- gebieken (zelfs mis vormde knollen zijn onbekend). Een Lekkerlander- veld hoeft u niet te sproeien •tegen phytophthora-rot (de z.g.n. aardappelziekte). Groeit op alle grondsoorten, op natte en droge percelen, snel en gezond Want ze zijn werkelijk overheerlijk van smaak (de Lekkerlander erfde die smaak van het 'Botergeeltje') Schilt gemakkelijk zonder pittea Bloemig en toch vast in de kook, bakt prachtig geeL Is ook erg geliefd bij volkstuinders om z'n probleemloze teelt zonder bestrijdingsmiddelen en z'n geringe eisen aan de grond soort, ontwatering etc Ligt op veiling en aan de deur steeds in de hoogste prijsklasse. Pootgoed in iedere maat is nü beschikbaar bij uw pootgoedleverancier. .aardappelen als traktatie! j De voorzitter van het Landbouwschap, drs. Joris Schouten, heeft het op 8 januari in zijn nieuwjaarsrede "zonder meer noodzakelijk" ge noemd om wijzigingen aan te brengen in de door de overheid voorge stelde aanpak van het mestprobleem. Naar zijn mening moet er uitge gaan worden van een heel andere normering en fasering, terwijl de overheid volgens hem ook de financiële gevolgen voor de veehouder onvoldoende heeft doordacht. Over een eventueel uitrijverbod van mest in de winter met de daarbij horende uitzonderingen moet meer duide lijkheid komen. Dat geldt ook voor de financiële bijdragen van de overheid voor de oplossing van het mestprobleem. Schouten sprak wat dit betreft over "een punt van flinke irritatie". De voorzitter van het Landbouw schap ging in zijn nieuwjaarstoe spraak uitvoerig in op de vele veran deringen op nationaal en internatio naal terrein die voor de landbouw van belang zijn. Hij voorspelde dat boeren en tuinders interessante ge- dachtenwisselingen staan te wachten over de vraag in welke richting agra risch Nederland zich de komende jaren verder moet ontwikkelen. Op grond van hun beleidsverantwoor delijkheid zullen de vertegenwoordi gers van de georganiseerde land bouw meer tijd nodig hebben om tot verantwoorde uitspraken te komen, zo zei hij. Naar de mening van de Landbouw schapsvoorzitter zal het vakman schap en het ondernemerschap van de Nederlandse boeren en tuinders overigens opgewassen zijn tegen nieuwe opgaven en uitdagingen. In dit kader pleitte hij ervoor om het landbouwonderzoek minder vrijblij vend en meer resultaatgericht te ma ken. Bezorgd toonde hij zich over de sterk teruglopende financiële bijdra gen van de overheid voor het land bouwkundig onderzoek. Den Haag-De algemene inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij heeft maandag bij een aantal vestigingen van het zuivelbedrijf Coberco invallen ge daan omdat de dienst het vermoeden heeft dat er bij die bedrijven, ge fraudeerd wordt met de superheffing op melk, dat.heeft een woordvoerder van het ministerie van Landbouw en Visserij dinsdagavond bevestigd. Landbouwrai Zuidhal STAND 309 AGRESSO Engels raai gras tetraploid TETILA Italiaans raaigras tetraploid COM BI TA Italiaans raaigras diploid TEWERA Westerwolds raaigras tetraploid Klaver, bladramenas, wikken, bladkool, gele mosterd en lupinen. De basis-areaalheffing in de garan tieregeling voor pootaardappelen wordt dit jaar verhoogd van 150,— tot 250,— De calamiteitenheffing is sterk aangepast. Deze moet er voor zorgen dat bij een onverwacht groot overschot aan pootgoed de garantie regeling toch nog financierbaar blijft. De calamiteitenheffing kan afhanke lijk van het overschot aan pootgoed over de oogst 1986 oplopen van 300,- 400,- tot 1000,- per hectare. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in overleg met het Bedrijfschap voor de Groothandel in aardappelen de wijzigingen in de zgn. STOPA-re- geling (Stichting Overname Poot aardappelen) vastgesteld. Dit tijdens de bestuursvergadering van woensdag 8 januari jl. Voor 1986 zullen de naheffingen per ras eerder in werking treden, dat wil zeggen bij een kleiner overschot aan aardappelen van het betrokken ras dan voorheen. De garantieprijzen worden gehandhaafd op het be staande niveau evenals de plombe heffingen. Door een verhoging van de basisheffing en het instellen van een calamiteitenheffing hoopt het Landbouwschap de zogenaamde ge legenheidstelers een halt toe te roe pen. Ook voor de, van origine, echte pootgoedtelers wijst het Landbouw schap erop dat een eventuele uit breiding van het areaal zeer kritisch bekeken moet worden. Volgens de heer A. Vermeer, voor zitter van de Pootgoedcommissie van het Landbouwschap en tevens voor zitter van de Pootgóedcontactcom- missie landbouw/handel, deelde mee dat de Pootgoedcommissie en de Pootgoedcontactcommissie vin den dat er medio 1986 een besluit moet worden genomen over het al of niet voortzetten van de garantiere geling oogst 1987. 'Tk heb niets tegen alcoholische dranken, maar het lijkt me beter dat er meer melk in sportkantines wordt gedronken Dat zei staatssecretaris P.H. van Zeil op de stand van Het Nederlands Zuivelbureau bij de opening van de Horecava 1986. Op deze stand introduceerde Het Nederlands Zuivelbureau een nieuwe benade ring van melk in de 'kleine horeca'. In het kader van de actie 'Melk. De Witte Motor" is een nieuwe presentatie van het produkt ontworpen, speciaal gericht op jongeren. Realiteit is dat de gehele akker bouwsector rekening zal moeten houden met een herziening van het EG-landbouwbeleid. In de discussies hierover zijn echter de potentiële ge volgen voor handel en industrie on derbelicht gebleven. Dit zei Dr. M.P.M. Vos, voorzitter van het Hoofdproduktschap voor Akker- bouwprodukten, in zijn nieuwjaars rede tijdens de openbare bestuurs vergadering op 9 januari 1986. Aan de hand van een aantal kernge tallen, zoals omzet, toegevoegde waarde, export en last bot not least Bij het staatsbezoek dat koningin Beatrix en prins Claus van 15 tot 21 januari aan India brengen is ook de Nederlandse landbouw vertegen woordigd. De voorzitter en algemeen secretaris van het Landbouwschap, drs. J.J. Schouten en drs. M.L. de Heer, maken deel uit van de delegatie van het Nederlandse bedrijfsleven die samen met koningin en prins naar India reist. De beide landbouwvertegenwoordi- gers zullen deelnemen aan een aantal seminars en gedachtenwisselingen en verder aanwezig zijn bij het bezoek dat het koninklijk paar brengt aan een landbouwproject, de zg. Opera tion Flood, een zuivelproject in Anand ten noorden van Bombay. Op het programma staan verder ge sprekken met vertegenwoordigers van Indiase organisaties van boeren en landarbeiders. Het Landbouwschap streeft ernaar onder meer afspraken te maken over een uitwisselingspro gramma, waarvoor van Indiase kant reeds eerder belangstelling is ge toond. in West-Vlaanderen (België). Geschikt voor aardappelen - vlas - alle groenten enz. Brieven onder no.3808-2 aan Drukkerij Vink B.V. Nassaustraat 13 4571 BK Axel werkgelegenheid schetste de voorzit ter het belang van de agrarische handel en industrie. Kernvraag bij dat geheel is of het, gegeven de be staande bedrijfsstructuur, op termijn mogelijk blijft op het totale EG- areaal een rendabele akkerbouw te handhaven en of een voldoende in komen voor alle akkerbouwers haalbaar is. De heer Vos stelde voor dat er door de medeverantwoordelijkheidshef fing een grotere kloof zal ontstaan tussen de prijzen die de boer uit eindelijk ontvangt en die de industrie moet betalen. "Dit nadeel moet ech ter maar voor lief genomen worden, daar andere alternatieven nadeliger zouden uitwerken". Scherpe kritiek had Vos op de maat regelen die het draagvlak van de medeverantwoordelijkheidsheffing aanzienlijk verminderen, nl. vrijstel ling van de eerste 25 ton graan per teler en het buiten beschouwing la ten van de vervoedering op het eigen bedrijf. Hij verwachtte grote proble men bij de uitvoering en controle. Hij drong erop aan de gelden die ontvangen worden in het kader van de medeverantwoordelijkheidshef fing te besteden voor stimulering van alternatieve teelten, en afzet naar nieuwe innovatieve bestemmingen. Aardappeltelers Ook zal het nodig zijn grond uit produktie te nemen. Dit dient uiter aard samen te gaan.met een goed sociaal beleid. In dit geheel vervullen de granen een spilfunctie, met name omdat een verschuiving van het graanareaal gevolgen zal hebben voor andere teelten. Immers de grondstoffen sui kerbieten, aardappelen en granen ontmoeten elkaar binnen het bouw plan. Bij stimulering van afzet voor nieuwe bestemmingen moet dan ook rekening gehouden worden met de complexe relaties tussen de diverse grondstoffen. Deze produkten con curreren niet alleen in het bouwplan met elkaar, maar ook in de diverse eindstadia. Van de beoogde beleidsvoornemens is een toenemende belangstelling voor de aardappelteelt te verwachten. De gevaren van een dergelijke uitbrei ding van de aardappelteelt zijn het afgelopen jaar reeds duidelijk zicht baar geworden. Hier ligt een bijzon dere verantwoordelijkheid voor zowel de telers als voor degenen die zich met de handel en verwerking van aardappelen bezighouden. Vrijdag 10 januari 1986 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 9