Nederlandse belangen Studieavonden voor jonge agrarische vrouwen/ZAJK Rassennummer KNLC-T uinbouwdag in teken nieuwe EG- ieden RAI- bijlage Geerligs onderscheiden vervolg van pag. 2 KRING WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Algemene ledenvergadering op don derdag 30 januari 1986 om 19.00 uur in Hotel "De Eenhoorn" te Oost burg. Een inleiding zal gehouden worden door Ir. J.A. Risseeuw, plaatsvervangend direkteur Landin- richtingsdienst met als onderwerp "Landinrichting voor boer, burger en buitenlui Algemene ledenvergadering Kring Schouwen-Duiveland Het bestuur van de Kring Schou wen-Duiveland van de Z.L.M. no digt al haar leden met hun echtge noten en/of partners uit tot het bij wonen van haar Algemene Leden vergadering, die in de Graanbeurs (Huis van Nassau) te Zierikzee zal worden gehouden op DONDERDAG 30 JANUARI 1986 AGENDA huishoudelijk gedeelte - aanvang 16.30 uur: Opening, door voorzitter L.J. van Gastel; Notulen Algemene Verga dering van 24 januari 1985 - verslag Notulenkommissie; Rekeningen ver antwoording over het jaar 1985 - verslag Financiële Kommissie; Be noeming Lid Notulenkommissie - aftredend; de heer J.L. de Hamer te Ouwerkerk; Benoeming lid Finan ciële Kommissie - aftredend: de heer L.J. Klompe te Dreischor; Vaststel ling kringkontributie 1987; Benoe ming sekretaris-penningmeester; Toelichting: Statutair is de zittende sekretaris-penningmeester aftredend en terstond herkiesbaar. Hij wordt hiervoor door het bestuur kandidaat gesteld. Tegenkandidaten kunnen tot 1 uur voor de vergadering bij het bestuur worden aangemeld. PAU ZE, waarin door de Kring aan de aanwezigen een broodmaaltijd wordt aangeboden. AGENDA avondgedeelte-aanvang 19.30 u. Inleiding door oud-Z.L.M. en kort dan ook al de bedoeling. Op die manier krijgt de boer dus een prikkel om minder te gaan produceren. Dat is dus de filosofie ook van het Groenboek van Europees land- bouwkommissaris Andriessen. En daarmee zijn wij dan via Genève en vervolgens Brussel weer terug op het agrarische bedrijf. Vraag: Er liggen dus samengevat drie wegen open: De exportsubsidies afschaffen A merikaans idee exportsubsidies door de producen ten laten betalen (voorstel De Zeeuw); het huidige handelsstelsel meer aanscherpen (officiële EG-visie). Maakt de middenweg zoals u verde digt niet de meeste kans als ik probeer vooruit te lopen op de toekomstige GA TT-ronde? De Zeeuw: "De Amerikaanse visie maakt in haar uiterste vorm geen schijn van kans. Je kunt landbouw- produkten internationaal niet gaan behandelen als industrie-goederen. Tijdelijke overschotten blijven mo gelijk gesubsidieerd afzetbaar. Maar strukturele overschotten zullen naar mijn mening op den duur niet meer door de overheid gefinancierd afge zet kunnen blijven worden". Maar, zo erkent De Zeeuw met zijn diep gaande kijk van binnen uit op deze internationale problematiek: "Wij zijn nog lang niet zo ver. Het gaat eerder om een marsrichting met het landbouwbeleid, dan dat je mag verwachten dat het GATT binnen kort tot dergelijke bindende afspra ken komt als ik nu wenselijk zou achten. Dat het GATT-landbouw- comité momenteel bereid is in die richting te denken en dit juist aan de vooravond van een nieuwe handels ronde, is dus uitermate belangrijk". Vraag: Ten slotte graag een beeld van het veld? De Zeeuw: "De Amerikanen zijn bereid alle subsidies af te schaffen, maar dat is dus onhaalbaar. Mijn compromis wordt ook door landen als Canada, Nieuw-Zeeland. Aus tralië als onvoldoende gekenmerkt. Voor de meeste landen van de EG ga ik weer wat te ver. Daar wil men de 6 -K.N.L.C.-voorzitter Ir. D. Luteyn, over het onderwerp: AKTUELE LANDBOUWZAKEN, aansluitend diskussie. Leden, die door omstan digheden niet beide vergaderingen kunnen bijwonen, zijn van harte welkom op één van de gedeeltes. Kring Oost- en Midden Brabant Algemene Ledenvergadering op dinsdag 21 januari 1986 om 19.45 uur in de vergaderzaal van de Coöp. ZON Hastelweg 159 te Eindhoven. Tijdens de vergadering zal er een benoeming van kringbestuursleden zijn. Aftredend zijn de heren J. van Wijck en P. Meijer. Inleidingen zul len gehouden worden door verte genwoordigers van de diensten en instellingen van de ZLM: OVM, Accountantsunie, Gropatax en SEV. De kringen van de ZLM, de CBTB en de NCB Op dinsdag 14 januari is er een voorlichtingsmiddag over de lijst van geldelijke regelingen in de ruilver kaveling Kapelle-Wemeldinge. In leiders W.P. Rentier, medewerker van de Kadastrale ruilverkavelings- dienst en J. Markusse hoofd afd. voorlichting ZLM, aanvang 14.00 uur in de "Vroone" te Kapelle. DRIE CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES "ALTENA/BIESBOSCH Algemene ledenvergadering op maandag 27 januari 1986 om 20.00 uur in "Het Wapen van Emmickho- ven" te Almkerk. Inleiding door Ir. J.J. Egberink met als titel: "Het Groenboek van de Europese Com missie". Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting "Schouwen-Duiveland" Algemene vergadering op dinsdag 14 januari 1986 om 19.30 uur in "het producent slechts een deel van de export laten gaan betalen. Dan zijn er nog landen als Japan, de Skandi- navische landen, Zwitserland en Oostenrijk, die de landbouw nog meer willen beschermen dan de EG doet. Al met al zie je dus dat de Europese Gemeenschap als geheel bij een ko mende handelsronde, gezien haar houding wel degelijk een konstruk- tieve rol zal kunnen spelen. Zelfs de Fransen zijn nu zover dat ze wel in zien dat er wat moet gebeuren. Zij worden nu jammer genoeg wel tegengewerkt door de Duitsers, die eigenlijk geen werkelijke produktie- beperking lijken te willen accepte ren. Vraag: Wat gebeurt er tussen nu en 1986 wanneer de handelsronde zal kunnen starten, met alle lopende kon- fik ten over tarwe, wijn zuivelproduk- ten e.a.? "Er is nu een soort van steekspel aan de gang tussen de belangrijkste part ners. Wij hopen natuurlijk dat er in tussen geen echt handelskonflikt losbarst. Zelf vind ik dat men een soort van wapenstilstand zou kunnen afkondigen. Of dat men bijvoorbeeld bij de granen toezegt als EG niet meer dan vijftig miljoen ton te zullen exporteren. Zou er een echte han delsoorlog losbarsten, dan ontketen je een subsidiewedloop, die de Ame rikanen uiteindelijk kunnen winnen. Maar niet in enkele dagen. Dan zul len beide kanten dus enorme finan ciële verliezen lijden". Vraag: Wat zullen ten slotte de ge volgen van de nieuwe GA TT-ronde voor een agrarisch exportland als Ne derland zijn? De Zeeuw: "In het algem^n staan hier de overheid en het bedrijfsleven uitermate positief tegenover zo'n nieuwe ronde. Dat komt, omdat wij een zekere liberalisering van de in ternationale handel als gunstig zien voor onze positie. Waarbij ik echter tegelijk niet verheel, dat ook ons land in zo'n ronde op agrarisch terrein toegevingen zal moeten doen". Huis van Nassau" te Zierikzee. Op deze vergadering zal de heer A.G. Ebbens spreken over de Proefvel dresultaten 1985. NFO-middagexkursie naar Ligtermoet De afdeling Noord-Zeeland van de Nederlandse Fruittelers Organisatie organiseert op vrijdag 24 januari 1986 een middagexkursie naar Lig termoet te Roozendaal. Een specia list op het gebied van Tuinbouw zal aanwezig zijn. Om 18.00 uur wordt een Brabantse koffietafel aangebo den door Ligtermoet te Oud-Gastel. Ook de dames zijn welkom. Opgave tot 10 januari tel.: 01114-1319 en 01107-2039. In de regio Tholen/West-Brabant organiseren jonge agrarische vrou wen twee studieavonden voor alle jonge (aanstaande) agrarische vrou wen uit de regio. De eerste avond wordt het huwelijksgoederenrecht besproken. Notaris Schot zal dan het één en ander toelichten. De tweede studieavond gaat over meewerken en meewerkvormen. Iemand van de SEV houdt een inleiding en zal vra gen beantwoorden. De avonden worden gehouden op: Donderdag 30 januari 20.00 uur: huwelijksgoederenrecht. Woensdag 19 februari 20.00 uur: meewerken en meewerkvormen. De avonden vin den plaats in: Café Den Overkant, Markt 21, Steenbergen tel. 01670-63754. Wil je je opgeven of wil je meer informatie? Dan kun je bel len naar: Anja de Feijter, tel. 01672- 2288 (vanaf 21,00 uur). Zij zal je dan een mapje met achtergrondinforma tie opsturen. Sima Van 9 t/m 16 maart 1986 zal in het Pare des Expositions aan de Porte de Versailles te Parijs, de 57e Interna tionale Landbouwmachine Vak beurs - de SIMA - gehouden worden. Tijdens deze dagen zullen de vol gende beurzen plaatsvinden: - de 23e Internationale Land- bouwbeurs - de SIA - de 18e Internationale Vakbeurs voor Tuinaanleg en -onderhoud, - de Salon International de la Motoculture de Plaisance Op de SIMA, bekend als een van de grootste manifestaties ter. wereld, worden 20.000 machines gepresen teerd van 2300 verschillende merken, uit 30 landen. Informatiedagen Cebeco-Zuidwest Op de informatiedagen van Cebeco- Zuidwest, die beginnen om 9.30 uur (voor Walcheren 10.00 uur) zullen de heren J. de Bruin, L. Zwemer, spre ken over de gewasbescherming. Ter wijl H. Neutel het onderwerp be mesten zal behandelen. Verder wordt er aandacht besteed aan auto matisering met behulp van het CO- MAK programma. De informatie dagen vinden plaats op 14 jan. Wal cheren, Hotel Walcheren, Koude- kerke; 15 jan. West Noord-Brabant, Hotel "Van Tilburg" Steenbergen; 21 jan. Noord-Beveland, Dorpshuis "De Pompweije", Kortgene; 22 jan. Tholen/St. Philipsland, "Haesting- he", St. Maartensdijk; 24 jan. Schouwen-Duiveland, Het "Ton- nenmagazijn", Brouwershaven; 27 jan. Oost Zeeuws-Vlaanderen, Cul tureel centrum "De Halle", Axel en 28 jan. West Zeeuws-Vlaanderen, Zaal Wijffels, Schoondijke. Suiker Unie Zeeuws-Vlaanderen De gebruikelijke sub-kring-vergade- ringen in 1986 zullen plaatsvinden op de volgende data: woensdag 22 januari om 14.00 uur in zaal "Wijffels", Schoondijke. donderdag 23 januari om 14.00 uur in hotel "Van Leuven", Klooster- zande. donderdag 30 januari om 14.00 uur in "De Halle" in Axel. Bijeenkomsten Voorlichting Mestproblematiek Café G. van Parijs, Valeiskreek 12, 4529 JR te Eede tel. 01175 - 237 (dinsdag 21 januari en vrijdag 14 fe bruari), 13.30 uur. Restaurant "De Landbouw", Gent sestraat 94, 4521 AN te Biervliet, tel. 01152 - 1262 (dinsdag 21 januari en vrijdag 14 februari) 10.00 uur. Hotel van Leuven, Hofterzandeplein 19, 4587 CK te Kloosterzande, tel. 01148 - 1312 (woensdag 22 januari en donderdag 13 februari), 13.30 uur. Cultureel Centrum "De Halle", Rooseveltlaan la, 4571 HT te Axel, tel. 01155 - 2140 (woensdag 22 ja nuari en donderdag 13 februari),. 10.00 uur. Hengstenkeuringen Trekpaarden Op donderdag 16 januari 1986 zal vanaf 10.00 uur in 's-Hertogenbosch een hengstenkeuring plaatsvinden van Haflo-Arabe's, Haflingers en Trekpaarden. Keuring van tot dekking bestemde niet-stamboek— hengsten De keuring van tot dekking bestem de hengsten voor 1986, die niet zijn ingeschreven bij een stamboekvere niging, zal worden gehouden op 27 februari 1986 te Ermelo (Federatie- Centrum, De Beek 125). Heeft men het voornemen op deze dag een zodanige hengst te laten keuren, dan zal men dat minstens drie weken vóór de datum van deze keuring moeten opgeven aan de di rekteur Veehouderij en Zuivel, mi- .nisterie van landbouw en visserij, postbus 20401, 2500 EK Den Haag. Zeeuws-Vlaamse Studiedag rundveehouderij over automatisering De Zeeuws-Vlaamse Studiemiddag Rundveehouderij wordt gehouden op dinsdag 14 januari 1986 om 13.00 uur in het Restaurant "Braakman", Pa- trijzenlaan 3 te Hoek. Er zal een tweetal inleidingen wor den gehouden door ing. A. v. Hooy- donk, specialist Melkwinning C.R. Tilburg en door P. Hannewijk, se- kretaris van het Z.R.S. te Goes. Het onderwerp is "Algemene infor matie over automatisering op het rundveebedrijf" (automatische krachtvoerdosering, koe kalender, melkmeting e.a. en Runder Infor matie Systeem (RIS)). Aansluitend een forumdiskussie. Instruktie over computer op Tholen/St. Philipsland De ZLM kring Tholen en St. Phi lipsland, de Agrarische Commissie van de Ned.Bond v. Plattelandsvrou wen en de R.A.K. Tholen en West- Brabant organiseren drie bijeenkom sten, met als thema: "HET HOE EN WAAROM VAN DE COMPUTER EN ZIJN PRAKTISCHE TOE PASSING IN 1986". De heer D. Lindhout, medewerker van Van der Moere Computers BV, zal tijdens de eerste twee avonden de volgende zaken behandelen: - De Geschiedenis van de computer; - Hoe werkt een computer; - Compu ter-termen; - De verschillende soor ten computers met hun toepassings gebieden; - Computertalen; - Com- puterrandapparatuur; - Demonstra tie van een aantal toepassingen aan de hand van een computersysteem. De heer B. Veerbeek, dir. Accoun tantsunie ZLM bv, zal op de derde avond het door de Accountantsunie opgestelde Bedrijfsregistratiesys- teem bespreken. Met dit Systeem wordt het mogelijk on van een cen traal opgestelde computer gebruik te maken. Deelname aan deze bijeen komsten is alleen mogelijk na opgave voor 2 maal 20 personen. Data: le groep 4, 19 en 24 febr. 2e groep 6, 20 en 25 febr. Plaats: Café Tolrust Poortvliet, aanvang 19.30 uur. Kos ten deelname: 10,— per persoon. Opgave: ZLM 01663-2397. AGR. Cie 01663-2362. RAK 01663-2366. Jaarvergadering Zeeuwse Vereniging van Schapenhouders De jaarvergadering en studiedag van de Zeeuwse Vereniging van Scha penhouders zal plaatsvinden op 16 januari 1986 om 10.45 uur in "de Vroone" te Kapelle. Tijdens de vergadering zullen inlei dingen worden gehouden door drs. A. Visscher (I.V.O.) over "Produk- tieverbetering voor slachtlamprodu centen" met daarop aansluitend een diskussie, en door dr. F.H.M. Borg- steede (C.D.I.) over "Rendements verbetering door maagdarmworm- bestrijding" met daarop aansluitend een diskussie. Vergadering afd. Zeeland Ned. Boerenjagers Vereniging De afdeling Zeeland van de Neder landse Boerenjagers Vereniging houdt haar jaarvergadering op don derdag 6 februari 1986 voor leden en belangstellenden in hotel de Caisson te Kapelle-Biezelinge. Aanvang 19.30 uur. Na het huishoudelijk ge deelte zal een lezing worden gehou den door de Heer Remijnse van het faunabeheer. Onderwerp: Wild- schade, Overheid en Ondernemer schap. Westland 19Nu, een week eerder De bloemen- en groentetentoonstel ling Westland 19NU zal in 1986 een week eerder dan gewoonlijk plaats vinden. Op vrijdag 14 maart 1986 om 20.00 uur opent men de poorten van deze tentoonstelling die weer in de Bloemenveiling Westland te Honse- lersdijk wordt gehouden. De ope ningstijden zijn: vrijdag 14 maart van 20.00 uur tot 22.00 uur;zaterdag 15 maart van 09.00 tot 18.00 uur. De vrijdagavond is meer nog dan andere jaren, telersavond. Nadere informa tie: J. Hoogendoorn (01740-27101). Het traditionele Rassennummer van het ZLM Land- en Tuin bouwblad zal verschijnen op vrijdag 24 januari a.s. Over enkele weken zal weer de tra ditionele KNLC-Tuinbouwdag plaatsvinden. De dag zal in het teken staan van de toetreding van Spanje en Portugal tot de Europese Ge meenschap per 1 januari jl. De Tuinbouwdag begint donderdag 30 januari a.s. om half tien in Hotel Smits, Vredenburg 14 te Utrecht. Belangstellenden kunnen zich opge ven bij het KNLC-secretariaat, Prins-Mauritsplein 23, 2582 ND te Den Haag, tel. (070) 512541. Graag vóór 23 januari a.s. De kosten be dragen 25,— per persoon, inclusief lunch en koffie. U kunt dit bedrag voldoen bij aanvang van de KNLC- Tuinbouwdag. Het Land- en Tuinbouwblad van vrijdag 17 januari a.s. zal verge zeld gaan van een speciale RA1- bijlage. Centrale Landbouw Or ganisaties wordt uitvoerig inge gaan op het nieuws dat de ko mende Landbouw RAI te bieden heeft. Tijdens de algemene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, enkele weken gele den, is afscheid genomen van de heer C. Geerligs als voorzitter. Bij die ge legenheid was Geerligs onderschei den met het officierschap in de Orde van Oranje-Nassau. De bij de verga dering aanwezige minister Braks speldöe hem persoonlijk de versier selen op. Vrijdag 10 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 6