Vliegen naar de "Groene Woche" in Berlijn Gewestelijke Raad Noord-Brabant: "Maatregelen mestproblematiek onaanvaardbaar" Van der Moere Computers en Accountantsunie ZLM willen akkerbouwer zelf op computer laten boekhouden. In 1985 ruim 400 miljoen in landinrichting geinvesteerd Agrarische studiereizen 1986 Bij aanleg Markerwaard: oude landbouwgronden elders afstoten Stage-adres gevraagd Tijdens de vergadering van de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap voor Noord-Brabant op 18 december j.l. is o.m. gesproken over de mestproblematiek. Provinciale Staten hebben zoals bekend de Veror dening Dierlijke Meststoffen Noord-Brabant vastgesteld. Deze veror dening treedt 1 januari 1986 in werking. Daarnaast hebben de Minister van Landbouw en Visserij en de Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer een pakket van voorstellen met regels voor het gebruik van dierlijke mest, met betrekking tot hellingen op de produktie van dierlijke meststoffen en met betrekking tot uit breiding van de mestproduktie aan de Tweede Kamer medegedeeld. De Ministers streven er naar om dit pakket van maatregelen per 1 januari 1987 in te laten gaan. Deze voorstellen lijken ingrijpende en onaan vaardbare gevolgen in te houden voor de veehouderij in Noord-Brabant. De Gewestelijke Raad heeft besloten om een werkgroep in te stellen, die ter voorbereiding van de definitieve standpuntbepaling van de Ge westelijke Raad, de problematiek nader zal inventariseren. In de vergadering- is voorts gespro ken over de ophokplicht bij duiven. Daarover heeft overleg plaats ge vonden tussen de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, het konsu- lentschap Natuur, Milieu en Fauna beheer, de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging en de postduiven- houdersorganisaties. Aan Gedepu teerde Staten zal worden geadviseerd om de ophokplicht 1986 te laten gel den van 4 tot 18 januari en van 15 maart tot 1 juni. Kombinatiebanenplan Per 1 december 1985 is een koördi- nator voor het kombinatiebanenplan in dienst getreden bij de Bond voor Bedrijfshulp in Noord-Brabant. In middels zijn 29 jongeren als kombi- natiebaanwerker aan het werk op 73 agrarische bedrijven. Hoofdwegenstruktuur Noord-Oost-Brabant De Raad van de Waterstaat heeft de nota "Hoofdwegenstruktuur Noord- Oost-Brabant" in de inspraak ge bracht. Deze studie is er op gericht om tot een oplossing te komen van de verkeersproblematiek in de ver bindingen In een reaktie aan <je Raad van de Waterstaat heeft de Gewestelijke Raad gewezen op de beperkte aandacht die de landbouw in deze nota heeft gekregen. Op basis van de ter beschikking staande ge gevens is de struktuurvariant B de minst bezwaarlijke. Indien een andere oplossing nood zakelijk zou zijn, dan dient uitdruk kelijk aandacht te worden geschon ken aan landbouwkundige aspekten, teneinde een evenwichtige keuze mogelijk te maken. Rijksweg 69, verlengde poot van metz De Raad van de Waterstaat Tieeft eveneens de nota "Rijksweg 69, aan vullende nota 1985" in de inspraak gebracht. Deze nota heeft betrekking op het tracégedeelte tussen Eindho ven en Valkenswaard. In een reaktie aan de Raad van de Waterstaat heeft de Gewestelijke Raad de voorkeur uitgesproken voor het tracé B/1, waarbij gebruik gemaakt wordt van een gedeelte van het tracé van de voormalige spoorlijn Eindhoven- Valkenswaard. Cadmium in de Kempen Het onderzoek in opdracht van Pro vinciale Waterstaat Noord-Brabant en Limburg met betrekking tot de bodemverontreiniging door Cadmium in de Kempen is afgeslo ten. De konklusie is dat de problematiek voor de land- en tuinbouw beperkt van aard is. Toch acht de Geweste lijke Raad het wenselijk om Gede puteerde Staten er op te wijzen dat ook de beroepstuinders ekstra kosten, voor bemonstering en bekalking hebben. Voor deze ekstra kosten dient niet alleen voor de volkstuin ders een financiële regeling getroffen te worden, maar ook voor de be roepstuinders. Overleg met de Brabantse leidingleggers Met vertegenwoordigers van de sa menwerkende regionale bedrijven en instellingen is overleg geweest over de vergoedingsnormen 1986 voor de aanleg van leidingen in landbouwgronden. Dit overleg heeft ertoe geleid dat er over het vergoe dingenpakket 1986 volledige over eenstemming is bereikt. Bestemmingsplannen - In het kader van het vooroverleg met de Provinciale Planologische Dienst is ontvangen het bestem mingsplan "Buitengebied" vai? de gemeente Werkendam. - Tegen de bestemmingsplannen "Buitengebied" van de gemeen ten Boxmeer en Zevenbergen zijn bezwaren ingediend bij de ge meenteraad. Het seizoen 1986 wordt geopend met de 5-daagse vliegreis naar BERLIJN, 27-31 januari. Gelogeerd wordt in een zeer goed hotel, gelegen aan de beroemde Kurfürstendamm. Programma le dag: vlucht Amsterdam-Berlijn, aankomst 11.00 uur; 's middags Ge schiedenis van Berlijn: wandeling door de binnenstad. 2e dag: gehele dag beschikbaar voor het bezoek aan de grote landbouwtentoonstelling "Grüne Woche" 3e dag: stadsrondrit West-Berlijn met bezoek aan Schloss Charlottenburg; 's middags tocht door het buitengebied en bezoek aan agrarisch bedrijf. 4e dag: vroeg bezoek aan de Grossmarkt voor vlees, groenten en fruit; aan sluitend bezoek aan Oost-Berlijn; 's middags vrije tijd. 5e dag: 's morgens bezoek aan de ZOO, de belangrijkste dierentuin ter wereld; in de namid dag vlucht Berlijn-Amsterdam, aan komst op Schiphol 19.45 uur. Vijf volle dagen in Berlijn, voor een redelijke prijs. De overheid heeft vorig jaar 427 miljoen gulden geinvesteerd in land inrichtingsprojecten en nog eens ongeveer 40 miljoen gulden in grond- overdrachten voor ruilverkavelin gen. Vorig jaar is 39.971 hektare landinrichtingsprojekten in uitvoe ring genomen. Een totale opper vlakte van 660.381 hektare, verdeeld over 110 projekten, is nu betrokken bij landinrichting. Het Ministerie van Landbouw en Visserij heeft dit meegedeeld. Vorig jaar is de Land inrichtingswet van kracht gewor den. Deze vervangt de oude ruilver- kavelingswet. Bij landinrichting gaat het verder dan alleen ruilverkave ling. Bij plannen wordt tegenwoor dig ook nadrukkelijk rekening ge houden met andere waarden dan al leen die van de landbouw, zoals landschap en natuur. Vorig jaar zijn alle zeven ruilverkavelingen waaro ver is gestemd aangenomen. Daar naast zijn enkele herinrichtingsplan nen voor de herinrichting van Oost- Groningen en de Gronings-Drentse veenkoloniën door Provinciale Sta ten van Groningen en Drente goed gekeurd. Er zijn 71 projekten in voorbereiding. De totale oppervlakte daarvan bedraagt 374.000 hektare. Het is zeker zinvol in de Marker waard land in te richten als land bouwgrond mits elders in Nederland "verouderde" landbouwgronden wor den afgestoten voor bij voorbeeld het oplossen van planologische knelpun ten of ten behoeve van bosaanleg. Oud-voorzitter F. Hellinga van de rijksplanologische kommissie zei dit zaterdag in Amsterdam. Prof. F. Hellinga sprak tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van de oprichting, precies 100 jaar geleden, van de Zuiderzeevereniging. Deze vereniging, die onder andere ir. Lely in dienst nam, stond aan de wieg van het nieuwe land in wat thans het IJs- selmeer heet. Er is in de Europese Gemeenschap best te veel landbouwland, erkende Hellinga, maar "toch moet men be grip opbrengen voor de stelling dat Nederland er goed aan doet van het Markerwaardgebied grotendeels land te maken en dat land overwe gend tot landbouwland te bestem men". Hij baseert zijn gedachte on der andere op het feit dat "binnen kort voor het eerst in lange tijd weer minder dan de helft van ons land bij de landbouw in gebruik zal zijn". Hellinga meent dat de geringe op pervlakte landbouwgrond in de Markerwaard (25.000 hectare tegen 2 miljoen hektare landbouwgrond in heel Nederland) toch kan bijdragen aan het oplossen van planologische problemen voor veel grotere gebie den op het oude land. De Marker waard kan in zijn ogen een "smeer olie funktie vervullen voor ontwik kelingen elders". Ik k at» foto-onderschrift: Berlijn, Kaiser-Wilhelm Gedüchtniskirche aan de Kurfür stendamm. Gezien de grote belangstelling voor West-Berlijn tijdens de "Grüne Wo che" is het raadzaam, dat u zich zéér sn£l aanmeldt voor deelneming aan de reis. Nadere informatie en aanmelding: AGRARISCHE STUDIEREIZEN, mevrouw L. Deumer, telefoon: 0185- 512087 (eventueel 085-427784). Boekje over ondernemingsplan en rol accountant- administratieconsulent Op de valreep van 1985 verscheen bij de Nederlandse Orde van Accoun- tants-administratiekonsulenten (NOvAA) de brochure "Een boekje open over het ondernemingsplan en de rol van de accountant-adminis- tratiekonsulenf'. De brochure geeft een uiteenzetting van de onderdelen waaruit een ondernemingsplan be staat en behandelt de specifieke rol van de accountant-administratie- konsulent (AA) hierbij. De brochure is duidelijk en eenvou dig opgezet, bedoeld voor de nieuwe en gevestigde ondernemer. Stapsge wijs worden de onderdelen van het ondernemingsplan doorlopen. De brochure "Een boekje open over het ondernemingsplan en de rol van de accountant-administratiekonsu- lent" is verkrijgbaar bij het Bureau van de NOvAA. Om de drempelvrees voor het hanteren van de computer wat weg te nemen en om meer inzicht te krijgen in de behoeften die de agrarische ondernemer ten aanzien van de computer heeft, hebben Van der Moere Computers B.V. en Accountantsunie ZLM b.v. te Goes besloten daar iets aan te doen. Samen organiseren ze de komende winter een computer-boekhoud- cursus, toegespitst op de akkerbouw, waarbij zowel de fiscale als de bedrijfseconomische boekhouding aan de orde komt. Na afloop van de cursus (6 avonden en 2 praktijkdagen) is de cursist in staat zijn de eigen boekhouding in de computer te verwerken. De accountant komt er dan alleen nog maar controletechnisch aan te pas, zorgt voor de uiteinde lijke afwerking en geeft waar nodig de adviezen. Op maat gesneden cursus. Zonder boekhoudkundige voorken nis, kan men de computer voor zijn boekhouding nauwelijks hanteren. Vandaar dat is gezocht naar een op lossing in een complete boekhoud- cursus. Op 28 januari 1986 wordt gestart met een computer-boek- houdcursus te Goes. Deze boek- houdcursus is volledig toegespitst op het akkerbouwbedrijf, zowel fiscaal als bedrijfseconomisch. Overal in den lande worden allerlei boekhoudcursussen gegeven die al gemeen gericht zijn. Een akkerbouw vindt daar weinig aansluiting op zijn eigen situatie. Om aan deze klacht uit de praktijk iets te doen heeft Van der Moere Computers B.V. een op maat gesneden computer-boek- houdcursus voor de akkerbouwer opgezet met vele praktijkvoorbeel den en -opgaven. Dat is de garantie dat de boer na afloop van deze cursus in staat is zijn eigen boekhouding te voeren op de computer. Bovendien leert de akkerbouwer in de 2 prak tijkdagen ook nog spelenderwijs met de computer om te gaan. In de pe riode van oktober 1985 t/m decem ber 1985 hebben een 3-tal soortge lijke cursussen gedraaid waarover men bijzonder positief was. Om realistisch te zijn moet men wel stellen, dat de computer geen boek houding kan verrichten. Een com puter kan het bedrijf ook niet voeren. Wel kan de ondernemer, voorzover hij de computer goed kan hanteren, zeer veel gegevens verzamelen en daardoor het bedrijf beter leiden. Ook de administratie kan hij op de computer verwerken. Hierdoor krijgt hij een beter en sneller inzicht in zijn totale bedrijfsvoering. Gezien de verwachte animo voor de computer-boekhoudcursus is in eer ste instantie gedacht aan een cursus voor een 15 tal ondernemers(sters) die werken op het akkerbouwbedrijf. Geïnteresseerden kunnen zich voor inlichtingen wenden tot Van der Moere Computers B.V. te Apeldoorn, tel.: 055-216576 of tot de heer B. Veerbeek, accountantsunie ZLM b.v. Goes, tel. 01100-15710. Martijn Louws, 18 jaar, student MBCS in Velp zoekt voor de periode van 12 mei tot 5 juli een stageadres op akkerbouwbedrijf in Zeeland of West-Brabant. In de weekeinden is hij thuis. Adres: Martijn Louws, Tragelsingel 42, 4501 EE Oostburg, tel.: 01170-2767. Vrijdag 10 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 4