VOO I? m: Vit OII W Sien Overbeeke wordt opgevolgd door Toos in 't Veld p.j. zuid geluid 40 jaar Verenigde Naties voor een betere wereld mm Studieavonden voor jonge (a.s.) agr. vrouwen/Z.A.J.K. redaktie Peter Risseeuw Het licht op en in de afdeling Zevenbergen onder redaktie van de Reaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Chezeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge Lichte dagen kómen en donkere zijn geweest. Nu worden de da gen weer langer. De feestdagen liggen achter ons. Terwijl we 1986 nog wat aarzelend zeggen en schrijven valt bij U het Z.L.M.- blad met de pagina "voor de vrouw" in de bus. Ik wens U na mens de gehele perskommissie een heel goed 1986 toe. Ik hoop dat U dit jaar, al wat door de verschillende perskommissiele- den bij elkaar wordt gebracht zult willen lezen. Aangezien ik dit werk 10 jaar heb gedaan is er een goede regel in de bond van plattelandsvrouwen dat je er dan uit moet en plaats moet ma ken voor een ander. Die ander heeft weer andere ideeën en inzichten. Zij kan de zaak uit een andere hoek be kijken en een frisse wind door het geheel laten waaien. Die ander is gevonden in Noord-Brabant en ik ben heel blij dat ik ze in deze eerste week van het jaar aan U voor kan stellen. Ik ben dankbaar dat een vrouw de moed heeft om de taak van mij over te nemen. Ze heet Toos in 't -Veld. Als ik die grote polder Rui- genhil inrijd^valt mij altijd weer z'n enorme uitgestrektheid op, vooral in de winter. Wijde akkers, hier en daar een boerderij. Aan de einder het mooie vestingstadje Willemstad. In deze open ruimte woont Toos met man, dochter en zoon in een mooie bungalow. Omgeven door een weide en een boomgaard. De weide is voor de paarden en schapen. De 850 fruitbomen, behoren allemaal aan "afdeling Toos". Ook de schapen heeft zij onder haar hoede. "Ik kom er aan" roept ze vanuit de schuur deur. Slechts 1 pony loopt nog in de wei. De rijpaarden staan op stal. De paarden worden door Toos verzorgd en bereden. Daarmee neemt ze deel aan concoursen, maar geeft ze ook les aan de Oranjeruiters. Voorts ju reert ze op wedstrijden. Dat vraagt tijd en op mijn vraag: "Hoe doe je dat nu met de fruitbomen", komt tot mijn verbazing het antwoord: "Dat is mijn zaak, dunnen, snoeien en met het gezin plukken. M'n man heeft zijn eigen drukke bezigheden. Wij hebben 5 jaar geleden grond, huis en schuur gekocht. Ik ben zelf onderne mer. Het geeft me voldoening om zelfstandig iets te doen. En ik leer van m'n fouten omdat ik zelf bezig ben. Ik ben blij dat ik af en toe bij een "echte" fruitteler kan gaan kijken. Dat heeft me geholpen met dat zelf snoeien. Alleen spuiten, dat doe ik niet". Na nog een blik op wei en bo men komen we in de gezellige kamer met grote open keuken. In de keuken het prikbord. Dat getuigt van de be trokkenheid bij de plattelandsvrou wen. Hoewel de fam. in 't Veld pas 13 jaar in Brabant woont, voelt Toos zich echt Brabander. Zes jaar in het provinciale bestuur van de bond heeft daarbij een grote rol gespeeld. Die 6 jaar liggen achter Toos, maar dankzij die periode heeft ze de bond, maar ook de provincie, goed leren kennen. Wij hebben als plattelandsvrouwen heel wat in onze mars. Ik laat Toos nu aan het woord: "Ik probeer altijd om begrip te krijgen bij anderen voor het werk van de plattelandsvrouwen. Als er begrip komt dan worden mensen vaak enthousiast. Vrouwen zijn uitvoerders. Wij plukken altijd overal wat weg en willen daarmee gaan werken. Maar wij moeten zelf een beleid gaan maken. Wij moeten ook leren met een stuk beleid om te gaan. De vele kommissies in de bond moeten een uitvoerende taak hebben maar om bij die taak goed te funk- tioneren moeten ook zij een plan maken en aan de hand van een plan "is beleid" in samenwerking met het Mevrouw Toos in 't Veld (l.) toen zij afscheid nam als presidente van de Noord- Brabantse Bond van Plattelandsvrouwen. provinciale - of plaatselijke bestuur mogelijk. Nu het werk van het P.B. achter me ligt kan ik weer andere taken doen. Ik zit zelfs op een kruissteekkursus. De leesklub geeft me veel voldoe ning. Het met elkaar bespreken van het gelezen boek vind ik leerzaam en nuttig. Naast al deze aktiviteiten vindt Toos ook nog tijd voor de po litiek. Zij gaat niet opzij voor "spe ciale" mannenzaken, vindt het de gewoonste zaak dat op een vergade ring alle taken eerlijk worden ver deeld, inklusief bijvoorbeeld het koffiezetten. Toos kan vertellen en luisteren en nu wil zij ook mee gaan helpen deze ru briek te verzorgen. Ik wens haar daarbij alle sukses toe. Ik weet dat ze een groot voordeel heeft: ze houdt nl. van het land. Zij heeft vanuit haar raam een weids uitzicht op een ruime polder. Zij wil werken voor de vrou wen die op dat land wonen en platte landsvrouwen zijn. Daar ben ik dank baar en blij om en met een gerust hart draag ik mijn funktie aan haar over. Sien Overbeeke De Verenigde Naties zijn verrezen uit de puinhopen van de meest verschrikkelijke oorlog uit de geschiedenis. Voorzichtige schattingen stellen het aantal doden uit de Tweede Wereldoorlog op meer dan 30 miljoen. De wereldleiders die van deze tragedie getuigen waren en zagen hoe groot de sociale ontwrichting en de ekonomische ruïne was, namen zich stellig voor dit nooit meer te laten gebeuren. Ze trachtten dit voornemen gestalte te geven door de oprichting van een Organisatie voor Internationale Samenwerking. In deze afgelopen 40 jaar, een woelig tijdvak zonder weerga in de geschie denis, heeft de organisatie met succes ernstige kwesties helpen oplossen. Maar de internationale konflikten zijn blijven bestaan en vele andere problemen wachten nog op een op lossing. De VN hebben oplossingen aangedragen maar kunnen ze niet afdwingen omdat ze geen wereldre gering zijn. De leden zijn soevereine staten en de organisatie kan alleen met hun medewerking funktioneren. 40 jaar, het lijkt helemaal niet zo lang. Maar als we terugdenken weten we dan alle namen van de Sekreta- rissen-Genraal nog? Ze liggen voor me, keurig met jaartallen erbij, het is dus niet zo moeilijk deze vlot door te geven: 1946-1953 Trygve Lie; 1953-1961 Dag Hammerskjöld; 1961 - 1971 Oe Thant; 1972 - 1981 Kurt'Waldheim; 1982- Javier Pérez de Cuéllar. De viering van dit jubileum was aanleiding voor de Nederlandse Vrouwen Raad (N.V.R.) om een studiedag te organiseren. Heel toe passelijk was deze in den Haag in het Vredespaleis. Er is heel wat afge praat en geluisterd op die bijeen komst over dat wat bereikt was en hoe het verder zou moeten en kun nen. Drs. G. Ringnalda (Ministerie van Buitenlandse Zaken) sprak over: "De Verenigde- Naties, gister, vandaag, morgen", en het onder werp: "Wat is de betekenis van de V.N. voor de vrouw?" werd be licht door mevrouw drs. L. van den Assum (Min. B.Z.). De vice-voorzit- ter van de World Union of Catholic Women Organisations, mevrouw V.G.H.A. Hamm-Rijsdijk sprak over: "Vrouwen op de vlucht en hun rechten". En als laatste spreek ster gaf mevrouw drs. A. Wiersinga toelichting op: "Het recht op wonen, voorwaarde voor ontwikke ling". Misschien is het noemen van de on derwerpen al voldoende om er over Op 16 januari en 6 februari kunnen jonge (a.s.) agrarische vrouwen van Nrd. en Zd. Beveland zich vanaf 20.00 uur verdiepen in de onderwer pen: huwelijksgoederenrecht meewerken en meewerkvormen van jonge vrouwen op het bedrijf. Op de eerste avond zal notaris G.F. Giele een korte uitleg geven en vra gen beantwoorden. Op de tweede avond zullen dhr. i. Vreman en mevr. C. Bovée, SEV(st)ers bij de NCB, Vrijdag 10 januari 1986 toelichting geven op de verschillende regelingen, nadat de diaserie "ge zinsbedrijven" is gedraaid. De avonden zijn voorbereid door jonge vrouwen in de regio. Plaats: café de Korenbeurs, Hee- renstr. 17, 's-Heerenhoek. Opgaves en info: Marga Vermuë 01105-2441; Marianne Poly 01130-1721 Carla Dobbelaer 01195-266 Nelleke Blok 01196-13208. na te denken en te praten. Het is zo belangrijk dat iedereen bewust is van alles wat omgaat in de wereld, maar vooral dat we proberen te begrijpen hoe en waarom de dingen zijn zoals ze zijn. We geven hier alleen enkele uitspraken van die dag in de hoop dat een van onze lezers erop wil rea geren. V.N. opgericht als "Daad van Hoop"; Recht op zelfbeschikking; Strategie van de ontw.hulp is Westers; Hulp moet voedingbo dem vinden in 't land zelf; niet blijven bij de elite bovenlaag van de bevolking; Rekening houden met andere kuituren; Handvest van de V.N. - Westerse kuituur: - Eigen waarde, eigen kuituur op zelfde lijn als de westerse; Waarde van het individu, recht om zelfstandig te zijn. Op drie punten is echt al iets bereikt en al gaat het niet erg snel, er gaat toch sinds de instelling van het "Jaar voor de Vrouw" een golf van nieuwe gedachten en er is meer belangstel ling voor de plaats van de vrouw. Daarover werd gesproken in Mexico en het aantal aanwezigen was 6000 in 1975. De volgende conferentie in Kopenhagen mocht 7000 vrouwen welkom heten (1980) en in 1985 hebben 13303 vrouwen samen ge praat over de toekomst. De drie punten waarop iets is be reikt: 1 - De ongelijkheid is beter onder zocht en gedokumenteerd, de vrouw is nu "zichtbaar". 2 - In een aantal landen zijn diskri- minerende bepalingen uit de wet ge schrapt m.b.o. Rolpatroon, erfrecht, huwelijksrecht, nationaal recht, kul- tureel recht. 3 - Er zijn besturende instellingen zoals de emancipatieraad en de Staatssekretaris voor Emancipatie zaken. Natuurlijk zijn er spanningsvelden tussen kuituren en zijn er ook tegen krachten in beweging. Er is nog veel te verbeteren. P.J. de Rooy - Janse Aktiviteiten Bond Plattelandsvrouwen op Tholen St. Philipsland Voor de agrarische leden van de Bond van Plattelandsvrouwen Tholen- St.Philipsland, zal de heer Bax dins dagmiddag 14- en 21 januari een le zing houden over teelt en rendement. Tevens zal dinsdag 21 januari het Z.L.M.-journaal, waarin een groot gedeelte gewijd is aan de Smalstad- feesten in St. Maartensdijk, worden vertoond. Dinsdagmiddag 4 februari zal de heer van Kempen uit Poortvliet een lezing houden (met behulp van dia's of film), over fruitteelt. Alle lezingen beginnen om 13.30 uur en worden gehouden in café "Tol- rust" te Poortvliet. Met deze wat aangepaste kop boven onze maandelijkse vaste rubriek wil ik beginnen. Ze is natuurlijk bewust gekozen om de afdeling eens een keer in de schijnwerpers te zetten, maar er is ook een aanlijding toe want er zit inderdaad weer licht in de afdeling. Het gaat wel langzaam maar er zit beweging in. Dat er licht is wil nog niet zeggen dat we er zijn, maar wij als bestuur van de afdeling hebben er toch goede moet op dat we het halen. De positieve beweging is er niet van zelf ingekomen maar is mede dankzij het aktieve bestuur en het geslaagde 50-jarig bestaans feest en de daarop volgende aktiviteiten tot stand geko men. Het bestuur probeert altijd op alle mogelijke manieren de aktivi teiten zo gevarieerd en zo goedkoop mogelijk te brengen. Ook de samen werking met de plaatselijke KPJ af delingen heeft zijn vruchten afge worpen. Verder denk ik dat het be wust maken van de leden, op de le denvergaderingen, dat zij ook de ver antwoording dragen van het wel of niet "draaien" van een afdeling hierbij toegedragen heeft. Immers zonder leden opkomst op een aktivi- teit is een vereniging geen vereni ging. Verder is ons leden bestand het afgelopen jaar iets gegroeid na een paar jaar licht te zijn gedaald. Ge lukkig zijn er onder de nieuwe leden ook enkele jongeren, Bij onze afde ling mogen jongens en meisjes vanaf 15 jaar lid worden. Zij betalen dan het eerste jaar geen kontributie zodat dit eerste jaar een soort introduktie- jaar wordt. Voorts zoekt onze afde ling nog een oplossing voor het agrarisch werk, wat ook één van onze taken is. Op de eerst komende le denvergadering 28 februari zal de leden hierover hun mening gevraagd worden. Het bestuur bestaat op dit moment uit 6 personen. Een 7e bestuurslid ontbreekt door een tussentijdse uit treding. Hierdoor hebben maar 5 personen in het bestuur stemrecht, (de voorzitter stemt in principe niet mee). Het bestuur bestaat uit de vol gende personen: voorzitter- Kees Timmers, secretaresse Anne-Els Timmers, penningmeester- Izaak Oosthoek, sport- Wim van Hoof, Sport en vereniging- Gommert Krij ger, lid (HB lid)- Cees van Dis. Ook in de volgende vergadering zal er weer een aantal mensen uit het be stuur gaan. Dus hiebij de oproep aan de leden, stel je kandidaat want het bestuur heeft jullie nodig. 17,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 17