Best - dus slecht - aardappeljaar Nieuw type kanteleg Niemeyer Lely Centerliner beproefd Introduktie wiellaadschop type ZL 1001 i Nieuwe vestiging Handelmaatschappij Van Rijn b.v. Mooij difftemp Massey-Ferguson demonstraties in Boekel (Noord Brabant) en Lelystad Brinkman "Voorop": praktijkgerichte informatie voor moderne tuinder Niemeyer komt voor het seizoen '85/'86 met een nieuwe uitvoering van de kanteleg op de markt. Deze machine type TE 302 USW die de oude TE 300 USW vervangt, onder scheidt zich in veel punten van zijn voorganger. Zo zijn de afdichting en de lagers veranderd zodat deze niet "meer gesmeerd behoeven te worden en de levensduur van het tuimellager aanzienlijk verlengd is. Om deze kwaliteitsverbetering tot uitdrukking te brengen, geeft Niemeyer 3 jaar garantie op de tuimellagers, afdich tingen en aandrijfas. Verder is de aandrijftandwielkast onder het fra me gemonteerd, waardoor de afta- kashoek gunstiger is komen te liggen, terwijl de machine kort achter de trekker bevestigd kan worden. De driepuntskop is gelijk aan de drie- puntskop van de Niemeyer rotorkop- eg, hierdoor is het mogelijk de hy draulische volgbok van de rotorkop- eg te gebruiken, welke een even tuele volgmachine boven de kanteleg kan tillen, zodat het zwaartepunt korter achter de trekker komt te lig gen. Het egalisatiebord is traploos te verstellen door middel van spindels. Massey-Ferguson is met een grote demonstratie-tour naar Europa ge komen. Als eerste land werd België aangedaan en vandaar uit is men naar Nederland gekomen, waar ge demonstreerd werd in Boekel (Noord Brabant) en Lelystad. Tijdens de demonstraties werd voor al nadruk gelegd op de Electronic De Lely kunstmeststrooier Centerli ner 2400 CB en 3000 CB zijn onlangs door de afdeling merkenonderzoek van het IMAG te Wageningen be proefd. Het type 2400 CB - bakinhoud 1200 liter - en 3000 CB - bakinhoud 1500 liter - zijn beide voorzien van het re volutionaire Centerliner strooime- chanisme. Door de twee unieke werpschijven in kombinatie met het hefinrichting van de MF 2Ö05 elec tronic serie. Ook werd er gedemon streerd met verschillende trekkers uit de MF 200 en 600 serie. De bezoe kers van deze demonstraties konden de trekkers zelf ook uitproberen. Tevens werden er verschillende meer-scharige ploegen en een vo renpakker getoond. Lely boldoseersysteem ontstaat bij het strooien een perfekt, dubbel overlapt strooibeeld. Werkbreedten van 6 m. tot 27 m. zijn zonder problemen haalbaar. Door de hydraulische scheefstelling - standaard op beide uitvoeringen - is kantstrooien, zowel naar links als naar rechts geen probleem meer. De resultaten van de beproeving zijn vastgelegd in het IMAG bulletin nr. 1049. Het bulletin kan aangevraagd wor den bij het IMAG, Postbus 43, 6700 AA Wageningen of rechtstreeks bij Lely Industries N.V., Postbus 26, 3155 ZG Maasland, tel. 01899-12644. Serie-uitbreiding bij Kuiken. Nu ook de Clark Michigan laadschoppen in het verkoopprogramma Kuiken N.V. te Emmeloord is met ingang van 1 september 1985 de ver koop gestart van de Clark Michigan laadschoppen. Zoals u wellicht weet vloeit dit feit voort uit de recente fu sie tussen de twee giganten Volvo BM en Clark Michigan in het nieuwe VME concern (Volvo BM, Michigan, Euclid). De onderdelenleverantie en service verlening ten behoeve van de Clark Michigan machines zullen zo snel mogelijk van de vroegere importeur worden overgenomen door Kuiken N.V. en haar servicevestigingen te Marum, Emmeloord, Oud-Beijer- land, Heesch, Spaubeek en Winters wijk. Deze wiellader wordt naast de ZL 1001 met de "Z"-kinimatiek uitge voerd, nu met een "parallel" blijvend laadframe, daaraan een hydraulisch werkend snelwisselsysteem waar de uitrustingsstukken van "Lundberg" aan gekoppeld kunnen worden. Op deze wijze tracht ook Zettel- meyer tot een universeel wisselsy steem te komen in het belang van de gebruikers om de bijkomende kosten tot een minimum te beperken voor de diverse hulpuitrustingsvarianten. Ook dit laadframe is voorzien van lagerafdichtingen op alle draaipun ten wat de levensduur vergroot en het dagelijks onderhoud, afhankelijk van de inzet, tot wekelijks terug brengt. Voor meer informatie: Gebr. de Vor-Achterveld b.v.: tel. 03425-1541. Handelmaatschappij Van Rijn b.v., gevestigd te 's-Gravenzande, heeft, onlangs vier loodsen met een geza menlijke vloeroppervlakte van 3500 m2 gekocht van de firma Schroor Zonen B.V. te Wierum (Fr.). De loodsen staan op een perceel van 2Vi ha te Wierum en hebben een op- slagkapaciteit van 3000 ton aardap pelen, waarvan 1750 ton mechanisch kan worden gekoeld. Eén van de loodsen wordt ingericht voor het sorteren van poot- en konsump- tieaardappelen. De bedrijfsaktiviteiten, die tot dus ver in gehuurde loodsen in St. Anna Parochie werden verricht, zijn ver plaatst naar deze nieuwe vestiging. Mooij Kamerik b.v., technieken en levering van systemen voor ventila tie, koeling, droging, bewaring en opslag van agrarische produkten, heeft een nieuwe differentiaal ther mostaat ontwikkeld, de "Mooij diff temp". De "Mooij difftemp" is ontwikkeld voor het op een simpele manier vo lautomatisch bedienen van ventila toren voor het drogen, koelen en be waren van akkerbouwprodukten. Ook kunnen met de "Mooij diff temp" nauwkeurig temperaturen worden gemeten. De "Mooij difftemp" biedt tegen extra lage kosten veel mogelijkhe den. De "Mooij difftemp" wordt geheel stekkerklaar afgeleverd. Hierdoor is de montage eenvoudig uit te voeren. Nadere informatie tel. 03481- 1784/1537. landbouwmechanisatie 's-Gravenzande - Het honderdjarig bestaan is door Brinkman aangegre pen opi een eigen periodiek te lan ceren. Elke twee maanden ligt "Voorop" kosteloos op de deurmat bij de ruim 12.000 afnemers, die het bedrijf uit 's-Gravenzande in geheel Nederland heeft. Door midden van Voorop wil Brinkman proberen om aan de informatiebehoefte van de moderne tuinder tegemoet te komen. De informatie in "Voorop" is dan ook sterk praktijkgericht en betekent daarom een nuttige aanvulling op de publikaties in vaktijdschriften. In "Voorop" komen zowel de bloemen- als groentetelers aan hun trekken. Centraal in "Voorop" staat de steeds verdergaande innovatie in de tuin bouw: in de vorm van nieuwe (of vernieuwde) produkten en ontwik kelingen. De vele afdelingen van Brinkman krijgen in "Voorop" evenredig aandacht. Dat betekent elke twee maanden informatie over onder meer gewasbescherming, tuinbouwkomputers, substraatin stallaties, verpakkingsmaterialen en een pagina met praktische tips. Aan biedingen of advertenties ontbreken overigens in "Voorop". Wie geïnteresseerd is in regelmatige toezending van Brinkman "Voorop" kan een gratis proefnummer aan vragen bij Brinkman BV, afdeling publiciteit. Postbus 2, 2690 AA 's- Gravenzande. Vooral het uitrijden van organische mest is vandaag de dag een onderwerp van veel publiciteit. Veel aardappelen betekent in de meeste gevallen een financieel slecht jaar. Er zijn dit jaar veel aardappels. Dat geldt niet alleen voor Nederland, maar voor alle landen in de Europese Gemeenschap. Omdat aardappelen tot de zogenoemde vrije produkten behoren, bepalen vraag en aanbod de prijs. Omdat de EG-oogst dit jaar meer dan een miljard kg hoger is dan vorig jaar heeft dat een sterk verla gend effekt op de aardappelprijs. Het Produktschap voor Aardappelen deed een geslaagde poging, om het huidige marktbeeld te tekenen. Wij volgden de getrokken lijnen. In Nederland zullen er dit jaar zo'n 430.000 ton konsumptie- en poot- aardappelen méér geoogst zijn dan vorig jaar. Enerzijds is dit het resul taat van een areaaluitbreiding met 10.000 ha waarvan 6000 ha in Ne derland - invloed landbouwbeleid - anderzijds van hogere-opbrengsten per ha. Zo steeg de opbrengst (in- klusief pootaardappels) per ha in Nederland voor klei-aardappelen (netto) met 4% en van zandaardap- pelen zelfs met 16%. Het uitschot percentage wordt voor dit jaar ge schat op ruim 11%, tegen ruim 7,5% vorig jaar. Wel is het zo dat er dit jaar - vanwege weersomstandigheden - meer kleinere aardappelen zijn ge oogst. Dit jaar bevatten de partijen minder grote aardappelen van 50 mm doorsnee en hoger (50 55%) dan vorig jaar (60%). Gelukkig zijn de gevolgen van de aardappelziekte Phytophthora meegevallen. Even zag het er deze zomer met de vele regenval naar uit dat de schade daarvan erg groot zou zijn. Prijzenplaatje De gemiddelde telersprijs op de beurzen in Goes, Middenmeer, Dronten en Emmeloord van bintjes 0 mm'en opwaarts, droog uit de schuur Vrijdag 10 januari 1986 geleverd, bedroeg dit jaar 8,5 cent per kg tegen 16,50 cent per kg vorig jaar. Op de internationale markten zijn de aardappelprijzen eveneens laag. Met uitzondering van Engeland liggen de telersprijzen in de gehele Europese Gemeenschap op 8 a 9 cent per kg. In Engeland heeft de Potato Marketing Board 100 miljoen kg aardappelen uit de markt genomen. Daardoor kon de telersprijs rond de twee dub beltjes per kg blijven. Eksport Tot 1 oktober eksporteerde Neder land - van oogst 1985 - 52.000 ton konsumptie- en industrie-aardap pels. In 5 jaar tijd is dat nog niet zo weinig geweest. Vorig jaar ging 103.000 ton de grens over, zodat de eksport dit jaar op ongeveer de helft ligt van die van vorig jaar. De dit jaar geëksporteerde konsumptie- en in dustrie-aardappels brachten een ge middelde prijs op van ruim 31 cent per kg. Vorig jaar was dat ruim 37 cent. Samen met de meerdere kilo's betekende dit vorig jaar een totale verkoopwaarde van 38 miljoen, tegen 16 miljoen dit jaar. Behalve dat er in veel landen dit jaar een grotere oogst was, waren er ook veel landen die tot in september nog grote hoeveelheden middenvroege aard appelen hadden liggen. Nederland heeft dit jaar vooral kleinere hoe veelheden geëksporteerd naar West-Duitsland (-30.000 ton), Ita lië (- 7.000 ton) en België (- 6.000 ton). Naar Azië gingen méér kon sumptie- en industrie-aardappelen. Import Nederland heeft tussen 1 juli en 1 oktober van dit jaar maar liefst 235.000 ton aardappelen geïmpor teerd praktisch geheel uit andere lidstaten van de Europese Ge meenschap. De toegenomen import vond vooral plaats vanuit Duitsland 105.000 ton) en België 60.000 ton). Bij de import uit West-Duits land moet bedacht worden dat uit dit land tot 1 oktober voor de zetmee- lindustrie 40.000 ton aardappelen méér werden ingevoerd dan in 1984. Wat betreft de import uit België moet vermeld worden dat deze iih- port in september vrijwel geheel plaatsvond door de verwerkende in dustrie. De verwerking van aardappelen tot aardappelkonsumptie ligt dit jaar op eën veel hoger peil dan vorig jaar. De plus bedraagt zo'n 180.000 ton waarvan 145.000 ton aan voorge bakken produkten. De sterk toege nomen verwerking in de frites-in- dustrie wordt enerzijds toegeschre ven aan een grotere verwerking bij bestaande bedrijven, anderzijds aan produktie door nieuwe aardappel- verwerkende bedrijven. Behalve de verwerkingscijfers tot aardappelkonsumptieprodukten, liggen ook de eksportcijfers dit jaar hoger. Omgerekend op verse aard appelen steeg die eksport met meer dan 10%. De meerdere eksport ging vooral naar Frankrijk, maar ook die naar West-Duitsland, Engeland en Italië nam toe. Gezien de lage(re) aardappelprijzen kan het haast niet anders of deze aardappelkonsump tieprodukten brachten een lagere prijs op. De prijsdaling bedroeg 0,70 per kg. Er zijn ook aardappelkonsumptie produkten geïmporteerd: 24.000 ton tegen 20.000 ton vorig jaar doch deze import is kwalitatief gezien niet zo belangrijk voor ons land. "Zetmeel" aardappelen De druk op de prijzen van andere akkerbouwgewassen en de superhef fing hebben er toe geleid dat het areaal zetmeelaardappelen dit jaar groter is dan vorig jaar 1.700 ha). Op basis van schattingen uit het gebied waar deze aardappelen worden ver bouwd komt men dit jaar op 40 ton per ha en 2,4 miljoen kg in totaal. In 1984 gold deze opbrengst ook, maar door de minder hektare kwam men toen op 2,3 miljoen toen. Deze op brengsten per ha in 1984 en nu liggen hoger dan in de vier jaren er voor. Het Produktschap voor Aardappelen voegt aan deze gegevens o.a. toe "van de aandeelhouders verwacht Avebe dit jaar door de goede op brengsten 2,2 miljoen ton af te ne men, terwijl door de sterke uitbrei ding van de kontraktaankopen in West-Duitsland en de vrije aanko pen uit de konsumptie-aardappel- markt - als gevolg van de lage prijzen - thans gemakkelijk 300.000 ton be schikbaar is. Het aanbod is zelfs groter, maar een grotere verwerking zal in relatie met de zetmeelmarkt moeten worden bekeken". Het jaar 1985 zal de geschiedenis in gaan als een gunstig aardappeljaar wat opbrengsten betreft. Het saldo per ha valt de aardappelteler dit jaar daardoor fors tegen. De zetmeel- industrie kan, evenals vorig jaar profiteren van opbrengsten die boven het meerjarig gemiddelde lig gen. De vraag blijft hoeveel en wan neer de patat-frites voor de konsu- ment zal dalen. Piet Westra 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 15