Vier grote groenteveilingen gaan 'televeilen' TUINBOL! WKLAIMKEIM Regelmaat in de afzet Gasprijs glastuinbouw bijna 37,3 cent Spruitkoolcommissie N.T.S. De Nederlandse uienuitvoer Zwitserse rooiaktie werkt Exportcijfers aardappelen De Bevelandse fruittelers zijn weer met nieuwe moed begonnen in het nieuwe jaar. Voor de komende maan den zullen de werkzaamheden voor namelijk bestaan uit snoeien en de afzet van de voorraden appels en peren. Het is belangrijk om in de aanvoer van fruit een zekere regel maat te houden. De prijzen zijn dan vaak vrij constant. In het verleden is maar al te vaak gebleken, dat pieken en dalen in de aanvoer niet altijd het prijspeil verbeteren. Wanneer we de voorraden in de E.E.G. bekijken constateren we bij zowel appels als peren een lagere voorraad dan in beide voorgaande jaren. Vooral peren zijn er heel wat minder in koelhuizen dan in jan uari '85 en '84. De pereprijs is re delijk, maar tot op heden toch niet wat we ervan verwacht hadden. Ook hier geldt de regel, niet aarzelen, maar blijven ruimen. Een produkt afzetten, wanneer het kwalita tief goed is, werkt voor alle partijen plezierig en de vraag zal er zeker niet minder om worden. Bij de appels zijn de voorraden Cox en Goudreinetten het laagst vergele ken met de andere rassen. Cox is in de laatste drie maanden veel meer geruimd dan het vorig jaar. Dit had twee redenen, de prijzen waren der mate goed, dat uitstel alleen maar geld ging kosten, dus velen verkoch ten hun Cox voor een zeer goede prijs. Tweede reden was de angst van januari '85 toen de Cox ineens met meer dan 1,— per kg. in prijs om laag duikelde. Een ieder gaf hier een andere uitleg aan, maar het verlies was voor de teler. Er is dit jaar ver standiger gehandeld, want scrubcel- len zijn prachtig, maar een goeie prijs veel belangrijker, dan aan te kunnen tonen hoe lang een bepaald produkt bewaarbaar is. Is de Cox op, dan is ie op, het publiek denkt dan terug aan een goed smakende appel en is be slist bereid over te stappen op een ander ras. Dit jaar voor de Cox dus hoge prijzen. De Goudreinetten is een ander ver haal. Iedereen verwachtte hoge prij zen. Het bevroren areaal Goudrei netten was landelijk groot en op di verse percelen viel de oogst tegen, zodat eigenlijk iedereen een hoog prijspeil verwachtte. De Rode Gou dreinetten zijn boven de 1,50 ver kocht, maar de gewone Blonde Bos koop werd over de periode vanaf oktober tot nu voor prijzen verkocht van 1,— tot 1,30 per kg. Een re delijke prijs, maar laten we eerlijk zijn, beneden ieders verwachting. Hopelijk kunnen de resterende par tijen Goudreinetten de komende maanden een hogere prijs opbren gen. De gasprijs voor de Nederlandse glastuinbouw bedraagt in het eerste kwartaal van 1986 37,295 cent per kubieke meter. Een woordvoerder van het Landbouwschap heeft dit meegedeeld. Dat is ruim vier cent la ger dan de prijs die in de laatste drie maanden van 1985 moest worden be taald (41,341 cent). De gasprijs voor de glastuinbouw is nu weer terug op bet niveau van enkele jaren geleden. De hoogste prijs die de glastuinbouw tot nu toe heeft betaald was 46,4 cent per kubieke meter in het derde kwar taal van 1984. De énergielasten vormen in de glas tuinbouw een van de belangrijkste produktiekosten. Een cent meer of minder voor een kubieke meter aardgas betekent bij een gemiddeld gasverbruik van circa 300.000 kuub per jaar gemiddeld 3.000 gulden meer of minder produktiekosten. Het Landbouwschap praat volgende maand verder met de Gasunie over het eenzijdig schrappen door de laatste van het maximumprijspla fond van 45 cent per kubiëke meter in het lopende leveringskontrakt. De Gasunie heeft dit gedaan omdat de bepaling strijdig zou zijn met de be schikking van begin vorig jaar van de Europese Cómmissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap, over de gasprijs voor de Ne derlandse glastuinbouw. Tegen die beschikking zelf loopt bij het Euro pese Hof van Justitie in Luxemburg nog steeds een bodemprocedure. In de beschikking bepaalde de kom missie dat een eerder kontrakt tussen Gasunie en Landbouwschap moest worden gewijzigd, omdat de daarin overeengekomen gasprijs konkur- rentievervalsend zou zijn ten op zichte van glastuinders in andere EG-lidstaten. Plantopkweek is de laatste tijd een veel besproken onderwerp bij spruit- entelers. Men is het er over eens dat losse planten opgekweekt in de kas de hoogste produktie geven. De pro- duktie bij de zogenaamde koude planten viel dit jaar tegen. Spruiten- telers die zelf geen kas tot hun be schikking hebben, zoeken dan ook naar andere mogelijkheden voor de plantopkweek. Kluitplanten en paperpots zijn het alternatief voor losse planten. Het voordeel van beide systemen is dat de spruitenteler de opkweek uit handen geeft. Een ander voordeel is dat meer geautomatiseerd kan wor den bij het poten. Veel wordt er gesproken en geschre ven over zowel paperpots als kluit-- planten. De commissie is van mening dat geen te hoge verwachtingen ge wekt moeten worden. Daarom dit advies: Probeer op be perkte schaal iets met kluitplanten en paperpots. Wees erop attent dat koude losse planten qua produktie dit jaar zijn tegengevallen. 14 De ledenvergaderingen van vier zelfstandige groente- en fruitveilingen zijn akkoord gegaan met het voorstel om een aantal van hun produkten gezamenlijk te gaan verkopen via een zogenaamd televeilsysteem. Het betreft veiling Zuid-Holland-Zuid in Barendrecht, veiling De Kring in Bleiswijk, de BRT-veiling in Breda en veiling Utrecht. Door te gaan televeilen verwachten de leden en meer stabiele prijsvorming bij de deelnemende veilingen als gevolg van een grotere concentratie van vraag en aanbod. De veilingbesturen met ingang van 1 januari 1987 van start te kunnen gaan. Compleet pakket Televeilen is een nieuwe ontwikke ling bij de verkoop van de veiling- klok. Tot nu toe konden de kopers op een veiling alleen produkten kopen die daadwerkelijk op de betreffende veiling waren aangevoerd. Bij tele veilen worden de veilingklokken van de deelnemende veilingen electro- nisch aan elkaar gekoppeld. De vier klokken lopen daarvoor volkomen synchroon. Tegelijk krijgen de ko pers op elk van de vier deelnemende veilingen toegang tot de aanvoer van een aantal produkten op de veilingen waar zij zelf niet persoonlijk aanwe zig zijn. Door middel van een druk op de koopknop is het dan mogelijk produkten op de andere veilingen te kopen. De electronische gekoppelde klokken stoppen na een druk op de koopknop allemaal tegelijk op de zelfde prijs. De verkoop gebeurt door de afslager van één veiling, die via moderne telecommunicatiemid- delen rechtstreeks in verbinding staat met alle kopers van de deelne mende veilingen. Een handelaar die de klok heeft gestopt kan aan de af slager opgeven van welke veiling hij het produkt wil kopen. Bij die veiling moet hij het produkt vervolgens ook afhalen. De verwachting is dat door gericht kopen van de handel het transport van de ene naar de andere veiling beperkt zal blijven. Door deze manier van verkopen willen de veilingen enerzijds hun aanbod meer concentreren. Ander zijds bieden zij de kopers hiermee makkelijker toegang tot de produk ten op de deelnemende veilingen. Met minder moeite kan een hande laar dan een compleet assortiment verse groente en fruit inkopen. Het aanvoerpakket van de genoemde veilingen is zeer gevarieerd. Op de veilingen in Barendrecht, Breda en Naast de traditionele champignons komen de laatste tijd ook andere "paddes- toelachtigen op de markt. We kunnen hierbij denken aan de reuzechampignon en de oesterzwam. Voor deze produkten blijkt een redelijke belangstelling te bestaan. Om de introduktie bij het publiek te bevorderen heeft de RBR-veiling Breda een aantrekkelijke verpakking voorgeschreven. In de week van 16 t/m 21 december werd in totaal 6140 ten uien uitge voerd, waarvan naar West-Duitsland 2585, België/Luxemburg 560, Enge land 516, Ierland 8, Frankrijk 794, Zweden 5, Denemarken 14, West- Indië 46, Afrika 1030, Maleisië 250, Italië 252, Indonesië 13, Thailand 50, IJsland 3 en de Nederlandse-Antil- len 14 ton. N.T.S. Agenda Brabant ma. 13 januari Eindhoven bodemvruchtbaarheid: 1: grond soort, verdichte lagen. C. van Dom melen, N. Molenaar, Marktzicht, Boxtel, 13.30 uur. Brabant maandag 13 januari NO Brabant, Midden Brabant hetelucht- tomaat. Brabant Plant, Mommer- steeg 46, Haarsteeg, 13.30 uur. Zeeland maandag 13 januari Tholen en St. Philipsland, 01665-2534, ge wasbescherming en bedrijfshygiëne in de glastuinbouw E. v.d. Ven. De Gouden Leeuw, St. Annland, 19.30 Het Zwitserse fruitareaal is in 1985 ruim 98 kleiner geworden. Deze afname komt voor ruim 90% voor rekening van tafelap pelen. Het areaal hiervan kromp in van 4.918 ha tot 4.827 ha. In 1979 stond er nog 5.425 ha tafe lappelen. Vorig jaar werd er in totaal 270 ha gerooid, maar daar stond een he- rinplant van 179 ha tegenover. De Zwitserse rooipremie be draagt 2.500-11.500 Francs 3.425 - 15.755) per ha. Voor tuinders die na het rooien niet meer opnieuw planten, komt daar nog eens 2.500 Francs bovenop. Areaal komkommers groter dan vorig jaar De teelt van komkommers werd per 1 november jl. nog op 421 ha voort gezet. Dit is 203 ha meer dan vorig jaar op dezelfde datum 93%). Het gewas werd in oktober jl. geruimd op 196 ha tegen 265 ha in 1984 (-26%). Een en ander blijkt uit het steek- proefonderzoek "Tuinbouwgewas- sen onder glas" van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Utrecht worden grote hoeveelheden van alle mogelijke vollegronds- groenten aangevoerd. De veiling De Kring in Bleiswijk is één van de grote glasgroenteveilingen waar veel to maten, komkommers en paprika's worden verhandeld. Hard fruit, zoals appels, peren worden aangevoerd op de veilingen in Utrecht en Baren drecht en voor zachtfruit, bijvoor beeld aardbeien, is de Bredase vei ling ëén van de belangrijkste. Proef succes Televeilen is niet helemaal nieuw. De veilingen in Bleiswijk en Utrecht hebben er inmiddels twee jaar erva ring mee. Die eerste proef mag een succes worden genoemd. Niet alleen de produkten van de eigen aanvoer ders van deze twee veilingen werden op deze manier verkocht. Ook pro dukten van andere veilingen zijn via dit verkoopsysteem aan de man ge bracht tegen een hogere prijs dan op de plaatselijke veiling mogelijk was. De gezamenlijke omzet van de vier veilingen bedroeg in 1985 ruim 900 miljoen. Daarmee vertegenwoordi gen zij 30% van de landelijke omzet aan verse groenten en fruit. De tech nische voorzieningen die in de ko mende maanden gerealiseerd zullen moeten worden vergen in totaal een investeringsbedrag van 8 miljoen. Omzet Bloemenveiling Westland tien procent hoger Op de bloemenveiling Westland is in 1985 voor 1,1 miljard gulden aan bloemen en planten verhandeld. Dat is tien procent of honderd miljoen gulden meer dan in 1984. Bestuurs voorzitter A.J. van Marrewijk heeft dit maandag meegedeeld. Hij schrijft de omzetstijging toe aan de grotere aanvoer van planten (plus twaalf procent) en bloemen (plus vijf pro cent). De prijzen van de bloemen zijn niet noemenswaardig gestegen, ter wijl de planten gemiddeld zeven procent duurder waren dan in 1984. Van Marrewijk meldt verder nog dat de veiling het aantal arbeidsplaatsen in het voorbije jaar met honderd heeft uitgebreid. Handleiding 1986 chemische bestrijding in landbouwgewassen Recent is verschenen de Handleiding 1986 "De chemische bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden in landbouwgewassen". De belangstel ling voor deze kandleiding is elk jaar groot. Het is te bestellen door over making van 4,- op giro 1690875 t.n.v. Konsulentschap voor de Ge wasbescherming te Wageningen. Het Produktschap voor Aardappelen deelt mede, dat in de maand no vember in totaal 111.000 ton aard appelen is verwerkt tot frites, puree, chips en andere konsumptieproduk- ten. Daardoor is de verwerking tot 1 december gekomen op 1.154.000 ton, tegenover 915.000 ton in 1984 en 913.000 ton in 1983. De uitvoer van frites, puree, chips e.d. omgerekend tot verse aardappe len bedroeg in de maand november 69.000 ton terwijl de invoer van pro dukten overeenkwam met 13.600 ton verse aardappelen. Verder wordt be kendgemaakt dat in de week van'23 t/m 29 december 1985 15.000 ton konsumptie- en industrieaardappe len is uitgevoerd (exklusief de export naar België). weekstaat energieverbruik Het doortelen van een gewas in de winter, zoals dat bij de meeste bloe misterij gewassen gebruikelijk is, is in hoge mate afhankelijk van het beetje licht dat we in die periode ontvangen. Het telen op substraat lijkt daar wat dat betreft geen in vloed op te hebben. Tot medio no vember was de produktie in de steenwol in kwantitatief opzicht op vallend goed en in kwalitatief op zicht ruim voldoende. Maar nu is dat voordeel gestabiliseerd. De produk tie in stuks per m2 is op dit moment in de grondteelt zelfs een fraktie be ter dan in de steenwol en de kwaliteit van de bloemen is ook beter, waarbij dan een hogere veilingprijs geno teerd wordt dan een maand geleden. Vorig jaar nam later in het voorjaar de voorsprong van de steenwol weer verder toe, maar dan zakt de prijs weer. Zo zal er ongetwijfeld een be hoorlijke voorsprong voor de steen- wolteelt overblijven: in geld uitge drukt zal die minder groot zijn dan uit de oogst in stuks per m2 afgeleid kan worden. De klimaatsinstellingen zijn deze week niet veranderd. De buizen zijn op 63 gr.C. watertemperatuur be grensd. Het energieverbruik bedroeg deze week 15.371 m3 gas bij een bedrijf somvang van 10.000 m2. Vrijdag 10 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 14