Veenkoloniale akkerbouwer Hendrik Tepper vervangt granen De ontwikkeling Experimenteren Leergeld betaald In 1963 werd in een regionaal blad een gemengd bedrijf van ruim 40 hectare te Kolham gemeente Slochteren ter verpachting aan geboden. Hendrik Tepper, één van de vier zoons uit een land bouwersgezin uit de zelfde ge meente werd door de eigenaren als pachter gekozen en vanaf dat jaar woont en werkt het echtpaar Tepper met zijn 3 kinderen op dit bedrijf. Met de kans om op deze wijze voor hunzelf te beginnen, consta teren ze achteraf beslist de tijd mee te hebben gehad, want de mogelijkheden om van derden een bedrijf te pachten werden onder het regime van de pachtwet na verloop van tijd steeds minder. De geboden kans kwam boven dien uitstekend van pas in ver band met de bedrijfsopvolging. Op het ouderlijk bedrijf waren tot dat moment 3 van de 4 zoons kandidaat-opvolger en ook op het bedrijf van de schoonouders was een zwager die boer wilde wor den. Overigens kan worden vermeld dat allen naderhand zelfstandig landbouwer zijn geworden, zij het dat de twee broers in 1979 en in 1980 hun bedrijven hebben ver kocht en naar Canada zijn geë migreerd, waar ze intussen ook weer als zelfstandige akkerbou wers in hun bestaan voorzien. Zoals genoemd startte het echt paar Tepper in 1963 met een ge mengd bedrijf waarop indertijd zo'n 25 stuks melkvee bijbe horend jongvee werden gehou den. Behalve zij zelf vonden in die beginjaren ook 2 werknemers op dit bedrijf hun bestaan. In de loop der jaren veranderde er echter veel. Als gevolg van steeds verdergaande ontwikkelingen in de mechanisatie vertrojc 1 ar beidskracht al vrij spoedig en met 2 man werd de bedrijfsvoering op de zelfde wijze voortgezet. Toen in 1971 ook de overgebleven me dewerker te kennen gaf elders een betrekking te willen aan vaarden, werd het roer omge gooid en besloot het echtpaar Tepper geheel over te schakelen naar akkerbouw. Daarbij kwam, dat de buurman, die een bedrijf had van 15 ha., omstreeks dezelf de tijd besloot te stoppen en z'n grond te verkopen. Ook in dat zelfde jaar boden de verpachters het bedrijf aan Tepper te koop aan. Aangezien buurmans grond meestal maar één keer in een mensenleven te koop is, liet het echtpaar Tepper geen van beide mogelijkheden voorbij gaan en werd na de nodige onderhande lingen zowel het één als het ander gekocht. Binnen een jaar werd zodoende overgegaan van een 40 ha. 2-mans gemengd bedrijf naar een 55 ha. één-mans akkerbouw bedrijf, dat bovendien geheel ei gendom werd. Het bouwplan van het bedrijf zag er in de jaren '70 uit zoals op de meeste Veenkoloniale akker bouwbedrijven. Het aandeel van de fabrieksaardappelen daarin Het echtpaar Tepper achter één van de nieuwe schuren. groeide naar 50%, de suikerbieten namen uiteindelijk ruim 20% van de oppervlakte in beslag en op de resterende grond werden granen geteeld. Laatstgenoemd gewas heeft Tepper echter al sedert 1978 grotendeels vervangen door vol- legrondsgroenten en contract teelten met betere perspectieven. Gewassen als conservenerwten, rijpe erwten, graszaad, teunis bloemen en Parijse wortelen heeft hij tot dusverre op zijn be drijf geïntroduceerd. Uiteraard niet altijd met evenveel succes want de resultaten lopen per ge was en van jaar tot jaar soms sterk uiteen. Niet alleen onervaren heid, maar ook factoren als het weer en de bodemgeschiktheid spelen daarbij een rol. Toch is samengevat de conclusie van het echtpaar Tepper dat zelfs in jaren dat deze teelten matige resultaten geven, ze nog best kunnen wedij veren met de granen. Hendrik Tepper is dan ook van mening dat veel meer akkerbou wers in de Veen koloniën en aangrenzende zandgebieden in de plaats van granen eens iets anders moeten proberen. "Bij de keuze van zo'n vervangend gewas moet men echter wel goed over Links de oude schuur en rechts de vroegere melkveestal. wegen of het in de bedrijfsvoe ring past", zegt hij. Op grotere akkerbouwbedrijven passen ge wassen die relatief weinig arbeid vragen, terwijl op de kleinere be drijven en vooral daar waar een meewerkende zoon aanwezig is, de meer arbeidsintensieve volle- grondsgroenten uitstekende mo gelijkheden bieden om de inko menspositie te verbeteren. De Teppers zijn voorts van me ning dat men het beste met een kleine oppervlakte kan beginnen en niet moet verwachten het na 1 x onder de knie te hebben. Ook mag het volgens hen beslist niet zo zijn dat men er na een minder goed jaar meteen weer mee stopt. Tepper is overigens beslist niet van plan om ten behoeve van dergelijk nieuwe teelten de op pervlakte aardappelen te ver minderen. De fabrieksaardappe len zijn en blijven de belang rijkste peiler onder het bedrijf. De toekomst van AVEBE wordt dan ook met vertrouwen tege moet gezien, zij het dat Tepper wel de kritische kanttekening plaatst, dat het zetmeelconcern beslist minder nonchalant moet omspringen met de belangen van zijn leden-leveranciers. Het afge lopen jaar is de afname van de aardappelen volledig mis gegaan. Dergelijke zaken mogen in de toekomst niet weer gebeuren. Zowel tegenover zijn leden als tegenover derden zal AVEBE zich positiever moeten presente- Met alle gewassen die Tepper de laatste jaren op z'n bedrijf heeft ingevoerd, moest wel vaak het nodige leergeld worden betaald. Bijvoorbeeld het eerste jaar dat hij Parijse wortelen had gezaaid nadat eerst al een ander gewas was mislukt, kwam er als gevolg van droogte niet één op. Ook het tweede jaar was dit gewas als ge volg van een veel te natte en zeer humusrijke grond geen succes. Van dergelijke ervaringen leer je veel en als de oppervlakte zo'n eerste keer niet al te groot is, blijft de schade beperkt. Ook in de erwten waren de resultaten niet alle jaren naar wens. Het Veluco- faillissement en enkele slechte zomers zorgden er de laatste jaren voor dat de geldelijke opbrengst onder de maat bleef. "Toch de den de erwten het gemiddeld al tijd nog beter dan de granen, zo dat ze ook in de toekomst wel deel uit blijven maken van het bouwplan", aldus Tepper: Voor de toekomst overweegt het echt paar Tepper ook nog eens was- peen en witlofpennen te probe ren, mits deze niet te arbeidsin tensief zijn. Tijd is ongetwijfeld de ontbre kende factor in het bedrijf van de familie Tepper, want naast de werkzaamheden op het bedrijf nemen ze ook bijzonder aktiëf deel aan het maatschappelijk ge beuren. Zo is Hendrik Tepper bijv. lid van de Plaatselijke Com missie voor de ruilverkaveling "Harkstede", ledenraadslid van AVEBE, voorzitter van de vere niging voor dorpsbelangen, voor zitter van de telerskern Parijse wortelen en lid van de commissie vollegrondsgroententeelt van de V.B.B. Zijn echtgenote maakt deel uit van het bestuur van de afdeling van de plattelandsvrou wen en tot voor kort zat zij in de oudercommissie van de plaatse lijke scholengemeenschap. "Met de diverse nevenfuncties is soms veel tijd gemoeid", aldus Tepper, "maar de werkzaamheden op het bedrijf gaan voor". Voor zover mogelijk springen vrouw en kin deren wel bij als het druk is, doch op hen is niet altijd een beroep te doen. De dochters hebben ieder hun eigen werk en de zoon gaat nog naar de Mavo. Een stuk ge makkelijker werd het overigens de afgelopen zomer, doordat een samenwerking met een jongere collega van een kleiner akker bouwbedrijf werd aangegaan. Naast de hulp over en weer in drukke perioden gebruikt deze collega Teppers machines, terwijl Tepper er op zijn beurt van ver zekerd is dat de werkzaamheden doorgaan als hij eens niet aanwe zig is. Bovendien kan deze sa menwerking in de toekomst wel licht bijdragen tot het in vervul ling gaan van de wens beide broers in Canada eens te* bezoe ken. B.P. Ebbinge De woning van het gezin Tepper vormt met de daaraan vastgebouwde schuur één geheel. Deze boerderijbouw is karakteristiek voor dit gebied. Vrijdag 10 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 11