Kondensatie in bewaarplaatsen Belangstelling voor veldbonen neemt toe Suikerbietenteelt onder de loep Met ophokperiode minder schade door duiven In bewaarplaatsen waar produkten zoals aardappelen bij een hoge luchtvochtigheid worden bewaard zal bij lage buitentemperaturen kon densatie gaan optreden. Dit wordt veroorzaakt doordat de vochtige lucht in de bewaarplaats tegen de koudere oppervlakken afkoelt. Wanneer deze lucht afkoelt wordt op een gegeven moment de dauwpunt- temperatuur bereikt. Bij deze tem peratuur is de lucht verzadigd met vocht en zal de waterdamp in de lucht kondenseren. Bij een hoge luchtvochtigheid treedt reeds kon densatie op wanneer wanden, dak, deuren of produkt 1 graden C kou der zijn dan de lucht. Door toepas sing van moderne isolatiematerialen is kondensatie helaas sneller en beter zichtbaar geworden. Kondensatie in een bewaarplaats is niet erg, maar wanneer één en ander in druppel- vorm op de aardappelen of uien valt is dit niet bevorderlijk voor de kwa liteit van deze produkten. Goed isoleren blijft belangrijk In de praktijk is duidelijk gebleken dat bij een goede isolatie er minder kondensatie optreedt. Geadviseerd wordt 12 cm dik polystyreen of 8 cm dik polyurethaan, zodat een K- waarde van 0.3 W/m2K wordt be reikt. Voor mechanisch gekoelde bewaar plaatsen geldt minimaal 15 cm PS of 10 cm PU. Wanneer de temperatuur van de buitenlucht echter steeds la ger blijft dan de temperatuur in de bewaarplaats zal op den duur ook bij deze dikten van isolatie afkoeling en dus kondensatie ontstaan. Mogelijkheden om kondensatie te bestrijden Natuurlijke ventilatie boven produkt In veel bewaarplaatsen probeert men kondensatie te bestrijden door de luchtafvoeropeningen open te zet ten. De resultaten zijn sterk afhankelijk van o.a. de windsnelheid en de wind richting. Een drogend effekt wordt overwegend bereikt als de tempera tuur van de buitenlucht lager is dan de temperatuur van de bewaarplaats (let op vorstschade). In de meeste bewaarplaatsen is na tuurlijke ventilatie ontoereikend om kondensatie afdoende te bestrijden. Om de gevolgen van kondensatie zoveel mogelijk te beperken wordt vaak met sukses een laag stro op het produkt gelegd, maar voor grote be waarplaatsen is dit niet de oplossing. Intern ventileren Door intern te ventileren wordt geen vocht afgevoerd, maar vocht ver plaatst. In een "normale" winter d.w.z. enkele dagen vorst met over dag veelal temperaturen van 3 4 graden C boven nul is met intern ventileren wel wat te bereiken. Zodra het echter de gehele dag blijft vriezer^ zijn de resultaten teleurstellend en zal de ruimte boven het produkt toch te nat blijven. Voer een deel worden de teleurstel lende resultaten ook veroorzaakt doordat met intern ventileren vaak veel te laat wordt begonnen. Afzuigventilator(en) Het afvoeren van vochtige lucht uit de bewaarplaats kan gebeuren door in een (eind) gevel één of meer af- zuigventilatoren te plaatsen met een kapaciteit van 1 xh m3 lucht per ton produkt. Over het algemeen zijn de resultaten met alleen een afzuigventilator ook teleurstellend, omdat de luchtcircu- latie boven het produkt niet goed is en/of de binnengelaten lucht te vochtig is. Luchtverversing Wanneer een afzuigventilator lucht afvoert moet in een andere gevel via luiken of roosters verse lucht worden aangevoerd. Deze lucht moet een drogend effekt hebben, dus kouder dan de temperatuur van de bewaar plaats. Om vorstschade te voorko- Om het afschieten van verwilderde duiven beter mogelijk te maken, stellen Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant al een aantal jaren in het voorjaar een ophokperiode voor duiven vast. In 1986 zal echter ook een korte winterophokperiode worden vast gesteld. Deze zal gelden van 6 ja nuari tot en met 17 januari. Het doel van de winterophokperiode is om het bestand aan verwilderde duiven aan het begin van het groei seizoen zo laag mogelijk te hebben. Het is van groot belang dat op grote schaal gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid tot afschot in deze pe riode. U kunt hieraan zelf meewerken door vanuit Uw afdeling van de land bouworganisatie of samen met an dere afdelingen verschillende jagers te benaderen en hen te wijzen op het belang dat de land- en tuinbouw heeft bij een gering aantal verwil derde duiven en de mogelijkheden voor de jagers om juist in deze pe riode daaraan iets te doen. Het zal duidelijk zijn dat een geor ganiseerde aktie tot afschot van ver wilderde duiven des te meer effekt heeft wanneer in een groter aaneen gesloten gebied jagers hieraan deel nemen. De ophokplicht geldt niet voor de tijd gelegen tussen 6.00 uur en 8.00 uur en tussen 18.00 uur en een half uur na zonsondergang. Evenmin geldt de ophokplicht op zaterdagen, zondagen en algemeen erkende feestdagen. In samenwerking met de Suiker industrie in zuid-oost Nederland is een grote voorlichtingsaktie opgezet. Bij deze aktie komen die onderwer pen aan de orde waar voor U moge lijkheden liggen om de opbrengst te vergroten. Deze onderwerpen zijn o.a.: grond: verdichtingen, ontwatering en pH; bemesting en kwaliteit; vruchtopvolging en vruchtwisseling; onkruidbestrijdingen; oogst, opslag en bewaring. Op een tentoonstelling zullen wij door middel van teksten, foto's en materialen veel practische informa tie presenteren, gevolgd door een fo- rum-diskussie. Op deze wijze krijgt U volop de gelegenheid om te dis- kussiëren met kollega's, vandaar de naam "KIJK- EN PRAATBIJEEN KOMST". De opzet is als volgt: - ontvangst en korte toelichting; - be zichtiging van de tentoonstelling in eigen tempo en volgorde; - afsluiting met gezamenlijke diskussie over de onderwerpen. N.B. Iedere bezoeker krijgt een brochure met daar in praktische tips voor de bietenteelt. Wij nodigen U gaarne uit voor een bezoek aan de "Kijk- en Praat bijeenkomst" die om 13.30 uur be gint op: vrijdag 10 januari 1986 in Hotel "De Sleutel", Dorpsstraat la, Riethoven, dinsdag 21 januari a.s. in Café "De Nachtegaal". Boxtelseweg 15, Schijndel. woensdag 15 januari a.s. in Rekreatiepark "De Bergen. Zaal "De Reebok", Campinglaan 1, Wanroy. men mag de verse lucht niet kouder zijn dan -2 graden C. Bij een langdurige en strenge vorst periode is luchtverversing via een afzuigventilator niet altijd mogelijk, omdat of de buitenlucht te koud is of uit de bewaarplaats geen warmte mag worden afgevoerd. Circulatieventilatoren Een veel betere luchtcirculatie boven het produkt wordt bereikt door aan het plafond of dak enkele circulatie- ventilatoren (ook wel anti-kondens ventilatoren genoemd) op te hangen met een kapaciteit van bijv. 6 m3 lucht bij 40 Pascal per ton produkt. Door de grote luchtcirculatie woeden verschillen in temperatuur tussen de lucht boven het produkt en plafond of dakvlak verminderd en wordt het optreden van kondensatie sterk ver traagd. Bij gebruik van alleen circulatieven tilatoren zijn er vrijwel geen ge wichtsverliezen omdat er geen vocht wordt afgevoerd. De ervaringen met circulatieventilatoren zijn veel posi tiever dan met intern ventileren of met een afzuigventilator. Circulatie ventilatoren verbruiken echter geen vocht en daarom zal zodra het lang durig de gehele dag blijft vriezen toch af en toe vochtige lucht uit de bewaarplaats moeten worden afge voerd. In de tijd toen de uien nog met de hand en de mand werden opgeraapt speelde "de eerste mei" op de bedrijven nog een grote rol In de praktijk is gebleken dat circu latieventilatoren in kombinatie met een afzuigventilator goede mogelijk heden bieden om kondensatie af doende te bestrijden. Lucht boven produkt wat opwarmen geeft de beste resultaten Bij ernstige kondensatie geeft een kombinatie van circulatieventilato ren en een geringe opwarming van de lucht boven het produkt de beste en snelste resultaten. Om 1 m3 lucht 1 graden C op te warmen is een ver mogen nodig van 0,3 kcal of 0.35 W. Een gunstige ontwikkeling is dat er nu circulatieventilatoren in de handel zijn met een warmte-element. Voor de Z.W. specialisten Kwaliteit en Bewaring, J.H. van Nieuwenhuizen In verschillende gebieden is er een toenemende belangstelling voor de teelt van veldbonen voor de mengvoederindustrie. Voor veldbonen geldt een minimum telersprijs, die voor oogst 1985 ongeveer neerkomt op 0,77 per kg inklusief BTW bij 14% vocht en 3% onzuiverheden. Voor 1986 is deze prijs nog niet vastgesteld. Om voor deze minimumprijs in aanmerking te komen moet de teler een kontrakt afsluiten met de mengvoederindustrie. De veldboon is een opkomend gewas dat de aan dacht verdient in het bouwplan. Veldbonen worden met de precisie-zaaimachine gezaaid. Perceelskeuze en vruchtwisseling Geschikt zijn alle gronden waar struktuur, ontwatering en vocht- voorziening in orde zijn. Droogte- gevoelige gronden zijn niet geschikt, evenals gronden met een pH Kcl be neden 5. Een goede struktuur is van groot belang. In de vruchtwisseling staan erwten, tuin- en veldbonen op één lijn. Dus zowel afzonderlijk als tezamen geldt een vruchtwisselings- eis van 1 op 6. Veldbonen zijn even als erwten gevoelig voor erwtecys- teaaltjes, wortelknobbelaaltjes, geel bietecyste-aaltje en stengelaaltjes. Bemesting Als vlinderbloemig gewas kunnen veldbonen vrijwel steeds in de N- behoefte voorzien. Toch wordt vaak 30 a 40 kg N per ha als startstikstof gegeven. Het effekt is meestal gering, wel wordt het eiwitgehalte iets ver hoogd. Veldbonen kunnen sterk op fosfaat reageren. De behoefte sluit het beste aan bij die van aardappe len. Bij een Pw-getal van 21-30 (voldoende) komt dit neer op 120 kg P205 per ha op zeeklei en 140 kg P205 per ha op rivierklei. De kali bemesting op rivier- en zeekleigrond bedraagt bij een K-getal van 12-15 (voldoende) 170 kg K20 per ha. Grondbewerking en zaaien Veldbonen moeten worden gezaaid zodra de struktuur van de grond in het voorjaar dit toelaat. Werken in een te natte grond geeft struktuur- bederf, vergroot het risiko van voet- ziekten en kans op minder goede groei. De grondbewerking moet er op gericht zijn dat 5 cm diep kan worden gezaaid. Niet te grof want dan is de werking van bodembakte- riën minder goed. Geadviseerd wordt te zaaien met een precisiezaaimachine op een rijenaf- stand van 50 cm en een plantdicht- heid van 20 - 30 planten per m2. Voor 22. planten per m2 moeten bij 90% veldopkomst 25 zaden per m2 of 12x/i per strekkende meter worden gezaaid. Dit komt op een zaaiafstand van 8 cm in de rij. Als het zaad wordt verpakt in een Het zaaizaad moet tegen kiem- en bodemschimmels worden behandeld met thiram, 2 gram per kg zaad. Gewasbescherming Tegen onkruid kan vóór opkomst worden gespoten met Bladex, Cam- parol, Campagard, Ivorin Super of Linuron. Linuron geeft gemakkelijk kans op schade. Né opkomst kan Bentazon (Basagran Ivosit), Di- noseb of Dinoseb-acetaat worden toegepast. Veldbonen kunnen veel schade on dervinden van een aantasting van het topvergelingsvirus dat door bladlui zen wordt overgebracht. Tijdige luisbestrijding van met name de perzikbladluis is noodzakelijk, hoe wel de virusaantasting daardoor toch moeilijk is te voorkomen. Van de ziekten op het blad is de chocolade- vlekkenziekte de meest gevreesde, waarbij Botrytis schimmels een rol spelen. Maar ook roest op het blad kan om streeks augustus veel schade doen. Eén of tvvee bespuitingen met Roni- lan geeft een redelijke bestrijding maar 2 tot 4 bespuitingen met 5 kg Zineb geven een beter resultaat. De eerste bespuitingen moeten begin nen zodra de eerste bloemblaadjes gaan vallen. Oogst, opbrengst en saldo Eind augustus en september, als het hele gewas inklusief de peulen zwart verkleurd zijn, wordt met de maai dorser geoogst. Bij de oogst moet goed worden gelet op optredend zaadverlies. Uit een proef bleek het zaadverlies op te lopen met de plantdichtheid tot 220 kg per ha bij 25 planten per m2. De opbrengst per ha loopt per jaar wat uiteen, doch 4.500 5.000kg per ha lijkt een redelijke opbrengst. Er zijn goede mogelijkheden voor de inzaai van graszaad en karwij als ondervrucht. Een gelijk saldo als veldbonen met de gewassen winter tarwe, brouwgerst en rijp te winnen erwten wordt gehaald bij de volgen- ca 5lA eenheden nodig per ha. de uitgangspunten. Veld dr.- brouw winter bonen erwten gerst tarwe Kg opbrengst 5.000 4.600 5.700 8.450 Prijs inkl. BTW 0.77 0.82 0.51 0.47 Stro 260 300 400 Geldopbrengst ƒ3.850 4.032 ƒ3.219 ƒ3.970 Toeger.kosten 1.750 1.932 1-119 1.870 Saldo 2.100 ƒ2.100 ƒ2.100 ƒ2.100 In de toegerekende kosten is een bedrag opgenomen voor maaidorser, stro persen, maaien van droge erwten en het precisie zaaien van de veldbonen. De prijs bij brouwgerst is een mengprijs. Ing. P.A. den Hollander Vrijdag 3 januari 1986 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 9