„Hot line" voor teeltinformatie AKKERBOUW Flexibel 64 Er komt een viewdata-projekt voor de ak kerbouw. Dit jaar wordt de laatste hand ge legd aan de voorbereiding. In de IJssel- meerpolders gaat dit projekt daarna twee teeltseizoenen op proef draaien. De deelne mers hebben de beschikking over direkt op vraagbare aktuele informatie die van be lang is voor het akkerbouwbedrijf. Dit opvragen gebeurt per telefoon, waarna de informatie op een beeldscherm wordt weergegeven. Ook is het mogelijk om via de zelfde telefoonverbinding informatie door te geven aan een centraal opgestelde compu ter. Afhankelijk van het programma dat is aangevraagd krijgt de projektdeelnemer ad vies of bij voorbeeld een extra bemesting of bespuiting van een géwas zinvol is. Op dit moment zien ten minste 170 boeren in het proefgebied het nut van dit projekt in. Zij hebben zich als deelnemer aangemeld. Viewdata (ook wel videotex genoemd) is een direkte vorm van communicatie. Degene die informatie wil hebben krijgt direct antwoord. Er beheven geen formulieren verstuurd te worden zoals dat het geval was bij het Epipre teeltbegeleidingsprogramma voor granen. Het viewdata-projekt beperkt zich niet tot een gewas. Er zijn verschillende teeltbegeleidings- en adviesprogramma's. Deze zijn in combinatie met seizoensgebonden (teelt)informatie di rekt opvraagbaar. Vooral de gewasbescher- mings- en adviesprogramma's voor on- kruidbestrijding zijn hier van belang. Daar naast biedt viewdata de mogelijkheid om in formatie te verkrijgen die gericht is op een langere periode bij voorbeeld via een pro gramma van het IMAG (Instituut voor Mecha nisatie van Arbeid en Gebouwen) voor de be rekening van werktuigenkosten. Mededelingen van de voorlichting kunnen ieder gewenst moment worden aangepast. Informatie over het weer in de regio) en de verwachtingen, de rooidata, keuringsresulta ten en waarschuwingen voor luizen kunnen worden ingebracht in de centrale computer. Een voorlichtingsbrief of informatiekrant die per week of per maand verschijnt is soms al weer onvolledig op het moment dat de boer deze ontvangt. Dat is niet het geval bij de informatie die via viewdata wordt opgevraagd en dat is een groot voordeel volgens de heer ir. G. E. L. Borm. Hij is regionaal projektleider namens de Vereniging Voor Bedrijfsvoorlichting IJs- selmeerpolders, de WBIJ. De VVBIJ is in 1984 gestart met de voorbereiding van een Jan Stienstra is een van de deelnemers van het viewdata-project dat twee teeltseizoenen gaat proefdraaien in de IJsselmeerpolders. De bedoeling is dat het project daarna landelijk van start gaat CLO magazine januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 98