INTERVIEW Droombeeld? LANDBOUW-RAI afmeting w houdbureaus en dergelijke leveren hem vol doende „voer" voor de computer. De kunst voor de ondernemer zal dus zijn: door de bo men het bos blijven zien. Daarom werkt het IMAG aan een informatie systeem waarbij een personal computer met een tamelijk grote capaciteit centraal staat. Naar het oordeel van de heer Hagting sluit dat systeem het best aan bij de ontwik kelingen die zich elders in de maatschappij op dit terrein ontwikkelen. „Op scholen le ren kinderen immers spelenderwijs met de computer omgaan. De komende agrarische generatie zal de mogelijkheden daarvan vooral voor gebruik op eigen bedrijf willen benutten. Waarschijnlijk zullen boeren en tuinders niet te veel afhankelijk willen zijn van grote centrale computersystemen. Een eigen bedrijfscomputer zal een belangrijke rol kunnen spelen bij de zogenoemde pro- Dat alles is geen droombeeld, zegt de Wage- ningse directeur. Hij wijst op het voorbeeld van de moderne glastuinbouw. Bij tomaten leidden substraatteelt en de daarbij behoren de computergestuurde voedingsprocessen en klimaatregeling in enkele jaren tijd tot een produktieverhoging van 18 naar 28 kilo per vierkante meter. En dat ondanks energiebe sparende maatregelen. In de akkerbouw en vollegrondsgroenteteelt ziet de IMAG-directeur overigens veel min der perspectief op het gebied van proces automatisering dan in de melkveehouderij. „In de vrije natuur", zegt hij „zijn produktie omstandigheden nu eenmaal moeilijker te beheersen dan in stallen en kassen. In de ak kerbouw is bovendien nog te weinig bekend over haalbare bodemstructuur, beschikbare voedingsstoffen en te verwachten ziekten en plagen en dergelijke. Goede sensoren zou den ook hier uitkomst kunnen bieden." Ook dat heeft dan ook de aandacht van het IMAG. Onderzoek vindt plaats in samenwer king met andere instellingen voor land bouwkundig onderzoek zoals PAGV en ICW. In de akkerbouw staan dus ook ontwikkelin gen niet stil. Dat blijkt bij de grondbewer king. Spitten en duwend ploegen zijn er voor beelden van. Aan bodem- en vochttoestand aangepaste banden kunnen bodemverdich ting helpen voorkomen. Ook bij gewasbe scherming zijn de zaken in beweging. De heer Hagting verwacht dat op de Landbouw- RAI diverse firma's spuiten zullen tonen waarmee, ondanks gebruik van minder mid del en water, maar dankzij tussen- en onder- bladbespuiting, een beter resultaat verkre gen kan worden. Kwaliteit vraagt ook voortdurend de aan dacht. Het IMAG heeft in de loop der jaren veel pionierswerk verricht om beschadiging van aardappelen bij rooien en in- en uitschu- ren te beperken. Valbrekers en diverse ty pen met zacht materiaal beklede kettingen en transport zijn daar het resultaat van. Diver se fabrikanten passen deze toe. Aardappelen rooien onder natte omstandig heden veroorzaakt uitbreiding van knol- en bodemziekten. Bovendien krijgt men hier door veel grond tussen de aardappelen. Dit heeft zeer nadelige gevolgen voor bewaring. Om dit te voorkomen doet het IMAG thans onderzoek naar het systeem van rooien in twee fasen. Op de RAI zal men daarvan bij di verse firma's voorbeelden kunnen zien. Herman van den Hengel cesautomatisering van voeren en melken." Ir. Hagting geeft toe dat dit alles nogal ambi tieus is, maar hij acht het haalbaar. Ook het financiële plaatje zal volgens hem nog wel meevallen. Hij zegt: „Computers zullen eer der goedkoper dan duurder worden. Bij pro cesautomatisering zal men bovendien kun nen volstaan met eenvoudiger stallen en ma chines. Dat betekent kostenverlaging door een doelmatiger gebruik van produktiemid- delen. Voor een produktiestijging van 2.000 kg melk, zoals wij op ons bedrijf in Duiven wisten te bereiken, kun je nogal wat investe ren." per dag, zeven dagen in de week, aanwezig is. Allemaal mooi misschien, maar is dat niet bouwen aan een luchtkasteel? Ir. Hagting vindt van niet. Robotisering heeft in de industrie algemeen ingang gevonden. En in de veehouderij is het eigenlijk niet an ders, denk maar aan het koeherkenningssys teem. Gascoigne-Mellotte liet anderhalf jaar geleden al een prototype zien van een melk- robot, waarmee de koe zichzelf als het ware molk. Maar bij het IMAG stelt men voorop dat de robot wel volledig de plaats van de melker moet kunnen innemen. Complicaties op het gebied van tochtigheid of gezondheid van het dier moeten volledig worden opge vangen. Allerwege zal het werk op het boe renbedrijf aan apparatuur worden overgela ten. Maar dan dienen wel voortdurend gege vens over het bedrijf beschikbaar te zijn. En gelijktijdig zal de boer ook veel informatie binnen krijgen. Het NRS, de laboratoria voor grond- en gewassenonderzoek, de boek- CLO magazine januari 1986 2. Aardappelen rooien in twee werkgangen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 87