Kijk- en Praatbijeenkomsten 1986 Zoet water;pompen of verdrogen? Ieder nieuw jaar een nieuw begin... De geschiedenis herhaalt zich... Nu wij op het eind van 1985 op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND onze laatste bijdrage in deze rubriek schrijven is de discussie over de zoet- waterproblematiek volop in bewe ging. Alle grondgebruikers op Tholen (en St. Philipsland)? hebben de bro chure van de R.A.K. in de bus gekre gen en zonder enige twijfel hebben velen daarvan kennis genomen, want overal waar we komen ontsprint zich een geanimeerde diskussie over de voor- en tegens en duidelijk is wel dat de standpunten nogal verschillend zijn. Naar onze mening gaf de brochure daar ook aanleiding toe. Vier Wage- ningse L.H.-studenten hebben een skriptie gemaakt over het beregenen op Tholen en zij hebben daarbij re gelmatig gesprekken gevoerd met de werkgroep van 11 jonge boeren van de R.A.K. Met deze scriptie als on dersteuning is de brochure "Pompen of verdrogen, pleidooi om zoet water voor de Landbouw" tot stand geko men, De R.A.K. komt daarom tot de konklusie dat zoet water voor Tholen een positieve bijdrage kan leveren voor de ontwikkeling van de agrari sche sektor in ons gebied. De bro chure is heel erg objectief geschre ven, want duidelijk wordt onderkend dat niet alles rozengeur en mane schijn is. Wij hebben alle lof van de brochure en de reële benadering van de jongeren, alleen wij vinden het wat jammer dat zij hun stellingen en uit komsten niet wat sterker onder bouwd hebben, waardoor de bro chure wat overtuigender zou zijn overgekomen. Het is echter een goede aanzet ge bleken voor de gezinsstudiedag over de zoetwatervoorziening die op 7 ja nuari a.s. gehouden wordt in Haes- tinge. U zult ondertussen zeker al de konklusie daarvan in het Land bouwblad hebben aangetroffen. Het zal daar ongetwijfeld flink druk worden en de diskussie groepen in de middaguren zullen zeker heel erg interessant worden. Juist in de mid daguren zal blijken hoe men op Tholen en St. Philipsland over dit zoetwatergebeuren denkt en zeker over het kostenplaatje daarvan! Er zal een wissel getrokken moeten worden op de toekomst, dat is een moeilijke materie. Duidelijk is naar onze mening wel dat ons bouwplan in de toekomst toch bijgesteld zal moeten worden zeker in de akker bouw en' de veehouderij. Want de grote overschotten die er helaas bin nen de E.G. zijn laten ons geen an dere keus. In 1985 laten ook de prijzen van de vrije producten het af weten en het onderste regeltje zeker van de ak kerbouwbedrijven zal er somber uit zien. Gelukkig was de bietenop brengst in onze kring met ongeveer 55 ton netto en 16% suiker een mee valler, terwijl de uitbetalingsprijs ongeveer dezelfde zal zijn als vorig jaar Hopelijk zal deze goede finan ciële uitkomst per ha. geen stimulans zijn om voor 1986 ons bietenareaal uit te breiden want dat is zeker niet verantwoord gezien de wereld marktprijzen van suiker. Het wordt toch wel moeilijk een ver antwoord bouwplan voor 1986 te ontwikkelen. Wij hopen dat U daar toch in zal mogen slagen en wij wen sen U daarbij heel veel succes toe. Overigens onze beste wensen voor Uw gezin, uw bedrijf en uw werk ver gezellen U in 1986. Evenals vorige jaren worden er weer op diverse plaatsen Kijk- en Praatbijeenkomsten gehouden. De onderwerpen die dit jaar worden behandeld zijn: Bedrijfs- hygiëne en Spuittechniek. Dit zijn beide onderwerpen die zeer actueel zijn. Bedrijfshygiëne Wat verstaan we onder "bedrijfshy giëne"? Dit begrip kan omschreven worden als "Bedrijfshygiëne omvat alle maatregelen die op een land bouwbedrijf genomen worden of ge nomen moeten worden om de ge zondheid van de gewassen te bevor deren". De grond speelt hierbij een belangrijke rol, want: a. het eenzijdige bouwplan, zoals we dat nu kennen, werkt het op treden van ziekten, die vanuit de grond het gewas aantasten in de hand. b. er wordt veel grond verplaatst (met grondbewerkingen en met oogstmachines b.v.), waardoor ziekten overgebracht worden. Er zijn diverse belagers, die veel last (en kosten) kunnen veroorzaken, b.v.: "onkruiden als: kleefkruid, distels knolcyperus^ wilde schieters, "ziekten bij aardappelen: rhizocto- nia,phytophthora, bacterieziekten. "ziekten bij suikerbieten: bietencys- teaaltje, rhizomanie. Het is voor u als planteteler van het grootste belang om de gevaren van deze belagers te leren kennen. Dat betreft dan kennis van ziektebeelden en onkruidsoorten, kennis van de smetstofbronnen en van de wijze van verspreiding. Op deze kijk- en Praatbijeenkomst zullen we vooral de nadruk leggen op het voorkomen van ziekten en plagen en daarbij de verspreiding centraal stellen. Spuittechniek Het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen is niet meer weg te denken van het huidige akkerbouw- Op de Kijk- en Praatbijeenkomsten kunt u kijken naar en praten over nieuwe informatie. bedrijf. Voor dat gebruik is in de meeste gevallen een spuitmachine nodig. Uit het oogpunt van zorg voor het milieu en van kostenbewaking is het noodzakelijk om ook met de spuitmachine zorgvuldig om te gaan. Bij het testen van spuitmachines blijkt dat slechts 50% van de geteste machines een goede vloeistofverde ling geven. Hierbij worden vooral mankementen vastgesteld bij de doppen. Een juiste doppenkeuze is dan ook van groot belang om een goed resultaat te krijgen. De laatste tijd zijn er diverse ont wikkelingen op het terrein van de DOPPEN en de VLOEISTOFVER- DELING. Op de bijeenkomst wordt daarom veel aandacht gegeven aan: doppenkeuze (werveldopspleet- dop) - hoogte van de spuitboom - druk en rijsnelheid - automatische hoeveelheidrege- ling - rijenbespuiting - onderbladbespuiting Om goed te kunnen werken met de spuitmachine moet u weten wat er mogelijk en niet mogelijk is. Een goed samenspel van bovengenoem de onderdelen en faktoren is een eerste vereiste om op verantwoorde wijze te kunnen werken. Plaatsen en data De Kijk- en Praatbijeenkomsten worden dit jaar alleen in Zeeland gehouden en wel op de volgende plaatsen: donderdag 9 januari Koudekerke "Hotel Walcheren" 13.30 uur dinsdag 14 januari Schoondijke zaal Wijffels 0.90 en 13.30 uur donderdag 16 januari Kloosterzande café De Waal 09.30 en 13.30 uur vrijdag 17 januari Sluiskil café Dal- linga 13.30 uur dinsdag 28 januari Brouwershaven Tonnenmagazijn 13.30 uur woensdag 29 januari St. Maartens dijk de Haestinge 13.30 uur donderdag 30 januari 's Heerenhoek Jeugdhoeve 13.30 uur vrijdag 31 januari Kruiningen Dorpshuis 13.30 uur dinsdag 4 februari Kortgene Pomp- weie 13.30 uur Wij wensen alle bezoekers een leer zame bijeenkomst toe. ing. F. Vader vallen was. Hierdoor werd niet dui delijk dat niet iedereen om zoet wa ter zit te springen. Veel boeren zijn al aan het rekenen geslagen en vinden de prijs die betaald moet worden te hoog. Op de eerste plaats wens ik iedereen op SCHOUWEN-DUIVELAND het allerbeste toe voor het nieuwe jaar. Terugkijken naar het vorige jaar zul len we maar niet teveel meer doen. Vooral omdat we verder moeten kun nen we maar beter vooruitkijken. De kreet "regeren is vooruitzien" zouden wij in dit verband kunnen veranderen in "boeren is vooruitzien". Achteraf vaststellen hoe iets gedaan had moe ten worden is niet zo moeilijk. Van te voren inschatten wat de gevolgen voor een bepaalde beslissing zullen zijn is veel moeilijker. Zo ook met de beslissing over zoet water. Jammer dat in het artikel van twee weken geleden een zin wegge- Toch moeten we verder met de landbouw. Een landbouw waarin de toekomst er nu niet bepaald roos kleurig uitziet. Van alles is te veel en van weinig tekort. Het zoeken naar het beroemde gat in de markt doen vele, maar weinig zijn hierin op dit moment suksesvol. Wellicht dat we zoetwater in dit verband in de toe komst heel hard nodig zullen heb ben. Maar, wat hier boven ook al te lezen is, achteraf valt pas te beoorde len of een beslissing juist geweest is. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat er van te voren niet goed gerekend moet worden. Om de kans op een verkeerde beslissing tot het mini mum te beperken zal een goede be rekening altijd nodig zijn. Dan even terug komen op het jaar dat voor ons ligt. Een nieuwjaar, een nieuw begin zegt men wel eens. Voor ons als boeren is in feitelijk ieder jaar een nieuw begin. Immers het hele circus van zaai tot oogst begint ieder jaar opnieuw en ieder jaar is weer geheel anders. Echt opnieuw beginnen en hierbij kan men aan nieuwe gewassen den ken, blijkt nog niet voor iedereen weggelegd. Men blijft graag de ge wassen telen die men al jaren teelt. Hierdoor en door het gunstige najaar is er toch weer veel tarwe uitgezaaid. Van de totale hoeveelheid zaaitarwe die op Schouwen-Duiveland ver kocht is, wordt 64% ingenomen door Arminda. Op grote afstand volgen Okapi, Marksman en het nieuwe ras Tombola met respektievelijk 10%, 8% en 8%. We moeten ons wel reali seren dat dit niet de preciese percen tages van de oppervlaktes zijn omdat er ook nogal wat zaaizaad achterge houden wordt op het eigen bedrijf. De tarwe staat er door het gunstige zaaitijdstip en de warme december maand nu in ieder geval fantastisch bij. Vele percelen steken met hun grene kleur goed af tegen de vele ge ploegde percelen. De start is goed, laten we hopen dat ook de rest in 1986 goed zal zijn! Allereerst wensen wij onze trouwe lezers en lezeressen een Gelukkig Nieuwjaar toe en tevens het aller beste in het gezin en het bedrijf toegewenst. Geen enkel jaar is eender en dat schept voor de boer steeds weer nieuwe problemen, leder jaar weer maken we de no dige plannen zoals b.v. bouw-, be- mestings-, spuit-, investerings- en financieringsplannen. Toch moe ten we veelal bijsturen, omdat an dere faktoren waarop we geen in vloed kunnen uitoefenen, geheel anders uitkomen dan we hadden verwacht. Ons klimaat kan soms voor onaangename verrassingen zorgen en die hebben in de vorige oogst hun sporen duidelijk achter gelaten. Hagel, wateroverlast en storm hebben de laatste jaren voor oogstdepressies gezorgd. Mede door onze deelname aan studieklubs hebben we als plan- tentelers onze kennis weer opge krikt. Door enkele boeren zijn ge noemde klubs gestart en als een olievlek zijn de goede resultaten ervan in den lande verspreid. Thans zijn we in staat gewassen gezond en vrij van onkruiden te houden en zo top opbrengsten te creëren. Betere rassen, handwerk- loze teelten, grondontsmetting en meer kennis bij de boer bieden ons kansen in ons bouwplan welke we vroeger niet voor mogelijk hadden gehouden. Maar nu kunnen we met z'n allen overschotten op de markt gooien waarmee ook de E. G. geen raad weet. Via heffingen worden we dan weer gekort en zo ontdekken we meer en meer, dat "de wet van vraag en aanbod" nog steeds van kracht is. Tegenwoordig is kosten-drukkeneen mode woord in de advisering, maar wat valt er te drukken als men als on dernemer alleen op een bedrijf zit (werkt)? Iets anders wat ons zeer nauw raakt is de mestproblematiek in den lande. In onze provincie is nog geen overschot, maar gelukkig nog genoeg ruimte. Als regelmatige mestontvangers plegen wij de aan koop op zakelijke gronden en dan speciaal omdat we als akkerbou wers meer eisen van de grond door een nauw bouwplan, door hoge opbrengsten en door de. druk van de mechanisatie. Ook kwaliteits eisen stellen we aan de mest zoals b.v. een analyse, de homogeniteit en het vrij zijn van schadelijke on kruiden, cysten en andere resi duen. Onze regering heeft echter weer andere eisen. Van de mest- producerende bedrijven verlangt zij een mestboekhouding en zij stelt fosfaatnormen vast voor de hoeveelheden welke op bouw-, gras- en maïsland gegeven mogen worden. Tevens voert zij heffingen in op 't voer, op de overschotten, op de afzet, op de uitbreiding en zij voert een uitrijverbod in voor de periode van 1 november tot 5 fe bruari. Hoe de mestproducerende bedrij ven op deze wijze hun grote mest overschotten kwijtraken, is een dringende vraag geworden. Er moeten oplossingen voor komen en liefst heel gauw. Indertijd hebben we op de landbouwschool geleerd, dat de kwaliteit van de mest sterk afhangt van wat het producerende dier te eten heeft gehad. Zo is het nog steeds en in die richting is be paald een oplossing te vinden. We zitten met een mestoverschot wat in wezen een fosfaatoverschot is en wat dus al in het veevoer geredu ceerd dient te worden. Wat via het mondje naar binnen gaat, komt gedeeltelijk via het kontje weer naar buiten en dat is dus te regelen door de veeboer. De bouwboeren kunnen onmogelijk de mestover schotten op het land ontvangen vanaf na de oogst tot 1 november. L'histoire ce repète, of te wel "de geschiedenis herhaalt zich ook in deze materie. Grootvader, "braak te" in zijn carrière een deel van zijn bedrijf (niet zaaien/wel mesten en stoppelen) en kon zodoende op zijn 60e jaar gaan rentenieren. Thans is er zo'n groot mestoverschot, dat de boer die "braakt" en daarmee de mestproblematiek, de probleem- onkuiden en de overschotten problematiek op de wereldmarkt oplost, op zijn 50e jaar kan gaan rentenieren en dan nog een goed en schoon bedrijf achterlaat ook. "BRAKEN en MESTEN" Kalk maakt rijke ouders en arme kinderen. Mest maakt rijke ouders en rijke kinderen. Wie dit bedrijfsekonomisch gaat "plussen en minnen Die gaat direkt met "brakenen mesten beginnen. Een boer in de V. U. T. komt men nergens tegen, wel één die renteniert en geniet van het leven. R.d.S. Vrijdag 3 januari 1986 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 7