LANDBOUW-RAI RUNDVEE Voorjaars- en zomeraanwending Grasland Algemeen uitspoeling te voorkomen zijn op grasland nog geen ervaringen opgedaan. Bij maïs werd wel de uitspoeling voorkomen, maar dit resulteerde meestal niet in een op brengstverhoging. De verliezen door vervluchtiging, uitspoe ling en afspoeling gedurende de winter zou den kunnen worden voorkomen als de mest verrijkt met Didin via injectie wordt aange wend. Dit is echter een kostbare methode, omdat extra kosten moeten worden gemaakt voor de mestinjectie en de Didin. Met deze combinatie is nog geen onderzoek gestart om de effecten op de opbrengst van grasland en maïs te bepalen. In deze tijd kunnen de vervluchtigingsverlie- zen sterk variëren afhankelijk van de weers gesteldheid tijdens en na het uitrijden. Bij re genachtig weer zullen de verliezen beperkt blijven tot 20 of minder. Bij sterk drogend weer tijdens en na het uitrijden kunnen deze oplopen tot 100 van de ammoniak in de mest. Doordat bij bouwland de mest inge werkt kan worden zullen deze daar vaker la ger zijn dan op grasland. Door deze grote variatie in de verliezen kan de stikstofverwerking van de mest sterk ver schillen. Bij een gift van 15 ton dunne mest per ha kan de stikstofwerking voor de eerste snede uiteenlopen van praktisch niets tot 25 kg N per ha. Ook op bouwland wordt de grote variatie in Door gebruik te maken van een ander spreidmechanisme achter de drijfmesttank gemonteerd, kan een bemesting in het groeiseizoen met drijfmest uitgevoerd worden. De vervluchtiging van stikstof in ammoniakvorm kan hiermee sterk beperkt worden. Dit systeem is nu dan ook in onderzoek. Tabel. Ammoniak in procent van de totale stikstof in de mest Dunne mest" ammoniak Rundvee 50 Vleeskalveren 80 Varkens 50 Kippen 70 Vaste mest Rundvee 20 Kippen 45 Gier" 95 Vooral in dunne mest en gier bestaat de helft of meer van de stikstof uit ammoniak N-werking van de mest bij voorjaarsaanwen ding grotendeels veroorzaakt door de ver schillen in de vervluchtigingsverliezen. Bij de maïsteelt wordt het delen van de mestgift in toenemende mate toegepast. Hierbij wordt een deel voor het ploegen en een deel in het groeiende gewas aangewend. Het voordeel van deze werkwijze is dat nog in een later stadium mest kan worden uitgere den. Als bij de aanwending in het gewas de mest oppervlakkig wordt uitgereden en niet wordt ingewerkt, zullen de vervluchtigingsverlie zen groter zijn dan wanneer deze mest direct was ondergeploegd. Bij mestinjectie treedt vrijwel geen vervluch tiging op. Dit is ook het geval wanneer de mest wordt ingeregend of verregend. Hoe groot de winst is bij deze systemen is afhan kelijk van het feit of men ze vergelijkt met op pervlakkige aanwending bij gunstig weer of bij ongunstig weer met grote vervluchti gingsverliezen. Een nadeel van mestinjectie is dat de stikstof vooral in de tweede en volgende snede na in jectie beschikbaar komt. Omdat ook van fos faat en kali geen betere resultaten mogen worden verwacht, moet de eerste snede ex tra met fosfaat en kali worden bemest. Bij injectie in de zomer ontstaat gemakkelijk droogteschade langs de injectiesneden en zodebeschadiging bij een te droge zode. Als bij verregenen of inregenen van mest tijde lijk luchtgebrek in de zodelaag ontstaat kan er afbraak van nitraat optreden, hetgeen zo debeschadiging tot gevolg kan hebben door het tijdelijk ontstaan van voor de planten gifti ge stoffen. Dit kan ook gebeuren wanneer het mest uitrijden op natte grond gevolgd wordt door een flinke regenbui. De waarde van de mest kan aanzienlijk toene men als bij het uitbrengen van de mest geko zen wordt voor die perioden en systemen, waarbij geen stikstofuitspoeling optreedt en de vervluchtiging tot een minimum wordt be perkt. Hiertoe zou men moeten kiezen voor het uitrijden van de mest bij donker weer, het goed inwerken, het verregenen of het injec teren van de mest. De eerste methode spreekt het aantal dagen waarop niet uitgere den kan worden aanzienlijk, want de grond moet dan in een geschikte toestand zijn. De andere methoden vragen extra kosten. Te vens moet de grond ook hiet geschikt zijn voor de betreffende methode. Voor welke methode of combinatie moet worden geko zen, is sterk afhankelijk van de situatie op het bedrijf. Mestinjectie op grasland zorgt vooral voor een betere benutting van de stikstof. Het systeem heeft als belangrijk voordeel dat in het groeiseizoen meer mest uitgereden kan worden. Door het bemestingsplan over het gehele seizoen gerekend aan te passen kunnen wellicht de nadelen voor een deel teniet gedaan worden. CLO magazine januari 1986 49

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 79