Ontwikkelingen op Waiboerhoeve LANDBOUW-RAI RUNDVEE Lagere krachtvoergift Vervuiling Melkwinningsapparatuur Grote pakken voordroogkuil Mestopslag 43 Het Proefstation voor de Rundvee-, Scha pen- en Paardenhouderij in Lelystad vier de kort geleden zijn 25-jarig bestaan. Al lerlei technische vindingen en ontwikke lingen worden hier met de praktijk over eenkomende bedrijfstypen voortdurend onderzocht. In dit artikel wordt een aan tal van de onderzoeksplannen toegelicht. door ing. J. van Geneijgen, PR-Lelystad Op de Waiboerhoeve, het proefbedrijf van dit proefstation, wordt men steeds gecon fronteerd met nieuwe vragen. Zo wil de prak tijk graag een antwoord op de vraag of de ho ge jaarproduktie van de melkkoeien gepaard kan gaan met een laag krachtvoerverbruik. Andere terreinen die de aandacht hebben zijn: de kwaliteit van de melk, de diergezond heid, melksystemen, gebruik van de compu ter, inkuilen en voeren van grote pakken voordroogkuil, korrelkneuzen van snijmaïs, mengen van mest in silo's en grondputten en samenstelling van voerrantsoenen. Naast de Waiboerhoeve, vindt er op de regionale on derzoekscentra ook sterk op de praktijk ge richt onderzoek plaats. Hier kunnen de spe cifieke vragen die er leven in een regio, na drukkelijker de aandacht krijgen. Het melkvee op de Waiboerhoeve is uitslui tend zwartbont. Er is een bedrijf opgezet met 60 koeien plus bijbehorend jongvee, waarbij het doel is in een tijdsbestek van vijf jaar een jaarproduktie van 8.000 kg melk te halen als gemiddelde van de melkveestapel. Het krachtvoerverbruik zal niet meer dan 1.650 kg per koe per jaar (exclusief jongvee) be dragen. Er moet dus een hoge ruwvoeropna- me verkregen worden uit een rantsoen dat voor de helft uit snijmaïs bestaat. Gerekend wordt op voordroogkuil met minstens 850 VEM in de drogestof. De stal heeft een grote inhoud per koe. Als ventilatie-systeem is aan de zijwand onder de dakgoot een lattenrooster aangebracht, dat veel frisse lucht aanvoert. Als experiment zijn sleuven in de golfplaten gemaakt. Bij de bouw van de stal is er zowel wat de keuze van de materialen als de bouwtech niek betreft, naar gestreefd om zo weinig mo gelijk vervuiling in de stal te krijgen. Zo zijn de roostervloeren en ligboxen zodanig ge construeerd, dat de roosterspleten doorlo pen tot aan de achterrand van de ligboxen. Nagegaan wordt in hoeverre de hygiëne is te bevorderen door de roostervloer zo droog mogelijk te houden met een aangepaste mestschuif. Verder zijn de vulbakken van de krachtvoerautomaten buiten de melkstal ge plaatst om stofvorming in de melkstal te voor komen. Op het hiervoor genoemde bedrijf wordt ge molken in een tienstandsvisgraatmelkstal, waar alle leidingen en ook de melkmeetgla- zen onder de putrand zijn gemonteerd. Er wordt gewerkt met een alternatief pulsatie systeem en met een pulsatorstopsysteem. Als de melkstroom ophoudt stopt de pulsator van het betreffende melkstel. Het melkstel blijft in rustslag aan de uier hangen en kan door de melker op een voor hem geschikt moment worden afgenomen. Op afdeling twee (bedrijf met 120 melk koeien) is de twaalfstandsvisgraatmelkstal vervangen door een tweemaal achtstands zij- aan-zijmelkstal. Alle leidingen zijn onder de putrand aangebracht, ook de Enfarm melk meters. De melkstal is voorzien van automati sche afneemapparatuur en met perslucht be diende in- en uitgangshekken. Er is geen speciale wachtruimte. De koeien moeten aan dezelfde kant de melkstal in en weer uit. Tij dens het melken staan de koeien in een vast- zethek. Verder is een compleet electronisch boerde rij-managementsysteem geplaatst met koe herkenning in de melkstal, automatische melkmeting en geprogrammeerde kracht verstrekking in de melkstal en in buiten op gestelde krachtvoerboxen. In de grupstal wordt gemolken met zes melk- Roosterspleten door laten lopen tot aan de rand van de ligboxen; een voorbeeld van hoe het vervuilen van de koeien in de stal kan worden verminderd. Ook de uitvoering van het ligbed verdient daarbij meer aandacht. stellen met het MLG-systeem van Miele. Dit systeem werkt met een stabiel en laag melk- vacuiim van 42 kPa aan de spenen door scheiding van melk en lucht. De apparatuur is voorzien van het pulsatorstopsysteem. Ver der geeft de apparatuur de mogelijkheid tot automatische stimulatie bij koeien, die moei lijk de melk laten schieten. Dat gebeurt dan via een oplopend pulsatieaantal. Het inkuilen van voorgedroogd gras in pak ken van 450-600 kg heeft als systeem vooral arbeidsorganisatorische voordelen. Het stelt echter hoge eisen aan de afdekking van de kuil. Ook het voeren van deze pakken gaat nog niet zonder problemen. In de praktijk wordt zowel met ronde als rechthoekige pak ken gewerkt. Op de Waiboerhove zijn kuilen aangelegd met de rechthoekige pakken. Het inkuilre- sultaat en de gang van zaken bij het in voor raad voeren van de pakken wordt onder zocht. De voerhekken staan hier 2,30 m af stand van elkaar, buiten met een overkap ping. Er zal worden nagegaan wat de mogelijkhe den zijn voor het mengen van mest met klei ne, elektrisch aangedreven mixers (10 kW) in mestsilo's. Omdat voor het mengen van mest in een grondput extra voorzieningen vereist zijn, wordt op de Waiboerhoeve een rondpomp- systeem beproefd, waarbij gewerkt wordt met een verplaatsbare spuitkop. Hiertoe is aan één zijnde van de grondput een rond- pompleiding in de grondwal gelegd. CLO magazine januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 73