De nieuwe Rassenlijst voor Landbouwgewassen Wat is de oorzaak van koprot? Een gelukkig nieuwjaar korte wenken akkerbouw Suikerbieten zorgen voor hoogste saldo Voorkom wildschade in de winter Overdosering atrazin in mais zeer nadelig voor bieten iffe Besehrfvsnde Rassesilpt' Toch nog een klein beetje witte kerst 1985. In de morgen van "derde" kerstdag een dun laagje verse sneeuw op de WALCHERSE landerijen. Verder een koude noordoostenwind. Zou het een begin zijn van een vorst periode? We staan nog aan het begin van een tweetal meest koude winter maanden. Kerstdagen en jaarwisse ling zijn weer achter de rug. Een vol nieuwjaar ligt weer voor ons. Wat zal het brengen in gezin en bedrijf? We gaan weer vol goede moed en met de beste verwachtingen aan de slag. In onze vorige bijdrage is de vee houderij praktisch niet aan bod ge komen. Voor ons gebied toch ook wel een belangrijke bedrijfstak. De resultaten hiervan waren ondanks de superheffing niet onbevredigend. Er was een goede grasgroei in 1985, waardoor een voedervoorziening met voldoende en kwalitatief goed voer. De krachtvoerrekening is aan merkelijk lager, vooral door de lage re prijs van de grondstoffen. Vooral in de sektor van de melkveehouderij is men redelijk tevreden. Door de Op de eerste plaats voor iedereen, en speciaal de mensen op ZUID-BEVE- LAND, de beste wensen, een goede gezondheid en veel geluk in 1986. Hoe het prille begin van het nieuwe jaar eruit zal zien is nu, in het oude jaar dat ik dit schrijf, nog niet be kend. Met de feestdagen, zal het in ieder geval zacht weer zijn en zover we kunnen overzien zal het een zachte winter worden. Feitelijk is het nu evenwel nog te vroeg om dat te kunnen overzien. Velen zullen in hun stukje deze keer terug blikken op het afgelopen jaar. Dat wil ik niet doen. Met de handel in aardappelen en uien is het maar sjecht gesteld. De eksport loopt niet over en de kwaliteit van vooral de uien (koprot) ook niet. Wat de uien betreft, ze zijn dit jaar moeilijk te "lezen". De koprot is slecht zicht- baar, ze moeten daarom in een aan tal gevallen allemaal betast worden. Het is moeilijk vast te stellen hoeveel procent van de partijen koprot heeft. Degene die een gezonde partij uien heeft kan ze wat langer bewaren en op die manier misschien toch nog een leuke prijs maken. Waar die koprot dit jaar nu precies vandaan komt en wat de oorzaak is, is niet gemakkelijk aan te geven. We had den vanuit de plantuien een grote ziektedruk met Botrytis. Door de natte, koude zomer zijn de uien pas laat goed gaan groeien en ze wilden niet gaan strijken. Dit werd soms ge forceerd. Daarnaast werd- er soms te diep ge klapt. En als laatste: de halzen wilden maar moeilijk sluiten. Ik denk dat dit allemaal oorzaken zijn die in andere jaren niet tegelijk aanwezig zijn. Voor komend jaar hoop ik dat we door het nemen van o.a. een aantal maatregelen de zaak weer onder kontrole hebben. Er staan voor de maand januari nog heel wat vergaderingen en bijeen komsten op het programma. Zowel van de verenigingen van Oost en West als van studieklubs en konsu- lentschap. Aan het eind van zo'n ver gaderseizoen is iedereen weer blij dat ze buiten weer aan de slag kunnen. Het zijn echter vaak wel belangrijke bijeenkomsten om kennis op te doen. Dan kunnen we 1986 in ieder geval met goede moed tegemoet zien. Op 16 december jl. is de 61e Beschrijvende Rassenlijst voor Land bouwgewassen verschenen. De vorige editie die in een oplage van ongeveer 22.000 exemplaren werd gedrukt, was geheel uitverkocht. Uit deze grote belangstelling blijkt dat de rassenkeuze als een belangrijke zaak wordt gezien. Terecht want de rassenkeuze speelt een grote rol in de bedrijfsvoering. Rasverschillen in produktiviteit, resistentie tegen ziekten, wintervastheid, standvastigheid, kwaliteit, stevigheid, gevoe ligheid voor schot, doorwas enz. kunnen van grote invloed zijn op de financiële resultaten. kringvoorzitter werd dit ook naar voren gebracht in zijn openingstoe spraak op de laatstgehouden kring vergadering te Meliskerke. De resul taten in de melkveehouderij zijn duidelijk beter dan in de overige sektoren van de veehouderijen zeer gunstig in vergelijking met de akker bouw. Jammer dat de verdere ont wikkeling op veel bedrijven door de superheffing geremd wordt. Voor de kringvergadering op 11 de cember jl. was er een goede belang stelling. Door één van de inleiders is naar voren gebracht dat de groep agrarische burgers steeds kleiner wordt. Toch moet deze groep er voor zorgen er bij te blijven met aktivitei- ten op agrarisch gebied, zo was het advies. De boer heeft steeds minder tijd voor agrarische aktiviteiten op bestuurlijk nivo, zo was de klacht. Zeker voor de jongere generatie ligt hier een taak. Maar helaas; de jongere generatie was op deze bijeenkomst niet al te best vertegenwoordigd. Enkele aan wezigen vonden dit ook verontrus tend, zo vernamen we bij onderlinge gesprekken. Met de komst van het nieuwe jaar zullen we ons weer moeten gaan be zinnen op aktiviteiten wat betreft oogstjaar 1986. Nog niet iedereen heeft het bouwplan 1986 rond. Er zijn nog wat vraagtekens wat betreft soort gewas en de omvang ervan. Er zijn maar weinig gewassen waarvan afzet en prijs perspektief bieden. Vooral bij zaaiuien zijn de resultaten van oogst 1985 bedroevend, mede ook door de hoge percentages koprot die in veel partijen blijken voor te komen. De praktijk zou toch wel 'raag weten wat de oorzaak is van deze kopropeksplosie. Verschillende geruchten doen hierover de ronde, soms ook elkaar tegensprekende meningen. Meer duidelijkheid is wenselijk. Wie nog vragen heeft over de phytophthorabestrijding in aard appelen kan terecht op de spuitdag 10 januari a.s. te Goes. Op 9 januari a.s. is er een Kijk- en praatbijeen komst te Koudekerke met als onder werp: Spuittechniek en bedrijfshy- giëne. Mogelijkheden dus om over eventuele problemen wat meer in formatie te krijgen. De nieuwste Rassenlijst telt ten op zichte van de vorige een groot aantal wijzigingen en is bijgewerkt tot en -ZAA DON KR UI DEN zoals muur, kamille en kleefkruid - profiteren in de wintertarwe van het gemaakte zaaibed. Soms is in de wintermaanden het weer ge schikt om deze onkruiden te bes trijden met DNOC of Herbogil. Bij een hoge luchtvochtigheid en groeizaam, droog weer kunnen de resultaten met deze middelen erg goed zijn. Spuit niet vlak vóór de vorst. Dit kan schade veroorzaken. -Wanneer U GRONDMON STERS voor stikstofonderzoek wilt laten namen, geef dit dan vlug door aan Uw monsternemer van het bedrijfslaboratorium. Men kan dan een goede planning ma ken om U op tijd van dienst te zijn. Probeer als het kan bij de mon- stername aanwezig te zijn, want U kent Uw percelen als geen ander. - De EERSTE MAANDEN van het jaar zijn erg geschikt om ver gaderingen te bezoeken. Diverse onderwerpen zullen weer aan de orde komen. Soms nieuwe dingen, vaak ook bekendere zaken, welke weer eens op een rijtje worden ge zet. Bezoek deze vergaderingen, want ze verscherpen ons inzicht en wie heeft dat niet nodig? - In REVOLVERDOPPEN wel ke steeds vaker op spuitmachines te zien zijn, blijft meestal een beetje water achter, dat bij bevrie zing de dop kan beschadigen. Neem tijdig maatregelen en voor kom daarmee een hoop kosten. - De GOEDE VAKMAN is al weer bezig zijn machines in goede staat te brengen. Vaak zijn repa ratie-werkzaamheden erg tijdro vend. Wees dus wijs en stel niet uit tot morgen wat U vandaag kunt doen. net de onderzoeksresultaten van 1985. Sinds de komst van de rassen lijst van de Europese Gemeenschap kunnen vele - niet op de Nederlandse Rassenlijst geplaatste - rassen wel in Nederland in het verkeer gebracht worden. Dit betreft thans ongeveer 3.000 rassen, een veelvoud van de ruim 400 die in de Nederlandse Rassenlijst worden beschreven en aanbevolen. Deze 3.000 rassen zijn toegelaten in één of meer van de an dere lidstaten van de EEG, uitslui tend op grond van hun kwaliteiten in de betreffende lidstaten. Het is daarom van belang in de Beschrij vende Rassenlijst voor Landbouw gewassen te kunnen lezen welke ras sen voor Nederlandse omstandighe den worden aanbevolen op grond van meerjarig officieel onderzoek in eigen land en wat de resultaten van dat onderzoek zijn. Triticale In de nieuwe Rassenlijst zijn 26 ras sen voor het eerst beschreven en af hankelijk van hun rubricering meer of minder aanbevolen. Hierbij zijn twee rassen van het gewas triticale, dat voor het eerst in de Rassenlijst wordt vermeld. De nieuwe opnamen zijn in het algemeen gebaseerd op een verbetering van het bestaande sortiment. Een verbetering kan tot uiting komen in een hogere op brengst, maar ook bijvoorbeeld in een grotere resistentie tegen bepaal de ziekten, een betere wintervast heid, kwaliteit of persistentie. Ver schillende rassen zijn niet meer in de Rassenlijst beschreven of van de Rassenlijst afgevoerd omdat ze niet meer van belang zijn. Van een aantal rassen is op grond van de nieuwste gegevens de rubricering en/of de beschrijving gewijzigd; de volgorde van de rassen is bij verschillende ge wassen anders geworden. Broodbereiding In de opbrengst- en eigenschappen- tabellen zijn de gegevens betreffende de rassen waar nodig aangepast. Naast de wijzigingen die de rassen betreffen zijn er ook wijzigingen van algemene aard, bijvoorbeeld: Bij wintertarwe is meer aandacht besteed aan de geschiktheid voor de brood bereiding. In het hoofdstuk Gras land is het mengsel BG 12 opgeno men en het mengsel WW 1 vervallen. Bij snijmaïs zijn het drogestofgehalte van de kolf en het percentage kolf in De laatste weken van december zijn in WEST-BRABANT-ZUID rustig verlopen. Half december zijn de laatste suiker bieten bij de fabriek afgeleverd. Op de zandgronden hebben de bieten het goed gedaan. De kg-opbrengst ligt boven de 50 ton per hektare met een suikergehalte van gemiddeld bij na 16%. Bij de akkerbouwgewassen zullen de suikerbieten dit jaar voor het hoogste saldo zorgen. Dit jaar zullen bij de bietenzaadbe- stelling voor oogst 1986 de voor- en nadelen van de diverse rassen kri tisch tegen elkaar afgewogen moeten worden. Afgelopen jaar waren de raseigen schappen te velde en tijdens de oogst duidelijk zichtbaar. Op veel plaatsen is van de mogelijk heid gebruik gemaakt om bietenloof gehakseld in te kuilen voor veevoer. De eerste kuilen worden nu openge maakt en het produkt komt goudgeel tevoorschijn. Het grote voordeel van loof hakselen is dat er geen schijven meer inzitten en dat het bijna geen stank meer geeft. Ook de smakelijkheid voor het vee is er een stuk op vooruit gegaan. Het aanbod van aardappelen wordt wekelijks groter. Veel boeren die hun schuur vol heb ben zitten willen een gedeelte van hun aardappelen verkopen voor veevoer omdat de handel op dit mo ment niet om aardappelen verlegen zit. Van veehouderszijde is de vraag naar veldsgewas aardappelen niet groot. Men betaalt liever een centje meer bij de sorteerbedrijven waar voer te kopen is zonder grond. De invloed van de superheffing be gint nu duidelijk merkbaar te wor den aan de in verhouding mindere vraag naar ruwvoer. Ondanks de lagere opbrengst van snijmais is er op de rundveebedrijven in het algemeen voldoende ruwvoer aanwezig. 'rn Stsijmü* is® .'«wisfisiis Wïfc«r><!S«iiia48sw4s»ift m wvw» wtkrtcftöaf*-**»! 3>§ Aiisfcet'ante SsS f«esss> 3S6 U-si :*ws fcvwfcws de totale drogestof niet meer in de tabel opgenomen. Er is ook aandacht besteed aan natte korrelmaïs met spil (CCM) voor de varkensvoeding. De Rassenlijst is tegen vooruitbeta ling verkrijgbaar bij Leiter-Nypels B.V., postbus 831, 6200 AV Maas tricht, gironummer 1037454. De prijs is 9,50 per stuk. Winterse omstandigheden kun nen aanleiding zijn tot het ont staan van meer dan toelaatbare wildschade. In verband daarmee dient de jachthouder, samen met de grondgebruiker, extra aan dacht te schenken aan de situatie in zijn jachtveld. Door -in onder ling overleg- ieder het zijne te doen kunnen jachthouder en grondgebruiker komen tot doel gerichte activiteiten ter voorko ming en bestrijding van wild schade. Melkveehouders houden zich nu zo veel mogelijk stipt aan het hun toe gewezen kwotum wat tot gevolg heeft dat er op de meeste bedrijven minder vee aanwezig is. West-Brabant heeft er weer een ruil verkaveling bij. Op woensdag 18 december werd de uitslag bekend gemaakt van ruilver kaveling Zundert. De stemmingsopkomst voor deze ruilverkaveling met een oppervlakte van bijna 7600 ha was niet groot. Van de 2990 stemgerechtigden heb ben er 1777 een geldige stem uitge bracht waarvan 754 voor en 1023 tegen. De voorstemmers vertegenwoordig den een oppervlakte van 3136 ha en de tegenstemmers 2799 ha. In dit gebied zal nog veel gestoeid moeten worden voor deze verkaveling helemaal rond is' omdat de meeste boomkwekers hun grond niet graag over zien gaan in andere handen. Overdosering van atrazin in mais, bewust ter verkrijging van beter be- strijdingseffect tegen een nog steeds aanvaardbare prijs, of onbewust door overlapping in geren en aansluitrijen kan een vrij ernstige schade aan de bieten veroorzaken. De schade door overmatig gebruik van atrazin uit zich in wegval van planten, vaak resulterend in een aanzienlijke opbrengstderving. Deze opbrengstderving kan waarschijnlijk beperkt worden door voor de bieten een aangepast, zacht werkend, on kruidbestrijdingsprogramma op te zetten. De invloed van overdose ring van atrazin op het suikergehalte is niet erg duidelijk maar zeker niet erg sterk. Op de overige kwaliteits parameters en daardoor op de win baarheid is de invloed sterk negatief. Het verdient daarom, alle aanbeve ling om bij de onkruidbestrijding in mais als voorvrucht voor bieten niet meer dan de aanbevolen dosering atrazin (1-1,5 kg a.s./ha.) toe te pas sen of produkten te gebruiken die weinig of geen atrazin of andere triazines bevatten. Een en ander is gebleken uit onderzoek door het I.R.S. op proefvelden in Noord-Bra bant. Vlugschrift kostenvergoeding bij onderling gebruik landbouwwerktuigen Er is een vlugschrift gereed met nor men voor kostenvergoeding bij bu renhulp. Het betreft een groot aantal werkzaamheden in de akkerbouw en de veehouderij. De berekeningen zijn gebaseerd op de thans geldende aankoopprijzen van werktuigen. Blijken deze tijdens de uitvoering van het werk duidelijk hoger of lager dan is het reëel om de vergoedingen evenredig aan te passen. Gegeven adviezen beogen vergoeding van alle met de hulp samenhangende kosten. Op lange termijn een belangrijk uit gangspunt voor betrokken partijen. Vlugschrift nr. 407 is verkrijgbaar bij de regionale konsulentschappen 6 Vrijdag 3 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 6