Graslandproduktie kan st mi RUNDVEE Registratie grasland 38 - t'y' JiHi Minder velddagen Graslandvernieuwing Nu de melkproduktie per bedrijf aan een maximale hoeveelheid is gebonden, is het nog meer dan voorheen noodzakelijk de kostprijs te drtikken. Een betere benut ting van het graslandareaal biedt daar voor nog voldoende mogelijkheden. Op veel bedrijven kan de graslandproduktie bovendien nog aanzienlijk stijgen als een aantal remmende factoren weggenomen worden. Daarbij kan vooral gedacht wor den aan verdere beperkingen van bewei- dingsverliezen en het aantal velddagen bij inkuilen, graslandvernieuwing en vruchtwisseling. Daarnaast is het belang rijk ziekten en plagen weinig kans te ge ven. door ir. H. Korevaar, Proefstation voor de Rundveehouderij, Schapenhouderij en Paardenhouderij, Lelystad Met een hoge opname van goed weidegras wordt de basis gelegd voor een hoge melk produktie. Voor een goed graslandgebruik is het nodig dat de voederwinning in dienst staat van de beweiding. Dat wil zeggen dat eerst de beweiding zo goed mogelijk wordt uitgevoerd. Als percelen niet nodig zijn voor beweiding, vindt voederwinning plaats. Met name in de eerste snede betekent dit dat de voederwin- ningspercelen in meerdere blokken ge maaid worden en dat met het eerste blok be gonnen wordt als er een maaibaar gewas staat. Dat is gemiddeld 10 dagen na de start van de beweiding al het geval. Het eerste et- groen komt dan eind mei al voor beweiding beschikbaar. Voor de registratie van het graslandgebruik is 10 jaar geleden de graslandgebruikskalen- der ontwikkeld. In één oogopslag is hiermee het wel en wee van het grasland van het hele bedrijf te overzien. Met het bijbehorende planbord is tevens een planning te maken van het gebruik in de volgende snede. Op een aantal bedrijven wordt dit als een nuttig hulpmiddel bij de bedrijfsvoering ervaren. Op grond van de ervaring is begin 1985 de graslandgebruikskalender iets aangepast, waardoor meer ruimte vrijkwam yoor onder meer het registreren van de bemesting en bijvoeding. Momenteel wordt druk gewerkt aan het samenstellen van een handleiding voor een goed gebruik van de kalender. Dit boekje bevat veel nuttige adviezen. Tevens wordt aangegeven hoe verschillende kenge tallen te berekenen zijn en hoe deze geïnter preteerd moeten worden. Het boekje zal voor het weideseizoen van 1986 beschikbaar zijn. Naast deze registratie en planning met de hand is in 1985 ook de ontwikkeling van een computerprogramma op de bedrijfscompu- ter gestart. Dit programma zal in de toekomst een onderdeel gaan vormen van een be- drijfsmanagementsysteem. Dit jaar gaan we daarmee proef te draaien op een afdeling van de Waiboerhoeve. Een groot onderdeel voor dit programma zal zijn dat het mogelijk wordt om regelmatig een planning te maken - m w OÊk if/:»? wÊrtyt. :yjj i voor het gebruik in de komende weken. Een tweede voordeel is dat gemakkelijk en snel een aantal overzichten gemaakt kunnen wor den, bij voorbeeld van het gebruik tot dat moment, het maaipercentage over het hele seizoen. Deze overzichten geven inzicht in de sterke en zwakke kanten van de bedrijfs voering, vooral als bepaalde zaken zich elk jaar herhalen. Een voorbeeld hiervan is het tekort aan goed weidegras eind mei en begin juni doordat te laat gestart wordt met de voe derwinning. Het maken van voordroogkuil geeft in perio den met wisselvallige weersomstandigheden veel problemen. In 1985 is het onderzoek naar het gebruik van toevoegmiddelen daar bij sterk uitgebreid. De werking van verschil lende middelen op kuilkwaliteit en voerop- name krijgt daarbij veel aandacht. Het onder zoek is momenteel vooral toegespitst op me lasse en zuren. De praktische bruikbaarheid en de inkuilresultaten worden hiervan nage gaan. Verder wordt gewerkt aan de verde ling van de middelen en aan de ontwikkeling en beproeving van verschillende toevoeg methoden. Ook is het van belang na te gaan hoe zowel onder ongunstige weersomstandigheden als onder goede weersomstandigheden de veld- periode verkort kan worden met behoud van een goede kuilkwaliteit. Met de maaier- kneuzer en een intensieve bewerking tijdens het voordrogen zal dan ook verder ervaring opgedaan moeten worden. Op regionaal onderzoekcentrum (ROC) De Vlierd wordt een proef uitgevoerd waarbij de opbrengst van Italiaans raaigras bij regel matig doorzaaien, in voorjaar of herfst, verge leken wordt met elk jaar ploegen en daarna opnieuw inzaaien in de herfst. Ter controle is ook een MK-1-mengsel aanwezig dat meer dere jaren blijft liggen. De bedoeling is na te gaan of Italiaans raaigras bij regelmatig door zaaien meer perspectief biedt dan bij herin- zaai met grondbewerking. In die situatie zijn namelijk niet alleen de kosten hoger maar gaat ook een snede gras verloren. Bij doorzaaien van grasland is straatgras soms een probleem. Momenteel worden twee proeven uitgevoerd, waarbij straatgras op CLO magazine januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 68