Automatische stimulatie van melkafgifte LANDBOUW-RAI REPORTAGE Werking Miele melkautomaat Plezier in melken Vernieuwing Service belangrijk Meetglazen in de stal „Afgelopen zomer heeft de agrarische be- drijfsverzorgingsdienst veel goed werk ver richt", wil hij hierover graag kwijt. Als het no dig is springt zijn vrouw Annie in en vervangt hem tijdens het melken in de melkput. Zelf is Bennie intussen goed herstellende. Meestal melkt hij de 80 melkkoeien nu weer zelf. is, verantwoord en een hele verbetering op zijn bedrijf. Zijn stelling daarbij is dat er pro bleemloos gemolken moet kunnen worden. „Bezuinigen op de melkinstallatie is géén goede bezuiniging. Althans niet als het gaat om de werking van de verschillende onder delen van de installatie." In de praktijk beperkt de melker bij de voorbehandeling zich niet zelden tot een uierreiniging met daarna het wegmeiken van de eerste melkstralen. Een optimale voorbehandeling bestaat echter achter eenvolgens uit: eerste stralen wegmei ken, uier reinigen en daarna circa 20 se conden handmatige massage van uier en spenen. Op grond van deze situatie hebben ver schillende firma's, waaronder Miele en Alfa-laval, een eigen mechanische stimu latie ontwikkeld. Hiermee worden de spe nen geprikkeld, waardoor bepaalde koeien vlotter gemolken kunnen worden. De automatische stimulatie moet men niet zien als een vervanging van de voorbe handeling met de hand. Een goede hygië ne bij het melken laat dit zelfs niet eens toe. Na het indrukken van de toets „Normal" wordt het drukwisselingssysteem gestart met een zuig/rustslag-verhouding van 60 40. Als de melkstroom beneden 0,2 liter per minuut gedaald is, wordt het melken beëindigd en gaat het signaallampje bran den. Met de toets „Constant" werkt de pulsator als hiervoor omschreven, maar deze blijft na het signaal van de melk stroomindicator (0,21/min.) nu niet in rust- slag staan. Door de toets Specialin te drukken wordt gekozen voor automatische stimula tie van de melkafgifte. De pulsator begint met een aantal pulsaties van 55 minuut en een zuig/rustslag-verhouding 2575. In 20 seconden loopt het aantal pulsaties gelei delijk op naar 150 per minuut en blijft ge durende 20 seconden op deze frequentie. In de daarop volgende 10 seconden loopt het aantal pulsaties terug naar 60 per mi nuut en verandert de zuig-rustslag-ver- houding van 2575 naar 60 40, waarna er verder normaal wordt doorgemolken met automatische beëindiging zoals in het melkprogramma „Normal" is ingebracht. De hogere pulsatiesnelheid prikkelt de spenen, waardoor de melkafgifte kan toe nemen bij sommige koeien. „De tijd dat ik in de melkstal sta, vind ik min der belangrijk dan het plezier waarmee je je werk uitvoert", is een typerende uitspraak waarmee Bennie Tijink aangeeft dat het mel ken voor hem geen dagelijkse sleur is. Hij vindt de toch niet geringe investering die in de nieuwe twaalfstands melkstal gestoken Ruime vacuümleiding met een (tweede) vacuiimme- ter in de melkstal zodat de melker ook tijdens het mel ken de vacuiimhoogte in het oog kan houden De oude installatie is er volledig uitgehaald. Daarvoor in de plaats is een compleet nieu we melkstal herrezen met onder meer: een grotere vacuümpomp, een drie duims va cuümleiding, dubbele spoelleiding, melk- meetglazen met 32 liter inhoud, nieuwe melk- stellen, een nieuw pulsatiesysteem en melk- slanggeleiders. De afmetingen van de melkstal zijn aange past; de standlengte is nu bij voorbeeld 1,15 m ten opzichte van 96 cm in de oude melk stal. Ook zijn er nieuwe voerbakken en -automaten geplaatst, terwijl gebruik wordt gemaakt van een spenenspray-apparaat. Ten slotte is de verlichting een stuk verbe terd door, naast de nog aanwezige lampen die aan het plafond gemonteerd zijn, een achttal neiuwe TL-lampen verlaagd op te stel len. Bennie leidt ons door de nieuwe melk stal om met eigen ogen te kunnen zien hoe er te werk wordt gegaan tijdens het melken. Tot nu toe is hij niet ontevreden met zijn gemaak te keuze. Bennie komt er rond voor uit dat hij meer dealer- dan merkgebonden is. „Storingen moeten snel verholpen kunnen worden door deskundig personeel", verklaart hij zich na der. „Vakkundige mensen brengen hun geld ook voor de frima op als het hen om goede relaties te doen is." De problemen die er bij de oude melkinstal latie waren ten opzien van uitmelken, zijn ge heel verdwenen. Hij beseft dat het voor een definitief oordeel nog te vroeg is. „De nieu we installatie is nog maar sinds augustus van dit jaar in gebruik." Toch is het opvallend dat de bedrijfsstandaardkoeproduktie kort na de renovatie omhoog is geklommen. Van het proefmelkformulier opkijkend zegt Bennie: „Als één punt is toe te schrijven aan de nieu we melkinstallatie ben ik tevreden." „Om telkens te kunnen zien waar je mee be zig bent, zijn meetglazen in de melkstal eigenlijk onmisbaar", vindt Bennie nu. „Het vergroot de aandacht voor de individuele koe, omdat je elke dag opnieuw het resultaat kunt aflezen", vervolgt hij. Voorheen moest hij alleen koersen op de drie-wekelijkse melkcontrolegegevens. „Het heeft ook een positieve uitwerking op mij gehad als melker. Wanneer je kunt waar nemen wat elke koe afzonderlijk van dag tot dag presteert, neemt het plezier in het werk toe, waardoor ook de produktieresultaten eerder zullen verbeteren.Johan Veldhuis Melkslanggeleiding zorgt ervoor dat het melkstel recht onder het uier blijft hangen. Hierdoor worden de achterkwartieren beter uitgemolken. De melk- slang raakt de bodem niet CLOmagaz/ne januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 65