Houd de melkinstallatie bij de tijd REPORTAGE Optimaal kunnen melken Het renoveren of geheel vernieuwen van de melkinstallatie komt vroeg of laat op ieder melkveebedrijf ter sprake. Er doen zich steeds meer problemen voor op bedrijven waar de melkinstallatie vrij lang in gebruik is. Voorbeelden hiervan zijn onder meer: problemen met mastitis, slechte uierge zondheid, onrustige melkkoeien, langer du rende melktijden en niet in de laatste plaats een lagere melkproduktieAnder zijds zijn ook de eisen ten aanzien van de melkapparatuur gewijzigd door de voort gaande ontwikkeling in melkwinning en veeverbetering. Voor Bennie Tijink in Groot-Agelo (nabij Ootmarsum) was naast het slecht uitmelken de minder goede be reikbaarheid van de uiers één van de rede nen om de melkstal en de melkinstallatie te renoveren. In de ligboxenstal, waar de koeien zich te goed doen aan voordroogkuil naast snijmaïs, is niets meer terug te vinden van de oude melkinstallatie. Deze is er afgelopen zomer uitgehaald en had al ruim twaalf jaar dienst gedaan. In eerste instantie was Bennie Tijink best tevreden over de in het begin van de ja ren zeventig geïnstalleerde melkstal. Hij molk er met genoegen. De stal was immers vrij modern van opzet: een twaalfstands vis graat met kartelrand, een standbreedte van 1,70 m, een laagliggende tweemaal eenzijdig aangesloten melkleiding en automatische af- name-apparatuur. Met het toenemen van de gebruiksjaren werd het melken de laatste jaren toch min der. Veel melkkoeien moesten op het laatst De vrij ruime klauw is met twee slangen verbonden met de melkleiding: een melkslang onderaan de klauw en de vacuümslang bovenaan de klauw. Het melkstel werkt op een contstante vacuümniveau van 40-42 kPa. Essentieel is de terugslagklep in de grote melkslang, die verhindert dat de melk terugvloeit richting melkklauw De Miele melkautomaat met drie verschillende melk- programma's: „Normal", „Constant" en „Special". Met de toets Special wordt het aantal pulsaties gelei delijk aan opgevoerd tijdens het melken. Dit moet dan de melk afgifte van taaimelkse koeien stimuleren, met als resultaat vlotter melken. De ervaringen met dit systeem van melken zijn op dit bedrijf tot nu toe positief machinaal worden nagemolken. Een ander euvel, waar Bennie tegenaan is gelopen met de oude melkstal, was de te korte stand waar door de bereikbaarheid van de uiers te wen sen over liet. Anderen wezen hem op de te nauwe vacuümleiding (34 mm) en het verou derde pulsatiesysteem (50/50). De voerbak ken waren versleten, terwijl de vacuiimpomp maar net genoeg reservecapaciteit had. „Op dit bedrijf was daarnaast duidelijk behoefte aan betere controlemogelijkheden om de da gelijkse melkproduktie goed te kunnen vol gen", voegt hij er heel beslist aan toe. Al in het begin van ons gesprek zet Bennie uiteen dat hij er veel waarde aan hecht in de melkstal optimaal te kunnen werken. Daarbij speelt voor hem nog een bijzonder aspect mee, vanwege een begin dit jaar ondergane heupoperatie. Via een verschillende aansluitingshoek wordt bereikt dat door de melkstellen tijdens de reiniging meer spoelwater stroomt dan er in het meetglas terecht komt. De voorste aansluiting staat in verbinding met de jetters EEB IK-techniek heeft hier een controlekast geïnstalleerd, die continue de temperatuur van de tankmelk aan geeft. Door middel van lichtsignalering wordt gewe zen op een afwijking in de temperatuur, vorstgevaar en storing in het roerwerk. Ook is op deze kast snel te zien of de tank geleegd en gereinigd is De nieuw ingerichte melkstal op het bedrijf van Ben nie Tijink. Hier is duidelijk aandacht geschonken aan een goede verlichting, korte looplijnen en bedie ningsgemak

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 64